Dilek Yarımadası Villa Tatilinizde Yapabileceğiniz 9 Güzel Aktivite
Dilek Yarımadası Villa Tatilinizde Yapabileceğiniz 9 Güzel Aktivite

Kuşadası’nın yaklaşık 26 kilometre güneyindeki Dilek Yarımadası, Ege Denizi’nin içlerine uzanıyor ve neredeyse Yunanistan’ın Samos adasına dokunuyor. Dilek Yarımadasının büyük bölümü Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Milli Parkı olarak koruma altına alınmıştır. Dilek Yarımadası villa kiralama sayfamızdan aileniz ve arkadaşlarınızla yapacağınız tatil villasını seçebilirsiniz ve bu doğal güzellikleriyle ünlü yarımadayı keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Muhteşem bir milli park, özenle korunmuş masmavi koylar, görülmesi gereken gizemli mağaralar, sizi büyüleyecek antik kentler ile Dilek Yarımadası villa tatiliniz benzersiz olacak.

Dilek Yarımadası villa tatilinizde yapabileceğiniz 9 güzel şeyi sizler için yazdık.

Büyük Menderes Milli Parkını Keşfedin

Dilek Yarımadası’nın 277 kilometrekarelik yeşil alanı, yürüyüş yolları, nefes kesen manzaraları, yüzebileceğiniz masmavi koyları ile sizi büyüleyecek bir yerdir.

Yaban domuzu ve nadas geyiği yaşam alanı olarak bilinen ormanları aynı zamanda karabataklar, balık kartalları ve flamingolarla beraber 250’den fazla kuş türüne de ev sahipliği yapar.

Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda ilk gezeceğiniz koy, İçmeler Kuyudur. Burası parkın girişinden 1 kilometre içeride yer alıyor. Koyun kumlu güzel bir sahile sahip. İçmeler Koyu’nun yaklaşık 4 kilometre ilerisinde, Aydınlık Koyu çamlarla kaplı doğası, deniz temizi ve havasıyla sizi rahatlatacaktır.

Yarımada ülkemizde maki florasının en iyi örneklerine sahiptir ve aynı zamanda Karadeniz bitkilerine ait türleri de bünyesinde barındırır. Dilek yarımadasında bulunan Menderes Deltası hem deniz balıklarının yumurtlama alanıdır hem de göçmen kuşların ülkemizdeki en önemli yaşam ve yuvalama alanlarından biridir.

Dilek Yarımadası - Büyük Menderes Milli Parkını Keşfedin
Büyük Menderes Milli Parkını Keşfedin

Yarımadada yer alan otantik Doğanbey Köyü, park ziyaretçilerinin yanı sıra varlıklı aileler tarafından restore edilen güzel sahil taş evlerine sahiptir. Bu güzel koyun biraz ilerisinde Hellenistik döneme ait antik Karine Limanı bulunur. Dilek Yarımadası gezinizde bu antik limanda bulunan güzel balık restoranlarında mola verebilir ve taze deniz ürünlerinden oluşan yemeğinizi tadabilirsiniz.

İsterseniz bu bölgeyi bisikletle de gezebilirsiniz, 25 kilometre uzunluğundaki bisiklet yolu sizi ormanların içinde güzel bir gezintiye çıkarır.

Dilek Yarımadası villa tatilinizde gezerken Kavaklı Burun Koyu’nun güzel sahilinde, yarım ay şeklindeki benzersiz çakıl taşlarını görebilir ve koyun tam karşısında yer alan Yunan Samos Adası’nın muhteşem manzarasını görebilirsiniz.

Bu güzel sahilde eğer şanslı gününüzdeyseniz yunus balıklarını ve soyu tükenmekte olan Akdeniz foklarını da görebilirsiniz.

Zeus Mağarasında Yüzün

Bu ünlü mağara Güzelçamlı bölgesinde yer almakta ve her gün yüzlerce ziyaretçi çekmektedir. Ağaçlar, bitkiler ve çiçekler ile çevrili olan bu mağaranın gizli ve mistik bir atmosferi var.

Girişte insanların dilek ve kurdelelerini istedikleri dile getirme inancına bağladıkları bir dilek ağacı vardır.

Mitolojik öykülere göre Zeus, Poseidon’la kavga ederek onu kızdırdığında, dalgaları kabartan, denizi altüst eden Poseidon’un gazabından kaçmak ve Poseidon’un sakinleşmesini beklemek için bu mağaraya sığınmıştır.

Zeus Mağarasında Yüzün
Zeus Mağarasında Yüzün

Mağaranın duvarlarında binlerce yılda oluşan harika sarkıtlar meydana gelmiş ve çöküntüyle oluşan dev kayaların aralarında harika galeriler oluşmuştur. Dip kısmına kadar 50 metre kadar içeri girilebilen mağaranın bu bölümü çok karanlıktır ve kesinlikle amatörlerin girmemesi gerekir.

Mağaranın içinde, dağlardan gelen kaynak sularından oluşmuş sağlıklı sularıyla doğal bir havuz da var. Yaz aylarında soğuk, kış aylarında ılık olan bu mağaranın sularında keyifle yüzebilirsiniz.

Güzelçamlı’yı Gezin

Dilek Yarımadası villa tatilinizde gezebileceğiniz harika yerlerden biri de Güzelçamlı’dır.

Eğer sessiz ve huzurlu bir ortamda dinlenmek, güneşlenmek ve yüzmek istiyorsanız Güzelçamlı tam size göre. Burada bulunan Long Beach olarak bilinen Uzun Plaj bölgenin en bilinen ve sevilen plajıdır ve bu gezinizde burada yüzmenizi öneririz.

Güzelçamlı’da görebileceğiniz yerler arasında Davutlar Milli Park doğal güzellikleriyle ünlü bir milli park, Karaca Mağarası ve Zeus Mağarası, Mehmet Paşa Kervansarayı ve Kaleiçi Camisi gibi eşsiz yerler bulunuyor.

Güzelçamlı'yı Gezin
Güzelçamlı’yı Gezin

Ayrıca Güzelçamlı, sıcak kaplıcalarda rahatlamak istiyorsanız sizi Yavan Su, Venüs ve Güzelçamlı kaplıcalarıyla rahatlatacaktır.

Güzelçamlı’da yöresel yemekleri veya dünya mutfaklarını bulabileceğiniz birçok güzel restoran bulunuyor. Burada bölgeye özgü deniz ürünlerini ve mezeleri denemenizi öneririz.

Yunan Samos Adasını Görün

Samos Adası, Kuşadası’nın hemen karşısındadır ve Türkiye’ye en yakın Yunan adalarından biridir. 1 saatlik bir feribot yolculuğuyla bu Yunan adasını da gezme şansı bulabilirsiniz.

Turkuaz kıyıları, sakin ve huzurlu koyları ile ünlü olan Samos Adası, oldukça sakin bir adadır ve turistler ruhlarını dinlendirmek için burayı ziyaret eder.

Yunan Samos Adasını Görün
Yunan Samos Adasını Görün

Sayıların babası olarak bilinen ünlü matematikçi Pisagor bu adada yaşamıştır. Samos Adası’na yapacağınız bu ziyarette Pisagor Antik Kenti’ni de gezebilirsiniz. Bu antik kent bugün UNESCO’nun koruması altındadır.

Ünlü Köy Şirince’yi Gezin

Efes’te serbest bırakılan köleler tarafından kurulan bu küçük köy, Selçuk’un yeşil tepelerinde yer alır ve ev yapımı meyveli şaraplarıyla uluslararası bir üne kavuşmuştur. Her yıl buraya akın eden yerli ve yabancı turistler hatıra olarak birçok çeşitten oluşan bu meyve şaraplarını yanlarında götürüyor. Eski Yunan evleri, terk edilmiş bir kilise ve muhteşem manzaraları ile Şirince, zaman geçirmenin çok keyifli olduğu bir köydür.

Ünlü Köy Şirinceyi Gezin
Ünlü Köy Şirinceyi Gezin

Dilek Yarımadası villa tatilinizde Şirince’de daha önce hiç tatmadığınız şarapları deneyebilir, Arnavut kaldırımlı sokakları keşfedebilir ve yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Şirince’den ayrılmadan önce Saint Mary’s Kilisesi’nin çeşmesine şans getirmesi için bir yazı yazmak da bir gelenek halini gelmiştir.

Yüzebileceğiniz Yerler

İçmeler koyu

Bu güzel koy milli parkın giriş kapısına 300 metre mesafede yer alan ulaşımı oldukça kolay bir koydur. Denizi oldukça sığ olduğu için özellikle çocuklu aileler tarafında tercih edilen İçmeler Koyu bu bölgedeki tek kum plaja sahip koydur.

İçmeler Plajına giderken tepeden merdivenle aşağıya ineceksiniz ve burada sizi muhteşem bir plaj manzarası karşılayacak.

Bu plajın ilginç bir özelliği de evcil yaban domuzlarına sahip olmasıdır, bu domuzlar turistlere alışıktır ve akşam saatlerinde beslenmek için plaja inerek turistler arasında gezerler, isterseniz bu sevimli yaban domuzlarını besleyebilirsiniz.

İçmeler Plajında soyunma odaları, piknik masaları, otopark, duş, mescit, şezlong ve şemsiye ücretsiz olarak veriliyor.

Aydınlık Koyu

Aydınlık koyunda yer alan muhteşem plaj milli parkın en uzun plajıdır. Denizi çok temiz olan bu plajın suyu oldukça derindir bu nedenle burada yüzerken dikkatli olmakta fayda var. Kumsalı çakıllı olan plaj, doğanın içinde masmavi denizde yüzerek yaz günlerinin tadını çıkarmak için çok güzel bir yerdir.

Dilek Yarımadası Milli Parkı girişine 5 kilometre uzaklıkta bulunan bu güzel plaja 2 ayrı yoldan ulaşabilirsiniz.

Dilek Yarımadasında Yüzebileceğiniz Yerler
Yüzebileceğiniz Yerler

Kalamaki Koyu

Kalamaki Koyu, çakıllı kumsalı, uzun çam ağaçları ve tertemiz deniziyle milli parkın içinde yer alan harika koylardan biridir. Yeni ismi Kavaklı Burun olan bu koy, milli park giriş kapısının 9 kilometre uzağındadır.

Kalamaki’nin 1 kilometrelik muhteşem sahilinde çam ağaçları arasında bütün gün güneşlenerek keyifle yüzebilirsiniz.

Karasu Koyu

Karasu Koyu’nun derin ve berrak suları özellikle dalış yapmak için çok uygundur. 500 metrelik çok güzel bir sahile sahip olan Karasu Koyu, milli park girişinin 11 kilometre uzağındadır.

Bu güzel koyda çam ağaçlarının altında piknik yapabilir, serin sularda yüzebilir veya berrak denizde dalışlar yaparak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Karasu’nun deniz yaşamı çok zengindir deniz kaplumbağaları, mercan çipuraları, deniz kestaneleri, levrekler, kefaller, karagözler ahtapotlar ve yılan balıkları yaptığınız dalışlar sırasında karşınıza

Sarıkaya Kanyonu’nda Yürüyün

Sarıkaya Kanyonu, Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın içinde Kalamaki Koyu’na varmadan hemen soldadır. Tahminen 4 veya 5 kilometre uzunluğundaki bu kanyon doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için ideal bir yer.

Kanyon aynı zamanda dağcılık sporu yapanlar içinde çok müsaittir. Derin vadi içinde ilerlerken oksijen burnunuzu yakacak kadar güçlü. Vadinin içinden akan küçük dere yürüyüşünüze ayrı bir zevk verecek ve bu güzel kanyonda eşsiz kaya manzaraları arasında güzel bir gün geçireceksiniz.

Didim’de Tüplü Dalış Yapın

Dilek Yarımadası villa tatilinizde dalış eğitmenleri eşliğinde bu tam donanımlı tüplü dalış deneyimiyle bölgenin muhteşem denizaltı yaşamını keşfedebilirsiniz.

Yeni başlayanlardan sertifikalı dalgıçlara kadar herkese uygun olan bu dalışlarda hem güzel bir tekne gezisi yapacak hem de kristal deniz sularında dalacaksınız. Ege Denizi’nin derinlikleri kaşiflerini bekliyor.

Tekneye binmeden önce eğitmenler size ekipmanlarınızı tanıyacak ve suyla ilgili güvenlikle ilgili tüm bilgileri verecekler. Ayrıca, su altında eğitmen ile iletişim kurmak için gerekli olan dalış dilini öğreneceksiniz. Maskenizi, oksijen tankınızı ve bel üzerinde, ağırlaştırıcı kemerlere sahip olacaksınız. 

Didim'de Tüplü Dalış Yapın
Didim’de Tüplü Dalış Yapın

Suyun içinde ekipmana alışmanızı sağlayacak birkaç nefes alma egzersizi yaptıktan sonra eğitmenlerinizle muhteşem güzellikteki sualtı dünyasını keşfe başlayabilirsiniz. Kayalar, balık grupları ve deniz kabukluları keşfedeceğiniz şeylerden sadece bazıları.

Dalış yaklaşık 40 dakika sürer ve dalacağınız derinlik 5-8 metre arasındadır. Dalıştan sonra sualtı fotoğraflarınızı ve fotoğrafçı tarafından yapılmış dalış videolarınızı da satın alabilirsiniz. Bu gezi size ilk kez dalış yapmayı denemeniz için harika bir fırsat sunuyor.

Çevresindeki Antik Kentleri Keşfedin

Bir rehber eşliğinde Dilek Yarımadası çevresinde size benzersiz tarihi manzaralar sunacak olan bu antik kentlere yapılan turlara katılarak, Dilek Yarımadası villa tatilinizde tarihe doyabilirsiniz.

Birçok tarihi yeri gezeceğiniz bu özel günde, antik dünyanın üç önemli şehrini ziyaret edeceksiniz. Antik Priene, Milet ve Didyma kentlerini gezerken bu efsanevi şehirlerin tarihini rehberinizden dinleyebilirsiniz.

İlk durağınız Priene Antik Kenti olacak. Eski bir liman kenti olan Priene’nin yeri muhtemelen Menderes Nehri’nin suları altında kalmaması için değiştirilmiştir. Şimdi denize yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta bulunan bu gizemli kentin gerçek yeri hiçbir zaman bulunamadı. Priene, Dilek Dağı’ndaki muhteşem bir uçurumun eteklerinde, Hippodamian ızgara sistemi üzerine kurulmuş, Hellenistik sanatın ve mimarinin birçok güzel örneğini barından bir antik kenttir. Bütün sokakları doğru açılarla kesişen bu antik kente hayran kalacaksınız.

Priene’nin ardından Büyük Menderes Nehri’nin ağzında bulunan antik bir şehir olan Milet’i ziyaret edeceksiniz. Milet, ticaret yolları üzerindeki konumuyla büyük önem taşıyordu ve Anadolu’nun en büyük şehirlerinden biriydi. Çok zengin olan bu kent, antik filozoflar Anaximander, Anaximenes ve Thales, şehir plancısı Hippodamus ve mimar Isidorus’un evidir.  Benzersiz bir konuma sahip olan Milet, M.Ö. 7. yüzyılından itibaren Persler, Romalılar ve Selçuklular tarafından kontrol edilmiştir, bu antik kenti gezerken bu devletlere ait eserleri de görebilirsiniz.

Dilek Yarımadası Çevresindeki Antik Kentleri Keşfedin
Çevresindeki Antik Kentleri Keşfedin

Tarihi gezinizde öğle yemeğinizi bölgede buluna şirin restoranlarda yiyebilir, Ege Denizi manzarası eşliğinde taze deniz ürünlerini ve yöresel mezeleri tadabilirsiniz.

Öğle yemeğinden sonra başka bir önemli antik kent olan Didyma’yı ziyaret edeceksiniz. Didyma kelimesi “ikizler” anlamına geliyor ve Yunan Tanrısı Zeus ve Leto’nun ikizleri Apollon ve Ay Tanrıçası Artemis’in doğduğu yer olarak biliniyor.

Didyma Antik Kenti ziyaretinizde burada bulunan Apollon Tapınağı’nı gezebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Ayrıca Dilek Yarımadası’nda gezebileceğiniz bir antik kentte Thebai Antik Kenti’dir. Thebai’nin üzerinde durduğu tepeden muhteşem manzarayı izlemenizi ve güzel fotoğraflar çekmenizi öneririz. Bu tepede yer alan Akropol, 170 metre uzunluğunda 50 metre genişliğindedir.

Samos Adası ile Preine kenti arasında uç kale olarak görev yapan bu antik kentin sur duvarlarını bu gezinizde görebilirsiniz.

Dilek Yarımadası villa kiralama sayfamızı inceleyerek villanızı seçebilir ve Dilek Yarımadası’nın muhteşem doğal güzellikleri eşliğinde harika bir tatil yaşayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.