Burhaniye villa tatilinizde yapabileceğiniz 11 muhteşem şey
Burhaniye villa tatilinizde yapabileceğiniz 11 muhteşem şey

Ege Denizi’nin muhteşem manzaralıyla süslü 17 kilometrelik sahil şeridiyle Burhaniye, önü Ege Denizi, kuzeyi Kaz Dağları ve güneyi Madra Dağı ile çevrili doğal güzelliğiyle ünlü bir tatil beldesidir. Burhaniye kiralık villa hizmetimizi inceledikten sonra bu bölgede yapabileceğiniz 11 muhteşem şeye göz atabilirsiniz.

Alplerden sonra %25 oksijen oranıyla dünyanın en yoğun oksijen içeren havasıyla Burhaniye ve çevresi doğal bir açık hava sağlık merkezi gibidir. Tatilinizde bu benzersiz havada keyifle dilenebilir ve yenilenebilirsiniz.

Burhaniye kiralık villa sayfamızdan villanızı seçerek son yıllarda doğasının ve ince kumlu uzun kumsallarının güzelliğinden dolayı villa tatillerinin aranan bir yeri haline gelen Burhaniye tatilinize başlayabilirsiniz.

Burhaniye’yi Keşfedin

Antik çağlara dayanan tarihiyle Burhaniye, zeytin ağaçlarıyla ünlü Erdemit Körfezinde yer alıyor. Bu bölge tarih boyunca huzur ve sağlıkla birlikte anılmıştır.

Kaz Dağları ve Madra Dağı arasında kalmasından dolayı Burhaniye- dünyanın en yoğun oksijenine sahiptir ve burası oksijen çadırı olarak ünlüdür.

Burhaniye villa tatilinizde Erdemit, Gömeç, Ayvalık ve Bergama gibi Ege’nin en güzel beldelerine komşu olan Burhaniye’nin temiz havasını içinize çekebilir ve bu oksijen yoğunluğunda yenilenebilirsiniz.

17 kilometreye yayılmış kumsallarının ışıltısından dolayı antik çağlarda Burhaniye’ye Işık Sahili deniyordu. Mitolojik öykülere göre Tanrıça Hera Kaz Dağından inerek bu ışıl ışıl kumsallarda yüzüyormuş.

Burhaniye Ören Sahillerinde Yüzün

Burhaniye’ye bağlı Ören mavi bayrak ödüllü plajları ve bozulmamış doğasıyla villa tatilinizde sizi bekliyor.

Ören’de harika bir deniz, kum ve güneş deneyimi yaşayabilir, Kaz Dağı’nın az nemli ve eşsiz havası eşliğinde güzel zaman geçirebilirsiniz.

Burada yüzebileceğiniz en güzel yerlerden biri altın kumsalları ve tertemiz deniziyle mavi bayraklı Ören Halk Plajı’dır. Bu güzel plaj yerli ve yabancı turistler arasında çok seviliyor. Plaj voleybolundan hoşlanıyorsanız birçok ulusal ve uluslararası plaj voleybolu düzenlenen bu eşsiz kumsalda keyifle voleybol oynayabilirsiniz.

Burhaniye ören sahillerinde yüzün
Burhaniye ören sahillerinde yüzün

Ören Halk Plajı 2 kilometre uzunluğundadır ve güzelliğiyle birçok mitolojik öyküye konu olmuştur, antik çağlarda Likya’nın en güzel kızları bu plaja gelip güneşlenirlerdi.

Ören aynı zamanda harika zeytin bahçeleriyle de ünlü. Tatilinizde denk gelirseniz ünlü sanatçıların konserlerini izleyebileceğiniz Ören Turizm ve Zeytin Festivali’ne gitmenizi öneririz.

Burhaniye villa tatilinizde eğlence arıyorsanız Ören, bu konuda da sizi mutlu edecektir çünkü burada her zevke uygun çok sayıda bar, kulüp, kafe ve disko bulabilirsiniz.

Ören’i keşfederken beldenin canlı limanını da görmenizi öneririz, bu güzel limandan her gün Ege adalarına turlar düzenleniyor. Bir gününüzü ayırıp buradan istediğiniz rotaya göre bir tura katılabilir ve bu dünyaca ünlü bölgede harika adalar ve koylarda yüzebilirsiniz.

Pelitköy Plajlarını Keşfedin

Burhaniye’ye bağlı küçük bir belde olan Pelitköy 8 kilometrelik sahil şeridine, birbirinden güzel koylara ve plajlara sahip.

Burada temiz kumsallarında dinlenebileceğiniz en güzel plaj Bağlarburnu Plajı’dır.  Kristal güzelliğinde ve bir akvaryum kadar berrak deniziyle bu plaj size güzel bir gün yaşatacaktır.

Bağlarburnu Plajı dışında bu bölgede İçmeler, Muratçeşme ve Adyar da ödüllü harika plajlara sahip.

Assos Antik Kentinin Güzelliklerini Keşfedin

Burhaniye’deki villanıza 25 dakika mesafede yer alan Akçay’da başlayacak bu geziniz size tarihi ve doğanın mükemmel bir uyumunu sunacak Assos’u tanıtacak.

Akçay’dan yaklaşık 1 saat mesafede bulunan Assos Antik Kenti sönmüş bir volkanik tepe üzerine, denizden 236 metre yükseklikte kurulmuştur. M.Ö. 6. yüzyıla kadar giden tarihiyle Assos, 3200 metre uzunluğunda 20 metre yüksekliğinde surlarla çevrilidir. Sizi çok etkileyecek olan bu antik surların birçok fotoğrafını çekebilirsiniz.

Assos Antik Kenti’nin en yüksek tepesinde yer alan Athena Tapınağı, Anadolu’da yapılan tek dor düzenindeki tapınaktır. Bu tapınak günümüze kadar korunabilmiş ve benzersiz atmosferiyle sizi etkileyecek bir yer. Athena, Assos’un koruyucu tanrıçasıdır, bu güzel tapınak da ona adanmıştır.

Assos Antik Kenti'nin güzelliklerini keşfedin
Assos Antik Kenti’nin güzelliklerini keşfedin

Assos’u gezerken hemen karşınızda Midilli Adası ve muhteşem manzaralarıyla Ege Denizi olacak. Midilli Adası’na karşı kurulmuş antik tiyatro bir kaya oyuğuna yapılmıştır ve 2500 kişiliktir. Tam br Roma dönemi tiyatrosu olan Assos tiyatrosu görülmeye değer güzelliktedir. Bu güzel antik tiyatro günümüzde birçok festival ve konsere ev sahipliği yapıyor.

Yunan klasik çağında, kentin yönetim, siyasi ve ticaret işlerinin görüşülmesi için yurttaşların toplandığı kent alanı olan agora da antik kentte sizi etkileyecek yerlerden biridir. Agora karşılıklı iki n, üstü kapalı, sütunlu alan ile çevrilidir. Bu alanlar buraya toplanan yurttaşların güneş ve yağmurdan korunması için yapılmıştır. Agora’da aynı zamanda tarihi bir Bizans kilisesi kalıntısını ve spor eğitimlerinde kullanılan Gymnasion alanını görme şansı da bulacaksınız.

Burhaniye villa tatilinizde ünlü Assos Antik Kenti’ni mutlaka gezmeli hem manzaralarıyla hem de tarihi eserleriyle sizi büyüleyecek bu yerde güzel bir geçirmenizi öneririz.

Benzersiz Kaya Sunaklarını Görün

Burhaniye villa tatilinizde tarihi güzelliklere doyabileceğiniz yerlerden biri körfezin güneyindeki Madra Dağı eteklerinde ve Burhaniye’de görebileceğiniz kaya sunaklarıdır.

Kaya sunakları, Tunç Çağı döneminden kaldığı düşünülen bu eserlerde Frig inanış biçimi etkileri görülmektedir, bu sunaklar tanrılaştırılmış doğa ve bereket inancının en güzel örnekleridir.

Burhaniye’nin dağlık alanlarında önemli tepelerin üstüne kayalara şekiller verilerek bu kaya oymaları merdiven, niş, oyuk, derin çukur, kademeli düzenleme ve sunak biçimlidir.

Benzersiz kaya sunaklarını görün
Benzersiz kaya sunaklarını görün

Sunak olarak yapılmış kaya oymaları tanrılara adaklar adanan dini törenlerde kurban kesmek için yapılmıştır. Kaya sunaklarının yapıldığı çağda Ana Tanrıça inanç sistemi hakimdi ve bu özenle hazırlanmış sunaklar Tanrıça ve eşine adanmıştır.

Merkezinde bir Ana Tanrıça olan bu inanç sistemi, kaya sunağını Ana Tanrıça ve eşi ile özdeşleştirmektedir.

Burada gezeceğiniz 15 kült alan içinde Dedekaya en önemlisi kabul edilir, ayrıca burada göreceğiniz Deliktaş muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir bu yüzden bir tapınma alanı olarak kullanılmıştır.

Dalışlar Yaparak Ege Sualtı Dünyasını Keşfedin

Burhaniye ve çevresi, berrak denizi ve temiz koylarından dolayı dalış konusunda size birçok alternatif sunabilecek bir yerdir. Dalışa elverişli birçok adası ve koyu olan bu bölge, her seviyeye hitap eden harika dalış noktalarıyla bilinir.

Dalışlar yaparak Ege sualtı dünyasını keşfedin
Dalışlar yaparak Ege sualtı dünyasını keşfedin

Rehberiniz eşliğinde seviyenize ve hava şartlarına göre hangi koyda dalış yapacağınızı belirleyebilir ve güzel bir tekne gezisiyle koya ulaşarak bütün gününüzü dalış yaparak Erdemit Körfezi’nin sualtı güzelliklerinin arasında geçirebilirsiniz.

Kazdağı Milli Parkının Doğal Güzellikleri Arasında Yürüyün

Burhaniye villa tatilinizde Kazdağı veya diğer adıyla İda Dağı Milli Parkı’nın muhteşem güzellikleri arasında harika bir doğa yürüyüşü yapabilir ve temiz havasıyla ünlü bu parkı keşfedebilirsiniz.

Kazdağı, zengin bitki örtüsü nedeniyle 1994 yılında milli park ilan edildi ve Türkiye’nin en zengin bitki örtüsüne sahip bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bölge eşsiz konumuyla profesyonel dağcıları ve doğa yürüyüşçülerini kendine çeker. Çamlıbel, Pınarbaşı, Beyoba ve Mehmetalan köyleri doğal güzellikleri, geleneksel yaşam tarzları ve misafirperverlikleriyle milli park geziniz boyunca karşınıza çıkacak.

Kazdağı Milli Parkı, Edremit Körfezi’nin sahilleri boyunca doğudan batıya uzanır. Eski çağlarda İda denilen Kazdağı, Ege ve Marmara bölgelerini birbirinden ayırır. Bu doğa yürüyüşünüzde göreceğiniz zengin bitki örtüsü, fauna çeşitliliğiyle ünlü vadiler, antik çağlarda ilk güzellik yarışmasının mekanı olduğu söylenen mitolojik İda Dağı ve Sarıkız efsanesinin yer aldığı Sarıkız bölgesi sizi büyüleyecek.

Kazdağı Milli Parkı, 21.452 hektarlık bir alanı kapsıyor ve bu parkta 32 endemik bitki türü var. Bu türlerin bazıları ülkemizde sadece Sarıkız tepesi civarında bulunan bu izole alanlarda yetişiyor. Deniz seviyesinden 200 metreye kadar olan dağların güney yamaçlarında zeytin ağaçları, 800 metre yükseklikte çam ağaçları ve 1.500 metre yükseklikte karaçam görülebiliyor.

Deniz olmadan yapamayan tatilcilerin, Küçükkuyu ile Edremit arasındaki sahili mutlaka görmeleri gerekir, bu bölgede Türkiye’nin en temiz, sakin ve ferahlatıcı sahilleri bulunuyor.

Midilli Adası’nda Kaleden Muhteşem Manzarayı İzleyin

Burhaniye villa tatilinizde, oldukça yakın olan ünlü Midilli Adası’nı da gezebilir hem bu adanın eşsiz mavi koylarında yüzebilir hem de tarihi yerlerini görebilirsiniz.

Dağları ve büyük zeytin bahçeleri ile güzel bir manzarası olan ada, yüksek kaliteli sızma zeytinyağı üretilen bir yer. Adanın yüksek noktalarından biri olan Molyvos tepesinde bulunan Orta Çağ Kalesi’ne çıktığınızda Ege’nin mükemmel manzarasını gözlerinizin önüne serecektir.

Midilli Adası Türk turistler tarafından çok sevilen ve çok ziyaret edilen popüler Yunan adalarından biridir. Midilli Adası’nda hemen hemen tüm tarihi dönemlerden kalma birçok tarihi eserler bulunuyor. Gezebileceğiniz harika yerler arasında, geçen yüzyıllarda adanın düşmanlardan ve korsanlardan korunmasını sağlayan Molyvos ve Sigri kaleleri gösterilebilir.

Midilli Adası’nda kaleden muhteşem manzarayı izleyin
Midilli Adası’nda kaleden muhteşem manzarayı izleyin

Adanın batı tarafında yer alan Sigri’de bulunan Taşlaşmış Orman çok ilginçtir. Bu orman volkanik aktivite nedeniyle yaklaşık 15 ila 20 milyon yıl önce taşlaşmış ve bu durum çok nadir görülen bir jeolojik olay olarak kabul edilmiştir.

Antik dönemde termal kaynakları ile de ünlü olan Midilli Adası’nda Ipsilou Manastırı, Limnionas Manastırı ve adanın koruyucusu olan Agios Raphael Manastırı gibi gezebileceğiniz birçok manastır bulunuyor.

Midilli Adası gezinizde, masmavi ada sahillerinde dinlenebilir ve bu muhteşem sahillerde bulunan restoranlarda zeytinyağlı Yunan yemeklerini ve mezelerini tadabilirsiniz.

Adramytteion Antik Kenti’ni Gezin

Burhaniye villa tatilinizde görebileceğiniz tarihi yerlerden biri Adramytteion Antik Kenti’dir.

8 kilometrelik bir alanda kurulmuş olan Adramyttion, bu bölgede bulunan en eski Anadolu şehri. M.Ö. 422 yıllarında Bergama, Troy ve Tep şehirleriyle birlikte kurulan Adramyttion, tarihi boyunca birçok istila yaşamış ev 1090 yılında terk edilmiş.

Bir bölümü sit alanı kapsamında olan Adramyttion Antik Kenti’nin geniş bir alana yayılmış kalıntılarını gezebilirsiniz.

Zeytin Cenneti Edremit’i Gezin

Burhaniye villa tatilinizde zeytin cenneti olarak bilinen Erdemit’i gezebilir hem zeytin bahçeleri arasında yürüyebilir hem de bölgede avlanan papalina balığını tadabilirsiniz.

Papalina avcılığı ve zeytinyağı üretimi ile bilinen Edremit Körfezi, Kazdağı ile Madra dağları arasında yer alıyor. Serin ve temiz havasıyla Erdemit, en sıcak yaz aylarında bile serin akşam üstlerine sahip.

Zeytin cenneti Edremit’i gezin

Büyük bölümü Kazdağı ile çevrili olan körfez yemyeşil doğası, berrak ve serin sularıyla tatilinizde gezip hayran kalacağınız yerlerden biri. Bölgenin oksijen oranı ek yüksek yerlerinden biri olan bu körfezde bir sahil balıkçısında mola vererek lezzetli papalina balığını tatmayı unutmayın.

Büyüleyici Ayvalık Plajlarında Yüzün

Burhaniye villa tatilinizde size 35 dakika uzaklıkta yer alacak ünlü tatil beldesi Ayvalık’ta gezebilir ve buranın muhteşem sahillerinde yüzebilirsiniz. Ayvalık büyüleyici bir doğal güzelliğe sahiptir ve bu doğal güzellikler burayı ülkenin en çok popüler tatil beldelerinden biri yapar. Ayvalık gezinizde görebileceğiniz birçok harika yer ve yapabileceğiniz birçok ilgi çekici aktivite var.

Tatillerinizde tarihi yerleri gezmekten hoşlanıyorsanız Ayvalık’ta tarihi 6 cami, 6 kilise ve 2 manastır bulunuyor. Ayvalık ve çevresi tarihi açıdan oldukça zengindir, bu tatilinizde tarihe ve kültüre doyabilirsiniz.

Büyüleyici Ayvalık plajlarında yüzün
Büyüleyici Ayvalık plajlarında yüzün

Burhaniye villa tatilinizi sıcak kumlara uzanarak dinlenmeyi ve bol bol yüzerek geçirmeyi planlıyorsanız, Ayvalık size güzel alternatifler sunacak. Tatilinizde ünlü Sarımsaklı plajı, Cunda Adası Plajı, Patriça Koyu, Ortunç Koyu, Çataltepe Plajı, Duba Plajı, Paşa Koyu gibi muhteşem plajlar ve koylarda tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca yakındaki adaları ve koyları keşfetmek için tekne turlarına katılabilir, tekneniz mola verdiğinde koyların temiz sularında yüzebilir ve bu el değmemiş güzel koyların fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Burhaniye kiralık villa sayfamızdan aileniz ve arkadaşlarınızla tatil yapacağınız villanızı seçtikten sonra, Burhaniye’nin sağlıklı havasında yenilenebilir ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Burhaniye kiralık villa hizmetlerimizi inceleyin ve unutulmaz tatilinize hemen başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.