Kemer’de Doğa Aşıklarını Bekleyen 8 Muhteşem Yer
Kemer’de Doğa Aşıklarını Bekleyen 8 Muhteşem Yer

Kemer, tatilinizi doğanın içinde yaşamak, kendinizi dağların ve ormanların temiz havasında yenilemek istiyorsanız size benzersiz seçenekler sunuyor.

Kemer villa kiralama bölümümüzü inceleyerek, aileniz veya arkadaşlarınızla yaşayacağınız bu unutulmaz tatil için villanızı seçtikten sonra Kemer’in size sunacağı eşsiz doğal güzellikleri keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Kemer, doğadan vazgeçemeyen tatilcilere birçok seçenek sunuyor, bunlardan 8 tanesini sizler için sıraladık.

Antik Likya Yolu’nda Yürüyün

Likya Yürüyüş Yolu, Toros Dağları ve Akdeniz arasında 535 kilometre uzunluğunda bir yürüyüş yoludur ve dünyanın en güzel 10 yürüyüş yolundan biri olarak bilinir.

Likya Yürüyüş Yolu, Likya kentlerini birbirine bağlayan Teke yarımadası üzerinde, Antalya’dan Fethiye’ye kadar sahil boyunca uzanan patikalardan oluşmaktadır. Parkurun tamamı Antalyalı gönüllü dağcılar tarafından işaretlenmiştir.

Antalya’nın batısına doğru uzanan Likya Yolu, içinde yer alan antik kentleri, kıyıları ve dağları kapsayan rotasıyla dünyada doğa severlere tavsiye edilen en iyi yürüyüş parkurlarının başında gelmektedir.

Likya Yolu’nda yürüyüş yaparken turkuaz Akdeniz sahillerinin ve Toros Dağları’nın güzel manzaralarının ihtişamı sizi şaşırtacaktır. Eski zamanlarda deve karavanlarıyla tüccarlar bu yol boyunca mallarını taşıdılar. Antik kültürle çevrelenmiş zengin flora ve faunanın karışımı, Likya Yolu’nu çok özel kılar.

Antik Likya Yolunda Yürüyün
Antik Likya Yolunda Yürüyün

Bu eşsiz yürüyüş yolunda yoga ve yürüyüşü beraber yapabilir ve doğanın enerjisini, kendi enerjinizle birleştirerek bu ortamı rahatlamak için kullanabilirsiniz. Çam ormanlarının tam ortasında yer alan bu büyüleyici patikalar, size yoga ve meditasyon yapmak için benzersiz bir atmosfer sunacak.

535 kilometrelik yol, 29 günlük kamp ve yürüyüş için idealdir. Likya Yolu’nda yürürken Teke Yarımadası’nın rotasını izliyor olacaksınız ve yol boyunca, muhteşem sahil manzarası eşliğinde yukarıya tırmanacaksınız.

Likya Yolu, yürüyüşünüz boyunca ünlü antik kentlerin içinde geçecek, kıyıları ve dağları kapsayacak ve size başka hiçbir yerde bulamayacağınız bir doğal zenginlik sunacaktır.

Likya Yolu’nun birinci bölümü Fethiye’den başlar. Türkiye’nin gizli cenneti olarak bilinen Faralya Köyü, Dodurga Köyü, Sidyma, Pınara, Letoon, Xanthos ve muhteşem güzellikteki kumsalıyla Likya’nın başkenti olan Patara, bu yolculuğunuz boyunca ziyaret edeceğiniz duraklardır.

Yolun ikinci bölümünde ise sizi başka antik kentler bekliyor. Antiphellos, Apollonia, Simena, Myra, Limyra, Olympos ve Phaselis yolun ikinci bölümünde ziyaretiniz için sizi bekleyen önemli tarihi yerler olacak.

Kemer villa tatilinizde yürüyüş yapabileceğiniz Likya Yolu, size hem doğal güzellikler içinde rahatlamayı hem de tarihi yerleri keşfetmeyi vaat ediyor.

Phaselis Koyunu ve Phaselis Antik Kenti’ni İnceleyin

Phaselis, eski tarihi kalıntılarla, güzel plajlarla, muhteşem dağlarla ve Akdeniz’in berrak sularıyla çevrelenmiş bir doğa harikasıdır. Gününüzü kumsalda dinlenerek ve bu cennet gibi ortamının atmosferini yaşayarak geçirebilirsiniz.

Kemer’den yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta bulunan, eski bir Likya kenti olan Phaselis Antik Kenti, sadece muhteşem kumsallarıyla ünlü değildir, aynı zamanda, M.Ö. 7. yüzyıla uzanan tarihiyle eski bir liman şehridir. Buraya geldiğinizde, hala denizin kıyısında bulunan antik liman fotoğraflarınızı süsleyecek.

Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış tarihi harabeleri ziyaret etmeyi seviyorsanız burası tam size göre bir yer. Phaselis hem tarihi keşfetmeniz hem de sessiz ve güzel plajlarda dinlenmeniz için sizleri bekliyor.

Phaselis Koyunu ve Phaselis Antik Kentini inceleyin
Phaselis Koyunu ve Phaselis Antik Kentini inceleyin

Phaselis gezinize bir kumsalda başlayacaksınız, yolunuza devam ettikçe karşınıza Phaselis Antik Kenti’nin tarihi evleri, hamamları ve dükkanları çıkacak. Bu yol sizi plaja kadar ulaştıracaktır ve plaja vardığınızda yüzmek için küçük bir mola verebilirsiniz.

Kalıntıların arasında gezerken, eski zamanlarda burada yaşamış insanların gündelik hayatlarının nasıl olduğu gözlerinizin önünde canlanacak. Uzun su yolu kanalları, yuvarlak mimarisiyle antik tiyatro ve antik agoralar, dikkatle planlanmış ve size masmavi deniz manzarasını sunan ana liman caddesi etrafında inşa edilmiştir.

Antik kentteki harabeleri keşfetmek için bir rehbere ihtiyacınız yok, şehrin çeşitli yerlerinde, sizi bilgilendirmek konulmuş için detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Olympos’u ve Hiç Sönmeyen Ateşi Keşfedin

Olympos Beydağları Milli Parkı, Antalya’da yer alan Sarısu’da başlayıp, Kemer ve Kumluca kıyı şeridinde, Akdeniz’e paralel Gelidonya Burnu’na kadar uzanan 34.425 hektarlık büyük bir alana yayılmaktadır.

Birçok antik yerleşim bölgesi bu parkın sınırları içinde yer alır. Olimpos, Phaselis, Idyros, Pamphylia ve Lykia, bu park ziyaretinizde gezebileceğiniz antik kentlerdir.

Olympos, çam ormanları ve doğal güzellikleriyle ünlüdür ayrıca Olympos’un batısında bulunan dağlık alanda kireç taşından çıkan doğal gazlardan kaynaklanan sürekli yanan ateş, Homeros’un ünlü destanı İlyada’da geçmekte ve Homeros burayı “Asla Ormana Yayılmayan Yangın” olarak adlandırılmaktadır.

Olymposu ve Hiç Sönmeyen Ateşi Keşfedin
Olymposu ve Hiç Sönmeyen Ateşi Keşfedin

Çıralı Yanartaş olarak adlandırılan bu bölgeye yaklaşık 30 dakikalık kolay bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz. Yunan mitolojisinde birçok efsaneye konu olmuş bu hiç sönmeyen ateşi keyifle seyredeceksiniz.

Olympos Beydağları Milli Parkı sınırları içinde yaklaşık 870 bitki türü vardır ve bunların bazıları sadece bu bölgeye özgüdür, bundan dolayı bölge doğa gezilerinden hoşlanan turistleri kendine çeker.

Çıralı sahilinde Caretta caretta deniz kaplumbağalarının yuvalama bölgeleri de bulunuyor.

Göynük Kanyonu’nda Macera Yaşayın

Küçük Göynük kasabası, bünyesinde barındırdığı doğal güzellikleri, çam ağaçları, gürleyen şelaleleri ve doğal havuzlarıyla ünlüdür. Doğa sporlarından hoşlanan insanların buluşma noktalarından biri olan Göynük Kanyonu, aynı zamanda Likya Yolu’nun önemli bir bölümünü barındırır. Kanyon, serinletici bir dalış yapabileceğiniz pek çok harika dağ yayına sahiptir.

Göynük Kanyonu’nu gezerken berrak şelalelerin, vahşi hayvanların ve birçok eşsiz bitkinin arasından geçeceksiniz. Bu geziniz sırasında Toros Dağları’nın doğal masmavi havuzlarında yüzme ve kano yapma şansı bulacaksınız.

Göynük Kanyonunda Macera Yaşayın
Göynük Kanyonunda Macera Yaşayın

Bir tablo konusu olmaya değecek güzelliklere sahip kanyonun, bu eşsiz güzelliğini korumak için kanyona Ulusal Park statüsü verilmiştir.

Her zevke hitap edecek restoranlar, mağazalar ve barlarla dolu olan Göynük merkezi, bu konuda da herkesi memnun edecek bir zenginliğe sahiptir.

Göynük merkezinde yer alan çarşı, size otantik yöresel yemeklerin tadına bakma şansı veriyor. Tedavilerde kullanılan yerel bitkileri, çok çeşitli kıyafetleri ve özel el işi parçalarını da bu çarşıda bulabilirsiniz.

Tekirova Ekolojik Doğal Parkı’nı Ziyaret Edin

Tekirova Ekolojik Tabiat Parkı, 40.000 metrekarelik bir alanı kapsayan dünyadaki ilk flora ve herpetofauna (sürüngen, bitki ve amfibi) parkıdır. Eko Park, yok olma tehlikesi altındaki birçok bitki ve sürüngen için bir sığınaktır. Bu parkı gezdiğinizde başka hiçbir yerde görme şansı bulamayacağınız hayvanları ve bitkileri görebilir, onlar hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Tekirova Ekolojik Doğal Parkı içerisinde, zehirli ve zehirsiz yılan türlerinin, bukalemunların ve diğer sürüngenlerin bölümlerinin yanı sıra dünyanın değişik yerlerinden getirilen egzotik sürüngenleri içeren bölümler vardır. Çeşitli örümcek ve akrep türleri de Eko Park’ta koruma altında bulunmaktalar ve bu gezinizde onları da gözlemleyebilirsiniz.

Aynı zamanda Tekirova Ekolojik Doğal Parkı’nda Nil timsahlarını ve genç Amazon timsahlarını için de ayrı bölümler bulunuyor.

Eko Park, bir yandan yüksek standartlarda hizmet sunan alternatif turizm konseptini hayata geçirmekte bir yandan da hem Türkiye’de hem de ülkenin çevresinde nesli tükenmekte olan türlerin korunmasını sağlıyor.

Eko Park’ta bitkiler 360 bin örnekle temsil edilmektedir. Dünyadaki tropik bölgelerden getirilen binlerce egzotik bitki, ağaç ve çalıyı burada inceleyebilirsiniz.

Ziyaretiniz sırasında size eşlik edecek eğitimli rehberler tarafından sağlanan bilgiler, size bu harika hayvanları ve bitkileri daha iyi tanımak, küresel eko sistemin önemini kavramak için bir fırsat verecektir.

Olimpos Teleferik Manzarasını Seyredin

Kemer’de ilginizi çekebilecek şeylerden biri de nefes kesen Olimpos Teleferik hizmeti ve orada göreceğiniz eşsiz manzara olacaktır.

2365 metreye çıkan teleferik sizi inanılmaz bir yolculuğa götürecek,

10 dakika içinde denizden gökyüzüne çıkacak ve bu harika deneyimi unutamayacaksınız.

Tahtalı, bölgenin en yüksek dağıdır ve Türkiye’nin güneyinin geniş bir bölümünü kapsayan Toros Dağları’nın en yüksek yerlerinden biridir. Teleferikle yapılan bu yolculuk sizi, muhteşem panoramik manzaralarla ödüllendirecek ve deniz seviyesinden 7.757 metre yüksekliğe çıkaracak.

Olympos Teleferik Manzarasını Seyredin
Olympos Teleferik Manzarasını Seyredin

Kemer’de villanızdan alındıktan sonra teleferik istasyonuna ulaşmak için Olimpos Milli Parkı’ndan geçeceksiniz. Teleferiğe ulaştığınızda her biri 80 kişilik kabinlerde yerinizi alabilir ve bölgenin mükemmel doğasını tepeden izleyeceğiniz bu maceraya başlayabilirsiniz.

10 dakikalık Olimpos teleferik yolculuğunda karşınıza çıkacak karla kaplı dağ tepelerine hayran kalacaksınız ve Tahtalı Dağı’nın 2365 metre yüksekliğindeki tepesinden Antalya’nın muhteşem manzarasını seyredeceksiniz.

Sarp kayalık yamaçların ve çam ormanlarının üstünden Akdeniz’in turkuaz mavisi denizini seyredin ve bir daha göremeyeceğiniz böylesi bir manzarayı tatiliniz için panoramik fotoğraflar çekerek ölümsüzleştirmeyi ihmal etmeyin.

Adrasan Koyunda Huzur Bulun

Doğa yürüyüşü sevenler için ideal bir ortam sunan Adrasan sahili, aynı zamanda kamp yapmaktan hoşlanan turistler için de bir cazibe merkezidir.

Adrasan, Kemer merkezine 50 kilometre mesafede bulunur, buraya Kemer’den kalkan minibüslerle kolayca ulaşabilirsiniz.

Adrasan koyu, cennet gibi bir konumdadır, burası size dağların ve denizin birleştiği bir noktada muhteşem masmavi bir deniz manzarası sunmaktadır. 2 kilometre uzunluğunda plajı ve çevresi bozulmamış doğasıyla Adrasan, bölgenin en huzurlu sahili durumundadır.

Adrasan Koyunda Huzur Bulun
Adrasan Koyunda Huzur Bulun

Adrasan’ın serinletici ve temiz suları, dalış yapmak isterseniz size harika bir deneyim yaşatacak ve suyun içindeki gizli dünyayı keşfetmenizin yolunu açacaktır.

Doğa yürüyüşü yapmaktan hoşlanıyorsanız Adrasan sahilinde yapacağınız kısa bir yürüyüşle ünlü Adrasan Deniz Feneri’ni görebilirsiniz.

Doğanın içinde gizlenmiş bu sahilde Kemer villa tatilinizin en huzurlu zamanlarını geçireceğinizden eminiz.

Tahtalı Dağı’nın Eteklerinde Dolaşın

Likya Yolu’nun batı rotası, Beycik yerleşiminden kuzeye doğru devam eder ve Tahtalı Dağı’nın batısındaki muhteşem boğazdan geçer.

Asırlık sedir ve ardıç ağaçları, yazın bile kar bulabileceğiniz bu tepelere yayılır. Yol, en sonunda ortasında tek bir evin bulunduğu küçük bir ovaya doğru iner. Bu yöresel evin durduğu küçük plato, kış aylarında ağır kar tabakaları altında kalmaktadır. Evin güneyindeki ağaç kovuklarının içinden içilebilen buz gibi soğuk yeraltı suları akar.

Tahtalı Dağının Eteklerinde Dolaşın
Tahtalı Dağının Eteklerinde Dolaşın

Buradan yolunuza devam ederken Kuzdere Yaylası yönünde kaybolmadan ilerleyebilmek için Likya Yolu işaretlerine dikkat etmelisiniz.

Likya Yolu, Kuzdere Yaylası üzerindeki küçük yerleşim yerine ve dereler tarafından oluşturulmuş büyük bir heyelan alanına paralel olarak iner. Otantik köy merkezinde, yeraltı sularını içebileceğiniz bir çeşme bulunur.

Köy ziyaretinizde lezzetli yöresel yemeklerden tadabilir ve bir bardak demli çay içerek dinlenebilirsiniz. Köyden 7 kilometre aşağıda Gedelma Kalesi bulunur ve buraya ilerlerken her zamanki gibi yol işaretlerine dikkat etmenizi öneririz.

Tahtalı Dağı’ndaki bu rota, özellikle dağcılığı sevenler için çok keyiflidir.

Beldibi Mağarasını Keşfedin

Beldibi Mağarası, tarih öncesi çağlara ait izler taşıyan bir arkeolojik sit alanıdır. İçerisinde Paleolitik, Epipaleolitik ve Neolitik çağlara ait katmanlar bulunan bu gizemli mağarayı rehberler eşliğinde gezebilirsiniz.

Çevresi çam ormanı ile kaplı Beldibi Mağarası, eski çağlarda avcılar tarafından bir sığınma ve barınma yeri olarak kullanılmıştır.

Beldibi Mağarası’nda günümüze kadar birçok kazı yapılmış ve yapılan kazılarda, Mezolotik kültürleri içeren toplam altı tabaka tespit edilmiş ve üst Mezolotik döneme ait çeşitli aletler bulunmuştur.

Beldibi Mağarasını Keşfedin
Beldibi Mağarasını Keşfedin

Beldibi Mağarası’nın duvarlarında insan, dağ keçisi ve geyik çizimlerini görebilir ve kendinizi tarih öncesi dönemlerde hissedebilirsiniz.

Bir doğa sevdalısı olarak Kemer’de bir villa kiralayarak, Kemer’in size sunduğu bütün bu doğal güzellikleri, harika kumsalları, el değmemiş ormanları, koruma altındaki tabiat parklarını ziyaret edebilir ve doğanın içinde huzur bularak dinlenebilirsiniz.

Kemer villa kiralama sayfamızı inceleyin ve size en uygun villamızı seçerek tatilinize başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.