Kuşadası’nda Bir Villa Kiralayarak Yapabileceğiniz 12 Benzersiz Aktivite
Kuşadası’nda Bir Villa Kiralayarak Yapabileceğiniz 12 Benzersiz Aktivite

Kuşadası, her yıl yüz binlerce turisti kendine çeken çok popüler bir tatil beldesidir. Turistler bu bölgeye Efes harabelerini görmek, Kuşadası’nın muhteşem koylarında yüzmek ve Meryem Ana Evi’ni ziyaret etmek için akın ediyor. Kuşadası villa kiralama sayfamızdan, ailenizle veya arkadaşlarınızla yapacağınız tatiliniz için villanızı seçebilir ve bu yaz Kuşadası’nı keşfedebilirsiniz.

Kuşadası’nda villanızda yapacağınız bu benzersiz tatilinize renk katacak 12 aktiviteye göz atabilirsiniz.

Kuşadası’nı Keşfedin

Yolcu gemileri genellikle Kuşadası’nın merkezinde yer alan büyük limanda demirler. Kuşadası’nı gezmeye başlamadan önce liman kafelerinden birinde kahvenizi yudumlayarak kıyı şeridi boyunca ilerleyen tekneleri ve bu ünlü limanı izleyebilirsiniz.

Kuşadası'nı Keşfedin
Kuşadası’nı Keşfedin

Liman bölgesinde birçok alışveriş merkezini, lüks mağazaları ve ünlü kahve zincirlerini bulabilirsiniz. Aynı zamanda yerel dükkanları gezebilir ve tatil alışverişinizi muhteşem Ege Denizi manzarası eşliğinde yapabilirsiniz. Limanın biraz ilerisinde Kuşadası çarşısı bulunuyor, bu çarşıda genellikle halı, deri ve altın gibi ürünleri bulacaksınız.

Kuşadası merkezinde yer alan 1618’den kalma eski kervansaray, yoğun modernleşmeye rağmen orijinal ambiyansını korumaktadır. Bu kervansarayda Türk gecelerine katılabilir, tarihi bir atmosferin içinde keyifle akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Bu kervansaray Osmanlı İmparatorluğu’nda seyahat eden satıcılar için geceleri konaklama yeri olarak kullanılıyordu.

Güvercin Ada’yı Görün

Güvercin Adası’nın pırıl pırıl görüntüsü, gerçekten Kuşadası’nın sembolü olmayı hak ediyor. Adanın göz alıcı manzarası, gün batımının benzersiz renkleriyle birleşerek muhteşem bir görüntü oluşturuyor ve yüz binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor.

Adaya, mevsimlik göçler sırasında kuşların çok sık uğradığı bir yer olduğundan buraya Kuş Adası adı verilmiştir ama Osmanlı döneminde, bu küçük adanın adı kasabaya verildi ve kasaba “Kuşadası” olarak anılmaya başlandı, bu muhteşem adanın adı da “Güvercin Adası” olarak değiştirildi. Ada, kıyıları korumak veya denizden saldırıları önlemek için stratejik bir konumda olduğundan dolayı Osmanlı döneminde burası askeri amaçlar için kullanılmıştır. Özellikle korsanlardan korunmak için kayaların üzerine yapılan eşsiz Bizans kalesi “Korsan Kalesi” olarak bilinir.

Güvercin Adayı Görün
Güvercin Adayı Görün

Güvercin Adası, aslında tam olarak bir ada sayılmaz çünkü küçük bir geçiş yoluyla karaya bağlıdır. Adada yer alan etkileyici kalenin içinden, Kuşadası’nın büyüleyici kristal sularının üstünde yelken açan tekneleri seyredebilirsiniz. Bu şirin ada size Kuşadası villa tatilinizde dinlenmek ve bol bol fotoğraf çekmek için harika manzaralar sunacak.

Güvercin adası, limana çok yakındır ve Kuşadası sahilinde küçük bir yürüyüş yaparsanız kolaylıkla adaya ulaşabilirsiniz. Tarihi surları, Korsan Kalesi ve panoramik Kuşadası manzarasıyla Güvercin Adası’nı mutlaka gezmenizi öneririz.

Efes Antik Kenti Kalıntıları Arasında Gezin

Kuşadası’nın popüler bir yolcu gemisi limanı olmasının en önemli nedenlerinden biri Efes’tir ve orayı gördüğünüz zaman neden böyle olduğunu kolayca anlayacaksınız.

Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerdeki ünlü Greko-Romen kalıntılarının standartlarına uyan Efes antik kalıntıları, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

Efes Antik Kenti Kalıntıları Arasında Gezin
Efes Antik Kenti Kalıntıları Arasında Gezin

Antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olan Efes, 9000 yıl boyunca çok aktif bir kent olmuştur. Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı dönemleri etkilerinin açıkça görüldüğü bu antik kent birbirinden büyüleyici dört bileşenden oluşur.

Efes Antik Kenti’nde orjinaline sadık kalınarak restore edilmiş simgesel yapılar arasında teras evleri, Celsius Kütüphanesi, büyük tiyatro ve Hadrian Tapınağı ve Curates Caddesi sayılabilir.

Görkemli Efes Antik Tiyatrosu’nu Görün

Burası antik dönemin en büyük açık hava tiyatrosudur ve tam 24 bin kişi kapasitelidir. Tiyatronun sahnesi yıkılmış olsa da oturma alanları hala iyi durumda. Efes Antik Tiyatrosu sizi büyüleyecek güzelliktedir ve her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilir. Hristiyan ziyaretçiler için buranın ayrı bir önemi vardır çünkü St. Paul vaazlarını bu tiyatroda vermişti.  

Efes, din tarihi için büyük önem taşıyan bir yerdir. Efes Artemis Kültü, antik dünyanın en etkileyici ve en önemli kültlerinden biridir. Tanrıça Artemis’e antik çağlar boyunca tüm Akdeniz bölgesinde tapınılmış, insanlar ona tapınmak için Efes kentini ve çok sevdikleri bu tanrıçalarının mabedini sık sık ziyaret etmişlerdir.

Görkemli Efes Antik Tiyatrosunu Görün
Görkemli Efes Antik Tiyatrosunu Görün

Ayrıca Hristiyan geleneğindeki yüksek mevkili kişilerin Efes’te kalması nedeniyle bu bölgeye, Geç Antik Dönem ve Orta Çağ’dan günümüze kadar süren büyük bir hac ziyareti vardır.

Efes Antik Kenti’nin görkemli manzarası ve kalıntıları arasında yapacağınız bu gezi belki de Kuşadası villa tatilinizin en keyifli anlarına tanıklık edecek.

Artemis Tapınağı, Aziz John Bazilikası ve İsa Bey Camisi Ziyaretleri Yapın

Kuşadası tatilinizde Selçuk kasabasını ve burada yer alan görkemli tarihi kalıntıları mutlaka görmelisiniz.

Selçuk merkezden geçen eski su kemeri, eski vaftiz havuzu, tarihi kilise ve Saint Johns Bazilikası geziniz sadece bir saat sürüyor. Ayrıca merkezden 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan, Selçuklu döneminden kalma mükemmel mimarisiyle İsa Bey Camisi de bu ziyaretiniz sırasında gezebileceğiniz tarihi yerler arasında.

Antik dünyadaki yedi harikasından biri olarak gösterilen Artemis Tapınağı, dağın eteklerinde küçük bir bataklık tarlasında oturur ama ne yazık ki bu tapınak oldukça yıpranmıştır, geride sadece dağınık halde, eski ihtişamının çok azını gösterebilen küçük kalıntılar bulunur.

Artemis Tapınağı’nın muhteşem iki heykeli Selçuk Müzesi’nde sergileniyor. Artık Artemis tapınağı yok, bu benzersiz tapınaktan geriye sadece gittiğinizde görebileceğiniz tek bir sütun kalmış durumda.

Son yıllarda Artemis Tapınağı’ndan yurt dışına kaçırılan eserlerin yurdumuza geri getirilmesi için resmi ve sivil toplum örgütleri tarafından çalışmalar yapılmaktadır.

Meryem Ana Evi’nin Şifalı Sularından İçin

Selçuk tepelerinde, küçük, göze batmayan bir taş ev, tüm dünyada Katolikler ve Müslümanlar için bir hac yeridir. Kuşadası villa tatilinizde burası önemli tarihi duraklardan biri olacak.

Meryem Ana Evinin Şifalı Sularından İçin
Meryem Ana Evinin Şifalı Sularından İçin

Meryem Ana Evi’nin huzur dolu bahçeleri ve mistik havası rahipler ve rahibeler tarafından yönetiliyor. Dindar insanlar buradan oldukça etkileniyor ama bu huzur dolu ev, dini inancı olmayan insanlar üzerinde de kalıcı bir etki bırakıyor.

Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği yer olduğu için şehir efsaneleri burada bulunan üç su kaynağının sağlık, zenginlik ve doğurganlık için çok faydalı olduğunu söylüyor. Hala bir kilise olarak hizmet veren Meryem Ana Evi ziyaretinizde bu şifalı sulardan da içebilirsiniz.

Şirince Şarap Köyü’nde Güzel Bir Gün Geçirin

Efes’te serbest bırakılan köleler tarafından kurulan bu küçük köy, Selçuk’un yeşil tepelerinde yer alır ve ev yapımı meyveli şaraplarıyla uluslararası bir üne kavuşmuştur. Her yıl buraya akın eden yerli ve yabancı turistler hatıra olarak birçok çeşitten oluşan bu meyve şaraplarını yanlarında götürüyor. Eski Yunan evleri, terk edilmiş bir kilise ve muhteşem manzaraları ile Şirince, zaman geçirmenin çok keyifli olduğu bir köydür.

Şirince Şarap Köyünde Güzel Bir Gün Geçirin
Şirince Şarap Köyünde Güzel Bir Gün Geçirin

Şirince’de daha önce hiç tatmadığınız şarapları deneyebilir, Arnavut kaldırımlı sokakları keşfedebilir ve yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Şirince’den ayrılmadan önce Saint Mary’s Kilisesi’nin çeşmesine şans getirmesi için bir yazı yazmak da bir gelenek halini gelmiştir.

Su Parklarında Eğlenin

Türkiye’nin en popüler su parklarından ikisi Kuşadası’nda yer alır. Parklar size, kaydırakları, dalga havuzları, tünelleri ve çeşmeleri ile bütün gününüzü geçirebileceğiniz ve çocuklarınızla doyasıya eğlenebileceğiniz bir ortam sunar.

Su Parklarında Eğlenin
Su Parklarında Eğlenin

Aqua Fantasy parkının dev dalga havuzu, Adventure River’ın Black Thunder yolculuğu ve müzikli havuz kafeleri ile bu su temalı parklar, ailenizle birlikte eğlenceli bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.

Adaland Dolphin Park’da, isterseniz yunuslarla da yüzebilir ve bu sevimli hayvanlarla fotoğraflar çektirebilirsiniz.

Eşsiz Kuşadası Plajlarında Yüzün

Kadınlar Plajı

Kuşadası’nda yapılacak şeylerden bahsederken bu bölgenin muhteşem plajlarına da mutlaka yer ayırmak gerekir.

Şehir merkezinden çok kısa bir otobüs yolculuğu ile Kuşadası’nın en ünlü plajı olan Kadınlar Plajı’na gidebilirsiniz. Bu plajın ismiyle ilgili iki öykü vardır. Birincisi, kadınların kocaları balık tutmaya gittiğinde buraya gelip onları beklediği için buraya bu adın verildiğini söyler. İkinci öykü ise tarihte miras paylaşımlarında kadınlara her zaman daha değersiz olarak görülen plaj arazilerinin verilmesinden dolayı buraya Kadınlar Plajı denildiğini anlatır.

Eşsiz Kuşadası Plajlarında Yüzün
Eşsiz Kuşadası Plajlarında Yüzün

Osmanlı döneminde bu plaj sadece kadınlar tarafından kullanılmaktaydı belki de plajın ismi bütün öykülerin aksine buradan gelir. Kadınlar Plajı, cadde kenarında yer aldığı için harika yemekler, atıştırmalıklar ve soğuk içecekler bulabileceğiniz mekanlara oldukça yakındır.

Kuştur Plajı

Kuştur Plajı, muhteşem sahili ve masmavi deniziyle seyahat uzmanları tarafından her zaman en yüksek puanları alan popüler bir yerdir. Kuştur Plajı, ücretsiz ve halka açık plajlardandır. Plaja, Antik dönemde Pygeia Antik Kenti bu bölgede bulunduğu için Pygela Plajı da deniliyor.

Güvercin Adası Plajı

Kuşadası merkezinden Güvercin Adası’na giden dar yol kenarında yer alan kayalıklar Güvercin Adası Plajı olarak bilinir. Bu plaj, kayaların üstünden denize atlamak ve muhteşem Güvercin Adası Kalesi manzarası eşliğinde yüzmek için çok güzel bir yerdir.

Kuşadası Yeşil Plaj

Muhteşem doğasıyla size kendini hemen sevdirecek bu şirin ve küçük plaj, palmiye ağaçları eşliğinde tertemiz suda yüzmeniz ve maviliklere doğru kulaç atmanız için sizi bekliyor. Yeşil Plaj, temiz denizi ve ışıl ışıl kumlarıyla mavi bayraklı bir plajdır.

Sevgi Plajı

Sevgi Plajı, bölgedeki en uzun ve geniş plajdır. 12 kilometrelik bu plajın bir ucu Güzelçamlı Ulusal Parkı’na kadar uzanır. Plajın sahili boyunca, harika deniz manzarası eşliğinde bisiklete binebileceğiniz veya sabah koşuları yapabileceğiniz uzun bir yol vardır.

Sakin bir sahil arıyorsanız hafta sonları oldukça kalabalık olan bu plajı, hafta içi ziyaret etmenizi öneririz.

Güzelçamlı Dilek Milli Parkı’nda Doğa Yürüyüşü Yapın

Dört plajı, muhteşem bir sahil şeridi, masmavi Ege Denizi manzarası ve çok çeşitli bitki örtüsü ile sizi büyüleyecek bir yer olan Güzelçamlı Dilek Milli Parkı, Türkiye’nin özenle korunan milli parklarından biridir. Bu parkta yeşil doğanın ve kuş seslerinin arasında keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Bu yürüyüşünüz sırasında birçok yabani hayvan karşınıza çıkacak ve yürüyüşünüzü güzelleştirecektir.

Güzelçamlı Dilek Milli Parkında Doğa Yürüyüşü Yapın
Güzelçamlı Dilek Milli Parkında Doğa Yürüyüşü Yapın

Güzelçamlı Dilek Milli Parkı’nın muhteşem doğası, 1994 yılında belgelenmiş ve Avrupa Konseyi tarafından Flora Biogenetik Rezerv Alanı ilan edilmiştir.

İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Kavaklı Burun Koyu, Koyu Karasu Koyu gibi birçok güzel koyu barındıran bu milli parkın içinde özel doğa yürüyüşü parkurları da bulunuyor. 27 bin hektara yayılan bu muhteşem milli parkın en yüksek noktası,1237 metre yüksekliğindeki Dilek Tepe’sidir. Dilek Tepe’sine ulaştığınızda karşılaşacağınız manzara tek kelimeyle inanılmazdır.

Yunan Samos Adasını Gezin

Samos Adası, Kuşadası’nın hemen karşısındadır ve Türkiye’ye en yakın Yunan adalarından biridir. 1 saatlik bir feribot yolculuğuyla bu Yunan adasını da gezme şansı bulabilirsiniz.

Turkuaz kıyıları, sakin ve huzurlu koyları ile ünlü olan Samos Adası, oldukça sakin bir adadır ve turistler ruhlarını dinlendirmek için burayı ziyaret eder.

Yunan Samos Adasını Gezin
Yunan Samos Adasını Gezin

Sayıların babası olarak bilinen ünlü matematikçi Pisagor bu adada yaşamıştır. Samos Adası’na yapacağınız bu ziyarette Pisagor Antik Kenti’ni de gezebilirsiniz. Bu antik kent bugün UNESCO’nun koruması altındadır.

Zeus Mağarası Sularında Yüzün

Zeus Mağarası, Dilek Milli Parkı’nın girişine çok yakındır. Mitolojik öykülere göre Zeus, Poseidon’la kavga ederek onu kızdırdığında, dalgaları kabartan, denizi altüst eden Poseidon’un gazabından kaçmak ve Poseidon’un sakinleşmesini beklemek için bu mağaraya sığınmıştır.

Mağaranın duvarlarında binlerce yılda oluşan harika sarkıtlar meydana gelmiş ve çöküntüyle oluşan dev kayaların aralarında harika galeriler oluşmuştur. Dip kısmına kadar 50 metre kadar içeri girilebilen mağaranın bu bölümü çok karanlıktır ve kesinlikle amatörlerin girmemesi gerekir.

Zeus Mağarası Sularında Yüzün
Zeus Mağarası Sularında Yüzün

Yaz aylarında bile bu mağaranın içinde dondurucu soğuk sular bulunur ve tatilinizde Zeus Mağarası’nın bu soğuk sularında yüzerek benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Kuşadası villa kiralama hizmetimizi inceleyerek bu yaz Kuşadası’nda hem size özel villanızın tadını çıkarabilir hem de bölgenin muhteşem güzellikteki yerlerini keşfedebilirsiniz.

Kuşadası villa kirama sayfamızdan villanızı seçin ve benzersiz Kuşadası tatilinize başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.