Yarımada kiralık villa tatilinizi unutulmaz kılacak 12 aktivite
Yarımada kiralık villa tatilinizi unutulmaz kılacak 12 aktivite

Kaş Yarımada, diğer adıyla Çukurbağ Yarımadası, Kaş merkezine sadece 5 dakikada bulunan ve muhteşem güzelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan bir yerdir. Yarımada kiralık villa tatilleri için hem kendisinin hem de çevresinde yer alan Kaş, Kalkan, Patara ve Demre gibi Türkiye turizminin en popüler beldelerinden dolayı en sevilen ve tercih edilen yerlerden biridir.

Kaş Yarımada kiralık villa sayfamızdan tatilinizi geçireceğiniz villaları inceledikten benzersiz konumuyla sizi büyüleyecek Yarımada’da mükemmel bir tatil yapabilirsiniz.

Yarımada kiralık villa hizmetlerimizi inceleyin ve doğal güzellikleri, tarihi yerleri, altın renkli kumsalları ve koylarıyla dünya çapında bir üne sahip bu bölgede yapabileceğiniz birbirinden güzel 12 şeye göz atın.

Akdeniz’in İncisi Kaş’ı gezin

Kaş’ın tarihi merkezi antik bir kent olan Antiphellos’un kalıntıları üzerinde yükselmiştir, bu yüzden Kaş’ı gezerken sizi her köşe başında başka bir antik eser bekliyor.

Likya Birliği’nin üyesi olan Antiphellos, M.Ö. 4. Yüzyılda kurulmuş, Hellenistik dönemde ve Roma döneminde önemli bir liman kenti olmuştur. Kaş merkezinde bu dönemlerden kalan iyi korunmuş bir antik tiyatro ve Likya lahitleri görülmeye değerdir.

Kaş limanı, bugün birçok yelkenli teknenin ve yatın demirlediği önemli bir duraktır. Yarımada ve Kaş’ın çevresi muhteşem koylarla çevrili olduğundan bu bölgede tekne gezileri ve dalışlar çok popülerdir. Liman’ın girişinde bulunan antik lahit bu güzel şehrin sembolüdür.

Akdeniz’in İncisi Kaş’ı gezin
Akdeniz’in İncisi Kaş’ı gezin

Liman’ın girişinde bulunan antik lahit bu güzel şehrin sembolüdür. Bu şirin limanda yol üstü kafelerinde mola vererek harika bir manzara eşliğinde kahvenizi yudumlayabilir ya da birbirinden güzel restoranlarda yöresel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Doğal güzelliklerinin ve mavi bayraklı plajlarının yanında Kaş, çevresini sarmış antik kentlerle de ziyaretçilerin ilgi odağıdır. Yarımada villa tatilinizde bu bölgede birçok mistik antik kenti gezme şansı bulacaksınız.

Dünyanın en güzel plajlarından ikisi olarak gösterilen Patara ve Kaputaş’ta Yarımada villa tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Kaş’ı gezerken inanılmaz bir gün batımı manzarasını izlemeyi unutmayın, bu tarihi şehrin ve masmavi denizin üzerinde batan güneş size benzersiz manzaralar sunacak.

Kaş Antiphellos Kalıntılarını Gezin

Kaş şehir merkezi, Antiphellos’un kalıntıları üzerinde yükselmiştir. Antik dönemin cazibe merkezlerinden biri olan Antiphellos’un kalıntıları arasında, şehir merkezindeki Likya lahitleri, şehrin batı tarafında, günümüze kadar çok iyi korunmuş bir tiyatro, Kaş körfezinin güzel manzarası eşliğinde Kaş limanı yakınındaki antik kent surlarının kalıntıları ve bazı Likya kaya mezarları bulunmaktadır.

Kaş Antiphellos Kalıntılarını Gezin
Kaş Antiphellos Kalıntılarını Gezin

Muhteşem güzellikteki antik kalıntıları keşfetmek için bütün bir gününüzü ayırabilirsiniz. Bu şirin tatil kasabası tarihi sizin için saklamaktadır ve artık keşfetme sırası sizde.

Kekova Batık Kentine Dalın

Yarımada villa tatilinizde yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri de güzel bir tekne turuyla batık Kekova şehrini ziyaret etmektir. M.S. 2. yüzyılda korkunç bir deprem, toprakların aşağıya kaymasına ve antik evlerin denizin içine batmasına neden oldu.

Kekova Batık Kentine Dalın
Kekova Batık Kentine Dalın

Kaş limanında her zaman bulabileceğiniz bir tekne turuyla Kekova’ya gidebilir ve bu berrak sularda antik kentin kalıntılarını izleyebilir, kristal sularda suyun altındaki kent manzaraları eşliğinde yüzebilir veya batık kente dalışlar yaparak başka hiçbir yerde bulamayacağınız bu manzaraya hayran kalabilirsiniz.

Yarımada’nın Benzersiz Manzarası Üzerine Yamaç Paraşütü Yapın

Kaş ve Yarımadayı hatta Yunan Meis Adası’nı kuş bakışı izlemek sizin için benzersiz bir deneyim olacak. Akdeniz’in masmavi suları ve yeşil dağlarının üstünde, bin metre yükseklikte uçarken bol bol fotoğraf çekebilir ve bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Yarımada’nın Benzersiz Manzarası Üzerine Yamaç Paraşütü Yapın
Yarımada’nın Benzersiz Manzarası Üzerine Yamaç Paraşütü Yapın

Yamaç paraşütü yapmak için daha önceden deneyiminiz olmasına gerek yok, tecrübeli pilotlarla birlikte tamamen güvenli bir şekilde uçacaksınız. 9 yaşından büyük herkesin rahatlıkla yapabileceği bu muhteşem aktiviteyi Yarımada villa tatilinizde denemeyi unutmayın.

Akdeniz’in En güzel Koylarında Yüzün

Yarımada villa tatilinizin en güzel anlarında biri de tekneyle Akdeniz’in el değmemiş koylarını keşfedeceğiniz turlar olacak. Birçok tatilci için Kaş limanından başlayan bir tekne turu, villa tatillerinin en önemli bölümlerinden birini oluşturur.

Teknede güneşlenerek veya gölgede dinlenerek rahat bir gün geçirebilir, muhteşem mavi sularda yüzebilir ve canınız isterse dalış yapabilirsiniz. Geziler oldukça uygun fiyatlıdır ve tekne ekibi tarafından hazırlanan çok lezzetli yemekler de bu fiyata dahildir.

Akdeniz’in En güzel Koylarında Yüzün
Akdeniz’in En güzel Koylarında Yüzün

Bazı tekneler özel akşam gezileri de düzenlemekteler. Gün batımı turları size, güneş üstünüzde batarken yüzmek, muhteşem bir gün batımı seyretmek ve yıldızların altında teknede güzel bir akşam yemeği yemek gibi fırsatlar sunar.

Tekne turlardan bazıları, Üçağız’a ve efsanevi batık Kekova şehrine günübirlik gezileri de kapsar. Batık şehrin sularında yüzmek için fırsat bulabileceğiniz bu tekne gezilerinde öğle yemeğinde de harika deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz.

Görkemli Xanthos Antik Kentini Gezin

Antik Likya’nın başkenti olan Xanthos, Xanthos Vadisi’nde yüksek bir konumda durmaktadır. Bu antik kentin çevresinden Xanthos nehri akar. Toros dağlarının ortasında yer alan bu vadi, muhteşem manzarasından dolayı her yıl binlerce turisti kendine çeker. Xanthos Antik Kenti, Unesco dünya mirası ile listesinde yer alan Yarımada villa tatilinizde görmeniz gereken eşsiz yerlerden biridir.

Görkemli Xanthos Antik Kentini Gezin
Görkemli Xanthos Antik Kentini Gezin

Burada etkileyici antik mezarları, amfitiyatrosu, görkemli Roma kemerini, akropolü, tepede yer alan kaleyi ve orijinal mozaik döşemeli bir Bizans kilisesini ziyaret edebilirsiniz. Harika bir tarih deneyimi yaşamak için Xanthos eşi bulunmaz bir yerdir.

ATV Safarisi İle Bölgeyi Keşfedin

Yarımada villa tatilinizde ATV’lere Kaş ve çevresinin ormanlarında ve sahillerinde keyifli bir gezinti yapabilirsiniz. Bu maceranız Patara’daki küçük bir köyden başlayacak. Köyden Patara’nın ünlü kum tepelerine kadar ATV sürecek ve Patara Plajı’nın 18 kilometrelik göz kamaştırıcı manzarasını seyredeceksiniz.

ATV Safarisi İle Bölgeyi Keşfedin
ATV Safarisi İle Bölgeyi Keşfedin

Daha sonra yolculuğunuza Patara sahilinin sonuna kadar devam edecek, Patara Milli Parkı’nın ormanları ve patikaları arasında yol alacaksınız. Nehirleri geçecek ve yol üzerinde yerel vahşi yaşamı inceleme fırsatı bulacaksınız.

Kumsalın uzak ucuna ulaştığınızda kısa bir mola verebilir ve kendinizi Patara’nın dünyaca ünlü sularına bırakabilirsiniz.

Tlos Antik Kentini Görün

Tlos Antik Kenti, Saklıkent Boğazı’nın 4 kilometre kuzeybatısındaki eski bir tepenin kalesidir. Tlos’un en önemli dini Likya bölümlerinden biri olduğuna inanılmaktadır ve bu alandaki yerleşim 4000 yıl önce başlamıştır.

Tlos, tepelere yapılmış antik tapınakları ve mezarları ile sizi etkileyecektir. Tarihi kalıntıları görmen için tepeye çıktığınızda efsanevi Xanthos vadisinin panoramik manzarası karşından büyüleneceksiniz.

Tlos Antik Kentini Görün
Tlos Antik Kentini Görün

Tlos tepesinin hemen karşı tarafında 2,500 kişilik antik bir tiyatro bulunuyor.

Tlos Antik Kenti gezinizden sonra buraya yakın olan Yaka Köyü’ne uğramak ve alabalık yemek neredeyse bir gelenek haline gelmiştir. Yakapark olarak bilinen taze bir alabalık çiftliği her yıl binlerce turisti ağırlar.

Yunan Meis Adası Sokaklarında Dolaşın

Yunan adası Meis (Castellorizo) ​ Kaş limanından sadece 30 dakikalık bir feribot yolculuğuyla gezebileceğiniz oldukça popüler bir yerdir. Meis Adası, büyüleyici Akdeniz evlerinin bir koleksiyonu gibidir, otantik sahil kafelerine ve sevimli Yunan tavernalarına ev sahipliği yapan Meis’in çiçeklerle süslü sokaklarında bol bol gezebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Yunan Meis Adası Sokaklarında Dolaşın
Yunan Meis Adası Sokaklarında Dolaşın

Meis Adası’nda yerel kaleyi, tarihi kiliseleri ve müzeyi ziyaret edebilir ve güzel bir sahil restoranında Yunan mutfağını deneyebilirsiniz. Aynı zamanda bu küçük adada yüzebileceğiniz birçok gizli koy bulunuyor.

Meis’e giden feribotları Kaş limanından her gün bulabilirsiniz, Meis’e yolculuk aslında uluslararası bir yolculuktur bu yüzden feribota binerken pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayın.

Masmavi Sularda Balık Tutun

Bu güzel Akdeniz sahilinde hem güneşlenip hem de balık tutarak şehir yaşamının koşuşturmasından uzaklaşın. Bu zengin balık çeşitliliğine sahip bölgede, balıkçılık için özel olarak tasarlanmış 12 metrelik bir tekneyle, balığınızı yakalarken bir yandan da sakin manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Kısa bir yolculukla balıkçı teknesine bineceğiniz limana ulaşabilirsiniz. Oltalarınızı kontrol edip, yemlerinizi hazırladıktan sonra sıcak yaz güneşinin altında dalgaların ve yanınızdan geçen teknelerin manzarasının keyfini çıkarın.

Masmavi Sularda Balık Tutun
Masmavi Sularda Balık Tutun

Bu turlar balık avı meraklılarının buluşmaları, sohbetler ederek bilgi alışverişinde bulunmaları için bir fırsat sunar. Turunuz boyunca yakaladığınız balıkları teknedeki barbeküde kızartarak öğle yemeğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Siyah kaya balığı, büyük orkinos ve daha birçok egzotik Akdeniz balık türü, tekneniz suyun üstünde hafifçe süzülürken, denizin içinde sizi bekliyor.

Arykanda’nın Hellenistik Harabeleri

Yarımada villa tatilinizde Kaş’ın 72 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Arykanda’nın Hellenistik harabeleri günlük bir gezi yapmanıza değer. Bu antik site, dağ yamacından aşağıya doğru çok iyi korunmuş anıtların bulunduğu bir terasa sahiptir.

En yüksek terastaki stadyum nispeten küçüktür, Yunan döneminden kalmadır ama Romalılar tarafından restore edilmiştir. Stadyumun altında, 20 sıra oturma düzenine sahip, bozulmamış bir Yunan tiyatrosu ve hala görülebilen bazı yazıtlar vardır. En alt terastaki Odeon, eşsiz bir mozaik zemine sahiptir ve 75 metre uzunluğundadır. Tiyatronun önünde pazar alanı uzanır, batıda ise Antik Yunan’da kent meclisinin toplandığı bina bulunur. Roma hamamları güneyde yer alır, Frigidarium (Roma hamamlarında, içinde yüzme havuzu da bulunan soğuk bölüm) hala iyi durumda olan, en iyi korunmuş yapılar arasındadır.

Arykanda'nın Hellenistik Harabeleri
Arykanda’nın Hellenistik Harabeleri

Yarı dairesel bir izleme odası, Arykandos Vadisi’nin muhteşem manzarasını gözlerinizin önüne serecek ve Yarımada kiralık villa tatilinizi sizin için unutulmaz kılacak. Bölgenin güneyinde Likya kaya mezarları vardır. Bütün harabeler şiddetli bir şekilde yıpranmışlar ancak gizemli atmosferlerini korumayı başarmışlardır.

Mistik maceralardan hoşlanıyorsanız Kaş villa tatilinizde Limyra Antik Kenti’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

İlk dalışınızı yapmadan önce dalışın teknik detayları hakkında bilgilendirileceksiniz, sualtı dalış ekipmanlarınızı nasıl kullanacağınızı kolayca öğrenebilir daha sonra da masmavi denize dalarak büyüleyici mağaraları keşfedebilir ve egzotik balıklarla birlikte yüzebilirsiniz.

Bu dalış turlarındaki verilen yüksek kalitedeki dalış hizmeti, dalgıçların güvenli bir ortamda unutulmaz bir deneyim yaşamalarını sağlar. Birkaç deneme ve yetenek testinden sonra, şaşırtıcı ve renkli sualtı yaşamını yakından görmek için çok daha derinlere dalabilirsiniz.

Eşen Çayı’nda Unutulmaz Bir Macera Yaşayın

Yarımada villa tatilinizde hem doğanın sakinliğinde dinlenmek hem de eşsiz bir macera yaşamak istiyorsanız kano macerası tam size göre.

120 kilometre uzunluğuyla, eski çağda Xanthos adıyla bilenen Eşen Çayı, size eşsiz bir doğa güzelliği sunacak.

Eşen Çayı’nda, Saklıkent Kanyonu’ndan başlayarak rafting yapılmaktadır. Ayrıca bu bölge kano gibi su sporları için elverişlidir. Eğer Patara villa tatilinizde heyecan arıyorsanız, Eşen Çayı’nda kano ve Saklıkent Kanyonu’nda rafting yapabilirsiniz.

Eşen Çayı’nda birçok seyahat acentesi kano turu düzenliyor. Turlar genelde Kınık’ta bulunan köprü altında başlıyor ve yaklaşık 15 kilometrelik rota kano ile geçilerek Patara kumsalında son buluyor.

Eşen Çayı’nda Unutulmaz Bir Macera Yaşayın
Eşen Çayı’nda Unutulmaz Bir Macera Yaşayın

Kano turunuz Eşen Çayı’nın içinde, iki tarafınız da ormanlarla kaplı bir manzara eşliğinde devam edecek ve size benzersiz bir deneyim yaşatacak. Bu turlar sırasında yemek ve yüzmek için kısa molalar veriliyor.

Yüzmek isterseniz bu suyun çok temiz ama aynı zamanda çok soğuk olduğunu unutmayın. Nehrin oldukça sakin akmasından dolayı herhangi bir tehlike bulunmuyor. Kano turunuzdan önce uzman rehberiniz size kano kullanımıyla ilgili temel eğitimi verir, sigorta yapılır ve can yelekleri dağıtılır. İlk kez kano kullanıyor olsanız bile güvenle bu yolculuğa çıkabilirsiniz.

Sabahın erken saatlerinde başlayan kano turu, 6,5 saat süren bir rotayı izler ve bu rotanın bir bölümünde şifalı olduğuna inanılan bir çamur banyosu molası verilir. Bu kokusuz çamur havuzlarına balıklama atlayıp baştan ayağa çamura bulandıktan sonra fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Nehir çevresinin doğal manzarası, bölgenin bitki örtüsü ve bitki çeşitliliği kano turunuzda sizi etkileyecektir.

Yarımada kiralık villa sayfamızdan aileniz veya arkadaşlarınızla yapacağınız villanızı seçtikten sonra muhteşem sahillere ve doğal güzelliklere doyacağınız bu benzersiz bölgede tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.