Kızıltaş Kiralık Villa Tatilinizi Unutulmaz Kılacak 7 Şey
Kızıltaş Kiralık Villa Tatilinizi Unutulmaz Kılacak 7 Şey

Türkiye’nin en güzel tatil beldelerinde olan Kalkan Kızıltaş, tepelerden izleyeceğiniz muhteşem Kalkan Koyu manzarası, huzurlu ortamı ve doğanın içinde yer almasından dolayı son yıllarda özellikle villa tatillerinde çok tercih ediliyor. Kızıltaş’ta masmavi bir tablo gibi bir denizin, temiz havanın ve yemyeşil bir doğanın içinde tatil yapma fırsatı bulacaksınız. Kızıltaş kiralık villa sayfamızdan bu yaz yapacağınız benzersiz tatil için villanızı seçtikten sonra Kalkan ve Kaş arasında yer alan muhteşem koyları, antik kentleri, doğal güzellikleri ve dünyaca ünlü plajları keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Kızıltaş kiralık villa hizmetlerimizi inceleyin ve maviyle yeşilin birleştiği Türkiye’nin en güzel yerlerinden biri olan bu bölgede yapacağınız tatili unutulmaz kılacak 7 şeye göz atın.

Kızıltaş Villa Tatilinizde Kalkan’ı Keşfedin

Kızıltaş, Kalkan merkezine yürüme mesafesinde ve Kalkan’ın muhteşem manzarasını en güzel görebileceğiniz noktada yer alıyor.

Toros dağlarının eteklerinde yer alan güzel bir liman kenti olan Kalkan, Akdeniz’deki en iyi korunmuş doğal güzelliklerine ev sahipliği yapıyor. Güzel restoranların ve eğlence mekanlarının bulunduğu Kalkan limanı, Kalkan’ın en canlı yeridir ayrıca Kalkan merkezinde yer alan Arnavut kaldırımlı dar şehir sokaklarında inşa edilmiş geleneksel ahşap balkonlara sahip taştan Yunan-Osmanlı evleri görülmeye değer güzellikte.

Kızıltaş villanızdan birkaç adım ötede, eşsiz bir Akdeniz manzarası eşliğinde lezzetli yemeklerin tadını çıkarabileceğiniz yerleri keşfedeceksiniz.

Kızıltaş Villa Tatilinizde Bölgenin En Güzel Antik Kentlerini Gezin
Kızıltaş Villa Tatilinizde Bölgenin En Güzel Antik Kentlerini Gezin

Kalkan oldukça küçük bir yer, bir ucundan diğer ucuna yaklaşık 90 dakikada yürüyebilirsiniz. Kışla’dan Kalamar Koyu’nun sonuna kadar Kalkan’a büyüleyici panoramik resmini veren dik tepeler yer alıyor. Bu tepelerdeki manzaralar sizi büyüleyecek güzellikte.

Kalkan, Kalkan Koyu ve Kalamar Koyu isimli 2 tane tablo güzelliğinde koydan oluşuyor, bu iki muhteşem koyun ortasında koyları ikiye bölen bir yarımada uzanıyor.

Kalkan sadece mavi bayraklı denizi ve altın renkli kumlarıyla değil çevresinde yer alan Xanthos, Letoon, Patara, batık Kekova antik kentleri, ile de ziyaretçileri kendine çeker. Yunan, Roma, Likya ve Osmanlı dönemlerinden birçok görkemli eser görebileceğiniz bölgede tarihe ve kültüre doyacaksınız.

Akdeniz’in En Güzel Plajlarınızda Yüzün

Kalkan Kızıltaş villanızda çevrenizde keyifle yüzebileceğiniz birbirinden ünlü birçok plaj bulunacak.

Kalkan’ın etrafındaki kıyı şeridi, birçok küçük tenha koyla ve harika sahillerle kaplıdır, kayalık sahil şeridinin uzantıları son derece davetkar, berrak masmavi sular ile çevrili. Bu muhteşem sular serinletici bir yüzme veya şnorkelle dalışlar yapmak için eşsiz yerlerdir.

Kızıltaş villanıza en yakın plaj Kalkan’ın kendine ait ‘Mavi Bayraklı’ eşsiz plajıdır. Çakıl taşlı bu plaj, sığ denizinden dolayı çocuklar için idealdir. Kalkan Plajı’nda deniz suyu çok temiz, sıcak ve berraktır bu nedenle bu plajda keyifle şnorkelle dalışlar yapabilirsiniz.

Kızıltaş villanıza sadece 4 kilometre mesafede ise Akdeniz’in gizli cennetlerinden biri bulunuyor. Kaputaş Plajı, Kalkan ile Kaş arasında etkileyici bir geçidin ağzında yer alan, olağanüstü sahiliyle çok ünlü bir plajdır. Sarp kayalıklarla çevrili gizli bir koydaki Kaputaş Plajı, bu özelliğiyle ülkemizin nadir doğal güzellikleri arasında gösteriliyor.

Kaputaş Plajı

Mavi bayraklı Kaputaş Plajı’nın sahili çakıl ve kumla karışık. Yeşilden maviye doğru rengi değişen muhteşem denizi ve el değmemiş doğallığıyla dünyanın en güzel plajları arasında gösterilen Kaputaş Plajı’nda “Mavi Mağara” olarak bilinen bir mağara da mevcut.

Kızıltaş villanıza 20 dakika mesafede ise birçok kez dünyanın en güzel plajlarından biri seçilmiş Türkiye’nin en uzun plajı yer alıyor.

Akdeniz’in En Güzel Plajlarınızda Yüzün
Akdeniz’in En Güzel Plajlarınızda Yüzün

Patara Plajı

Patara Plajı aynı zamanda nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağaları için yuvalama alanı olmasıyla ünlüdür.

Patara Plajı, 18 kilometrelik kesintisiz yumuşak altın kumu ile dünyanın en uzun ve güzel plajlarından biri olarak Kızıltaş villa tatilinizde sizi bekliyor.

Plajın doğu ucunda bir otopark ve kum tepelerine doğru kısa bir yürüyüş mesafesinde makul fiyatlı içecekler, dondurmalar ve öğle yemekleri sunan küçük bir açık hava kafesi bulacaksınız. Plajda ayrıca tuvaletler, duşlar ve soyunma odaları da mevcut. İsterseniz burada şezlong ve şemsiye kiralayabilir ya da havlularınızı altın renkli kumlara sererek plajın keyfini çıkarabilirsiniz.

Plaja ulaşmak için, devam etmekte olan büyük bir kazı projesinin ortaya çıkardığı antik kalıntıların arasından geçeceksiniz. Plaja giriş ücreti düşüktür, alacağınız biletle hem sahile girebilir hem de tarihi harabeleri gezebilirsiniz. Bu ücretler plajın ve bu bölgenin bakımına katkıda bulunur.

Kışla ve Kalamar Koyunu Görün

Kızıltaş villa tatilinizde Kalkan’da bulunan bu iki benzersiz koyu mutlaka gezmeli ve masmavi denizlerinde yüzmelisiniz.

Kalkan körfezinin her iki yakasında yer alan Kışla ve Kalamar Koyu yemyeşil doğaları ve mavi bayraklı denizleriyle sizi büyüleyecek güzellikte. Bu iki koyda da güzel zaman geçirebileceğiniz birçok plaj kulübü bulunuyor ve bazı kulüplerde serin sulara dalış yapabileceğiniz platformlar da bulacaksınız.

Kışla ve Kalamar Koyunu Görün
Kışla ve Kalamar Koyunu Görün

Bu kulüplerin fiyatları oldukça uygundur, şezlong ve şemsiye de bu fiyatlara dahil. İçecekler, atıştırmalıklar ve lezzetli öğle yemekleri sunan iyi restoranları da bu bölgede bulabilirsiniz.

Bazı plaj kulüplerine sadece körfezin etrafında bulunan limandan kalkan ücretsiz tekne servisi ile ulaşılabiliyor.

Yaz aylarında bu kulüplerin çok popüler olduğunu ve yüksek sezonda içeri girebilmeniz için günün erken saatlerinde oraya gitmeniz gerektiğini unutmayın.

Kalkan Koylarını Tekneyle Gezin

Kızıltaş villa tatilinizde yapabileceğinizi en güzel şeylerden biri de bölgenin dünyaca ünlü koylarını ve sahillerini tekne turuyla keşfetmektir.

Kalkan limanından birçok rotaya tekne turu bulabilir ve gününüzü teknede güneşlenerek veya gölgede dinlenerek geçirebilir, muhteşem mavi sularda yüzebilir ve canınız isterse dalış yapabilirsiniz. Geziler oldukça uygun fiyatlıdır ve tekne ekibi tarafından hazırlanan çok lezzetli yemekler de bu fiyata dahildir.

Kalkan Koylarını Tekneyle Gezin
Kalkan Koylarını Tekneyle Gezin

Bazı tekneler özel akşam gezileri de düzenliyor, gün batımı turları size güneş üstünüzde batarken yüzmek, muhteşem bir gün batımı seyretmek ve yıldızların altında teknede güzel bir akşam yemeği yemek gibi fırsatlar sunar.

Tekne turlardan bazıları, Kaş’a ve efsanevi batık Kekova şehrine günübirlik gezileri de kapsar. Batık şehrin sularında yüzebileceğiniz bu tekne gezilerine de zaman bulup katılmalı ve bu eşsiz deneyimi yaşamalısınız.

Kaş’tan tekneyle sadece 20 dakikalık bir mesafede bulunan Yunan adası Meis’e gidebilir ve tatilinizde bu şirin adayı da gezme şansı yakalayabilirsiniz.

İslamlar Köyünde Balık Yiyin

Kızıltaş villa tatilinizde size benzersiz bir doğal ortam sunacak bu ünlü köy, Kalkan’a bitişik serin bir yeşil vadide yer alıyor. İslamlar Köyü, taze dağ havası ve doğal kaynaklarla kaplı ormanlık tarafı ile uzun zamandır ziyaretçiler için öncelikle tercih edilen bir saklanma ve dinlenme yeri olmuştur. Köy, harika eski evlerin, güzel bir caminin ve su ile çalışan un değirmenlerinin bir koleksiyonudur.

İslamlar Köyünde Balık Yiyin
İslamlar Köyünde Balık Yiyin

Burada Alabalık çiftliklerini ziyaret edebilir ve muhteşem manzaranın tadını çıkarırken, taze yakalanmış alabalık ile harika bir öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Kızıltaş Villa Tatilinizde Bölgenin En Güzel Antik Kentlerini Gezin

Kalkan bölgesi binlerce yıllık yerleşimleriyle tarihi açıdan çok zengindir. Tatilinizde burada size muhteşem antik manzaralar sunacak ve tatilinize tarih dokusu ekleyecek birçok antik kenti gezebilirsiniz.

Bölgenin en güzel antik kentlerinden olan Xanthos Antik Kenti, Likya’nın başkentiydi ve Likya tarihi için çok önemli bir kentti. Xanthos’un kalıntıları, Xanthos vadisinde, şehrin batı tarafının hemen altında yüksek bir alanın üzerinde durmaktadır. Bu yükseklikten, muhteşem Toros Dağları ile çevrili yemyeşil Xanthos vadisini izleyebilirsiniz.

Kızıltaş Villa Tatilinizde Kalkan’ı Keşfedin
Kızıltaş Villa Tatilinizde Kalkan’ı Keşfedin

Bir başka büyüleyici antik kent olan Patara Antik Kenti, 2000 yıl önce kuruldu ve Likya’nın en büyük antik limanı olma özelliğine sahipti. Günümüzde antik şehir, plajı ile birlikte koruma altına alınmıştır. Burada yer alan tarihi deniz fenerinin, bilinen en eski deniz feneri olduğu söyleniyor. Patara Antik Kenti’ni gezdikten sonra kendinizi Patara Plajı’nın turkuaz sularına bırakarak serinleyebilirsiniz.

Tlos Antik Kenti

Likya’nın altı ana kentinden biri olan Tlos Antik Kenti, bir zamanlar Likya bölgesinin en parlak metropolü olarak anılıyordu. Tlos, Likya’nın en eski ve en büyük yerleşim yerlerinden biridir ve Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer almaktadır. Tlos Kalesi’ne çıkarken yamaçtaki kayalara oyulmuş tapınak mezarları ilginizi çekecektir. En görkemli mezarlardan biri olan Bellerephontes çok ünlüdür ve burada Pegasus, üç başlı canavar Chimera ile savaşırken resmedilir.

Tapınaklarıyla ünlü Letoon Antik Kenti, tarihi gezinizde bir başka önemli durak olacak.  Bu kutsal sayılan alanda Leto, Apollon ve Artemis tapınakları ile birlikte, bir manastır, bir çeşme ve Roma tiyatrosu kalıntıları bulunmaktadır. Artemis ve Apollo’nun annesi Leto’ya adanmış olan en büyük tapınak, batıda bulunan ve Peripteros tarzında yapılmış Leto Tapınağı’dır.  Letoon, Xanthos ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Noel Baba Klisesi

Noel Baba kilisesini de gezme şansı bulacağınız Myra Antik Kenti, özellikle Likya Dönemi kaya mezarları, Roma tiyatrosu ve Aziz Nikolaos Kilisesi (Noel Baba) ile ünlüdür. Kaya mezarları, Likçe yazıtları ve sikkeler, Myra’nın en azından M.Ö. 5. yüzyıldan itibaren varlığını sürdürdüğünü gösterir.

Görkemli ve izole ortamı ile size tarihi atmosferi yaşatacak Pınara Antik Kenti’nin merkezi hamam, tiyatro, agora, odeon, kaya mezarları, yukarı akropol ve aşağı akropolden oluşuyor. Burada bol bol fotoğraf çekmek isteyeceksiniz.

Gezebileceğiniz son antik kentse adını Apollon’un oğlu Telmessos’tan aldığı söylenen Telmessos Antik Kenti’dir. Kentin güneyindeki kayalıklara oyulmuş antik Likya mezarlar ile şehrin çeşitli noktalarında yer alan lahit mezarlar antik çağdan günümüze ulaşan en eski kalıntılar olarak değerlendiriliyor. Kaya mezarlarından en ünlüsü ve en görkemlisi Amyntas mezarıdır.

Tüplü Dalışlar Yaparak Akdeniz’in Güzelliğini Keşfedin

Kızıltaş villa tatilinde ister deneyiminiz olsun ister olmasın mutlaka denemeniz gereken şeylerden biri de bölgenin en güzel yerlerinde yapılan tüplü dalışlardır.

Kalkan çevresindeki adalar ve resifler mükemmel dalış bölgelerine sahip. Burada bulunan dalış sahalarındaki denizin içindeki görüş mesafesi genellikle 25-30 metreyi aşar ve bölgede su sıcaklıkları temmuz ve ağustos aylarında 30 dereceye kadar yükselir, bunlar burayı ideal bir dalış merkezi haline getiren etkenlerdir. Kalkan’da, birçok dalış kursu ve turu bulabilirsiniz.

Tüplü Dalışlar Yaparak Akdeniz’in Güzelliğini Keşfedin
Tüplü Dalışlar Yaparak Akdeniz’in Güzelliğini Keşfedin

Dalış turlarının öncelikle tercih ettiği Mavi Mağara, Kalkan ve Kaş arasındaki sahil şeridinde yer alıyor. Kalkan’a 10 dakika mesafede olan bu ünlü mağarada güneş ışıkları mağaranın dibine kadar yansıyor ve suyun içinde harika bir mavi renk oluşturuyor.

Mavi Mağara

Bu benzersiz mağarada dalış yaparken daha önce hiçbir yerde görmediğiniz inanılmaz sualtı manzaralarına şahit olacaksınız.

Kaş

İki noktada dalış yapılabilen Panorama resiflerinde ise 50 metreye kadar dalışlar yapabilir ve zengin deniz yaşamını yakından görebilirsiniz. Derin dalışlar yapmak istiyorsanız Vatoz Kayası bu isteğinizi karşılayacaktır. Bu güzel dalış noktasında derinlere indiğinizde benzersiz güzellikteki vatozları göreceksiniz.

Kalkan

Kalkan’ın doğusunda yer alan sarp uçurumların altı da dalış yapmak için harika yerlerdir. Burada Frank Duvarı olarak bilinen yerde 80 metre derine dalabilir ve birçok farklı balık türü görebilirsiniz. Heybeliada civarında da birbirinden güzel dalış noktaları bulunuyor, 80 metreden 30 metreye kadar dalabileceğiniz bu noktalar daha çok eğitim amaçlı kullanılıyor. Burada dalış yaparken binlerce kuşa ev sahipliği yapan bu adanın manzarasını beğeneceksiniz.

Gece Dalışı

Gece dalış yapmaktan zevk alıyorsanız Öküz Ada tam size göre bir yer, burada ahtapotlar ve rengarenk balıklarla birlikte yüzeceksiniz. Kaş çevresinde dalış yapmayı tercih ederseniz, Üçağız ve Kekova sularında sadece zengin deniz yaşamını görmekle kalmaz aynı zamanda batık bir antik kente de dalışlar yapabilirsiniz.

Kızıltaş kiralık villa sayfamızdan aileniz ve arkadaşlarınızla tatil yapacağınız villanızı seçtikten sonra, Kalkan Kızıltaş’ın size sunacağı eşsiz güzellikler arasında unutulmaz bir tatil yapabilir ve ülkeminiz en önemli destinasyonlarından olan Kalkan bölgesini keşfedebilirsiniz.

Kızıltaş kiralık villa hizmetlerimizi inceleyin ve tatilinizde yapacaklarınızı şimdiden planlamaya başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.