Kalkan tatilinizi unutulmaz yapacak 7 şey
Kalkan tatilinizi unutulmaz yapacak 7 şey

Eski medeniyetlere ait birçok kalıntı ile Kalkan, sakin bir atmosferde rahatlamak isteyenler için ideal bir ortam yaratır. Kalkan villa kiralama sayfamızdan seçeceğiniz villanızda tatilinizi yaparken muhteşem sahillerin ve çam ormanlarıyla kaplı dağların doğal güzelliklerinin tadını çıkarırken bir yandan da bölgedeki antik Likya şehirlerinin kalıntılarını keşfedin.

Kalkan, Türkiye’nin en iyi turizm destinasyonları arasında gösterilmektedir. Özellikle romantik bir tatil arayanlar için Kalkan’ı tavsiye ederiz. Muhteşem deniz manzaralı villalar, eşinizle romantik zamanlar geçirmeniz için mükemmeldir.

Kalkan’da villanızı kiralayarak tatilinize başlamadan önce bu tatili sizin için unutulmaz kılacak 7 şeye bir göz atalım.

Kalkan’ın Muhteşem Plajları

Kalkan’ın etrafındaki kıyı şeridi, birçok küçük tenha koyla ve harika sahillerle kaplıdır. Burası, keşfedilebilecek büyük bir zenginliğe sahip. Kayalık sahil şeridinin uzantıları son derece davetkar, berrak masmavi sular ile çevrilidir. Serinletici bir yüzme veya şnorkelle dalma için bu koylar eşsiz yerlerdir.

Kalkanın Muhteşem Plajları
Kalkanın Muhteşem Plajları

Kalkan Plajı

Kalkan’ın kendine ait ‘Mavi Bayraklı’ bir plajı var. Plaj, kumdan ziyade çakıl taşı olsa da kumsalın sığ kıyılara sahip olması çekingen yüzücüler için idealdir. Deniz suyu çok temiz, sıcak ve berraktır. Çok uzaklara gitmeden bu plajda şnorkelle dalışlar yapabilirsiniz. Çakıl taşları nedeniyle, suya girip çıkarken rahat olmak için plaj ayakkabılarını kullanmanızı tavsiye ediliriz.

Kaputaş Plajı

Kaputaş, Kalkan ile Kaş arasında etkileyici bir geçidin ağzında yer alan, olağanüstü sahiliyle çok ünlü bir plajdır. Sarp kayalıklarla çevrili gizli bir koydaki Kaputaş Plajı, bu özelliğiyle ülkemizin nadir doğal güzellikleri arasında gösteriliyor.

Mavi bayraklı Kaputaş Plajı’nın sahili çakıl ve kumla karışık. Yeşilden maviye doğru rengi değişen muhteşem denizi ve el değmemiş doğallığıyla dünyanın en güzel plajları arasında gösterilen Kaputaş Plajı’nda “Mavi Mağara” olarak bilinen bir mağara da mevcut.

Kalkan’dan arabayla yaklaşık 10 dakikada bu muhteşem plaja ulaşabilirsiniz. Turizm sezonunda Kaputaş Plajı’nda kiralık şemsiyeler ve öğle yemeğiniz için harika atıştırmalıklar bulabilirsiniz. Plaja giriş ücretsizdir.

Patara Plajı

Kalkan’ın batısına 20 dakikalık bir yolculuk, sizi koruma altındaki bir alan olan Patara’ya götürür. Patara Plajı, Caretta caretta deniz kaplumbağaları için yuvalama alanı olmasıyla ünlüdür.

Patara Plajı, 18 kilometrelik kesintisiz yumuşak altın kumu ile dünyanın en uzun ve güzel plajlarından biri olarak Kalkan villa tatilinizde sizi bekliyor.

Plajın doğu ucunda bir otopark ve kum tepelerine doğru kısa bir yürüyüş mesafesinde, makul fiyatlı içecekler, dondurmalar ve öğle yemekleri sunan küçük bir açık hava kafesi bulacaksınız. Plajda ayrıca tuvaletler, duşlar ve soyunma odaları da mevcuttur. İsterseniz burada şezlong ve şemsiye kiralayabilir ya da havlularınızı altın renkli kumlara sererek plajın keyfini çıkarabilirsiniz.

Plaja ulaşmak için, devam etmekte olan büyük bir kazı projesinin ortaya çıkardığı antik kalıntıların arasından geçeceksiniz. Plaja giriş ücreti düşüktür, alacağınız biletle hem sahile girebilir hem de tarihi harabeleri gezebilirsiniz. Bu ücretler plajın ve bu bölgenin bakımına katkıda bulunur.

Benzersiz Plaj Kulüpleri

Kalkan körfezinin her iki yakasında yani Kışla’da ve Kalamar Koyu’nda, çok sayıda plaj kulübü bulunmaktadır.

Bunlar esas olarak, bahçe alanları ve güneşlenme platformları ile güney sahilinin bu kısmına özgü eğlenceli yerlerdir. Bazı kulüplerde denizde dalış yapabileceğiniz platformlar da bulunur. Bu kulüplerin fiyatları oldukça uygundur, şezlong ve şemsiye de bu fiyatlara dahildir. İçecekler, atıştırmalıklar ve lezzetli öğle yemekleri sunan iyi restoranları da bu bölgede bulabilirsiniz.

Benzersiz Plaj Kulupleri, Kalkan
Benzersiz Plaj Kulupleri, Kalkan

Bazı plaj kulüplerine körfezin etrafında bulunan limandan ücretsiz tekne servisi ile ulaşabilirsiniz.

Yaz aylarında bu kulüplerin çok popüler olduğunu ve yüksek sezonda içeri girebilmeniz için günün erken saatlerinde oraya gitmeniz gerektiğini unutmayın.

Muhteşem Tekne Turları

Birçok tatilci için Kalkan limanından başlayan bir tekne turu, villa tatillerinin en önemli bölümlerinden birini oluşturur. Teknede güneşlenerek veya gölgede dinlenerek rahat bir gün geçirebilir, muhteşem mavi sularda yüzebilir ve canınız isterse dalış yapabilirsiniz. Geziler oldukça uygun fiyatlıdır ve tekne ekibi tarafından hazırlanan çok lezzetli yemekler de bu fiyata dahildir.

Bazı tekneler özel akşam gezileri de düzenlemekteler. Gün batımı turları size, güneş üstünüzde batarken yüzmek, muhteşem bir gün batımı seyretmek ve yıldızların altında teknede güzel bir akşam yemeği yemek gibi fırsatlar sunar.

Muhteşem Tekne Turları
Muhteşem Tekne Turları

Tekne turlardan bazıları, Kaş’a ve efsanevi batık Kekova şehrine günübirlik gezileri de kapsar. Batık şehrin sularında yüzmek için fırsat bulabileceğiniz bu tekne gezilerinde öğle yemeğinde de harika deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz.

Kaş’tan tekneyle sadece 20 dakikalık bir mesafede bulunan Yunan adası Meis’e gidebilir ve orayı da gezme şansı yakalayabilirsiniz.

Bu yolculuğa çıkacaksınız pasaportunuza yanınıza almalısınız çünkü Meis, Kaş’a 20 dakika mesafede olmasına rağmen bir Yunan adasıdır.

Doğanın İçinde Yer Alan Yürüyüş Yolları

Kalkan’ın yemyeşil kırsal alanları, bereketli ovaları ve inişli çıkışlı tepeleri doğa yürüyüşü yapmak için mükemmeldir. Burada sizi, çevredeki dağlara ve ormanlara götüren bir dizi parkur vardır.

Doğanın İçinde Yer Alan Yürüyüş Yolları
Doğanın İçinde Yer Alan Yürüyüş Yolları

Kalkan’ın etrafındaki bölge, büyük bir vahşi yaşam çeşitliliğine sahiptir ve görkemli avcı kuşlar size harika bir gökyüzü manzarası sunar.

Dünyanın en iyi yürüyüş yollarından biri olarak gösterilen Likya Yolu’nun muhteşem rotası da sizi doğanın ve tarihin içinde bir gezintiye çıkaracak, bu yürüyüşünüzü unutulmaz kılacaktır.

Macera Tutkunları İçin Benzersiz Etkinlikler

Tüplü dalış, akarsu raftingi, nehir kanosu, deniz kanosu ve yamaç paraşütü gibi aktivitelerin tadını Kalkan’da ve çevresinde çıkarabilirsiniz.

Macera Tutkunları İçin Benzersiz Etkinlikler
Macera Tutkunları İçin Benzersiz Etkinlikler

Her ne kadar bu aktivitelere katılmak için daha önceden tecrübeye sahip olmak gerektiği düşünülse de eğitmenleriniz size gerekli ön eğitimleri verecekler ve tüm güvenlik talimatlarına uymanız yeterli olacaktır.

Patara bölgesinde jeep safarileri ve binicilik etkinlikleri de yapılmaktadır.

Muhteşem Doğal Güzellikler

Zengin kültürü, tarihi ve çarpıcı doğal manzaraları ile Türkiye büyüleyici bir ülkedir. Kalkan ve çevresi de böyle bir zenginlikle donatılmıştır.

Dağları keşfetmek, bölgedeki vahşi güzelliği ortaya çıkarır. Toroslar, çoğunlukla kireç taşından oluşur ve tipik Akdeniz maki bitki örtüsü ile kaplıdır. Dağların alçak bölümleri ise yabani zeytin ve keçiboynuzu ağaçlarıyla örtülüdür.

Kalkan çevresindeki köylerin birçoğu, el değmemiş doğalarını koruyor ve yerel halkın yaşamı yüzyıllardır değişmeyen bir tempoda sessizce ilerliyor.

İslamlar Köyü

Bu ünlü köy, Kalkan’a bitişik serin bir yeşil vadide yer almaktadır. İslamlar Köyü, taze dağ havası ve doğal kaynaklarla kaplı ormanlık tarafı ile uzun zamandır ziyaretçiler için öncelikle tercih edilen bir saklanma ve dinlenme yeri olmuştur. Köy, harika eski evlerin, güzel bir caminin ve su ile çalışan un değirmenlerinin bir koleksiyonudur.

Burada Alabalık çiftliklerini ziyaret edebilir ve muhteşem manzaranın tadını çıkarırken, taze yakalanmış alabalık ile harika bir öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Kaş

Küçük bir tatil beldesi olan Kaş, Kalkan’a 30 dakikalık mesafededir. Sahil yolu, kayalık kıyı şeridi boyunca uzanır. Yol boyunca muhteşem deniz ve dramatik boğaz manzaraları görülmeye değerdir. Kaş, bol kıvrımlı bir koyda yer almaktadır, ismi da buradan gelir. Likya döneminde antik bir kent olan Antiphellos’un kalıntıları Kaş’ın etrafına dağılmıştır.

Kaş’ta ayrıca, dolambaçlı sokakları ve geçitleri olan hareketli bir liman vardır. Bu liman ziyaret etmek için harika bir yerdir. Kaş, bohem atmosferi ile Kalkan’dan oldukça farklı bir kültüre sahiptir.

Fethiye

Kalkan’a 1 saatlik mesafede yer alan Fethiye, alışveriş yapmak için mükemmel bir yerdir. Fethiye pazarında çevre köylerden gelmiş renkli ürünler ve yerel çiftçilere ait organik yiyecekler bulabilirsiniz. Sunulan tipik mallar arasında yöresel kıyafetler, hediyelik eşyalar, deri ürünleri, ev eşyaları, yerel ürünler ve harika baharatlar bulunur.

Fethiye limanına bakan bir kaldırım kafesinde kahvenin ya da bir içkinin tadını çıkararak keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Muhteşem Doğal Güzellikler
Muhteşem Doğal Güzellikler

Ölüdeniz

Fethiye’ye yakın olan dünyaca ünlü Ölüdeniz, zamanınız varsa mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. Bu muhteşem plaj, özellikle yamaç paraşütüyle ünlüdür.

Yamaç paraşütü yaparken altınızdan geçen tarlalarını ve o muhteşem güzelliğiyle Akdeniz’i seyredebilirsiniz. Ölüdeniz kristal berraklığında suları ile şnorkel dalışları için mükemmel bir ortam sağlar.

Popülerliği nedeniyle yaz aylarında Ölüdeniz çok kalabalık olabilir, oraya gitmeden önce bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Saklıkent Boğazı

Saklıkent Boğazı, Kalkan’a sadece 30 dakikalık mesafededir ve yaz mevsiminde Kalkan’da bulunan birçok acente buraya günlük yerel turlar düzenler. Saklıkent’in Avrupa’daki en büyük ikinci boğaz olduğu düşünülüyor.

Saklıkent, 14 kilometre uzunluğunda devasa bir vadi ve kanyondur. İki dağ arası inanılmayacak kadar dar ve yüksektir. Dar bir geçit sizi yürüyüşe başlayabileceğiniz vadiye götürecektir. Bu gezinizde su geçirmez ve kaymaz ayakkabılarınızın olması önemlidir, gerekirse özel yürüyüş ayakkabılarını küçük bir ücret karşılığında burada da kiralayabilirsiniz.

Yürüyüşünüzün ardından, suyun hemen üzerinde asılı duran ahşap platformlardaki birçok küçük restorandan birinde öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Burada, yerel mallar satan pazar tezgahlarını da görebilirsiniz.

Nehir raftingi yapma fırsatı da bulabileceğiniz bu kanyon, her yıl yarım milyondan fazla insan tarafından ziyaret ediliyor.

Kalkan ve Çevresindeki Tarihi Yerler

Xanthos Antik Kenti

Xanthos, Likya’nın başkentiydi ve Likya tarihi için çok önemli bir kentti. Xanthos’un kalıntıları, Xanthos vadisinde, şehrin batı tarafının hemen altında yüksek bir alanın üzerinde durmaktadır. Bu yükseklikten, muhteşem Toros Dağları ile çevrili yemyeşil Xanthos vadisini izleyebilirsiniz.

Letoon Antik Kenti

Bu kutsal alanda Leto, Apollon ve Artemis tapınakları ile birlikte, bir manastır, bir çeşme ve Roma tiyatrosu kalıntıları bulunmaktadır. Artemis ve Apollo’nun annesi Leto’ya adanmış olan en büyük tapınak, batıda bulunan ve Peripteros tarzında yapılmış Leto Tapınağı’dır.  Letoon, Xanthos ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Patara Antik Kenti

2000 yıl önce Patara, Likya’nın en büyük ve en önemli limanı olma özelliğine sahipti. Günümüzde antik şehir, plajı ile birlikte koruma altına alınmıştır. Burada yer alan tarihi deniz fenerinin, bilinen en eski deniz feneri olduğu söylenmektedir.

Tlos

Likya’nın altı ana kentinden biri olan Tlos, bir zamanlar Likya bölgesinin en parlak metropolü ünvanını taşıyordu. Tlos, Likya’nın en eski ve en büyük yerleşim yerlerinden biridir ve Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer almaktadır. Tlos Kalesi’ne çıkarken yamaçtaki kayalara oyulmuş tapınak mezarları ilginizi çekecektir. En görkemli mezarlardan biri olan Bellerephontes çok ünlüdür ve burada Pegasus, üç başlı canavar Chimera ile savaşırken resmedilir.

Kalkan ve Çevresindeki Tarihi Yerler
Kalkan ve Çevresindeki Tarihi Yerler

Pınara Antik Kenti

Pınara Antik Kenti’nin merkezi hamam, tiyatro, agora, odeon, kaya mezarları, yukarı akropol ve aşağı akropolden oluşmaktadır. Görkemli ve izole ortamı ile size tarihi atmosferi yaşatacak bu antik kenti mutlaka görmelisiniz.

Myra Antik Kenti

Myra Antik Kenti, özellikle Likya Dönemi kaya mezarları, Roma tiyatrosu ve Aziz Nikolaos Kilisesi (Noel Baba) ile ünlüdür. Kaya mezarları, Likçe yazıtları ve sikkeler, Myra’nın en azından M.Ö. 5. yüzyıldan itibaren varlığını sürdürdüğünü gösterir.

Telemessos

Adını Apollon’un oğlu Telmessos’tan aldığı söylenen kentin kalıntıları arasından Fethiye yükselmiştir. Kentin güneyindeki kayalıklara oyulmuş antik Likya mezarlar ile şehrin çeşitli noktalarında yer alan lahit mezarlar antik çağdan günümüze ulaşan en eski kalıntılar olarak değerlendiriliyor. Kaya mezarlarından en ünlüsü ve en görkemlisi Amyntas mezarıdır.

Kalkan’da bir villa kiralayarak, bütün bu harika yerleri görebilir, aileniz ve arkadaşlarınızla hiçbir zaman unutamayacağınız bir tatil yapabilirsiniz.

Kalkan villa kiralama sayfamızı hemen inceleyebilir ve kendinize uygun villayı seçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.