Kaş’ta Keşfetmeniz İçin Sizi Bekleyen 12 Muhteşem Yer
Kaş’ta Keşfetmeniz İçin Sizi Bekleyen 12 Muhteşem Yer

Tablolara konu olan muhteşem güzelliğiyle Kaş, eşsiz sahil şeridiyle, çok sayıda gizli koyları ve adalarıyla Türkiye’nin en önemli yat destinasyonlarından biridir. Kaş, denize açılmak ve birbirinden ilginç tarihi kalıntıları keşfetmek için eşi bulunmaz bir yer. Kaş villa kiralama hizmetimizden faydalanarak çevresi inanılmaz bir tarihle ve kültürle bezenmiş bu küçük sevimli kasabayı hemen keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Kaş, her yaz yerli ve yabancı turistlerle dolup taşıyor. Turistler bir yandan tarihi yaşayıp bir yandan da alışverişlerini yapabildikleri otantik Kaş çarşısına adeta akın ediyor.

Kaş’ta villanızı kiraladıktan ve tarihi çarşıda alışverişinizi yaptıktan sonra keşfedebileceğiniz Likya, Yunan ve Roma dönemlerinden kalma çok fazla tarihi yer ve görmeniz gereken çok fazla doğal güzellik var.

Bunların sadece 12 tanesini sizlerle paylaşıyoruz. Yazımızı okurken bu mistik tarihi kalıntılar gözünüzün önünde canlanacak ve bu yaz Kaş ve çevresini, kendiniz keşfetmek için sabırsızlanacaksınız.

Batık Şehrin Gizemli Kalıntıları

Kaş yakınlarındaki en ilgi çekici yerlerden biri Kaş’ın 35 kilometre doğusunda yer alan meşhur Kekova’dır. Ada, “Batık Şehir” olarak bilinen, kıyıdan uzak su altı kalıntıları ile ünlüdür.

Batık Şehrin Gizemli Kalıntıları, Kaş
Batık Şehrin Gizemli Kalıntıları, Kaş

Kekova’ya ulaşmanın en iyi yolu teknelerdir. Sizi bu muhteşem harabelere götürecek tekneleri Kaş’ta ya da Üçaǧız’da kolayca bulabilirsiniz. Başka bir alternatifi tercih etmek isterseniz, batık şehir için kano gezileri de son yıllarda oldukça popüler.

Bu kano gezileri, suyun altını daha iyi görmenize olanak sağlar, böylece mavi suyun içine çöken şehrin taş kalıntılarını daha yakından inceleyebilirsiniz.

Şehirdeki tur şirketlerinin neredeyse tamamı bu bölgeye tekne ve kano turları düzenliyor.

Andriake Antik Kenti

Andriake Antik Kenti, Demre’nin Çayağzı bölgesinde bulunur. Burası Myra’nın liman kentidir. Kaş’ın 45 kilometre doğusunda yer alan bu kent, Kaş’ın antik tarihini keşif yolculuğunuzda sizin için önemli bir duraktır.

Bu eski ve dağılmış liman, Demre’nin 6 kilometre batısındaki bataklık bölgede yer alır. Liman, çevresinde yer alan bir tapınak, pazar yeri, liman duvarları ve hala iyi durumda olan bir şapel ile etkileyici bir tahıl ambarı kalıntılarını sizin ziyaret etmeniz için barındırır.

Antiochus adı, M.Ö. 197’lerin başlarına kadar kent ile bağlantılıydı ve burası Roma döneminde önemli bir Akdeniz limanıydı. Limanın dışında, Yunan Mitolojisi’nde yeri ve denizi dolduran sayısız dişi, tanrısal varlıklar olan nemfleri yani perileri kutsamak adına dikilen bir anıt olan Nymphaeum yer alır. Limanın kuzey yamaçlarında ise geniş bir antik toplu mezar bulunmaktadır.

Limanın güneydoğu köşesinde, antik çağlardan kalma iki gözetleme kulesi, koruyucu bir duvarın her iki tarafında durmaktadır. Andriake’nin manzarasına hayran kalacak ve tatil fotoğraflarınızın büyük bölümünü burada çekeceksiniz.

Dünyaca Ünlü Plajlar

Kaş, her zaman güneş, deniz ve kumla birlikte anılır. Kaş’ın plajlarını gördüğünüzde buranın neden çok sevildiğini bir kez daha anlayacaksınız çünkü Kaş’ın çevresindeki sahil şeridinde, havlularınızı sermek ve rahatlamak için mükemmel beyaz kumsallara sahip birbirinden güzel plajlar bulunuyor.

Bu plajların arasında en ünlüsü olan Kaputaş plajı, her geçen gün turistler arasında popülerliği biraz daha artan bir yerdir. Yaz aylarında güneş arayan turistleri karşılayan bu plaj, onlara benzersiz bir kumsal keyfi sunar.

Kaş’a gelip de Patara plajına gitmemek olmaz. Türkiye’nin en güzel plajlarından biri olan Patara, 18 kilometre uzunluğuyla Akdeniz’in en uzun plajıdır ve tamamen el değmemiş bir doğaya sahiptir.

Dünyaca Ünlü Plajlar
Dünyaca Ünlü Plajlar

Muhteşem beyaz kum plajı ve kristal berraklığında deniz suyu ile Patara’nın, şimdiye kadar gördüğünüz diğer plajlardan çok daha güzel olacağına emin olabilirsiniz.

Patara plajı aynı zamanda, deniz kaplumbağaları Caretta Caretta’ların ev sahipliğini de yapar ve nadir bulunan kuşlar için bir koruma alanı sağlar. Patara, ulusal parkın bir parçası olduğu için burada bina yapımı yasaktır.

Plaja ulaşmak için Patara arkeolojik sit alanından 30 dakikalık keyifli bir yürüyüş yeterlidir. Alternatif olarak, köy merkezinde çalışan minibüs servislerini de kullanabilirsiniz.

Daha sakin kumsallar arıyorsanız, yarımadadaki Liman Aǧzı’nın güzel ve sakin plajlarına gidebilirsiniz. Deniz kıyısında uzun yürüyüşler yapmaktan hoşlanıyorsanız Kaş kumsalları ve gün batımı size muhteşem bir yol arkadaşı olacaktır.

Noel Baba’nın Geldiği Topraklar

Noel Baba efsanesi Türkiye’den geliyor. Demre, diğer adıyla antik Myra, 4. yüzyılda önemli bir kasabaya dönüşmüştü ve daha sonra Noel Baba adıyla anılacak, armağanları ve ren geyikleriyle dünya çapında meşhur olacak olan Aziz Nikolaos, işte burada piskopos oldu.  

Noel Babanın Geldiği Topraklar, Kaş
Noel Babanın Geldiği Topraklar, Kaş

Orta Çağ’da inşa edilmiş kubbeli Aziz Nikolaos Kilisesi, Ortodoks Hıristiyan inancına sahip insanlar için önemli bir hac yeridir ve 11. yüzyıla ait orijinal formunda, apsis ve duvarlarındaki bazı fresk kalıntılarıyla korunmuştur.

Her yıl binlerce yabancı turisti çeken Demre’ye, Kaş’tan dilediğiniz zaman kolayca ulaşabilir ve Noel Baba’yı siz de ziyaret edebilirsiniz.

Benzersiz Myra Kalıntıları

Kaş’a 2 kilometre uzaklıkta yer alan Demre’nin merkezinden iç kısımlara uzandığınızda sizi Myra Antik Kenti kalıntıları karşılayacak.

Bazıları çok iyi korunmuş Likya kaya mezarları uçurumun kenarına kadar uzanır ve ayrıca burada harika bir şekilde restore edilmiş büyük bir Roma tiyatrosunu gezme şansı da bulacaksınız. Tarihi atmosferiyle, heykelleriyle ve kaya mezarlarının üstlerine oyulmuş maskeleriyle Myra, size unutulmaz bir görsel şölen vaat ediyor.

Benzersiz Myra Kalıntıları, Kaş
Benzersiz Myra Kalıntıları, Kaş

Aziz Nikolaos Kilisesi’ni ve Myra’yı aynı gün gezmenizi ve mükemmel bir gün geçirmenizi öneriyoruz. Çok sıcak bir günde bile kiliseden Myra’ya kolayca yürüyebilirsiniz, ancak siz yine de Demre merkezinden yola çıkmadan önce yanınıza bir güneş kremi, şapka ve su almayı unutmayın.

Mistik Limyra Antik Kenti

Limyra, Kaş’ın 81 kilometre doğusunda yer alan antik bir kenttir ve Kaş ziyaretinizde mutlaka gezmeniz gereken kültürel yerlerin başında gelir.

Mistik Limyra Antik Kenti, Kaş
Mistik Limyra Antik Kenti, Kaş

Limyra, M.Ö. 5. yüzyıla aittir ve Likya’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bu mistik alanın kuzeyinde bulunan tepede, Bizans kilisesi ve Roma tiyatrosu kalıntıları ile üst ve alt Akropolis, Limyra’da gezeceğiniz yerlerin başında geliyor.

Meis Adasına Bir Yolculuk                                                

Kaş’tan sadece 20 dakikalık bir mesafede yer alan Meis adası, coğrafi olarak oldukça farklı bir konumdadır çünkü Meis aslında bir Yunan adasıdır. Yunanca Kastellorizo ​​olarak da bilinen Meis adasına yapacağınız tam günlük bir geziyle aslında uluslararası bir seyahat yapmış olacaksınız.

Meis adası, gün boyunca sizi meşgul edecek bol miktarda etkinliğe sahip. Adanın kıyı mağaralarına tekne gezileri veya terk edilmiş kilise kalıntılarına giden büyük güzel tepelere yapacağınız bir yürüyüş bu adadan mutlu ayrılmanızı sağlayacaktır.

Meis adasında zevkinize hitap edecek çok sayıda kafe bulunur. Akdeniz’in renkleriyle boyanmış tüm o sevimli ada evleri ile Meis tam bir Yunan adasıdır. Kaş’tan her gün feribotla bu şirin adaya ulaşmanız mümkün. Uluslararası seyahatinizi sürdürmek isterseniz Meis adasından feribotla Rodos’a doğru yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

Kaş Merkezindeki Antiphellos Kalıntıları

Kaş şehir merkezi, Antiphellos’un kalıntıları üzerinde yükselmiştir. Antik dönemin cazibe merkezlerinden biri olan Antiphellos’un kalıntıları arasında, şehir merkezindeki Likya lahitleri, şehrin batı tarafında, günümüze kadar çok iyi korunmuş bir tiyatro, Kaş körfezinin güzel manzarası eşliğinde Kaş limanı yakınındaki antik kent surlarının kalıntıları ve bazı Likya kaya mezarları bulunmaktadır.

Kaş Merkezindeki Antiphellos Kalıntıları
Kaş Merkezindeki Antiphellos Kalıntıları

Enerjik hissediyorsanız bu antik kalıntıları keşfetmek için bütün bir gününüzü ayırabilirsiniz. Bu şirin tatil kasabası tarihi sizin için saklamaktadır ve artık keşfetme sırası sizde.

Büyüleyici Teimiussa (Üçağız) Köyü

Üçaǧız köyü kesinlikle büyüleyicidir ve orayı gördüğünüzde siz de bize hak vereceksiniz. Burası sakin bir gün geçirerek dinlenmek için harika bir yerdir.

Üçağız, arkeolojik sit kapsamında korunan yörelerden biridir ve aynı zamanda doğal bir yat limanıdır. Kaş ve çevresinde yat gezileri için elverişli bu doğal limanların sayısı oldukça fazladır.  

Büyüleyici Teimiussa Üçağız Koyu, Kaş
Büyüleyici Teimiussa Üçağız Koyu, Kaş

Üçaǧız, M.Ö. 4. yüzyılın başlarında Likya hükümdarı Perikles Limyra’nın komutası altındaki Teimiussa bölgesi olarak bilinen küçük bir liman kentinin kalıntıları arasından doğmuştur. Çevresi surlarla çevrili, içinde sarayın, önemli yapıların ve tapınakların yer aldığı Akropol kalıntısı, Myra ve Kyaneai vatandaşlarına ait aile lahitleri, iki mezar alanı, açık denizde yer alan antik duvarların batık kesimi ile köy ve çevresine antik harabeler dağılmış durumdadır.  

Buradaki tarihi doyasıya yaşadıktan sonra liman kafelerinden birinde oturup serinletici içeceğinizi yudumlayarak denizin içindeki tarihi seyredebilirsiniz.

Arykanda’nın Hellenistik Harabeleri

Kaş’ın 72 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Arykanda’nın Hellenistik harabeleri günlük bir gezi yapmanıza değer. Bu antik site, dağ yamacından aşağıya doğru çok iyi korunmuş anıtların bulunduğu bir terasa sahiptir.

En yüksek terastaki stadyum nispeten küçüktür, Yunan döneminden kalmadır ama Romalılar tarafından restore edilmiştir. Stadyumun altında, 20 sıra oturma düzenine sahip, bozulmamış bir Yunan tiyatrosu ve hala görülebilen bazı yazıtlar vardır. En alt terastaki Odeon, eşsiz bir mozaik zemine sahiptir ve 75 metre uzunluğundadır. Tiyatronun önünde pazar alanı uzanır, batıda ise Antik Yunan’da kent meclisinin toplandığı bina bulunur. Roma hamamları güneyde yer alır, Frigidarium (Roma hamamlarında, içinde yüzme havuzu da bulunan soğuk bölüm) hala iyi durumda olan, en iyi korunmuş yapılar arasındadır.

Arykandanin Hellenistik Harabeleri, Kaş
Arykandanin Hellenistik Harabeleri, Kaş

Yarı dairesel bir izleme odası, Arykandos Vadisi’nin muhteşem manzarasını gözlerinizin önüne serecek ve Kaş villa tatilinizi sizin için unutulmaz kılacak.

Bölgenin güneyinde Likya kaya mezarları vardır. Bütün harabeler şiddetli bir şekilde yıpranmışlar ancak gizemli atmosferlerini korumayı başarmışlardır.

Mistik maceralardan hoşlanıyorsanız Kaş villa tatilinizde Limyra Antik Kenti’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Kyaneai’nin Muhteşem Manzarası

Kaş’ın 22 kilometre doğusunda yer alan bu Likya kentinde

M.S. 4. yüzyıla kadar insanlar huzur içinde yaşadı. Antik kenti gezerken, bir dizi lahit, bir kaya mezarı, bir pazar yeri kalıntısı ve eski zamanların muazzam ihtişamıyla şehir duvarları ilginizi çekecek ve merakınızı uyandıracaktır.

25 sıra oturma alanına sahip büyük tarihi tiyatro, kentin en öne çıkan kısmıdır. Tiyatronun üst oturma katına çıktığınız zaman muhteşem bir manzara gözlerinizin önünde belirecek.

Kyaneai, her gün yüzlerde turisti ağırlar ve onlara başka hiçbir yerde bulamayacakları bir manzara sunar. Kyaneai Antik Kenti’ni gezerken geçmiş zamanların tarihi atmosferi sizi tamamen saracak.

Orta Çağ’a Keyifli Bir Yolculuk

Kaleköy Kalesi bir Orta Çağ dönemi eseridir ve Üçaǧız’ın suları boyunca uzanan yarımada çevresinde muhteşem bir konuma sahiptir.

Bu kale, Simena döneminden kalmadır. Kaleköy Kalesi, kendinden önceki Simena Kalesi’nin temelleri üzerine inşa edilmiştir ve bölgeyi gezerken, Simena yerleşim döneminden kalan yedi katlı 300 kişilik muhteşem tiyatroyu ziyaret edebilirsiniz.

Likya tarzında yapılmış ve çoğunlukla Roma lahitlerini içeren batı bölümünde yer alan tarihi mezar alanı, onu keşfetmeniz için sizi bekliyor. Kalenin altında kalan kıyı şeridinde ise tarihi tekne iskelesini ve yat limanını gezebilirsiniz.  

Orta Çağa Keyifli Bir Yolculuk
Orta Çağa Keyifli Bir Yolculuk

M.S. 79-81 yıllarından kalma Titus Hamamı’nın batık kalıntıları, Kaleköy’ün uçsuz bucaksız ve benzersiz manzarasına eşlik eder.

Kaleköy’ü Kaş’tan bir yat gezisiyle ziyaret edebilir ve bu ziyaretiniz sırasında Kekova’da da bir küçük bir mola verebilirsiniz.

Kaş villa kiralama hizmetimizden faydalanarak keşfedeceğiniz tarihi ve kültürel yerlerin, antik kentlerin ve eşsiz doğa güzelliklerinin sadece bir bölümünü sizinle paylaştık.

Kaş’ta bir villa kiralayarak ailenizle birlikte denizi, güneşi ve tarihi doyasıya yaşayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.