Üzümlü Villa Tatilinizde Yapabileceğiniz 10 Eşsiz Şey
Üzümlü Villa Tatilinizde Yapabileceğiniz 10 Eşsiz Şey

Kalkan’a 11 kilometre mesafede olan Üzümlü beldesi, tatilinde güzel doğal manzaralar ve temiz hava eşliğinde huzur arayan tatilciler için eşi bulunmaz bir yerdir. Üzümlü villa kiralama sayfamızdan aileniz veya arkadaşlarınızla yapacağınız tatil için villanızı seçtikten sonra bu şirin beldeyi ev hemen yanında yer alan Kalkan ve Kaş gibi Türkiye’nin en güzel yerlerini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Üzümlü villa tatilinizde sakinlik, huzur ve üzüm bağları arasında dinlenebilir ve istediğinizde Kaş veya Kalkan’da birçok eğlenceli aktiviteye katılabilir veya tarihi yerleri gezebilirsiniz.

Üzümlü tatilinizde yapabileceğiniz 10 güzel şeyi sizler için sıraladık.

Üzümlü Çevresini Keşif Turuna Çıkın

Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyı şeridinin en güzel manzaralarını görebileceğiz Kaş Üzümlü çevresi muhteşem bir tatil yapmanız için her şeye sahip.

Bu keşif turunuzda Üzümlü’nün hemen yanı başında yer alan Patara, Kaş ve Kalkan’ı, ülkemizin en güzel koylarını ve görkemli tarihi yerleri keşfedecek, beyaz kumlarla kaplı plajlarda rahatlayacak, antik limanlarda gezintiye çıkacak ve masmavi denizin üstünde batan güneşi seyredeceksiniz.

Sarp sokakları ve minik mağazaları ile keyifli Kaş beldesi, Türkiye’nin en ünlü plajlarından biri olan Patara ve Kalkan’ın güzel limanı Üzümlü tatilinizde keşfedeceğiniz yerler arasında. Türkiye’nin en gözde tatil yerlerinden bazıları bu bölgede bulunuyor.

Üzümlü Çevresini Keşif Turuna Çıkın
Üzümlü Çevresini Keşif Turuna Çıkın

Keşif gününüze Patara’ya yola çıkarak başlayın. Patara’da muhteşem Patara Antik Kenti’ni mutlaka görmelisiniz, Patara adını önemli arkeolojik sit alanı olan Patara Antik Kenti’nden alır. M.Ö. 5. yüzyılda kurulan Patara Antik Kenti, Likya İmparatorluğu’nun en önemli şehirlerinden biriydi, burayı gezerken antik senato binasını ve Işık Evi’ni görebilirsiniz. Bu güzel antik kentte çok iyi korunmuş bir amfitiyatro, taş lahit ve şehir surları da bulunuyor. 

Antik kent gezinizden sonra dünyaca ünlü Patara Plajı’na gitmelisiniz. Patara Plajı, 18 kilometre ile Türkiye’nin en uzun plajıdır. Kum tepeleri birkaç yüz metre genişliğindedir ve beyaz kumlarında hiç çakıl taşı bulunmaz. Patara, birçok kez dünyadaki en iyi plajlardan biri olarak gösterildi, bu eşsiz plaj Caretta caretta deniz kaplumbağalarının burada yuvalama alanlarının bulunmasından dolayı koruma altında bir milli parktır. Patara Plajı’nın çevredeki bataklık ve küçük göllerde birçok kuş türünü de görebilirsiniz. 

Sizi Bekleyen Güzellikler

Patara’nın ardından, tabloları yapılacak güzellikte bir yer olan Kalkan’ı görmelisiniz. Kalkan’ın güzel çarşısını gezip alışverişinizi yaptıktan sonra Kalkan limanında yer alan harika restoranlarda yöresel yemeklerin tadına bakabilir ve kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Kalkan’ın keyfini çıkarıp dinlendikten sonra Kaputaş Plajı’nda doğru yolunuza devam edin. Akdeniz kıyısındaki en güzel plajlardan biri olan Kaputaş da Patara gibi dünya çağında bir üne sahiptir, turkuaz deniziyle ünlü bu plajda bir mola verip yüzebilirsiniz.

Kaş’a varırken sizi, Roma-Yunan mimarisinin ve otantik Türk atmosferinin karışımı bir manzara karşılayacak. Kaş, kartpostallara konu olmuş güzellikte bir yerdir sarp sargı sokakları, minik butik dükkanları ve rahatlatıcı yol üstü kafeleri ile burası size huzur verecek.

Kaş’ı bütün gün keşfettikten sonra akşam yemeğinizi muhteşem bir gün batımı eşliğinde Büyük Çakıl Plajı’nda yiyebilir ve serinleyen havada kendinizi bu mavi bayraklı sulara bırakabilirsiniz.

Kalkan’da Tüplü Dalış Yapın

Akdeniz’in kristal sularında 5 saatlik tüplü dalış deneyimi yaşayarak Üzümlü villa tatilinizin tadını çıkarın. Deneyimli ve deneyimsiz olmanız fark etmez, herkes tüple dalabilir.

Rehberinizden temel eğitimlerinizi aldıktan sonra dalış deneyiminize hazırlanabilirsiniz. Kalkan, kristal berraklığında suyu ve deniz sıcaklığı ile ideal bir dalış yeridir. Burada 20 farklı dalış noktası bulunuyor.

Kalkanda Tüplü Dalış Yapın
Kalkanda Tüplü Dalış Yapın

İlk dalışınız 3-4 metre, ikinci dalışınız ise 7-8 metre olacak, daha çok dalış deneyimi kazandıkça çok daha derinlere dalabilirsiniz. Rehberinizle birlikte muhteşem koyların berrak sularında bütün gün dalışlar yaparak Akdeniz’in ve tatilinizin tadını çıkarın.

Kekova Batık Şehrini Görün

Tekneyle çıkacağınız bu yolculukta kristal berraklığındaki Akdeniz sularında bütün gün muhteşem manzaralar arasında yol alacak, koylarda yüzerken harabeleri ve batık şehir alanını görebilirsiniz. 

Bu geziniz Üçağız köyünden başlıyor ve ilk durak, koydaki harabeleri görmek için gideceğiniz Tersane Koyu’nda. Teknenizde güneşlenirken ada harabeleri önünüzden geçecek, daha sonra Korsan Mağarayı ziyaret edecek ve Gökkaya Koyu manzarası eşliğinde lezzetli yemeğinizi yiyeceksiniz.

Kekova Batık Şehrini Görün
Kekova Batık Şehrini Görün

Osmanlı İmparatorluğu zamanlarından kalma kuleleriyle Burç Koyu’nda bir başka yüzme molası da var. Yeterince yüzdükten sonra Simena yarımadasındaki Orta Çağ kalesini ziyaret edeceksiniz, akşamüzeri Üçağız yakınlarındaki küçük koyda son yüzme molanızı da yaptıktan sonra bu güzel gününüz sona erecek.

Üzümlü Çevresinde ATV Safari Yapın

Üzümlü villa tatilinizde Patara Milli Parkı çevresinde heyecan verici 2 saatlik ATV safari ile adrenal dolu bir geziye katılın. Nehirler boyunca zorlu yolları aşın, ormanda yolunuzu bulun ve ATV’nizle kum tepelerinin üstünden geçin. Bu gezinizde yanınızda bölgeyi tanıyan deneyimli bir rehber de olacak, ancak dilerseniz bağımsız olarak çevreyi keşfetmek için de boş zamanınız olacak.

Üzümlü Çevresinde ATV Safari Yapın
Üzümlü Çevresinde ATV Safari Yapın

Rehberiniz sizi Kalkan’dan öğleden sonra alacak 20 dakikalık bir yolculukla Patara’ya geçeceksiniz. Kaskınızı takın, güvenlik brifingini dinleyin ve ATV’nizin kontrollerini test edin. Biraz pratikten sonra rehberinizin peşinde nehir boyunca Patara Plajı’na doğru ilerleyeceksiniz. Plajda kum tepelerini aşabilir ve sahil kenarında ATV ile hız yapabilirsiniz. Rehberiniz sizi kumlar, nehirler ve orman araziler içinde adrenalin dolu bir yolculuğa çıkaracak. Dört saat süren bu eğlenceli gezinizden sonra villanıza geri bırakılacaksınız.

ATV’leri sürmek için 16 yaş sınırı vardır, 16 yaş altı çocuklar ebeveynleriyle birlikte bu geziye katılabilir ayrıca bu gezinizde toza karşı kendinizi korumak için güneş gözlüğünüzü getirmeyi unutmayın.

Saklıkent, Tlos ve Yakapark Alabalık Çiftliği Gezilerine Katılın

Üzümlü villa tatilinizde Türkiye’deki en uzun kanyonu ziyaret etme şansı bulacaksınız, ayrıca yolda Tlos Antik Kenti’ni gezebilir ve Yakapar alabalık çiftliğinde keyifli bir öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Geziniz, 18 kilometre uzunluğuyla Avrupa’nın ikinci büyük kanyonu olan Saklıkent Kanyonu ile başlıyor. Burada 100 metre yüksekliğindeki ahşap bir köprü boyunca kanyonda yürüyüşe çıkacaksınız, bu yürüyüş ihtişamlı şelaleye kadar sürecek.

Saklıkent Tlos ve Yakapark Alabalık Çiftliği Gezilerine Katılın
Saklıkent Tlos ve Yakapark Alabalık Çiftliği Gezilerine Katılın

Kanyonda yürüyüş yaparak bu doğa harikası yeri gezdikten sonra isterseniz burada nehir raftingi yapabilirsiniz. Rafting kanyonun hemen dışında başlar ve nehirde 5 kilometre boyunca devam eder. Ayrıca rafting sonrası çamur banyosu yapma şansınız da var.

Saklıkent Kanyonu gezinizden sonra Yakapark alabalık çiftliğinde muhteşem bir balık ziyafeti sizi bekliyor. Öğle yemeğinden sonra, Yakapark’ta yastıklar üzerinde biraz zaman geçirebilir ve dinlenebilirsiniz. 

Son durak, Likya kentlerinden biri olacak. Tlos Antik Kenti’ni profesyonel tur rehberi ile gezecek ve Likya, Roma ve Bizans kalıntıları keşfedeceksiniz.  Antik harabelerin fotoğraflarını çekip etrafta dolaşmak için bolca zamanınız olacak.

Kaş’ta Tarihi Kalıntılar Arasında Şnorkelle Dalın

Kaş’ta harika bir şnorkel günü yaşayın, bu unutulmaz bir deneyim olacak. Şnorkelle sonsuz maviliklere dalarak batık gemiler, köpekbalığı heykelleri, batık uçak ve sualtı kanyonlarını keşfedeceksiniz.

Zengin deniz yaşamıyla Kaş koyları şnorkelle dalmak için son derece elverişlidir. Bu muhteşem şnorkelle tekne turlarını Kaş limanında kolayca bulabilirsiniz.

Kaşta Tarihi Kalıntılar Arasında Şnorkelle Dalın
Kaşta Tarihi Kalıntılar Arasında Şnorkelle Dalın

Akdeniz’in büyüleyici sualtı dünyasına kendinizi bırakın ve çevrenizi saran rengarenk balıkların tadını çıkarın.  Tekneniz hepsi birbirinden güzel dört farklı dalış noktasında duracak. Kaptanınız hava şartlarına göre şnorkelle dalış için en uygun yeri seçecektir. 

Her dalış noktasında 1 saatlik şnorkelli dalışınızı yaptıktan sonra diğerine geçeceksiniz. Denizin tadını çıkarıp, gizli sualtı yaşamını inceledikten sonra, lezzetli zeytinyağlı yemekler ve ızgaralardan oluşan organik öğle yemeğiniz gemide sizi bekliyor olacak.

Öğlen yemeğinden sonra Küçük Nehir Koyu’na doğru yola çıkacaksınız. Bu güzel koyda sualtı batıklarını ve denizin içindeki köpekbalığı heykelini inceleyebilirsiniz.

Xanthos Antik Kentini Gezin

Xanthos Antik Kenti Unesco dünya mirası listesinde yer alan muhteşem bir yerdir ve Üzümlü villa tatilinizde bu eşsiz antik kenti görebilirsiniz.

Xanthos Antik Kentini Gezin
Xanthos Antik Kentini Gezin

Xanthos, Likya kentinin başkentiydi, profesyonel rehberiniz size bu antik kentin tarihi hakkında bilgiler verirken bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Yamaç Paraşütü Yapın

Üzümlü villa tatilinizde Kaş manzaraları üstünde yamaç paraşütü yapma fırsatını kaçırmayın. Bu aktivite hem acemi hem de deneyimli paraşütçüler için mükemmeldir. Turistler güzel sahil manzarasının üzerinde uçmanın heyecanını çok seviyor. 

Yamaç Paraşütü Yapın
Yamaç Paraşütü Yapın

Yamaç paraşütünüz 1000 metre yüksekliğindeki Kaş’ın arkasındaki tepeden başlayacak. Bu aktivitede güvenliğiniz her şeyden önemlidir, yamaç paraşütü pilotları her gün dört kez uçarlar ve çok deneyimlilerdir. Her turiste bir kask ve uçan takımı kullanma eğitimi verilir. Tüm pilotlar yedek tahliye ve iletişim sistemleri taşırlar.

Tepeden gökyüzüne süzüldükten sonra yaklaşık 1 saat boyunca Kaş’ı kuş bakışı izleyecek ve muhteşem yarımadanın benzersiz güzellikteki manzarasına hayran kalacaksınız.

Kalkan’da Tatil Alışverişi Yapın

Kalkan çarşısı oldukça zengin bir yer, çok sayıda mağaza ve çeşit çeşit ürünlerle bu canlı çarşıyı Üzümlü tatilinizde gezmenizi öneririz.

Kalkan’ın şirin sokaklarında gezerken sabahın erken saatlerinde açılan birçok yöresel hediyelik eşya mağazası bulacaksınız. Özel Türk lokumlarından, halılara, çeşitli giysilerden organik yiyeceklere kadar ne ararsanız kolayca ve uygun fiyatlı bulabileceğiniz Kalkan merkezinde yorulduğunuzda bir yol üstü kafesinde küçük bir mola verebilir ve yorgunluk kahvenizi içebilirsiniz.

Antika eşyalar, altın, gümüş ve kilim bulabileceğiniz mağazaların da bulunduğu Kalkan merkezinde, damak zevkinize hitap eden birçok kaliteli restoranda bulunuyor.

Tatil alışverişinizi bitirdikten sonra sahile bakan bir restoranda oturarak, gün batımına karşı lezzetli akşam yemeğinizi ve yöresel mezeleri tadabilirsiniz.

Yeşil Göl’de Doğa Yürüyüşü Yapın

Toros Dağlarının eteklerinde yer alan Yeşil Göl, yaylalarda doğa yürüyüşü yapmak ve buradaki göçebe yaşam tarzını öğrenmek için çok güzel bir yer. Harika manzarasıyla Yeşil Göl, deniz seviyesinden 6,500 metre yüksekte ve insanların dünyanın dört bir yanından gelerek kutsal şifalı sularını içtikleri bir hac merkezi. 

Yarı göçebeler sürüleriyle göle yakın çadırlarda yaşıyor ve ziyaretçilere karşı çok misafirperverler. Bu insanlar, Orta Asya’dan göç eden Türklerin uzun tarihini temsil ediyor.

Göl, Ağustos başlarına kadar dağların tepesinde eriyen kar sularıyla oluşuyor. Burası, fotoğrafçıların muhteşem fotoğraflar çekebileceği ve serin havasıyla yaz aylarında doğa yürüyüşçülerini kendine çeken harika bir yerdir. Yeşil Göl alanı bir zamanlar Büyük İskender’in ve onun askeri birliklerinin konaklama yeri de olmuştur.

Yeşil Göl de kutsal kabul edilen Uçan Şelalesi’nin çok yakınındadır. Yeşil Göl gibi, buradaki su da kutsal kabul edilir ve insanlar her taraftan bu şifalı suları içmek için buraya akın eder. Bu kutsal suların insanlara yakındaki bir derviş manastırının kurucusu tarafından hediye edildiğine inanılıyor.

Yeşil Göl, göçebelerin ürünlerini canlı bir yerel pazarda sattığı Gömbe kasabasının yakında yer alıyor, bu yürüyüşünüzde Gömbe’yi de ziyaret edebilir ve yöresel yiyecekler alabilirsiniz.

Tatil Başlasın!

Üzümlü villa kiralama sayfamızdan seçtiğiniz villanızda tatilinizi yaparken huzurlu bir doğanın içinde dinlenme ve yenilenme fırsatı bulacaksınız. Eğer isterseniz Üzümlü çevresi size muhteşem koylarda dalma, tarihi yerlerde fotoğraf çektirme ve çam kokuları arasında doğa yürüyüşleri yapma şansı da verecek.

Üzümlü villa hizmetimizi inceleyin ve kendinize en uygun villayı seçerek bu benzersiz tatilinize hemen başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.