Bandırma villa tatilinizde yapabileceğiniz 10 harika aktivite
Bandırma villa tatilinizde yapabileceğiniz 10 harika aktivite

Zeytin ve çınar ağaçlarıyla kaplı sokaklarında yürüyebileceğiniz, sakın ve huzurlu bir yer olan Bandırma, temiz havası, el değmemiş doğal güzellikleri ve huzuru ile son yıllarda villa tatilleri için tercih edilen popüler bir yerdir. Bandırma villa kiralama sayfamızdan aileniz ve arkadaşlarınızla yapacağınız tatil için villanızı seçtikten sonra muhteşem bir temiz hava, Kapıdağ Yarımadası’nın benzersiz doğası, Kocakum ve Tanaça bölgelerindeki eşsiz plajlar sizi bekliyor.

Bandırma villa kiralama hizmetlerimizi inceleyin ve son yılların en gözde tatil beldelerinden olan Bandırma’da yapabileceğiniz 10 şeye bir göz atın.

Manyas Kuş Cennetini Gezin

Bandırma’ya 40 dakika mesafede ülkemizin en büyük kuş cenneti olan Manyas Kuş Cenneti bulunuyor. Uluslararası öneme sahip bu muhteşem milli park kuş zenginliğiyle Avrupa Konseyi tarafından A sınıf diplomasına sahip.

Bandırma villa tatilinizde eşi bulunmaz doğal güzellikleri ile ünlü Manyas Kuş Cenneti Milli Parkında doğa yürüyüşleri yapma şansı bulacaksınız. Meşe, palamut, kızılçam, gürgen, çınar, ıhlamur ve zeytin ağaçları arasında yapacağınız bu doğa yürüyüşünde birçok kuş türünü de görme şansı bulacaksınız.

Manyas kuş cennetini gezin
Manyas kuş cennetini gezin

Manyas Gölü, çevresindeki bitki zenginliğiyle yaban hayatının gelişmesine olanak sağlamıştır. Ülkemizin ilk kuş cenneti olan Manyas, her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Manyas aslında ülkemizin en küçük milli parklarındandır ama sahip olduğu kuş topluluklarından dolayı en çok ziyaretçi çeken milli park da burasıdır.

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı’nda doğa ve yaban hayatı muhteşem bir uyum içindedir. Bu benzersiz ekosistemin içinde bütün sorunlarınızı uzakta bırakarak yenileneceksiniz.

Milli park, 64 hektarlık bir alanı kapsıyor ve 266 tür kuş, 118 tür bitki, 23 tür balık ve çeşitli sürüngen türleriyle doğa yürüyüşünüzde sizi oldukça etkileyecek. Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları arasındaki kuş göç yolları üzerinde bulunan eşsiz konumuyla Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı, Bandırma villa tatilinizde temiz havası ve yemyeşil doğasıyla sizi büyüleyecek bir yer.

Bandırma Kıyılarını Tekne Turuyla Keşfedin

Bandırma ve Erdek kıyıları birbirinden güzel koyları ve masmavi denizi keşfedilmeyi bekliyor.

Doğal güzellikleriyle ünlü bu bölgede birçok gizli koy bulunur, güzel bir tekne yolculuğuyla Kapıdağ Yarımadası çevresinde muhteşem bir keşif gezisine çıkabilir, mola verdiğiniz her koy ve sahilde kendinizi serin sulara bırakarak doyasıya yüzebilirsiniz.

Aynı zamanda bölge her seviyeye uygun dalışlar yapılabilecek birçok noktaya sahip. Bölgenin sualtı dünyasını keşfetmek için yapacağınız tek şey birçok dalış turundan birine katılmak.

Benzersiz Doğa Yürüyüşlerine Katılın

Bandırma villa tatilinizde Kapıdağ Yarımadası’nın muhteşem doğal hayatının içinde doğa yürüyüşleri yaparak rahatlayabilirsiniz.

Yarımada’nın sadece kıyı kesimleri değil iç bölgeleri de görülmeye değer güzellikle bakir alanlara ve huzurlu bir atmosfere sahip.

Benzersiz doğa yürüyüşlerine katılın
Benzersiz doğa yürüyüşlerine katılın

Bandırma’da bu bölgede doğa yürüyüşü yapabileceğiniz 6 farklı rota bulunuyor, siz de kendinize en uygun rotayı seçerek tatilinizde yemyeşil doğanın içinde keyifle gezebilirsiniz.

Kyzikos Antik Kenti’ni Gezin

Kyzikos, Kapıdağ Yarımadası’nda bulunan ve tatilinizde mutlaka gezmeniz gereken bir antik kenttir.

M.Ö. 364 yılında bağımsızlığını kazanmış olan Kyzikos, M.Ö. 334 yılında Büyük İskender’in Persleri yenmesiyle Makedonyalıların egemenliğine geçmiştir.

Kyzikos Kenti’nde görebileceğiniz 4 önemli tapınak bulunuyor. Bunların en büyüğü ve en önemlisi Hadrian Tapınağı’dır.
Antik kentin batısında yer alan Hadrian Tapınağı, Yunan tanrısı Zeus için yapıldı. Bandırma villa tatilinizde antik dönemde dünyanın sekizinci harikası olarak listeye alınan tapınaktan günümüze kalan eserleri rehber eşliğinde gezme şansı bulabilirsiniz.

Kyzikos Antik Kenti’nde görebileceğiniz güzel yerlerden biri de iki yamaç arasında bir vadiye inşa edilmiş olan antik tiyatrodur.
Kyzikos Antik Kenti Tiyatrosu, 180 metreye 155 metre ölçüleriyle en büyük ve en ünlü antik tiyatrolar arasına girmektedir, bundan dolayı Roma’da buluna ünlü Colosseum ile kıyaslanır.

Oval bir plana sahip olan tiyatroda dere suyunun yönünü değiştiren bir kanal mevcut. Bu görkemli antik tiyatro gladyatör oyunlarından başka, su balesi ve deniz savaşı sahneleri için de kullanılıyordu.

Tiyatronun kesin yapım yılı bilinmemekle birlikte M.S. 130 yıllarında İmparator Hadrian tarafından yapıldığına inanılıyor. Tamamen defne ağaçları ve çalılarla çevrelenmiş durumda olan 20.000 kişilik bu tiyatronun ihtişamı sizi etkileyecek ve burada bol bol fotoğraf çektireceksiniz.

Kapıdağ Yarımadasında Doğa Yürüyüşü Yapın

El değmemiş doğanın içinde akvaryuma benzeyen koylarıyla Kapıdağ Yarımadası, Bandırma villa tatilinizde gezeceğiniz yerlerin başında geliyor. Bu gezinizde eski Rum köylerini ve gizemli vadileri de görme fırsatı bulacaksınız.,

Kapıdağ yarımadasında doğa yürüyüşü yapın
Kapıdağ yarımadasında doğa yürüyüşü yapın

Kapıdağ Yarımadası’nda antik çağlardan beri yerleşim var, bölgede bilinen en eski yerleşim yeri ünlü Kzikos Antik Kenti’dir. Yarımada muhteşem ormanları ve harika koylarıyla sizi büyüleyecek güzellikte.

Eskiden bir ada olan Kapıdağ zamanla bir yarımadaya dönüşmüştür. Kyzikos, Ocaklar, Narlı, İlhanlar, Turanlar, Doğanlar, Ormanlı ve Ballıpınar beldeleri otantik güzellikleriyle Kapıdağ gezinizde sizi büyüleyecek yerler.

Bandırma Arkeoloji Müzesini Gezin

Atatürk Parkı’nın hemen yanında yer alan müze tatilinizde gezmenize değecek güzellikte. Kyzikos ve Daskyleion Antik Kenti kazılarında ortaya çıkan birçok tarihi eserin sergilendiği müzede Pers Krallığı, Roma Dönemi ve Bizans Dönemi’ne ait batan bir gemiden çıkarılan birbirinden güzel eserleri de görebilirsiniz. Bu güzel müzeyi pazartesi hariç her gün gezebilirsiniz.

Daskyleion Antik Kentini Görün

Bu muhteşem antik kent Büyük İskender’le birlikte anılır. Efsanelere göre İskender bu kenti gördükten sonra seferini ve dünyayı fethetmek için daha çok çalışmıştır.

Dünyadaki ender Pers merkezlerinden olan ve bilinen en erken tarihli Zerdüşt tapınağını bulunduran Daskyleion Antik Kenti, antik çağın en önemli yerleşim merkezlerinden biridir.

Perslerin döneminde en parlak çağını yaşatan antik kentte gezerken sizi etkileyecek birçok tarihi eser var. Persler burayı batıya açılan kapı olarak görmüşler ve özel ilgi göstermişlerdir.

Antik Çağ yazarları, Daskyleion Antik Kenti’nin güzelliğinden övgüyle söz ediyor. Antik kenti gezerken bol bol fotoğraf çekecek tarihe doyacaksınız.

Bandırma Erdek Sahillerinde Yüzün

Bandırma villa tatilinizde altın renkli kumsalların sardığı Erdek’in muhteşem plajlarında harika zaman geçirebilirsiniz. Türkiye’nin en güzel plajların ve özenle korunmuş doğal sahillerin yer aldığı Erdek’te plajlar Edincik bölgesinden başlayıp Çuğra’ya kadar devam ediyor. Erdek sahillerinin neredeyse tamamında kamp ve piknik alanları bulunuyor.

Bölgenin en ünlü ve sevilen plajı olan Çuğra Plajı, altın kumlarla kaplı sahili, sığ ve pırıl pırıl deniziyle Bandırma tatilinizde önemli duraklarınızdan biri olacak. Çuğra Plajı’nda yüzerken önünüzde masmavi bir deniz arkanızda ise Kapıdağ Yarımadası’nın eşsiz manzarası olacak.

Bandırma Erdek sahillerinde yüzün
Bandırma Erdek sahillerinde yüzün

Plajın palmiyelerle kaplı yürüyüş yolu gün batımı manzarası eşliğinde romantik yürüyüşler yapmak veya bisiklete binmek için idealdir. Aynı zamanda Çuğra’da çiçeklerle süslü birçok kır kahvesi ve bölgenin balıklarını tadabileceğiniz şirin balıkçı restoranları da bulunuyor.

Erdek’te ziyaret edebileceğiniz bir başka güzel plaj da yemyeşil bir çevrede yer alan Kurbağalı Plajı’dır. Denizinin güzelliği yanında özellikle benzersiz gün batımı manzaralarıyla da ünlü olan plajda, ağaçların gölgesi altında oturup batan güneş altında Erdek manzarasını izleyebilirsiniz.

Kazdağı Milli Parkının Doğal Güzellikleri Arasında Yürüyün

Bandırma villa tatilinizde Kazdağı veya diğer adıyla İda Dağı Milli Parkı’nın muhteşem güzellikleri arasında harika bir doğa yürüyüşü yapabilir ve temiz havasıyla ünlü bu parkı keşfedebilirsiniz.

Kazdağı, zengin bitki örtüsü nedeniyle 1994 yılında milli park ilan edildi ve Türkiye’nin en zengin bitki örtüsüne sahip bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bölge eşsiz konumuyla profesyonel dağcıları ve doğa yürüyüşçülerini kendine çeker. Çamlıbel, Pınarbaşı, Beyoba ve Mehmetalan köyleri doğal güzellikleri, geleneksel yaşam tarzları ve misafirperverlikleriyle milli park geziniz boyunca karşınıza çıkacak.

Kazdağı Milli Parkı, Edremit Körfezi’nin sahilleri boyunca doğudan batıya uzanır. Eski çağlarda İda denilen Kazdağı, Ege ve Marmara bölgelerini birbirinden ayırır. Bu doğa yürüyüşünüzde göreceğiniz zengin bitki örtüsü, fauna çeşitliliğiyle ünlü vadiler, antik çağlarda ilk güzellik yarışmasının yapıldığı ye olduğu söylenen mitolojik İda Dağı ve Sarıkız efsanesinin yer aldığı Sarıkız bölgesi sizi büyüleyecek.

Kazdağı Milli Parkı, 21.452 hektarlık bir alanı kapsıyor ve bu parkta 32 endemik bitki türü var. Bu türlerin bazıları ülkemizde sadece Sarıkız tepesi civarında bulunan bu izole alanlarda yetişiyor. Deniz seviyesinden 200 metreye kadar olan dağların güney yamaçlarında zeytin ağaçları, 800 metre yükseklikte çam ağaçları ve 1.500 metre yükseklikte karaçam görülebiliyor.

Deniz olmadan yapamayan tatilcilerin, Küçükkuyu ile Edremit arasındaki sahili mutlaka görmeleri gerekir, bu bölgede Türkiye’nin en temiz, sakin ve ferahlatıcı sahilleri bulunuyor.

Avşa Adası’nı Gezin

Avşa, üzümleri ve şarabıyla ünlü şirin bir tatil adasıdır. Hem Bandırma’ya hem de İstanbul’a olan yakınlığından dolayı çok popüler olan Avşa’yı tatilinizde gezme şansı bulacaksınız.

Muhteşem plajlarında su sporları ve eşsiz bir ada manzarası eşliğinde bisiklet turları gibi birçok farklı aktiviteyi bulabileceğiniz bu adada harika zaman geçireceksiniz.

Avşa Adası’nı gezerken mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Çınar Koyu, Mavi koy, Kumburnu, Değirmen ve Altınkum Plajını sayabiliriz. Tarihi gezilerden hoşlanıyorsanız adada yer alan manastır ve şapel kalıntıları sizi etkileyecektir.

Avşa Adası’ında dalış yapma fırsatı da bulacak ve suyun altında tarihi Rum ve Bizans kalıntılarını inceleyebileceksiniz.

Avşa Adası’nda aynı zamanda birçok eğlence merkezi bulunuyor. Burada gündüz altın plajlarda güneşlenip gece sahile yayılmış birçok bar ve kulüpte eğlenebilirsiniz.

Avşa Adası’nın en güzel sevilen biri de Altınkum Plajı’dır. 15 dakikada ulaşabileceğiniz bu plaj ismine uygun olarak altın renkli kumsalıyla ünlü. Sığ denizinden dolayı özellikle çocuklu ailleler tarafından tercih edilen bu güzel plajın berrak sularında doyasıya yüzebilir ve şnorkelle dalışlar yapabilirsiniz.

Avşa’nın meşhur Şahin Tepesi’nin de bulunduğu Altınkum, birçok güzel restorana da ev sahipliği yapıyor.

Tarihi çınar ağaçlarının gölgesinde bir sahil keyfi yapmak istiyorsanız Avşa’nın en büyük koyu olan Çınar Koyu sizi bekliyor.

Doğal ortamıyla çok sevilen bir yer olan Çınar Koyu’nun sessiz, sakin ortamı ve kristal güzelliğindeki denizi sizi çok etkileyecek. Burada bulunan küçük iskelelerden masmavi sulara atlayarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Adanın en korunaklı koyuysa Kadınlar Plajı’dır. Bu plaj adından da anlaşılacağı gibi sadece kadınlara özeldir ve çevresi kapalıdır.

Avşa merkezden Yiğitler Köyü’ne giden dolmuşlarla ulaşılabilen ve Yiğitler Köyü’nü geçtikten sonra 5 dakikalık mesafede yer alan Kadınlar Plajı, adanın bakir koylarından biri. Huzurlu atmosferi ve güzel deniziyle bu plajda harika bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bandırma villa kiralama sayfamızı inceleyerek bütün bu güzellikleri ve çok daha fazlasını yaşayabileceğiniz bu doğal güzellikleriyle ünlü bölgede rahatlatıcı bir tatil yaşayabilirsiniz.

Bandırma villa kiralama hizmetlerimizi inceleyin, villanızı seçin ve bu yaz her zamankinden farklı bir tatil yaşayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.