Ayvalık Villa Tatilinizde Mutlaka Görmeniz Gereken 11 Eşsiz Yer
Ayvalık Villa Tatilinizde Mutlaka Görmeniz Gereken 11 Eşsiz Yer

Yaz aylarında Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Ayvalık beldesi, büyüleyici doğal güzellikleri, muhteşem sahilleri, adaları ve temiz denizi ile ünlüdür. Yaz tatillinizi sıcak güneşin altında uzanarak ve muhteşem plajlarda yüzerek geçirmek istiyorsanız Ayvalık kiralık villa sayfamızdan kendinize en uygun villayı seçebilir ve bu yaz tatilinizde Ayvalık’ın tadını çıkarabilirsiniz. Ayvalık kiralık villa tatilinizde görmeniz gereken birbirinden güzel 11 yeri sizler için yazdık.

Ayvalık’ı Keşfedin

Ayvalık, büyüleyici bir doğal güzelliğe sahiptir ve bu doğal güzellikler burayı ülkenin en çok popüler tatil beldelerinden biri yapar. Ayvalık’ta görebileceğiniz birçok harika yer ve yapabileceğiniz birçok ilgi çekici aktivite var.

Tatillerinizde tarihi yerleri gezmekten hoşlanıyorsanız Ayvalık’ta tarihi 6 cami, 6 kilise ve 2 manastır bulunuyor. Ayvalık ve çevresi tarihi açıdan oldukça zengindir, bu tatilinizde tarihe ve kültüre doyabilirsiniz.

Ayvalık'ı Keşfedin
Ayvalık’ı Keşfedin

Ayvalık kiralık villa tatilinizi sıcak kumlara uzanarak dinlenmeyi ve bol bol yüzerek geçirmeyi planlıyorsanız, Ayvalık bu konuda da sizi tatmin edecektir. Tatilinizde ünlü Sarımsaklı plajı, Cunda Adası Plajı, Patriça Koyu, Ortunç Koyu, Çataltepe Plajı, Duba Plajı, Paşa Koyu gibi muhteşem plajlar ve koylarda tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca yakındaki adaları ve koyları keşfetmek için tekne turlarına katılabilir. Tekneniz mola verdiğinde dalış yaparak Ayvalık çevresindeki bu el değmemiş koyların sualtı yaşamını inceleyebilirsiniz.

İlk Kurşun Tepesi’nde Muhteşem Manzarayı Seyredin

Ayvalık’ta öncelikle keşfetmeniz gereken yerlerden biri, eskiden “İlyas Peygamber Tepesi” denilen bu İlk Kurşun Tepesi’dir. Bu tepe, Ayvalık’ın harika manzarasını gözlerinizin önüne serecek eşsiz bir konumdadır. İlk Kurşun Tepesi’nden Cunda Adası’nı, Lale Adası’nı ve Şeytan Sofrası’nı kuş bakışı görebilir ve tatil fotoğraflarınızın çoğunu burada çekebilirsiniz.

İlk Kurşun Tepesi
İlk Kurşun Tepesi

Düşmana atılan “İlk Asker Kurşunu Anısına” Cumhuriyet döneminde buraya İlk Kurşun Tepesi adı verilmiştir.

Sarımsaklı Plajı’nda Yüzün

Ayvalık merkezinden sadece 5 kilometre uzağında, Türkiye’nin en eski plajlarından biri olan Sarımsaklı Plajı bulunur. Bu plaj mavinin birçok tonunu içinde barından tertemiz denizi ve 7 kilometre boyunca uzanan altın kumlarla kaplı sahiliyle Ege bölgesinde denize girilebilecek en güzel plajlardan biridir.

Sarımsaklı Plajında Yüzün
Sarımsaklı Plajında Yüzün

Sarımsaklı Plajı’nın sahili ve denizi benzersiz kumlarla kaplıdır, bu kumların en büyük özelliği vücudunuza yapışmamalarıdır, bütün gün bu kumlarda gönül rahatlığıyla uzanıp güneşlenebilirsiniz.

Sarımsaklı Plajı’nın masmavi denizi bir akvaryum kadar berraktır, bu nedenle dalışa çok elverişlidir. Bu güzel plaj, Ayvalık’ta tatilini geçiren yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği plajlardan biri.

Ayvalık kiralık villa tatilinizde siz de ünlü Sarımsaklı Plajı’nın benzersiz kumlarında uzanıp günün tadını çıkarabilirsiniz.

Cunda Adası’nı Gezin

22 Ayvalık adasının en büyüğü olan dünyaca ünlü Cunda Adası’nı Ayvalık kiralık villa tatilinizde mutlaka görmelisiniz.

Renkli panjurlu 150 senelik taş evleri, Taksiyarhis Kilisesi, zeytin ağaçları, deniz kenarında sallana küçük balıkçı tekneleri ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla Cunda Adası, keşfedilmeyi bekleyen huzurlu dolu, cennet gibi bir adadır.

Ayvalık’taki en popüler yerlerden biri olan Cunda Adası, Ayvalık’a bir köprü ile bağlıdır. Muhteşem doğal güzelliklerini görmek için akşamları Cunda Adası’nı ziyaret etmeniz ve büyüleyici gün batımında karşınıza çıkacak o görkemli manzarayı izleyerek akşam yemeğinizi yemenizi öneririz. Size çok lezzetli deniz ürünleri sunacak birçok güzel restoran bulabileceğiniz bu adada “Paplina” adlı balığı mutlaka denemelisiniz.

Cunda Adası oldukça rüzgârlı ve serin bir yerdir bundan dolayı da doğa yürüyüşçüleri adada gezmeyi ve doğal güzellikleri keşfetmeyi sever. Muhteşem doğal güzellikleri ve masmavi denizi ile turistleri kendine çeken bu ünlü adayı Ayvalık kiralık villa tatilinizde ziyaret edebilir ve temiz hava eşliğinde güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.  

Türkiye’nin en özel müzelerinden biri olan Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi de Cunda Adası’nda bulunur. Bu tarihi kilise, eskiden adada yaşayan Rumlar tarafından Taksiyarhis olarak adlandırılan koruyucu baş melekler Cebrail ve Mikhail’e atfedilmiştir.

Taksiyarhis Kilisesi, görsel olarak çok etkileyici bir yer. Kilise, tek kubbeli, dikdörtgen planlı olan yapılmış ve o dönemde yaygın olarak kullanılan klasik mimari üslubunda inşa edilmiştir. Ayvalık bölgesine özgü sarımsak taşından yapılmış olan kilisenin sadece bir çan kulesi hala ayakta, kilisenin içi de oldukça etkileyici dini figürler ve geometrik şekillerle süslü.

Cunda Adasını Gezin
Cunda Adasını Gezin

Taksiyarhis Kilisesi bir süre cami olarak da kullanılmış ama 1944 depreminden sonra terk edilmiştir. Bu bölgenin sit alanı ilan edilmesiyle bu eşsiz kilise restore edilmiş ve koruma altında olan bir kültür varlığı olarak kabul edilmiştir.

Taksiyarhis Kilisesi, Rahmi M. Koç’un girişimiyle 2014 tarihinde tamamlanarak ziyarete açılmış ve Cunda Adası’nın en önemli simgelerinden biri olmuştur. Artık müze olarak kullanılan bu kilisede geçmişten günümüze tüm dönemlere ait endüstriyle ve mühendislikle ilgili objeler, oyuncaklar, araba modelleri ve çeşitli ilginç aletler bulunur.

Sizi Bekleyen Güzellikler

Ayvalık kiralık villa tatilinizde sizi güzelliği ve tasarımıyla etkileyecek Taksiyarhis Kilisesi Müzesini gezmenizi öneririz.

Âşıklar Tepesi de Cunda Adası ziyaretinizde görmeniz gereken yerlerden biridir.  Burası, Ayvalık ve Cunda Adası arasındaki köprünün sol tarafında yer alan denize hakim bir tepedir. Bu tepede sizi dört duvarı kalmış, duvarları aşk mesajlarıyla dolu Agios Yannis Kilisesi karşılar.

Aşıklar Tepesi’nden baktığınızda Cunda Adası’nın ve çevre adaların muhteşem manzarası karşısında büyüleneceksiniz.

Şeytan Sofrası Manzarasında Fotoğraf Çektirin

Bir diğer adı da Şeytan Masası olan bu benzersiz yer, cehennemdeki bütün şeytanların bir masa etrafında oturmuş gibi görünmesini sağlayan, şafakta ve alacakaranlıkta bu masayı aydınlatan kırmızı ışığa borçludur. Burası çevreyi tepeden gören konumuyla size, Ayvalık adalarının ve Midilli Adası’nın muhteşem manzaralarını sunar.

Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçe merkezinin 8 kilometre güneyinde bulunan en büyük kayalık alanın tepesinde yer alıyor. Bu gizemli yer, “Şeytanın Masasının Hikayesi” ve “Şeytanın Ayak İzi” olmak üzere iki öyküye sahiptir. Burada bu her iki öykü de taştan dev kitap sayfaları olarak bulunmaktadır.

Şeytan Sofrası Manzarasında Fotoğraf Çektirin
Şeytan Sofrası Manzarasında Fotoğraf Çektirin

Demir bir kafes içinde korunan, üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan geniş ve gizemli çukur, halkın madeni para atarak dilek dilediği eski bir lav birikintisidir. Sönmüş volkanın lav birikintileriyle oluşan bu tepedeki Şeytan Sofrası da lav birikintileriyle oluşmuştur.

Bu gizemli yeri gezdikten ve bolca fotoğraf çektirdikten sonra tepede bulunan güzel restoranda gün batımının kızıllığını izleyerek yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Tımarhane Adası’nı Keşfedin

İlginç ismiyle Tımarhane Adası, bu bölgede en ilgi çeken yerlerden biridir. Çamlık Koyu’nun ucunda bulunan bu ada, tepesinde yer alan oldukça ilginç şekillere sahip kayalarıyla görülmeye değerdir.

Adada bulunan küçük taş manastırın her yerini sarmış bu kayalar, rüzgârlı günlerde tüyleri diken diken eden uğultular, garip gürültüler ve çığlık benzeri sesler çıkarıyor. Tımarhane Adası’nı rüzgârlı bir günde gezerseniz kayaların çıkarttığı bu ürpertici sesleri siz de duyabilirsiniz.

Atarneus Antik Kenti’ni Görün

Ayvalık’a 38 dakika uzaklıkta bulunan Dikili beldesinde bugüne kadar birçok arkeolojik kazı yapılmış ve tarihi eser bulunmuştur.

Tarihçilere göre birçok medeniyet Dikili’nin topraklarına yerleşti. Bunlar arasında Atarneus medeniyetinin kalıntıları ve onlara ait olan Atarneus Antik Kenti görülmeye değer güzelliktedir.

M.Ö. 4000’de inşa edilen bu kente, Ana Tanrıça ve Kutsal Kaynak anlamına gelen Atarneus adı verilmişti. Bu ismin önemli bir nedeni de bölgedeki şifalı kaplıcaların ve Atarneus Antik Kenti etrafındaki termal kaynakların bolluğudur. Atarneus, sadece topraklarından fışkıran şifalı kaynak suları ile değil aynı zamanda çok zengin bir medeniyet olarak da bilinir.

Atarneus, ünlü Yunan filozof Aristoteles ile de dünya çapında tanınır. Aristoteles, bir süre Assos’da bir süre de Atarneus’da yaşamıştı.

Atarneus Antik Kenti tepelerindeki manzara muhteşemdir ve burası aynı zamanda doğa yürüyüşçülerinin de önemli duraklarından biridir.

Ayvalık’ta Dalış Yapın

Ayvalık, berrak denizi ve temiz koylarından dolayı dalış konusunda size birçok alternatif sunabilecek bir yerdir. Birçok adası ve koyu olan Ayvalık her seviyeye hitap eden harika dalış noktalarıyla bilinir.

Ayvalıkta Dalış Yapın
Ayvalıkta Dalış Yapın

Rehberiniz eşliğinde seviyenize ve hava şartlarına göre hangi koyda dalış yapacağınızı belirleyebilir ve güzel bir tekne gezisiyle koya ulaşarak bütün gününüzü dalış yaparak geçirebilirsiniz.

Eski Ayvalık Evlerini Görün

Ayvalık gezinizde sizi etkileyecek manzaralardan biri de Ayvalık’ın ünlü eski evleridir. Özellikle Ayvalık içinde ve Alibey Adası’nda bulunan, klasik mimarinin güzel örneklerini barındıran bu evlerin taş ve ahşap işçilikleri dikkat çekicidir. Ayvalık merkezinin arka sokaklarında dolaşarak bu güzel evlerin bol bol fotoğrafını çekebilir ve öğle yemeğinizde küçük bir lokantada mola vererek lezzetli Ege yemeklerini tadabilirsiniz.

Eski Ayvalık Evlerini Görün
Eski Ayvalık Evlerini Görün

Midilli Adası’nı Gezin

Kuzeydoğu Ege’nin şirin bir adası olan Midilli Adası’nı, Ayvalık kiralık villa tatilinizde gezme fırsatını kaçırmayın.

Ünlü şair Sappho’nun doğduğu yer olan Midilli Adası’nda gece hayatı çok canlı değildir, bu nedenle bu ada daha çok çocuklu aileleri ve huzurlu bir tatil arayan insanları kendine çekiyor.

Dağları ve büyük zeytin bahçeleri ile güzel bir manzarası olan ada, yüksek kaliteli sızma zeytinyağı üretilen bir yer. Adanın yüksek noktalarından biri olan Molyvos tepesinde bulunan Orta Çağ Kalesi’ne çıktığınızda Ege’nin mükemmel manzarasını gözlerinizin önüne serecektir.

Midilli Adası Türk turistler tarafından çok sevilen ve çok ziyaret edilen popüler Yunan adalarından biridir. Midilli Adası’nda hemen hemen tüm tarihi dönemlerden kalma birçok tarihi eserler bulunuyor. Gezebileceğiniz harika yerler arasında, geçen yüzyıllarda adanın düşmanlardan ve korsanlardan korunmasını sağlayan Molyvos ve Sigri kaleleri gösterilebilir.

Adanın batı tarafında yer alan Sigri’de bulunan Taşlaşmış Orman çok ilginçtir. Bu orman volkanik aktivite nedeniyle yaklaşık 15 ila 20 milyon yıl önce taşlaşmış ve bu durum çok nadir görülen bir jeolojik olay olarak kabul edilmiştir.

Antik dönemde termal kaynakları ile de ünlü olan Midilli Adası’nda Ipsilou Manastırı, Limnionas Manastırı ve adanın koruyucusu olan Agios Raphael Manastırı gibi gezebileceğiniz birçok manastır bulunuyor.

Midilli Adası gezinizde, masmavi ada sahillerinde dinlenebilir ve bu muhteşem sahillerde bulunan restoranlarda zeytinyağlı Yunan yemeklerini ve mezelerini tadabilirsiniz.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nda Yürüyüş Yapın

Ayvalık-Balıkesir arasında yer alan ve 19 Ayvalık Adası’nı kapsayan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı, 1995 yılında kurulmuştur.

Tabiat parkında güzel bir doğa yürüyüşü yaparak, bu bozulmamış doğa parçasının içindeki zengin biyolojik çeşitliliğin, birçok farklı bitki türünün arasında gezebilir ve doğanın içinde muhteşem bir gün geçirebilirsiniz. Akdeniz’de sadece iki yerde bulunan kızıl mercan türünü de burada görebilirsiniz.

Tabiat parkı koylarında, Türkiye’de başka bir yerde bulunmayacağınız 30 farklı seviyede dalış noktası var.

Temiz havası ve el değmemiş koruma altındaki doğal yaşamı ile Ayvalık Adaları Tabiat Parkı eşsiz bir yerdi. Bu parkı, içinde yer alan güzel yürüyüş yolları ve bisiklet parkurlarıyla kolayca gezebilirsiniz.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içinde size muhteşem manzaralar sunacak Şeytan Sofrası, Patriça Koyu, Pınar Boğazı ve Kuz Koyu gibi mutlaka görmeniz gereken yerler bulunur.

Ayvalık kiralık villa sayfamızdan aileniz veya arkadaşlarınızla yapacağınız villayı seçtikten sonra Ayvalık’ta size eşsiz ada manzaraları sunacak yerleri gezebilir, muhteşem koylarda dalışlar yapabilir, mavi bayraklı sahillerde güneşlenebilir ve benzersiz tarihi yerleri gezebilirsiniz.

Ayvalık kiralık villa hizmetimizden faydalanarak bu yaz Ayvalık ve çevresini keşfedin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.