Side'de Sizi Bekleyen Muhteşem Güzellikteki 12 Yer
Side'de Sizi Bekleyen Muhteşem Güzellikteki 12 Yer

İnce, beyaz kumlu bir plaj kuşağında yer alan Side, Türkiye’nin Akdeniz kıyısındaki en çekici tatil beldelerinden biridir. Side kiralık villa araması yaparak tatilinize başladığınızda Side’de deniz ve kumun çok ötesinde güzellikler olduğunu keşfedebilirsiniz. Side, gün batımında size romantik bir atmosfer yaratacak antik görkemli tapınaklarıyla, efsanevi tiyatrosuyla ve çevresindeki gizemli muhteşem antik kentleriyle Side sizi bekliyor.

Side villa kiralama sayfamızdan villanızı seçtikten sonra sizin için hazırladığımız, Side’de keşfedebileceğiniz muhteşem tarihi ve doğal güzelliklerden 12 tanesini inceleyebilirsiniz.

Görkemli Apollon Tapınağı’nı Ziyaret Edin

Yarımadanın ucundaki üç tapınak grubu arasında en iyi korunmuş durumda olan Apollon Tapınağı’dır. Yunan mitolojisinde şiirin, ışığın ve sanatın koruyucusu olan Apollon’a adanmış bu muhteşem tapınağı Side villa tatilinizde mutlaka gezmelisiniz. Antik Side’de basılan bazı paraların üzerinde, bu tapınağının önünde bulunan Apollon figürü bulunur.

Mimari açıdan bakıldığında bu tapınak bir Peripteros’dur yani tapınağın çevresinin tamamen tek sıra sütun dizisiyle çevrelendiği plan tipinde inşa edilmiştir. Apollon Tapınağı’nda her kenar 11 sütun ile süslenmiş ve her iki kısa kenar 6 sütun ile dekore edilmiştir.

Görkemli Apollon Tapınağını Ziyaret Edin
Görkemli Apollon Tapınağını Ziyaret Edin

Apollon Tapınağı’nın sütunlarının üzerine yerleştirildiği platformun en üst aşamaları, 30 metre ve 16 metre boyutlarındadır. Burayı ziyaret ettiğinizde tapınağın görkemi ve büyüklüğü sizi şaşırtacak.

Şu anda ayakta duran beş sütun, Prof. Dr. Jale İnan gözetiminde 80’li yıllarda yeniden yapılanma çalışmasının bir parçası olarak restore edildi. Sütunların üstlerinde yer alan friz, Medusa’nın kafasını tasvir ediyor. Saçını ve yüzünü yaşayan zehirli yılanların sardığı mitolojik bir canavar olan Medusa’nın tasvirleri sizi çok etkileyecek.

Athena Tapınağı’nı Görün

Athena, Yunan bilgelik, sanat ve savaş tanrıçasıdır. Athena Tapınağı’nın kalıntıları, Apollon Tapınağı’ndan çok daha alçak gönüllüdür. Antik çağlarda Athena, Side’de oldukça popülerdi.

Bu antik tapınak da Apollon Tapınağı gibi mimari açıdan tapınağın çevresinin tamamen tek sıra sütun dizisiyle çevrelenmesiyle inşa edilmiştir. Tapınağın uzun kenarları boyunca 13 sütun ve kısa kenarları boyunca 6 sütun vardı.

Hem Apollon hem de Athena Tapınağı, M.S 2. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiştir.

Bu benzersiz tapınaklar özellikle gün batımında size muhteşem bir görsel şölen sunacak ve ihtişamlarıyla sizi büyüleyecekler.

Bizans Bazilikası’nı İnceleyin

Apollon ve Athena tapınaklarının ardında, M.S. 5. yüzyıla ait bazilikanın kalıntıları açıkça görülmektedir. Kilise, antik tapınakların temelleri üzerine inşa edilmiş ve daha sonra bilinmeyen nedenlerle terk edilmiştir. Binada bir nef, iki koridor ve bir avlu vardır.

Bazilikanın avlusuna ayrılan alan, bu Hristiyan kilisesinin boyutlarının ne kadar büyük olduğuna dair size bir fikir verecektir. Bu avlu, Apollon ve Athena gibi büyük tapınakları içeriyor.

Bazilikanın alanına, günümüze kadar korunmuş, oldukça iyi durumda olan 9. yüzyıldan kalma küçük bir kilise de inşa edilmiştir.

Men Tapınağı’nın İhtişamını İzleyin

Ay Tanrısı Men’e adanmış bu tapınak, Apollon ve Athena gibi klasik Yunan tapınaklarından tamamen farklıdır. Ön cephesi, lobiyi destekleyen bir platformun durduğu, yarı dairesel bir kült odası şeklinde yapılmış bu tapınak, size eşsiz bir mimari sunacak.

Tören merdivenleri tapınağın iç kısmına doğru ihtişamla ilerler. Bu tapınağın inşası MS 3. yüzyılda yapılmıştır.

Tyche Tapınağı’nı Keşfedin

Side’deki Roma tiyatrosunun yanında bulunan agora, antik dönemde şehrin ticari ve kültürel merkeziydi. Bu merkezde çalışmalar yapan arkeologlar, dairesel yapıda bazı kalıntılar buldular.

Tyche Tapınağını Keşfedin
Tyche Tapınağını Keşfedin

Agoranın ortasında keşfedilen bu kalıntılar, kör kaderin Yunan tanrıçası Tyche’nin tapınağının kalıntılarıydı. Tyche Tapınağı, M.S. 2. yüzyılda inşa edilmiştir ve mimari bakış açısıyla, bir sütunla çevrelenmiş dairesel temelden oluşan benzersiz bir yapıdır. Yapının toplam yüksekliği 15 metredir.

Bu tarihi yapı yakın zamanda restore edilmiştir ve şimdi Side’nin en önemli dekorasyonu ve gururudur. Tapınağın restorasyonu Side’nin sikkelerinde tasvir edilen Tyche Tapınağı’nın görüntüsüne dayanarak yapıldı.

Dionysos Tapınağı’nı Gezin

Yunan mitolojisinin gizemli tanrılarından biri olan Dionysos, şarap tanrısıdır. Dionysos’a Side anıtlarında sıkça rastlanılmaktadır.

Dionysos adına inşa edilmiş bu muhteşem tapınak, kuzeybatı tarafında bulunan Roma tiyatrosuna çok yakındır. Tapınak, yüksek eşsiz bir platform üzerinde yükselir.

Binanın mimari süslemeleri M.S. 1. yüzyıl, İmparator I. Augustus dönemine aittir. M.S. 2. yüzyılda tapınak genişletilmiş ve bugünkü halini almıştır.

Side’de villanızda tatilinizi yaparken bu eşsiz tapınağı ziyaret edebilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Tapınakları gezerken ihtiyacınız olacak bazı ipuçları:

Apollon, Athena ve Men tapınaklarının yanı sıra Bizans bazilikasının bulunduğu bölgeye giriş, gündüz ve gece ücretsizdir.

Tapınakları gezerken ihtiyacınız olacak bazı ipuçları
Tapınakları gezerken ihtiyacınız olacak bazı ipuçları

Dionysos Tapınağı ve Tyche Tapınağı çitle çevrili alanlarda durmaktadır ve sadece belli bir mesafeden görülebilmektedir.

Tüm tapınakları, Side’nin merkezinde kolay bir yürüyüşle gezebilirsiniz.

Efsanevi Side Antik Tiyatrosu’nu Gezin

Antik Side’nin kalıntılarının dağıldığı yarımadanın en dar noktasında bulunan bu antik tiyatro, muhteşem tatil beldesinin korunmuş tarihi binalarının en büyüğüdür.

Birkaç yıl önce tiyatro kapsamlı bir tadilat nedeniyle halka kapatıldı, ancak şimdi ziyaretçilere açık. Side villa tatilinizde, Türkiye’deki en iyi Roma tiyatrolarından birini görme fırsatını kaçırmayacağınızdan eminiz.

Tiyatro, M.S. 2. yüzyılın ortalarında, daha eski bir Helenistik tiyatro alanında inşa edilmiştir. Side Antik Tiyatrosu, Roma tipi tiyatroları temsil eder çünkü namlu tonozlarının desteklediği temeller üzerine inşa edilmiştir. Ancak, bu tiyatroda Yunan mimarisinin etkisi de açıkça görülür.

Efsanevi Side Antik Tiyatrosunu Gezin
Efsanevi Side Antik Tiyatrosunu Gezin

Side Antik Tiyatrosu’nun dış cephesi bir zamanlar iki katlıydı. Bu tiyatronun sahnesi ve 63 metre uzunluğundaki arka bölümü, heykeller ve Yunan mitolojisinden çeşitli sahneleri tasvir eden kabartmalarla süslenmiştir.

Antik Side Tiyatrosu, 15 bine yakın insanı ağırlayabilir. Roma İmparatorluğu’nun son dönemlerinde, gladyatör savaşları ve vahşi hayvanlarla yapılan gösteriler popüler hale geldiğinde, tiyatro bu eğlence biçimlerinin ihtiyaçlarına daha iyi uyacak şekilde değiştirildi.

Side Uluslararası Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri çerçevesinde bu antik tiyatroda, eşsiz bir tarihi atmosfer içinde klasik müzik ve bale gösterileri izleyebilirsiniz.

İhtiyacınız olacak bazı ipuçları:

Side Antik Tiyatro’su yaz aylarında her gün sabah 9’dan akşam 7’ye kadar açıktır. Kış aylarında ise sabah 8’den akşam 5’e kadar bu muhteşem tiyatroyu gezebilirsiniz.

Selge Antik Kenti Kalıntıları Arasında Yürüyün

Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın kalbinde yer alan Selge kalıntıları, dağların derinliklerinde gizlidir. Bu bölgeye gelen ziyaretçilerin çoğu Köprüçay Nehri’nde rafting yapan turistlerdir. Ancak, Selge harabelerinin varlığı, yeni işaretlenmiş yürüyüş parkuruyla daha da popüler hale geldi.

Toros dağlarında antik Eurymedon (Köprüçay) Nehri kıyısında bulunan Selge’nin konumu, şehre büyük bir doğal savunma üstünlüğü sağlamıştır. Kıyıdan buraya ulaşmak için son derece zorlu bir yolda, çok sayıda nehir ve akarsuyu geçmek gerekiyordu. Bu zorlukların en göze çarpan hatırlatıcısı, Selge’ye giden yolcular için hala hizmet veren Roma köprüsüdür. Bu tarihi köprüyü Selge’ye gittiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Selge Antik Kenti Kalıntıları Arasında Yürüyün
Selge Antik Kenti Kalıntıları Arasında Yürüyün

Su, su kemeri ile Selge’ye getirilmiş ve tarlaları sulamak için teras sistemi oluşturulmuştur. Su kemerlerini buraya yapacağınız ziyarette inceleyebilirsiniz.

M.Ö. 3. yüzyılın sonunda Selge, bölgenin en güçlü şehriydi. Selge’nin kalıntıları hiçbir zaman sistematik olarak kazılmamıştır. Selge’deki en güzel antik yapı, M.S. 2. yüzyılda inşa edilmiş antik tiyatrodur. Roma’da ozanları dinlemek üzere toplanılan yer olan Oditoryum, hala iyi duruma ve görülmeye değerdir. Tiyatronun yanında, iki tapınak, bir pazar yeri ve bir de odeon vardır.

Tiyatronun en yüksek sırasında oturarak biraz mola verebilir, Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın mükemmel manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Lyrbe (Seleucia) Antik Kenti’ni Keşfedin

Lyrbe Antik Kenti’ne orman manzaralı, çok güzel bir yol içinden geçilerek gidilir. Bu antik kent, bölgedeki en güzel kalıntıları barındırır. Kent alanının üst tarafından Oymapınar Barajı’nı görebilirsiniz ve bu manzara tek kelimeyle harikadır.

Antik kentin girişinde yer alan etkileyici şehir surları ziyaretçileri selamlar. Çoğu turistin Lyrbe’yi görmesinin ana sebebi, etkileyici bir şekilde korunmuş olan, Yunan klasik çağında bir sitenin yönetim, siyasal ve ticaret işlerini görüşmek üzere yurttaşların toplandığı kent alanı olan agorasıdır.

Agoranın üzerindeki alanı keşfetmek için biraz zaman harcarsanız, ormanla çevrili küçük bir tapınağını kalıntılarını, bazı tarihi evleri ve büyük olasılıkla hamam olarak hizmet veren bir yapıyı bulacaksınız.

Son zamanlarda bu antik kente giden yolda jeep safari turları düzenlenmektedir. Lyrbe Antik Kenti’ni bir jeep safari turuna katılarak da keşfedebilir, Side villa tatilinizde hem güzel bir macera yaşayıp hem de tarihe doyabilirsiniz

Tarihi Aspendos Köprüsü’nde Yürüyün

Roma dönemine ait bir köprü olan Aspendos Köprüsü, güçlü depremler sonucu yıkılmış ve daha sonra 13. yüzyılda Selçuklular tarafından eski köprünün kalıntıları üzerine yeniden inşa edilmiştir. Köprünün yapımında yakında bulunan Aspendos Antik Kenti’ne ait taşlar da kullanılmıştır.

Köprüçay Nehri üzerinde yer alan bu muazzam köprü, tarihi yazıtlarda kendinden çokça bahsettirmiş ünlü köprülerden biridir.

Tarihi Aspendos Köprüsünde Yürüyün
Tarihi Aspendos Köprüsünde Yürüyün

Antalya-Alanya güzergâhında yer alan eşsiz köprü, Aspendos Antik Kenti yol ayrımından çok rahat görülüyor. Köprü, Belkıs veya Eski Köprü olarak da anılmaktadır.

Aspendos Köprüsü, 225 metre uzunluğundadır ve bu bölgeyi ziyaret eden turistlerin çok ilgisini çekmektedir. Bu tarihi köprünün üstünde yürüyebilir ve tatiliniz için harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ünlü Dim Mağarası’nı Ziyaret Edin

Ünü dünyaya yayılmış, 1 milyon yaşında olduğu tahmin edilen Dim Mağarası, Alanya’nın 12 kilometre doğusunda, 1.649 metrelik Cebel-i Reis Dağı’nın yamacında yer almaktadır.

Mağara, 232 metre yüksekliğe sahiptir ve mistik yapısıyla sizi çok etkileyecektir. Dim Mağarası, 1998 yılında ziyaretçilere açıldı.

Mağaranın içinde bulunan biri 50 metre, diğeri 360 metre olmak üzere iki yol vardır ve bu yollar sizi mağaranın derinliklerine götürür. Mağaranın içi çok sayıda damlataşı ile kaplıdır ve günümüzde damlataşı formasyonu hala yer yer devam etmektedir. Dim Mağarası’nın sonunda, giriş seviyesinden 17 metre derinlikte 200 metrekare büyüklükte bir göl sizi bekliyor.

Ünlü Dim Mağarasını Ziyaret Edin
Ünlü Dim Mağarasını Ziyaret Edin

Mağarada yer alan 360 metre uzunluğundaki yol aydınlatılmaktadır, böylece ziyaretçiler için muazzam bir sarkıt manzarası eşliğinde keyifli bir gezinti sunulmaktadır.

Geziniz sonrasında Dim Vadisi’ne giden yoldan aşağı inebilir ya da kenardaki derenin yanındaki yer alan piknik alanında dinlenebilirsiniz. Mağaranın bulunduğu yamaçta, Alanya Kalesi’nin panoramik bir manzarasını görebilirsiniz. Bu manzara Side tatilinizde göreceğiniz benzersiz manzaralardan sadece biridir

Mağaraya giden halk otobüsleri vardır ve girişte küçük bir ücret ödeyerek, benzersiz sarkıtlarıyla size muhteşem bir manzara sunacak olan Dim Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Düdencik Mağarası’nı Keşfedin

Side’de kiraladığınız villanızda yaptığınız tatilinizde, Side’nin güneyinde yer alan küçük Cevizli kasabası yakınlarında, Türkiye’nin en derin mağara ağlarından birini keşfedebilirsiniz. 

Düdencik Mağarası, yüzeyden 330 metre aşağıya iniyor ve mağara içindeki yeraltı nehirlerinden biri Pamukluk Köprüsü’nün yanında bir karstik kaynak olarak ortaya çıkıyor.

Mağara meraklıları için bu bölgede bulunan başka bir mağara da Altınbeşik-Düdensuyu Mağarası’dır. Toplam uzunluğu 2500 metre olan mağaranın en yüksek noktası 101 metredir. Yatay ve kısmen aktif mağaradır.

Düdencik Mağarası ve Altınbeşik-Düdensuyu Mağarası, Türkiye’nin en güzel mağaraları arasındadır. Mağaraların çevresi çam ormanları ile kaplıdır ve bu ormanlar, size bu mistik mağara gezilerinizden sonra dinlenmeniz için harika bir ortam sunar.

Side’de villanızda aileniz ve arkadaşlarınızla tatilinizi yaparken hem muhteşem kumsallarda yüzebilir hem de ünlü tarihi yerler gezerek unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

Side’de yer alan birbirinden ünlü tapınaklar, gün batımında romantik atmosferleriyle sizi bekliyor.

Side villa kiralama hizmetimizi inceleyerek tatilinizi planlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.