Altınoluk villa tatilinizde görmeniz gereken 9 yer
Altınoluk villa tatilinizde görmeniz gereken 9 yer

Altınoluk, ormanlarının masmavi denize karıştığı muhteşem bir konumda yer alıyor. Dünyanın Alp Dağları’ndan sonra en yüksek ikinci oksijen alanı olan Altınoluk ve çevresinin havası vücudu yenileyen ve rahatlatan bir özelliğe sahip. Altınoluk villa kiralama sayfamızdan tatil yapacağınız villanızı seçtikten sonra sadece benzersiz havasıyla değil, çevresini sarmış doğal güzellikleri, koyları, mavi bayraklı plajları, kanyon ve şelaleleriyle size güzel bir tatil sunacak Altınoluk’un keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Altınoluk, kuzeyinde Kazdağı, güneyinde Ege ile muhteşem bir konumda yer alır, burası mitolojide Truva-Dikili arasında “Işıklar Sahili” olarak anılan bir yerdir.

Kazdağı ve Altınoluk, eşi görülmemiş bir yeşil doğaya sahip. Kazdağı’nı eteklerinde, yemyeşil çam ormanlarının arasından gelen ünlü pınarların kaynak sularıyla, Altınoluk’un çeşmelerinden bile şifalı sular akıyor.

Ülkemizin bu cennet köşesini keşfetmeye başlamadan önce Altınoluk villa kiralama hizmetlerimizi ve sizin için hazırladığımız Altınoluk’ta görmeniz gereken 9 yeri inceleyebilirsiniz.

Kazdağı Milli Parkında Yürüyün

Altınoluk villa tatilinizde Kazdağı veya diğer adıyla İda Dağı Milli Parkı’nın muhteşem güzellikleri arasında harika bir doğa yürüyüşü yapabilir ve temiz havasıyla ünlü bu parkı keşfedebilirsiniz.

Kazdağı Milli Parkı, Edremit Körfezi’nin sahilleri boyunca doğudan batıya uzanır. Eski çağlarda İda denilen Kazdağı, Ege ve Marmara bölgelerini birbirinden ayırır. Bu doğa yürüyüşünüzde göreceğiniz zengin bitki örtüsü, fauna çeşitliliğiyle ünlü vadiler, antik çağlarda ilk güzellik yarışmasının mekanı olduğu söylenen mitolojik İda Dağı ve Sarıkız efsanesinin yer aldığı Sarıkız bölgesi sizi büyüleyecek.

Kazdağı Milli Parkında yürüyün
Kazdağı Milli Parkında yürüyün

Kazdağı Milli Parkı, 21.452 hektarlık bir alanı kapsıyor ve bu parkta 32 endemik bitki türü var. Bu türlerin bazıları ülkemizde sadece Sarıkız tepesi civarında bulunan bu izole alanlarda yetişiyor. Deniz seviyesinden 200 metreye kadar olan dağların güney yamaçlarında zeytin ağaçları, 800 metre yükseklikte çam ağaçları ve 1.500 metre yükseklikte karaçam görülebiliyor.

Kazdağı, zengin bitki örtüsü nedeniyle 1994 yılında milli park ilan edildi ve Türkiye’nin en zengin bitki örtüsüne sahip bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bölge eşsiz konumuyla profesyonel dağcıları ve doğa yürüyüşçülerini kendine çeker. Çamlıbel, Pınarbaşı, Beyoba ve Mehmetalan köyleri doğal güzellikleri, geleneksel yaşam tarzları ve misafirperverlikleriyle milli park geziniz boyunca karşınıza çıkacak.

Deniz olmadan yapamayan tatilcilerin, Küçükkuyu ile Edremit arasındaki sahili mutlaka görmeleri gerekir, bu bölgede Türkiye’nin en temiz, sakin ve ferahlatıcı sahilleri bulunuyor.

Yeşil Şahin Deresi Kanyonunun Temiz Havasını İçinize Çekin

Şahin Deresi Kanyonu dünyanın yeşil kanyonu olarak bilinir ve havasının temizliğiyle ünlüdür. Altınoluk ilçesindeki Kazdağı Milli Parkı’nda yer alan kanyon, Altınoluk’u oksijen çadırı yapan en önemli faktörlerden biridir.

Bölgenin hava sirkülasyonundan sorumlu olan U şeklindeki Şahin Nehri Kanyonu ve Şahin Vadisi, 600 metre yüksekliğinde, 700 metre genişliği ve 27 kilometre uzunluğundadır. Burası etkili bir baca görevi görerek, dağlık arazinin çam kokulu havasını gökyüzüne verir ve körfezin iyotlu deniz havasını dağlara geri çeker. Astım, bronşit veya solunum yolu enfeksiyonu geçirenler için ideal bir iklimi olan Kazdağı, Altınoluk villa tatilinizde size bu benzersiz havasıyla şifa verecek ve sizi yenileyecektir.

Şifalı bitkiler ile süslenmiş olan Şahin Deresi Kanyonu’na rehbersiz yolculuk yapmak oldukça zordur ama bu kanyonu görmek istiyorsanız rehberli turları kolayca bulabilirsiniz. Güvenlik nedenleri, kanyonu tek başına ziyaret etmenize izin vermez, bu özel kanyona sadece Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü izni ile erişilmektedir.

Bu muhteşem kanyona giderken yolu üzerindeki küçük göllerin soğuk ve kireçsiz sularında da yüzebilirsiniz. Dereçatı yoldaki küçük göllerden biridir, burada yüzerken su ve kuş sesinden başka bir ses duymayacaksınız. Çiçek ve kekik kokusuyla bezeli Dereçatı, yosunlu kayaların kalbinde yer alır.

Şahin Deresi Kanyonu’nu gezerken yüzmek de istiyorsanız yanınıza şort ve havlu almayı unutmayın.

Sütüven Şelalesi’nde Fotoğraf Çektirin

Altınoluk villa tatilinizde gezebileceğiniz doğal güzelliklerden biri de Edremit ilçesi yakınlarındaki Zeytinli Köyü’nde yer alan Sütüven Şelalesi’dir.

Çanakkale’den Altınoluk’a giden yolu takip ederek, Zeytinli Köyü’ne ve buradaki tabelalardan Sütüven Şelalesi’ne kolayca ulaşabilirsiniz. Bu sadece 20 dakikalık bir yolculuktur.

Sütüven Şelalesinde fotoğraf çektirin
Sütüven Şelalesinde fotoğraf çektirin

Koruma altındaki bu muhteşem şelale, çam ağaçlarıyla kaplı bir vadiden geçiyor. Sütüven Şelalesi’nde su oldukça gürültülü bir şekilde akar, 17 metre yükseklikten dökülen su bu eşsiz vadiyi serinletiyor.

Bu güzel şelalenin bol bol fotoğrafını çekebilir, serin ve temiz havada yenilene bilirsiniz. Aynı zamanda şelale civarında yolda organik bal ve zeytinyağı satan köylülerle de tanışarak güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Mıhlı Çayı ve Şelalesinide Görün

Altınoluk’a hayat veren Mıhlı Çayı ve Şelalesi, cömertçe sergilediği doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Şelaleye giden yolun 5 kilometre ilerisinde karşınıza çıkan Başdeğirmen çok ünlü bir mesire yeridir burada küçük bir mola verebilir ve çam ormanları arasında kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Yol üstünde Rumlardan kalma otantik değirmenini görebilirsiniz. Su yolları ve taşları aynen muhafaza edilen değirmen restore edilmiş ve doğal güzelliği korunmuştur. Aynı zamanda burada Roma döneminden kalma kemerli bir köprü de bu güzel değirmene eşlik ediyor.

Mıhlı Çayının bereketi, toprağa öyle yaramış ki burada ağaçlardan gökyüzü görünmez olmuş, burada yüzülebilecek harika doğal bir gölet bulacaksınız. Bu güzel göletin serin sularında yüzerek rahatlayabilir ve muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Mavi Bayraklı Altınoluk Plajlarında Yüzün

Temiz sahiller oluşturmak için geliştirilen Mavi Bayrak projesinin bütün koşullarını yerine getiren Altınoluk’ta kusursuz plajlar ve koylar bulunuyor.

Altınoluk’un 43 kilometrelik sahil şeridi birçok girinti ve çıkıntıya sahip, Mıhlı Çayı’ndan Kuruçay’a kadar uzanan bu sahil birbirinden güzel koylara ev sahipliği yapıyor. Koyu ve Avcılar Koyu, Altınoluk villa tatilinizde denize gireceğiniz kristal güzelliğinde, berrak ve temiz koylardan bazıları.

Mavi bayraklı altınoluk plajlarında yüzün
Mavi bayraklı altınoluk plajlarında yüzün

Aynı zamanda Altınoluk’ta mavi bayraklı 7 plaj bulunuyor, halka açık bu plajlarda tatiliniz boyunca güneşlenebilir ve masmavi denizde kulaç atarak rahatlayabilirsiniz.

Edremit Körfezini Keşfedin

Papalina balığı avcılığı ve zeytinyağı üretimi ile bilinen Edremit Körfezi, Kazdağı ile Madra dağları arasında yer alır.

Serin ve temiz havasıyla Erdemit, en sıcak yaz aylarında bile serin akşam üstlerine sahip.  Büyük bölümü Kazdağı ile çevrili olan körfez yemyeşil doğası, berrak ve serin sularıyla tatilinizde gezip hayran kalacağınız yerlerden biri.

Körfezin harika sularında Kazdağı’nın muhteşem manzaralarına karşı yüzerken isterseniz rüzgâr sörfünü de deneyebilirsiniz.

Oldukça sakin olan bir bölge, villa tatilinizde huzur arıyorsanız sizin aradığınız yerdir.

Cunda’yı (Alibey Adası) Ziyaret Edin

Altınoluk’a sadece 1 saat mesafede yer alan ülkemizin en güzel tatil beldelerinden biri olan Ayvalık ve tam karşısında yer alan ünlü Cunda Ada’sını Altınoluk tatilinizde gezebilirsiniz.

Cunda Adası küçük bir yol ile Ayvalık’a bağlıdır. Bu küçük yoldan Cunda Adası’nda geçecek, çiçeklerle süslü güzel sokaklar ve renkli taş evler arasında gezeceksiniz.

Ayvalık adaları içinde en büyüğü olan Cunda, Altınoluk villa tatilinizde muhteşem manzaraları, tarihi yerleri ve tatil alışverişinizi yapabileceğiniz güzel çarşısıyla size kendini sevdirecektir.

150 senelik taş evler, zeytin ağaçları, tarihi Taksiyarhis Kilisesi ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla Cunda oldukça sakin ve huzurlu bir yerdir.

Cundayı ziyaret edin
Cundayı ziyaret edin

Ayvalık’taki en popüler yerlerden biri olan Cunda Adası, Ayvalık’a bir köprü ile bağlıdır. Muhteşem doğal güzelliklerini görmek için akşamları Cunda Adası’nı ziyaret etmeniz ve büyüleyici gün batımında karşınıza çıkacak o görkemli manzarayı izleyerek akşam yemeğinizi yemenizi öneririz. Size çok lezzetli deniz ürünleri sunacak birçok güzel restoran bulabileceğiniz bu adada “Paplina” adlı balığı mutlaka denemelisiniz.

Cunda Adası oldukça rüzgârlı ve serin bir yerdir bundan dolayı da doğa yürüyüşçüleri adada gezmeyi ve doğal güzellikleri keşfetmeyi sever. Muhteşem doğal güzellikleri ve masmavi denizi ile turistleri kendine çeken bu ünlü adayı Ayvalık villa tatilinizde ziyaret edebilir ve temiz hava eşliğinde güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Türkiye’nin en özel müzelerinden biri olan Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi de Cunda Adası’nda bulunur. Bu tarihi kilise, eskiden adada yaşayan Rumlar tarafından Taksiyarhis olarak adlandırılan koruyucu baş melekler Cebrail ve Mikhail’e atfedilmiştir.

Taksiyarhis Kilisesi

Taksiyarhis Kilisesi, görsel olarak çok etkileyici bir yer. Kilise, tek kubbeli, dikdörtgen planlı olan yapılmış ve o dönemde yaygın olarak kullanılan klasik mimari üslubunda inşa edilmiştir. Ayvalık bölgesine özgü sarımsak taşından yapılmış olan kilisenin sadece bir çan kulesi hala ayakta, kilisenin içi de oldukça etkileyici dini figürler ve geometrik şekillerle süslü.

Taksiyarhis Kilisesi bir süre cami olarak da kullanılmış ama 1944 depreminden sonra terk edilmiştir. Bu bölgenin sit alanı ilan edilmesiyle bu eşsiz kilise restore edilmiş ve koruma altında olan bir kültür varlığı olarak kabul edilmiştir.

Taksiyarhis Kilisesi, Rahmi M. Koç’un girişimiyle 2014 tarihinde tamamlanarak ziyarete açılmış ve Cunda Adası’nın en önemli simgelerinden biri olmuştur. Artık müze olarak kullanılan bu kilisede geçmişten günümüze tüm dönemlere ait endüstriyle ve mühendislikle ilgili objeler, oyuncaklar, araba modelleri ve çeşitli ilginç aletler bulunur.

Ayvalık villa tatilinizde sizi güzelliği ve tasarımıyla etkileyecek Taksiyarhis Kilisesi Müzesini gezmenizi öneririz.

Âşıklar Tepesi de Cunda Adası ziyaretinizde görmeniz gereken yerlerden biridir.  Burası, Ayvalık ve Cunda Adası arasındaki köprünün sol tarafında yer alan denizi gören bir tepedir. Bu tepede sizi dört duvarı kalmış, duvarları aşk mesajlarıyla dolu Agios Yannis Kilisesi karşılar.

Aşıklar Tepesi’nden baktığınızda Cunda Adası’nın ve çevre adaların muhteşem manzarası karşısında büyüleneceksiniz.

Ünlü Midilli Adası’nı Gezin

Altınoluk villa tatilinizde, oldukça yakın olan ünlü Midilli Adası’nı da gezebilir hem bu adanın eşsiz mavi koylarında yüzebilir hem de tarihi yerlerini görebilirsiniz.

Dağları ve büyük zeytin bahçeleri ile güzel bir manzarası olan ada, yüksek kaliteli sızma zeytinyağı üretilen bir yer. Adanın yüksek noktalarından biri olan Molyvos tepesinde bulunan Orta Çağ Kalesi’ne çıktığınızda Ege’nin mükemmel manzarasını gözlerinizin önüne serecektir.

Midilli Adası Türk turistler tarafından çok sevilen ve çok ziyaret edilen popüler Yunan adalarından biridir. Midilli Adası’nda hemen hemen tüm tarihi dönemlerden kalma birçok tarihi eserler bulunuyor. Gezebileceğiniz harika yerler arasında, geçen yüzyıllarda adanın düşmanlardan ve korsanlardan korunmasını sağlayan Molyvos ve Sigri kaleleri gösterilebilir.

Ünlü Midilli Adasını gezin
Ünlü Midilli Adasını gezin

Adanın batı tarafında yer alan Sigri’de bulunan Taşlaşmış Orman çok ilginçtir. Bu orman volkanik aktivite nedeniyle yaklaşık 15 ila 20 milyon yıl önce taşlaşmış ve bu durum çok nadir görülen bir jeolojik olay olarak kabul edilmiştir.

Antik dönemde termal kaynakları ile de ünlü olan Midilli Adası’nda Ipsilou Manastırı, Limnionas Manastırı ve adanın koruyucusu olan Agios Raphael Manastırı gibi gezebileceğiniz birçok manastır bulunuyor.

Midilli Adası gezinizde, masmavi ada sahillerinde dinlenebilir ve bu muhteşem sahillerde bulunan restoranlarda zeytinyağlı Yunan yemeklerini ve mezelerini tadabilirsiniz.

Altınoluk Çarşısında Tatil Alıverişi Yapın

Altınoluk’ta deniz keyfi akşam saatlerine kadar sürer. Akşam serinliğinde gezmek ve alışveriş yapmak için çarşıya doğru güzel bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Bu şirin çarşıda yol boyunca kurulan tezgahlarda çeşit çeşit hediyelik eşyalar, ev yapımı yöresel ürünler satın alabilir ve harika bir restoranda güzel bir akşam yemeği yiyerek kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Altınoluk çarşısında tatil alıverişi yapın
Altınoluk çarşısında tatil alıverişi yapın

Altınoluk villa kiralama sayfamızdan aileniz veya arkadaşlarınızla yapacağınız villanızı seçtikten sonra temiz havaya ve doğal güzelliklere doyacağınız bu benzersiz bölgede tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.