Gökseki villa tatilinizde mutlaka görmeniz gereken büyüleyici yerler
Gökseki villa tatilinizde mutlaka görmeniz gereken büyüleyici yerler

Kaş’a bağlı Gökseki beldesi temiz havası, çamların arasındaki sakin ortamı ve dünyanın en iyi plajlarının bazılarına çok yakın olmasından dolayı son yıllarda özellikle villa tatilleri için öncelikle tercih edilen yerlerden biridir. Her yıl yüz binlerce turistin akın ettiği Kaş’a sadece 10 dakika mesafede olan Gökseki, villa tatilinizde hem huzurlu bir ortamda tatil yapmak hem de tarihi yerleri ve doğal güzellikleri gezmek istiyorsanız sizi mutlu edecektir. Gökseki villa kiralama sayfamızı inceleyerek aileniz veya arkadaşlarınızla doğanın içinde yapacağınız bu huzurlu tatil için villanızı seçebilirsiniz.

Gökseki kiralık villa hizmetlerinden tatil villanızı seçtikten sonra Gökseki ve çevresinde görmeniz gereken, benzersiz güzellikleriyle sizi büyüleyecek yerlere bir göz atın.

Kaş’ın Muhteşem Güzelliklerini Gezin

Osmanlı balkonları ve begonvillerle süslü eşsiz Arnavut kaldırımlı sokakları ile büyüleyici bir liman kasabası olan Kaş, Gökseki villanız sadece 10 dakika mesafede yer alıyor.

Çam kaplı Toros Dağlarının çarpıcı görüntüsüyle çevrelenmiş Kaş, otantik atmosferiyle villa tatilinizde mutlaka görülmesi gereken bir yer.

New York Times tarafından dünya çapında “Görülmesi Gereken 52 Yer” arasında yer alan Kaş, muhteşem sahil şeridi, benzersiz tarihi yerleri ve doğal güzellikleriyle Gökseki villa tatilinizde sizi bekliyor.

Kaş, her zevke uygun mükemmel yerel ve uluslararası yemekler sunan birçok restorana, Türkiye’deki diğer tatil beldelerine göre çok daha fazla tüplü dalış merkezi ve su sporu kulübüne sahip.

Kaş'ın muhteşem güzelliklerini gezin
Kaş’ın muhteşem güzelliklerini gezin

Antik Antiphellos kalıntıları etrafında inşa edilmiş ve görkemli kayalıklarla çevrilmiş Kaş, Akdeniz’in ışıldayan sularına bakan eşsiz bir kıyı şeridine sahip, burada dağ ve deniz, antik kalıntılar ve otantik taş evler uyum içinde korunuyor.

Kaş, Hellenistik dönemden kalma çok iyi korunmuş amfitiyatrosu ve batık Kekova şehri ile bölgedeki antik yerleri keşfetmek için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır. Kaş Gökseki villanıza çok yakın mesafelerde Xanthos, Letoon, Patara, Tlos, Arycanda, Pınara, Theimussa, Myra antik kentleri ve Aziz Nicholas Kilisesi gibi mutlaka görmeniz gereken birbirinden güzel tarihi yerler bulunuyor.

Ayrıca Gökseki villa tatilinizde deniz kanosu, doğa yürüyüşü, dağ bisikleti gibi açık hava etkinlikleri için Kaş mükemmel bir yerdir.

Kaş’ı gezerken kenti saran mükemmel manzaraların fotoğrafını çekmek için Kaş tepelerine çıkabilir ve göreceğiniz manzaralar karşısında büyülenebilirsiniz.

Tekneyle Bölgedeki El Değmemiş Koyları Keşfedin

Kaş bölgesi kıyı şeridi ülkemizin en güzel koylarını içinde barındırır. Gökseki villa tatilinizde doğal güzelliklerini günümüze kadar korumuş bu muhteşem koyları tekneyle gezebilir, turkuaz sulara kendinizi bırakabilir ve berrak sularda dalışlar yaparak harika bir gün geçirebilirsiniz.

Tekneyle bölgedeki el değmemiş koyları keşfedin
Tekneyle bölgedeki el değmemiş koyları keşfedin

Teknede güneşlenin, kristal berraklığında turkuaz sularda yüzün ve şnorkelle dalışlar yapın. Tekneniz bu keyifli yolculuk boyunca göz kamaştırıcı güzellikteki koyları ve plajları ziyaret edecek. Denizin üstünde yol alırken bu bölgede bulunan Güvercin Adası, Yarılgan Koyu, Çoban Koyu, Sarı Ot Adası, Ufak Dere gibi birçok sizi etkileyecek koy gezecek ve verilen molalarda bol bol yüzeceksiniz.

Kaş limanında her gün tekne turu bulabilir ve Gökseki villa tatilinizde unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz.

Gökseki Çevresindeki Harika Plajlarda Yüzün

Gökseki çevresi dünyaca ünlü plajların yanı sıra sessiz ve küçük plajları ile birçok yüzme seçeneğine sahip.

Küçük Çakıl Plajı

Gökseki’ye 10 dakika mesafede yer alan Küçük Çakıl Plajı isminden de anlaşılacağı gibi çakıl taşı ile süslü küçük ve şirin bir plajdır.

Kaş liman yolunun hemen kıyısında yer alan Küçük Çakıl Plajı’nda 2 plaj kulübü bulunuyor. Şnorkelle dalış, şezlong, şemsiye ve atıştırmalıklar bulabileceğiniz bu plaj kulüplerinde şezlonga uzanıp güneşlenebilir ve Akdeniz’in tuzlu sularında yüzerek dinlenebilirsiniz.

Büyük Çakıl Plajı

Kaş’ın hemen dışında yer alan bu güzel plaja sahil boyunca 1 kilometrelik keyifli bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Büyük Çakıl Plajı, 200 metre genişliğinde çok hoş bir koydur ve denizinin berraklığından dolayı şnorkelle dalış yapmanız için idealdir. Burası şezlonglar, şemsiyeler, otopark ve küçük bir kafe ile her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir yer.

Hem yerel halkın hem de turistlerin aileleriyle ziyaret ettiği Büyük Çakıl Plajı, sığ denizinden dolayı çocuklu aileler tarafından çok sevilir.

Plajın yakınındaki soğuk su kaynaklarında mutlaka canlandırıcı bir yüzme deneyimi yaşamanızı öneririz.

İnceboğaz Plajı

Gökseki çevresindeki yarımada yolunda İnceboğaz Plajı bulunuyor. Yolun iki tarafında 2 küçük sessiz plaj ve soğuk içeceklerinizi yudumlayabileceğiniz bir kafe bulacaksınız. İnceboğaz Plajında yüzmek oldukça güvenlidir ve bu plaj, çevresinin güzelliğinden dolayı piknik yapmak için harika bir yerdir.

Gökseki çevresindeki harika plajlarda yüzün
Gökseki çevresindeki harika plajlarda yüzün

Limanağzı Plajı

Korunaklı bir koyda ve Gökseki’ye 3 kilometre mesafede bulunan Limanağzı Plajı, dünyaca ünlü Likya Yolunun bir parçasıdır ve güzel kumsal yürüyüşleri yapmak için idealdir. Bu plaja tekneyle de gelme şansınız var.

Limanağzı Plajı

kaliteli sahil restoranları, sakin ve güvenli deniziyle tatilinizde güzel bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.

Akçagerme Plajı

Kalkan yolunun 5 kilometre batısında bulunan Akçagerme Plajı, muhteşem denizinin yanında kaydıraklı çocuk su parkı, restoranı ve barı ile görülmeye değer bir yerdir.

Kaputaş Plajı

Gökseki’nin yaklaşık 18 kilometre batısında, çarpıcı turkuaz suları ile Türkiye’nin en güzel plajlarından biri yer alır. Kaputaş Plajı, bir kum sahile açılan bir geçit tarafından oluşturulmuştur. Yoldan aşağı 200 basamaklı merdiveni inerek bu gizli cennete ulaşacaksınız.

Yerli ve yabancı turistler tarafından çok sevilen Kaputaş Plajı, gezi tekneleri ve yatlar tarafından turkuaz suları ve benzersiz sahili için sık sık ziyaret edilir.

Patara Plajı

Gökseki’ye 45 dakika mesafede dünyanın en güzel plajları arasında gösterilen Patara Plajı yer alıyor.

Patara Plajı kesinlikle 45 dakikalık bu yola değecektir. Muhteşem beyaz kum plajı ve kristal berraklığında deniz suyu ile Patara’nın şimdiye kadar gördüğünüz diğer plajlardan çok daha güzel olacağına emin olabilirsiniz.

Milli parkın bir parçası olan bu plaj, kuş yaşamı açısından çok zengindir ve nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının (Caretta caretta) üreme alanlarına ev sahipliği yaptığı için koruma altındadır.

Huzur ve sessizlik istiyorsanız Patara’nın beyaz kumlarına uzanın ve tatilinizin tadını çıkarın.

2005 yılında Times Online tarafından dünyanın en iyi plajlarından biri seçilen Patara Plajı, kum tepeleri ile harika doğa yürüyüşleri yapmak için eşi bulunmaz bir yerdir.

Patara Plajı’nı ziyaret ettiğinizde plajın arkasında 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Roma ve Likya antik kalıntılarını da gezmenizi öneriyoruz.

Gökseki Çevresinde Görebileceğiniz Muhteşem Tarihi Yerler

Aziz Nikolaos (Noel Baba) Kilisesi: Noel Baba efsanesi bu bölgede başlamıştır. Gökseki’ye 45 kilometre mesafede bulunan Demre, diğer adıyla antik Myra, 4. yüzyılda önemli bir kasabaya dönüşmüştü ve daha sonra Noel Baba adıyla anılacak, armağanları ve ren geyikleriyle dünya çapında meşhur olacak olan Aziz Nikolaos, işte burada piskopos oldu.

Orta Çağ’da inşa edilmiş kubbeli Aziz Nikolaos Kilisesi, Ortodoks Hristiyan inancına sahip insanlar için önemli bir hac yeridir ve 11. yüzyıla ait orijinal formunda, apsis ve duvarlarındaki bazı fresk kalıntılarıyla korunmuştur.

Her yıl binlerce yabancı turisti çeken Demre’ye, Gökseki’den dilediğiniz zaman kolayca ulaşabilir ve Noel Baba Kilisesinin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Gökseki çevresinde görebileceğiniz muhteşem tarihi yerler
Gökseki çevresinde görebileceğiniz muhteşem tarihi yerler

Benzersiz Myra Kalıntıları

Gökseki villa tatilinizde tarihi yerleri görmek isterseniz Myra Antik Kenti kalıntıları sizi bu konuda tatmin edecektir.

Bazıları çok iyi korunmuş Likya kaya mezarları uçurumun kenarına kadar uzanır ve ayrıca burada harika bir şekilde restore edilmiş büyük bir Roma tiyatrosunu gezme şansı da bulacaksınız. Tarihi atmosferiyle, heykelleriyle ve kaya mezarlarının üstlerine oyulmuş maskeleriyle Myra, size unutulmaz bir görsel şölen vaat ediyor.

Aziz Nikolaos Kilisesini ve Myra’yı aynı gün gezmenizi ve mükemmel bir gün geçirmenizi öneriyoruz. Çok sıcak bir günde bile kiliseden Myra Antik Kenti’ne kolayca yürüyebilirsiniz.

Kyaneai’nin Muhteşem Manzarası

Gökseki’nin 22 kilometre doğusunda yer alan bu Likya kentinde M.S. 4. yüzyıla kadar insanlar huzur içinde yaşadı. Antik kenti gezerken, bir dizi lahit, bir kaya mezarı, bir pazar yeri kalıntısı ve eski zamanların muazzam ihtişamıyla şehir duvarları ilginizi çekecek ve merakınızı uyandıracaktır.

25 sıra oturma alanına sahip büyük tarihi tiyatro, kentin en öne çıkan kısmıdır. Tiyatronun üst oturma katına çıktığınız zaman muhteşem bir manzara gözlerinizin önünde belirecek.

Kyaneai, her gün yüzlerde turisti ağırlar ve onlara başka hiçbir yerde bulamayacakları bir manzara sunar. Kyaneai Antik Kenti’ni gezerken geçmiş zamanların tarihi atmosferi sizi tamamen saracak.

Kaleköy Kalesi

Kaleköy Kalesi bir Orta Çağ dönemi eseridir ve Üçağız’ın suları boyunca uzanan yarımada çevresinde muhteşem bir konuma sahiptir.

Bu kale, Simena döneminden kalmadır. Kaleköy Kalesi, kendinden önceki Simena Kalesi’nin temelleri üzerine inşa edilmiştir ve bölgeyi gezerken, Simena yerleşim döneminden kalan yedi katlı 300 kişilik muhteşem tiyatroyu ziyaret edebilirsiniz.

Likya tarzında yapılmış ve çoğunlukla Roma lahitlerini içeren batı bölümünde yer alan tarihi mezar alanı, onu keşfetmeniz için sizi bekliyor. Kalenin altında kalan kıyı şeridinde ise tarihi tekne iskelesini ve yat limanını gezebilirsiniz.

M.S. 79-81 yıllarından kalma Titus Hamamı’nın batık kalıntıları, Kaleköy’ün uçsuz bucaksız ve benzersiz manzarasına eşlik eder.

Kaleköy’ü Kaş’tan bir yat gezisiyle ziyaret edebilir ve bu ziyaretiniz sırasında Kekova’da da bir küçük bir mola verebilirsiniz.

Arykanda’nın Görkemli Harabeleri

Gökseki’in 72 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Arykanda’nın görkemli harabeleri günlük bir gezi yapmanıza değer. Bu antik site, dağ yamacından aşağıya doğru çok iyi korunmuş anıtların bulunduğu bir terasa sahiptir.

En yüksek terastaki stadyum nispeten küçüktür, Yunan döneminden kalmadır ama Romalılar tarafından restore edilmiştir. Stadyumun altında, 20 sıra oturma düzenine sahip, bozulmamış bir Yunan tiyatrosu ve hala görülebilen bazı yazıtlar vardır. En alt terastaki Odeon, eşsiz bir mozaik zemine sahiptir ve 75 metre uzunluğundadır. Tiyatronun önünde pazar alanı uzanır, batıda ise Antik Yunan’da kent meclisinin toplandığı bina bulunur. Roma hamamları güneyde yer alır, Frigidarium (Roma hamamlarında, içinde yüzme havuzu da bulunan soğuk bölüm) hala iyi durumda olan, en iyi korunmuş yapılar arasındadır.

Yarı dairesel bir izleme odası, Arykandos Vadisi’nin muhteşem manzarasını gözlerinizin önüne serecek ve Gökseki villa tatilinizi sizin için unutulmaz kılacak.

Bölgenin güneyinde Likya kaya mezarları vardır. Bütün harabeler şiddetli bir şekilde yıpranmışlar ancak gizemli atmosferlerini korumayı başarmışlardır.

Mistik maceralardan hoşlanıyorsanız Gökseki villa tatilinizde Limyra Antik Kenti’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Görmeniz Gereken Bir Cennet

Üçağız, Gökseki’ye sadece 39 dakika uzaklıkta yer alan, bölgedeki tekne turlarının sıklıkla ziyaret ettiği, özenle korunmuş bir alandır. Üçağız, arkeolojik sit kapsamında korunuyor ve burası aynı zamanda doğal bir yat limanı. Kaş ve çevresinde yat gezileri için elverişli bu doğal limanların sayısı oldukça fazla.

Üçağız Köyü kesinlikle büyüleyicidir ve orayı gördüğünüzde siz de bize hak vereceksiniz. Burası sakin bir gün geçirerek dinlenmek için harika bir yerdir.

Görmeniz gereken bir cennet
Görmeniz gereken bir cennet

Üçağız, M.Ö. 4. yüzyılın başlarında Likya hükümdarı Perikles Limyra’nın komutası altındaki Teimiussa bölgesi olarak bilinen küçük bir liman kentinin kalıntıları arasından doğmuştur. Çevresi surlarla çevrili, içinde sarayın, önemli yapıların ve tapınakların yer aldığı Akropol kalıntısı, Myra ve Kyaneai vatandaşlarına ait aile lahitleri, iki mezar alanı, açık denizde yer alan antik duvarların batık kesimi ile köy ve çevresine antik harabeler dağılmış durumdadır.

Buradaki tarihi doyasıya yaşadıktan sonra liman kafelerinden birinde oturup serinletici içeceğinizi yudumlayarak denizin içindeki tarihi seyredebilirsiniz.

Gökseki ve çevresi eğlence, tarih ve kültür açısından çok zengindir, Gökseki villa kiralama sayfamızdan villanızı kiraladıktan sonra tatilinizde bu bölgeyi keşfetmeye doyamayacaksınız.

Aileniz veya arkadaşlarınızla geçireceğiniz unutulmaz bir tatil için Gökseki villa kiralama hizmetimizi inceleyin ve bu yaz muhteşem bir tatil yaşayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.