Didim Villa Tatilinizde Görebileceğiniz 11 Eşsiz Yer
Didim Villa Tatilinizde Görebileceğiniz 11 Eşsiz Yer

Sahil şeridinde 50 kilometrelik bir alana yayılmış mavi bayraklı Didim plajları ve yılın büyük kısmında güneşli altın renkli kumsalları ile Didim, Ege’nin en gözde turizm merkezleri arasındadır. Didim villa kiralama sayfamızdan villanızı seçtikten sonra inanılmaz bir güzelliğe sahip olan Altınkum plajında yüzebilir, Apollon Tapınağı’nı ziyaret edebilir, kutsal yolda ve zeytinlikler arasında keyifli doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Bodrum, Efes, Kuşadası ve Selçuk gibi popüler tarihi ve turistik yerlere de çok Didim, güzel bir tatil geçirmeniz için her şeye sahiptir.

Didim villa kiralama sayfamızı inceledikten sonra Didim ve çevresinde görebileceğiniz 11 eşsiz yere göz atabilirsiniz.

Didim’in Muhteşem Doğal Yapısını Keşfedin

Aydın sınırları içinde yer alan Didim, Kuşadası’ndan 70, Bodrum’dan ise 110 kilometre uzaklıkta çok güzel bir konumda yer alır. Güllük Körfezi’ni çevreleyen iki yarımadadan biri Bodrum diğeri de Didim’dir. Didim, 53 kilometrelik sahil şeridinin üzerinde hemen hepsinde harika kumsallar olan onlarca muhteşem koya sahiptir.

Antik çağlarda Didim, heykellerle dolu “Kutsal Yol” olarak bilinen bir yolla Milet’e bağlıydı. Didim villa tatilinizde muhteşem kumsalların yanında çok değerli tarihi eserleri ve ören yerlerini görme şansı da bulacaksınız.

Didim'in Muhteşem Doğal Yapısını Keşfedin
Didim’in Muhteşem Doğal Yapısını Keşfedin

Didim’in havası da çok özeldir, havadaki nem oranının çok az olması ve coğrafi yapısından dolayı Didim, astım hastalığına iyi gelen dünyadaki iki bölgeden biridir.

Tatilinizi tertemiz kıyı şeridinde denize girerek, büyülü Ege denizinde tekne gezisine çıkarak, su sporları yaparak ya da yöredeki tarihi ve turistik yerleri gezerek değerlendirebilirsiniz.

Didim Apollon Tapınağı’nı Görün

Didim’in antik ismi Didyma’dır ve burası Yunan dünyasının en ünlü sığınağıydı. Didim, 17 kilometre uzunluğundaki “Kutsal Yol” ile efsanevi Milet şehrine bağlandı.

Apollon, Yunan mitolojisindeki 12 olimpiyat yarışçısından biri olarak kabul edilir. Zeus ve Leto’nun oğludur ve ikiz kız kardeşi Ay Tanrıçası Artemis’tir. Efsaneye göre, Apollon’un annesi Leto bu bölgede ikiz çocuklarını doğurdu. Didymaion “ikizler” anlamına gelir ve bu nedenle Apollon Tapınağı’nın bulunduğu yere “Didyma” denir.

Didim Apollon Tapınağını Görün
Didim Apollon Tapınağını Görün

Ege’nin Didim beldesinin girişinde, Apollon Tapınağı’nın tarihi kalıntılarını gezebilirsiniz.

ApollonTapınağı’nın bulunduğu arazide yer alan antik taşlar, yeşil çimenler ve papatya çiçekleri arasında durmaktadır. Burada sizi en çok etkileyecek ve bol bol fotoğrafını çekeceğiniz Medusa’nın gizemli yılanlarla sarılı mistik başının yer aldığı figürdür. Medusa figürü, tapınağın ortasında gökyüzüne bakan büyük taş sütunların üstünde durur.

Apollon Tapınağı’nın harabeleri, muhteşem Efes harabeleriyle karşılaştırılır.

Tapınak çevresinde birçok hediyelik eşya mağazası ve yöresel restoranlar bulabilirsiniz. Apollon Tapınağı’nın muhteşem harabeleri gün batımında, turuncu ve kırmızı ışıklar altında size mükemmel fotoğraflar çekme fırsatı sunacaktır.

Didim Kutsal Yolunda Yürüyün

Bu kutsal alan, yaklaşık 17 kilometre uzunluğunda, antik çağlarda kutsal kabul edilen bir yoldur. Burası efsanevi Milet’in en büyük ve en önemli dini ibadet alanıydı.

Miletos Antik Kenti’nde başlayan kutsal yol, Apollon Tapınağı’nın girişinde son bulur. Taş döşeli olan yolun hemen yanında Anta Yapısı ve Doğu Yapısı bulunur. Kutsal yolda M.Ö. 6. yüzyıla ait heykelleri de bulunmuştur.

Kutsal yoldan gelen bazı eserler, 19. yüzyılda Charles Newton tarafından Londra’daki British Museum’a götürülmüştür. Milet Müzesi’nde de bu yoldan arta kalan birkaç rahip heykeli sergileniyor. Bu yolda yürüyüşçüler için dinlenme yeri olarak hizmet veren yol kenarı terasında, sfenks heykellerini de görmenizi öneririz.

Günümüzde bu kutsal yolda yürüyüş başlangıcı Didim Akköy ve yolun bitiş noktası Apollon Tapınağı’dır. Yol boyunca çevrenizi saran tarihi kalıntılar, muhteşem doğal güzellikler ve yaban hayatı sizi çok etkileyecek.

Didim’in Muhteşem Plajlarında Yüzün

Altınkum Merkez Plajı

Altınkum Plajı adını aldığı altın renkli kumlarıyla Didim’in en sevilen plajlarından biridir. Mavi bayraklı bu plajın sularından düzenli olarak örnekler alınarak sürekli kontrol edilir.

Altınkum Plajı muhteşem altın kumsalı, ılık ve sığ deniziyle özellikle çocuklu aileler için idealdir. Plaj çevresinde yemek yiyebileceğiniz birçok güzel restoran bulunuyor, bu restoranlarda özellikle deniz ürünlerini denemenizi öneririz.

Bu plaja Didim merkezinden yürüyerek kolayca ulaşabilir ve plajın ünlü kumlarında yatarak güneşlenebilirsiniz.

Akbük Plajı

Altınkum ile birlikte Didim’deki en popüler plaj olan Akbük, Didim merkeze 20 kilometre mesafededir. Didim merkeze biraz uzak olması nedeniyle Altınkum Plajı kadar kalabalık değildir. Didim villa tatilinizde sakin bir kumsalda dinlenmeyi planlıyorsanız bu plaj tam size göredir.

Didim'in Muhteşem Plajlarında Yüzün
Didim’in Muhteşem Plajlarında Yüzün

Manastır Koyu ve Plajı

Manastır Koyu, karşısında yer alan muhteşem Yunan adaları manzarasıyla sizi kendine hayran bırakacak güzelliktedir. Bu koya giden yol biraz zorlu olsa da yine de değer. Ulaşım zor olduğu için oldukça sakin ve huzurlu bir yer olan Manastır Koyu ve burada yer alan muhteşem plaj, tatilinizde doğal güzellikler eşliğinde keyifle yüzmenize ve dinlenmenize uygundur.

Akkum Sağtur Plajı

Akkum Sağtur Plajı, aynı zamanda isterseniz kamp da kurabileceğiniz sakin bir plajdır. Su sporları da yapabileceğiniz bu plajın doğanın içinde yer alan huzurlu kumsalında keyifle güneşlenebilirsiniz.

Didim’in Koylarını Tekneyle Keşfedin

Didim ve çevresi muhteşem koylarıyla bilinir. Cennet güzellindeki bu el değmemiş koyları en iyi tekneyle gezebilir ve molalarınızda koyların turkuaz sularına kendinizi bırakabilirsiniz.

Akademi Koyu, bölgenin en güzel koylarından biridir ve denizi suyun içindeki balıkları sayabileceğiniz kadar berraktır. Bu yüzden burada mutlaka dalış yapmanızı öneririz.

Yeşilkent Koyu’nda tekneniz iskeleye yanaşacak ve lezzetli deniz ürünlerinden oluşan öğle yemeğinizi yemeniz, muhteşem bir manzara eşliğinde size sunulacak.

Didimin Koylarını Tekneyle Keşfedin
Didimin Koylarını Tekneyle Keşfedin

Dalyanaki Koyu doğal bir limandır. Bu koy dalgalara kapalı, sakin deniziyle size huzur verecek. Bu sakin sulara kendinizi bırakın ve masmavi denizle bütünleşin.

Altınkum’un tam karşısındaki çıplak gözle görünen Cennet Adasına sadece teknelerle gidilebiliyor. Adından da anlaşılacağı gibi cennet gibi bir ada olan bu eşsiz doğa parçasında, doğanın ve denizin birleştiği bir noktada yüzebilir ve dalışlar yapabilirsiniz.

Priene Milet ve Didyma Antik Kentlerini Gezin

Bir rehber eşliğinde Didim çevresinde size benzersiz tarihi manzaralar sunacak olan bu antik kentlere yapılan turlara katılarak, Didim villa tatilinizde tarihe doyabilirsiniz.

Birçok tarihi yeri gezeceğiniz bu özel günde, antik dünyanın üç önemli şehrini ziyaret edeceksiniz. Antik Priene, Milet ve Didyma kentlerini gezerken bu efsanevi şehirlerin tarihini rehberinizden dinleyebilirsiniz.

İlk durağınız Priene Antik Kenti olacak. Eski bir liman kenti olan Priene’nin yeri muhtemelen Menderes Nehri’nin suları altında kalmaması için değiştirilmiştir. Şimdi denize yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta bulunan bu gizemli kentin gerçek yeri hiçbir zaman bulunamadı. Priene, Dilek Dağı’ndaki muhteşem bir uçurumun eteklerinde, Hippodamian ızgara sistemi üzerine kurulmuş, Hellenistik sanatın ve mimarinin birçok güzel örneğini barından bir antik kenttir. Bütün sokakları doğru açılarla kesişen bu antik kente hayran kalacaksınız.

Priene Milet ve Didyma Antik Kentlerini Gezin
Priene Milet ve Didyma Antik Kentlerini Gezin

Priene’nin ardından Büyük Menderes Nehri’nin ağzında bulunan antik bir şehir olan Milet’i ziyaret edeceksiniz. Milet, ticaret yolları üzerindeki konumuyla büyük önem taşıyordu ve Anadolu’nun en büyük şehirlerinden biriydi. Çok zengin olan bu kent, antik filozoflar Anaximander, Anaximenes ve Thales, şehir plancısı Hippodamus ve mimar Isidorus’un evidir.  Benzersiz bir konuma sahip olan Milet, M.Ö. 7. yüzyılından itibaren Persler, Romalılar ve Selçuklular tarafından kontrol edilmiştir, bu antik kenti gezerken bu devletlere ait eserleri de görebilirsiniz.

Tarihi gezinizde öğle yemeğinizi bölgede buluna şirin restoranlarda yiyebilir, Ege Denizi manzarası eşliğinde taze deniz ürünlerini ve yöresel mezeleri tadabilirsiniz.

Öğle yemeğinden sonra başka bir önemli antik kent olan Didyma’yı ziyaret edeceksiniz. Didyma kelimesi “ikizler” anlamına geliyor ve Yunan Tanrısı Zeus ve Leto’nun ikizleri Apollon ve Ay Tanrıçası Artemis’in doğduğu yer olarak biliniyor.

Didyma Antik Kenti ziyaretinizde burada bulunan Apollon Tapınağı’nı gezebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Milet Müzesi’ni Gezin

Tatillerinizde müze gezmekten hoşlanıyorsanız, her yıl binlerce insan tarafından ziyaret edilen Milet Müzesi’ni mutlaka görmenizi öneririz.

1973 yılında açılan bu müzede Milet Antik Kenti’nde bulunan birçok eser sergileniyor. Müzede bulunan aslan galerisi özellikle ilgi çekicidir, 30’dan fazla birbirinden güzel aslan heykelinin bulunduğu bu galeriye hayran kalacaksınız.

Çevredeki antik kentlerden getirilen kitabeler, takılar, cam ve maden eserler de görülmeye değerdir.

Antik Faustina Hamamını Görün

Didim’e sadece 1 kilometre mesafede yer alan tarihi Faustina Hamamı Roma İmparatoru Marcus Avrelius’un isteği üzerine eşi Faustina adına yapılmıştır.

Milet Antik Tiyatro’sunun hemen yanında olan Faustina Hamamı zaman içinde çeşitli tadilatlar geçirmiş görülmeye değer bir yerdir.

Hamam çevresinde yapılan kazılarda bulunan Nusa heykelleri İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde, hamamın büyük havuzu çevresinde bulunan aslan şeklindeki çeşmeler de Milet Müzesi’nde sergileniyor.

Hala birçok tarihi esere ev sahipliği yapan bu antik hamama ulaşım da oldukça kolaydır. Didim’in önemli simgelerinden biri olan ve her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çeken bu hamamı Didim villa tatilinizde gezebilirsiniz.

Didim ve Çevresinde Dağ ve Doğa Yürüyüşleri Yapın

Didim ve çevresinin doğal güzellikleri doğa yürüyüşleri için çok uygundur.  Dilek Yarımadası’nın yeşil doğası içinde ve muhteşem Karina sahilinde, ayağınıza çarpan serin sular eşliğinde çıplak ayakla yürüyebilirsiniz.

Bafa Gölü Tabiat Parkı çevresinin ünlü zeytinlikleri arasında yürürken Bizans Dönemi’ne ait eski bir kilise kalıntısı arasından geçecek, Zeus’a adanmış tapınak kalıntıları arasında mola vererek öğle yemeğinizi yiyeceksiniz.

Didim ve Çevresinde Dağ ve Doğa Yürüyüşleri Yapın
Didim ve Çevresinde Dağ ve Doğa Yürüyüşleri Yapın

Çam ve defne ağaçlarının arasında yüzyıllardır kullanılan patika yollarında yürümek, şehir stresini atmanızı ve tatilinizde rahatlamanızı sağlayacaktır.

Bölgede farklı rotalardan oluşan birçok doğa yürüyüşü turu düzenleniyor.

Saplı Ada’yı Görün

Didim’in önemli simgelerinden biri de cezveyi andırdığı için bu adı alan Saplı Ada’dır.

Sular çekildiği zamanlarda bu adaya çakıllarla süslü bir yolda yürüyerek ulaşabilirsiniz. Bu çakıl taşlarının ilginç bir efsanesi var, bu efsaneye göre bu çakıl taşlarından yol boyunca 10 tane toplarsanız ömrünüz 10 yıl artacak.

Sit alanı olarak koruma altında bulunan Sapa Ada yeri ve yabancı turistler tarafından çok ilgi gören bir yer. M.Ö. 1500 yılında büyük bir volkan patlamasından etrafa saçılan lavlar ve küllerle oluşmuş bu ilginç adada bu patlamadan kalan kül tabakasını hala görebilirsiniz.

Saplı Ada gezinizde doğanın içinde huzur dolu bir ortamda rahatlayabilir ve adamın serin sularına kendinizi bırakarak serinleyebilirsiniz.

Didim Gece Eğlencelerine Katılın

Didim’in olukça renkli bir gece hayatı var. Hür türden birçok bar bulabileceğiz Didim’de, canlı müzik eşliğinde soğuk içeceğinizi yudumlayarak eğlenebilirsiniz. Sahil kenarında açık hava eğlence mekanlarının da bulunduğu Didim, canlı gece hayatıyla villa tatilinize keyif katacaktır.

Didim Gece Eğlencelerine Katılın
Didim Gece Eğlencelerine Katılın

Didim’in tatilinizde size sunağı muhteşem güzellikleri yaşamak ve bu şirin Ege beldesinde benzersiz bir tatil geçirmek için Didim villa kiralama sayfamızı inceleyebilir, aileniz ve arkadaşlarınızla yapacağınız tatili planlamaya başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.