Patara Villa Kiralama Hizmetimizle Tatilinizde Keşfedeceğiniz Eşsiz 11 Şey
Patara Villa Kiralama Hizmetimizle Tatilinizde Keşfedeceğiniz Eşsiz 11 Şey

Patara, beyaz kumlarla örtülü Türkiye’nin en uzun plajıyla, muhteşem antik kentiyle ve çevresinde yapabileceğiniz birçok eğlenceli aktivitesiyle çok popüler bir tatil beldesidir. Patara’da villanızı kiraladıktan sonra ister sadece bu şirin tatil beldesinin dünyaca ünlü plajında güneşlenerek dinlenin, ister Patara’nın çevresini sarmış olan tarihi yerleri keşfedin ya da nehir üzerinde bir kano macerası yaşayın. Patara, tatilinizi en güzel şekilde değerlendirmeniz için size sayısız alternatif sunuyor. Patara Villa Kiralama sayfamıza bir göz atın ve kendinize en uygun villayı seçtikten sonra Patara’da sizi nelerin beklediğini anlattığımız yazımızı okuyun.

Dünyaca Ünlü Patara Plajı

Patara Antik Kenti yakınında bulunan bu ünlü plaj, bu bölgedeki en büyük ve güzel plajlardan biridir.

Patara Plajı, uluslararası birçok turizm dergisi tarafından defalarca dünyanın en iyi plajları arasında gösterilmiştir ve bu plaj Patara villa tatilinizi beyaz kumlarda yatarak ve güneşlenerek geçireceğiniz yerdir.

Türkiye’nin en uzun plajlarından olan Patara Plajı, 18 kilometre uzunluğuyla çok etkileyicidir. Sahil oldukça sığdır ve acemi yüzücüler için harika bir yüzme alanı sağlar. Patara Plajı, hiç durmayan tatlı rüzgarlarıyla ünlüdür ve bu nedenle rüzgâr sörfü için de uygundur. Patara’da kiraladığınız villanın keyfini çıkarırken bir yanda da rüzgâr sörfü eğitimi alabilir ve benzersiz Patara sahilinde rüzgâr sörfü yapabilirsiniz.

Ayrıca hoş bir rüzgâr eşliğinde masmavi sularda yüzmek de size harika bir deneyim yaşatacaktır.

Dünyaca Ünlü Patara Plajı
Dünyaca Ünlü Patara Plajı

Patara’nın kum yapısı da benzersizdir. Bu kumlar denizin temizliğinin bir göstergesi olarak çeşitli faydalı mikro organizmalarla doludur ve buraya gelen turistler kum kürü yaparak çeşitli ağrı ve sızılarından kurtulurlar.

Patara Plajı aynı zamanda deniz kaplumbağaları Caretta caretta’ların yumurta bıraktıkları yerler arasındadır ve burada bulunan 195 Caretta caretta yuvası koruma altına alınmıştır.

Patara Plajı, eşsiz güzelliği, genişliği ve uzunluğu nedeniyle birçok filmde yer almıştır. Hatta filmlerin bazılarında plajın muhteşem kumları, çöl dekoru olarak kullanılmıştır.

Günümüzde doğa aşığı turistleri kendine çeken bu ünlü plajın gün batımı manzarasını Patara tatilinizde doyasıya yaşayabilirsiniz.

Benzersiz Noel Baba Müzesi

Kuzey Kutbu’nda yaşayan ve her yılbaşında çocuklara hediyeler dağıtan şişman, tatlı bir yaşlı adam olarak bilinen Noel Baba aslında Türkiye’nin güneybatı sahilindeki Patara’da doğdu. O zamanlar Patara, Likya yönetimi altındaydı.

Noel Baba’nın gerçek adı Nikolaos‘dır. Noel Baba, Patara’ya yakın bir kasaba olan Myra’nın (Demre) piskoposuydu.

Noel Baba’nın ailesi ona çok para bıraktı ve zengin bir adam olarak Noel Baba, ihtiyacı olan insanlara yardım etmek istedi. Yardımlarının gizli kalmasını isteyen Noel Baba oldukça çevik bir piskopostu, insanların evlerinin çatılarına tırmanır, bacadan aşağı paralar ve onların ihtiyacı olan hediyeler atardı. Yerel halk bir gün bu durumu fark etti ve bu iyilikleri efsaneleştirdi.

Benzersiz Noel Baba Müzesi
Benzersiz Noel Baba Müzesi

Noel Baba’nın ölümünden sonra, kasabada bir anıt dikildi ve Noel Baba, aynı zamanda denizcilerin koruyucu azizi olarak anıldı. Haçlı Seferleri başladığında Bari’den gelen bazı tüccarlar, Noel Baba’nın kemiklerini bu bölgeden çalıp Bari’ye götürdüler ve orada yaptıkları kiliseye gömdüler.

Günümüzde ise bu bölgede bulunan Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi, Noel Baba’nın anısını yaşatmaya devam ediyor ve her yıl dünyanın dört bir tarafından gelen çok sayıda ziyaretçi tarafından geziliyor.

Patara villa tatilinizde siz de bu dünya çapında ünlü yaşlı adamın müzesini ziyaret edebilir ve tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

Patara’da Sahillerinde Balık Turu

Bu güzel Akdeniz sahilinde hem güneşlenip hem de balık tutarak şehir yaşamının koşuşturmasından uzaklaşın. Bu zengin balık çeşitliliğine sahip bölgede, balıkçılık için özel olarak tasarlanmış 12 metrelik bir tekneyle, balığınızı yakalarken bir yandan da sakin manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Kısa bir yolculukla balıkçı teknesine bineceğiniz limana ulaşabilirsiniz. Oltalarınızı kontrol edip, yemlerinizi hazırladıktan sonra sıcak yaz güneşinin altında dalgaların ve yanınızdan geçen teknelerin manzarasının keyfini çıkarın.

Patarada Sahillerinde Balık Turu
Patarada Sahillerinde Balık Turu

Bu turlar balık avı meraklılarının buluşmaları, sohbetler ederek bilgi alışverişinde bulunmaları için bir fırsat sunar. Turunuz boyunca yakaladığınız balıkları teknedeki barbeküde kızartarak öğle yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Siyah kaya balığı, büyük orkinos ve daha birçok egzotik Akdeniz balık türü, tekneniz suyun üstünde hafifçe süzülürken, denizin içinde sizi bekliyor.

Ünlü Patara Antik Kenti

Patara Antik Kenti’nin büyük anıtları plaja giden yol boyunca dağılmıştır. Kalıntıların ana bölümü, 5000 kişilik olağanüstü tiyatrodur. Burada antik Patara’nın parlamentosu olan Bouleuterion da bulunur. Patara Antik Kenti, iki yılda 8,5 milyon dolarlık bir bütçeyle restore edildi. Sütunlu cadde boyunca yürüyerek eski dönem dükkanlarını ve güney ucunda kalan agoralarla kaplı alanı gezebilirsiniz.

Patara’nın çevresinde, bu bölgenin uzun tarihinin izlerini taşıyan çok fazla kalıntı var. Gelemiş-Patara Plajı yolu boyunca gezerken, ilk önce 2. yüzyıldan kalma kemeri göreceksiniz. Bu kemer, fotoğraflarınız için harika bir fon oluşturacaktır.

Ünlü Patara Antik Kenti
Ünlü Patara Antik Kenti

Kemeri geçtikten sonra birkaç Likya mezarını içeren bir Nekropol ile karşılaşacaksınız. Yol boyunca ilerlerken, harabelerin merkezine varmadan önce, antik bir liman hamamı ve bir Bizans kilisesi kalıntılarını gezebilirsiniz.

Sütunlu caddeden uzanan bir kır yolu sizi, İmparator Neron tarafından inşa edilen ve dünyanın en eski üç deniz fenerinden biri olan Patara Deniz Feneri’ne götürür.

2000 yıllık Patara Deniz Feneri, kıyıdan ortalama 500 metre uzakta bulunmaktadır. Fenerin limana dönük yüzüne, altın kaplama büyük bronz harflerle İmparator Neron’un bu fenerini M.S. 64 ve 65 yıllarında yaptırdığını gösteren bir yazıt bulunur.

Patara Antik Kenti’ni ve efsanevi Patara Deniz Fener’ini birlikte gezebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Gizemli Korint Tapınağı

Patara Antik Kenti’nde görmeniz gereken yerlerden biri de Roma tapınak yapılarının tüm özelliklerini içeren Korinth Tapınağı’dır. Korinth Tapınağı, antik kaynakların Patara’da var olduğunu söyledikleri sekiz tapınaktan sadece biridir.

Gizemli Korint Tapınağı
Gizemli Korint Tapınağı

M.S. 2. yüzyılda, gördüğünüzde büyüleneceğiniz muhteşem taşlardan yapılmış bu tapınağın kapısı 6 metre yüksekliğindedir ve tapınağın sadece tek bir odası vardır. Korinth Tapınağı’nın duvarları çeşitli ilginç tasvirler ve mimari süslemelerle bezelidir. Bu gizemli tapınağın, kime ait olduğu hakkında hala bir bilgi sahibi değiliz.

Görkemli Roma Zafer Takı

Patara Antik Kenti’nde, birçok Roma kalıntısı var ama Roma Zafer Takı, bunların arasında en görkemlisidir. Gezerken sizi etkileyecek bu anıtın bol bol fotoğraflarını çekmek isteyeceksiniz.

Roma Zafer Takı, M.S. 1. yüzyılda yapılmıştır ve kente girişi simgeler. Kapının her iki yanında ve kemerlerin arasında çeşitli yazıtlar olduğunu görebilirsiniz.

Kuzey cephesinde yer alan bir yazıtta, Zafer Takı, Lykia’nın metropolü Patara’nın halkı tarafından yapılmıştır ibaresi göze çarpıyor. Bu tak aynı zamanda Patara’ya su getiren kanallar için de kullanılmış.

Bu muhteşem Roma Zafer Takı size, başka hiçbir yerde bulamayacağınız eşsiz bir manzara sunacak.

Patara’da Antik Bir Meclis Binası

Dünyanın ilk meclis binasının Patara’da olduğunu biliyor muydunuz? Patara villa tatilinizde burayı da ziyaret etme şansı bulabilirsiniz.

M.Ö. 2. yüzyılda Likya Birliği’nin resmi olarak kurulmasıyla yapılmaya başlanmış olan Likya Birliği Meclis Binası, 42 metreye 32 metre ölçüleriyle çok büyük ve görkemlidir.

Roma Çağı’nda bu yapı geliştirilmeye devam edilmiş ve aynı zamanda Odeion, yani antik mimaride içinde müzik dinlenmesi için yapılmış özel yapı olarak da kullanılmıştır. Bu antik yapı, 20 sırası ile yaklaşık 1400 kişilik bir kapasiteye sahiptir.

Antik meclis, M.S. 4. yüzyılda Patara’yı kuşatan sur duvarlarının içine alınarak bir burç gibi kullanılmıştır. Patara’nın bu antik meclis binasını, ünlü düşünür Montesquieu, Yasaların Ruhu adlı kitabında antik dünyanın en mükemmeli olarak tanımlıyor.

Antik Patara Meclis Binası’nda gezerken bu tarihi atmosferde yapılan müzik dinletileri ve şehrin yönetimi üzerine yapılan konuşmalar gözünüzde canlanacak.

Mavi’ye Yolculuk: Cennet Adası, Fosfor Mağaraları ve Akvaryum Koyu

Patara tatilinizde yakında bulunan Marmaris sahillerinden kalkan bir tur ile berrak sularda yüzebilir, muhteşem doğal güzellikleriyle ünlü mağara ve koyları keşfedebilirsiniz.

Villanızdan alındıktan sonra kısa bir yolculukla Marmaris’e ulaşır ve burada mavi yolculuğunuza başlayacağınız teknenize binersiniz. Bu tekne yolculuğunuzda, Fosforlu Mağara’yı ziyaret etmeden önce, davetkar kıyı sularında yüzebileceğiniz Cennet Adası’nda mola vereceksiniz. Güneşlenebilir ve bu muhteşem suların tadını çıkararak keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Cennet Adası’ndan sonra ulaşacağınız Fosforlu Mağara’da, mağara duvarlarının ve suyun fosforlu ışığına hayran olabilirsiniz.

Maviye Yolculuk Cennet Adası Fosfor Mağaraları ve Akvaryum Koyu
Maviye Yolculuk Cennet Adası Fosfor Mağaraları ve Akvaryum Koyu

Fosforlu Mağara, yeşil ve turkuaz renklerinde suyu nedeniyle özellikle yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerlerden biridir. Mağarada aslında fosfor bulunmaz ama mağara içi ve dışındaki turkuaz renkli denizin yansıması, mağara duvarlarına fosforlu eşsiz bir görüntü verir.

Birçok teknenin uğrak yeri olan bu ünlü mağara Cennet Adası’nın hemen arkasında bulunur ve her gün yüzlerce turist tarafından ziyaret edilir. Tekneniz burada yüzme molası verecek, siz de kendinizi akvaryumu andıran bu turkuaz renkli suya bırakarak yüzebilirsiniz.

Cennet Adası kıyılarında, tekneniz öğle yemeği molası verecek. Cennet Adası aslında bir yarımadadır ve ormanlarla kaplıdır. Bu muhteşem ada, Marmaris koyunun hemen girişinde bulunmakta ve hemen hemen her tekne burada mola vermektedir. Teknede taze deniz ürünlerinden oluşan yemeğinizi yerken bir yandan da bu adaya neden cennet denildiğini anlayacak ve karşınızdaki manzaraya hayran kalacaksınız.

Öğle yemeğinizden sonra tekneniz sizi yine benzersiz koylara götürecek. Kumlubük Koyu ve Amos Koyu ziyaret edeceğiniz diğer koylardır.

Doğal güzellikleri ile ünlü olan bu koylarda yüzerken yanınızdan yöresel balıkçılar geçecek. Bu muhteşem güzellikteki koylarda, manzarası eşliğinde yüzmeye doyamayacaksınız.

Doğanın Kalbinde Bir Kano Macerası

120 kilometre uzunluğuyla, eski çağda Xanthos adıyla bilenen Eşen Çayı, size eşsiz bir doğa güzelliği sunacak.

Eşen Çayı’nda, Saklıkent Kanyonu’ndan başlayarak rafting yapılmaktadır. Ayrıca bu bölge kano gibi su sporları için elverişlidir. Eğer Patara villa tatilinizde heyecan arıyorsanız, Eşen Çayı’nda kano ve Saklıkent Kanyonu’nda rafting yapabilirsiniz.

Eşen Çayı’nda birçok seyahat acentesi kano turu düzenliyor. Turlar genelde Kınık’ta bulunan köprü altında başlıyor ve yaklaşık 15 kilometrelik rota kano ile geçilerek Patara kumsalında son buluyor.

Kano turunuz Eşen Çayı’nın içinde, iki tarafınız da ormanlarla kaplı bir manzara eşliğinde devam edecek ve size benzersiz bir deneyim yaşatacak. Bu turlar sırasında yemek ve yüzmek için kısa molalar veriliyor.

Doğanın Kalbinde Bir Kano Macerası
Doğanın Kalbinde Bir Kano Macerası

Yüzmek isterseniz bu suyun çok temiz ama aynı zamanda çok soğuk olduğunu unutmayın. Nehrin oldukça sakin akmasından dolayı herhangi bir tehlike bulunmuyor. Kano turunuzdan önce uzman rehberiniz size kano kullanımıyla ilgili temel eğitimi verir, sigorta yapılır ve can yelekleri dağıtılır. İlk kez kano kullanıyor olsanız bile güvenle bu yolculuğa çıkabilirsiniz.

Sabahın erken saatlerinde başlayan kano turu, 6,5 saat süren bir rotayı izler ve bu rotanın bir bölümünde şifalı olduğuna inanılan bir çamur banyosu molası verilir. Bu kokusuz çamur havuzlarına balıklama atlayıp baştan ayağa çamura bulandıktan sonra fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Nehir çevresinin doğal manzarası, bölgenin bitki örtüsü ve bitki çeşitliliği kano turunuzda sizi etkileyecektir.  

Patara villa kiralama hizmetlerimiz ile hem Patara’nın size sunduğu muhteşem güzelliklerin arasında tatilinizi yapabilir hem de antik dönemin benzersiz kalıntılarını inceleyebilirsiniz.

Patara villa kiralama sayfamızı inceleyebilir, bu yaz aileniz veya arkadaşlarınızla diğer tatillerinizden farklı, benzersiz bir tatil yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.