Erdek kiralık villa tatilinizde mutlaka yapmanız gereken 9 muhteşem şey

Balıkesir iline bağlı olan Erdek, bölgenin en güzel yerlerinden olan Marmara Denizi’ne doğru uzanan Kapıdağı Yarımadası’nda yer alıyor. Erdek kiralık villa sayfamızdan aileniz ve arkadaşlarınızla yapacağınız tatil için villanızı seçtikten sonra muhteşem bir temiz hava, Kapıdağ Yarımadası’nın benzersiz doğası, Kocakum ve Tanaça bölgelerindeki eşsiz plajlar sizi bekliyor.

Güney Marmara’nın en gelişmiş turizm beldesi olan Erdek, el değmemiş doğal güzellikleri, tertemiz denizi, benzersiz kumsalları, yemyeşil Kapıdağ Yarımadası’nda bulunması ve İstanbul’a yakın olmasıyla son yıllarda villa tatilleri için en çok tercih edilen yerlerin başında geliyor.

Çınar ağaçlarıyla kaplı sokaklarında yürüyebileceğiniz, sakin ve huzurlu bir yer olan Erdek, el değmemiş doğal güzellikleri ile harika bir tatil geçirmenizi sağlayacak bir yer.

Erdek villa kiralama sayfamızdan, yemyeşil ormanların içinde yapacağınız tatil için villanızı seçtikten sonra Marmara’nın cenneti olarak bilinen bölgede yapabileceğiniz birbirinden güzel 9 şeyi okuyabilirsiniz.

Mavi Bayraklı Erdek Sahillerinde Yüzün

Erdek villa tatilinizde altın renkli kumsalların sardığı Erdek’in muhteşem plajlarında harika zaman geçirebilirsiniz. Güney Marmara bölgesinin en güzel plajlarının ve özenle korunmuş doğal sahillerin yer aldığı Erdek’te plajlar Edincik bölgesinden başlayıp Çuğra’ya kadar devam ediyor. Erdek sahillerinin neredeyse tamamında kamp ve piknik alanları bulunuyor.

Bölgenin en ünlü ve sevilen plajı olan Çuğra Plajı, altın kumlarla kaplı sahili, sığ ve pırıl pırıl deniziyle Erdek tatilinizde önemli duraklarınızdan biri olacak. Çuğra Plajı’nda yüzerken önünüzde masmavi bir deniz arkanızda ise Kapıdağ Yarımadası’nın eşsiz manzarası olacak.

Mavi bayraklı Erdek sahillerinde yüzün
Mavi bayraklı Erdek sahillerinde yüzün

Plajın palmiyelerle kaplı yürüyüş yolu, gün batımı manzarası eşliğinde romantik yürüyüşler yapmak veya bisiklete binmek için idealdir. Aynı zamanda Çuğra’da çiçeklerle süslü birçok kır kahvesi ve bölgenin balıklarını tadabileceğiniz şirin balıkçı restoranları da bulunuyor.

Erdek’te ziyaret edebileceğiniz bir başka güzel plaj da yemyeşil bir çevrede yer alan Kurbağalı Plajı’dır. Denizinin güzelliği yanında özellikle benzersiz gün batımı manzaralarıyla da ünlü olan plajda, ağaçların gölgesi altında oturup batan güneş altında Erdek manzarasını izleyebilirsiniz.

Benzersiz Bir Doğada Yürüyüş Yapın

Erdek villa tatilinizde Kapıdağ Yarımadası’nın muhteşem doğal hayatının içinde doğa yürüyüşleri yaparak rahatlayabilirsiniz.

Yarımada’nın sadece kıyı kesimleri değil iç bölgeleri de görülmeye değer güzellikle bakir alanlara ve huzurlu bir atmosfere sahip.

Erdek’te bu bölgede doğa yürüyüşü yapabileceğiniz 6 farklı rota bulunuyor, siz de kendinize en uygun rotayı seçerek tatilinizde yemyeşil doğanın içinde keyifle gezebilirsiniz.

Her mevsim ayrı güzel olan bu bölge yaz aylarında binlerce rengarenk çiçeğin süslediği, ormanların çevreyi sardığı, serin ve temiz havasıyla size kendine çekerken, sonbaharda sarı yaprakları her yeri sardığı doğasıyla kartpostal güzelliğinde manzaralar oluşturuyor.

Erdek ve Kapıdağ Yarımadası adeta doğa yürüyüşü yapmanız için özenle yaratılmış bir yer. Bir anda karşınıza çıkacak şelaleler, binlerce farklı tür çiçekle süslenmiş yollar, uçuşan kelebekler ve kuş sesleri arasında şehir yaşamının stresini hemen üstünüzden atacaksınız.

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız Erdek ve Kapıdağ bölgesi sizi büyüleyecek bir manzara zenginliğine sahip. Sadece doğa güzelliklerini değil tepelerden göreceğiniz muhteşem deniz, sahil ve gün batımı manzaraları da fotoğraflarınızı süsleyecek.

Bu bölgeyi isterseniz ATV veya motor safari turlarıyla da gezme şansınız bulunuyor. Çamurlu ve engebeli yollarda ormanların içlerine doğru motorunuzu sürerken çok keyifli hissedeceksiniz.

Yarımada Kıyılarını Tekne Turuyla Keşfedin

Erdek kıyılarının birbirinden güzel koyları ve masmavi denizi keşfedilmeyi bekliyor.

Doğal güzellikleriyle ünlü bu bölgede birçok gizli koy bulunur, güzel bir tekne yolculuğuyla Kapıdağ Yarımadası çevresinde muhteşem bir keşif gezisine çıkabilir, mola verdiğiniz her koy ve sahilde kendinizi serin sulara bırakarak doyasıya yüzebilirsiniz.

Yarımada kıyılarını tekne turuyla keşfedin
Yarımada kıyılarını tekne turuyla keşfedin

Aynı zamanda bölge her seviyeye uygun dalışlar yapılabilecek birçok noktaya sahip. Bölgenin sualtı dünyasını keşfetmek için yapacağınız tek şey birçok dalış turundan birine katılmak

Güzelliyle Sizi Büyüleyecek Avşa Adası’nı Gezin

Avşa, üzümleri ve şarabıyla ünlü şirin bir tatil adasıdır. Hem Erdek’e hem de İstanbul’a olan yakınlığından dolayı çok popüler olan Avşa’yı tatilinizde gezme şansı bulacaksınız.

Muhteşem plajlarında su sporları ve eşsiz bir ada manzarası eşliğinde bisiklet turları gibi birçok farklı aktiviteyi bulabileceğiniz bu adada harika zaman geçireceksiniz.

Avşa Adası’nı gezerken mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Çınar Koyu, Mavi koy, Kumburnu, Değirmen ve Altınkum Plajını sayabiliriz. Tarihi gezilerden hoşlanıyorsanız adada yer alan manastır ve şapel kalıntıları sizi etkileyecektir.

Avşa Adası’nın en güzel sevilen biri de Altınkum Plajı’dır. 15 dakikada ulaşabileceğiniz bu plaj ismine uygun olarak altın renkli kumsalıyla ünlü. Sığ denizinden dolayı özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilen bu güzel plajın berrak sularında doyasıya yüzebilir ve şnorkelle dalışlar yapabilirsiniz. Avşa’nın meşhur Şahin Tepesi’nin de bulunduğu Altınkum, birçok güzel restorana da ev sahipliği yapıyor.

Güzelliyle sizi büyüleyecek Avşa Adası’nı gezin
Güzelliyle sizi büyüleyecek Avşa Adası’nı gezin

Tarihi çınar ağaçlarının gölgesinde bir sahil keyfi yapmak istiyorsanız Avşa’nın en büyük koyu olan Çınar Koyu sizi bekliyor. Doğal ortamıyla çok sevilen bir yer olan Çınar Koyu’nun sessiz, sakin ortamı ve kristal güzelliğindeki denizi sizi çok etkileyecek. Burada bulunan küçük iskelelerden masmavi sulara atlayarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Adanın en korunaklı koyuysa Kadınlar Plajı’dır. Bu plaj adından da anlaşılacağı gibi sadece kadınlara özeldir ve çevresi kapalıdır. Avşa merkezden Yiğitler Köyü’ne giden dolmuşlarla ulaşılabilen ve Yiğitler Köyü’nü geçtikten sonra 5 dakikalık mesafede yer alan Kadınlar Plajı, adanın bakir koylarından biri. Huzurlu atmosferi ve güzel deniziyle bu plajda harika bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Avşa Adası’nda dalış yapma fırsatı da bulacak ve suyun altında tarihi Rum ve Bizans kalıntılarını inceleyebileceksiniz.

Avşa Adası’nda aynı zamanda birçok eğlence merkezi bulunuyor. Burada gündüz altın plajlarda güneşlenip gece sahile yayılmış birçok bar ve kulüpte eğlenebilirsiniz.

Manyas Kuş Cennetini Gezin

Erdek villanıza sadece 1 saat mesafede ülkemizin en büyük kuş cenneti olan Manyas Kuş Cenneti bulunuyor. Uluslararası öneme sahip bu muhteşem milli park, kuş zenginliğiyle Avrupa Konseyi tarafından A sınıf diplomasına sahip.

Manyas Gölü, çevresindeki bitki zenginliğiyle yaban hayatının gelişmesine olanak sağlamıştır. Ülkemizin ilk kuş cenneti olan Manyas, her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Manyas aslında ülkemizin en küçük milli parklarındandır ama sahip olduğu kuş topluluklarından dolayı en çok ziyaretçi çeken milli park da burasıdır.

Manyas Kuş Cennetini gezin
Manyas Kuş Cennetini gezin

Erdek villa tatilinizde eşi bulunmaz doğal güzellikleri ile ünlü Manyas Kuş Cenneti Milli Parkında doğa yürüyüşleri turlarına katılarak bölgeyi keşfedebilirsiniz. Meşe, palamut, kızılçam, gürgen, çınar, ıhlamur ve zeytin ağaçları arasında yapacağınız bu doğa yürüyüşünde birçok kuş türünü de görme şansı bulacaksınız.

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı’nda doğa ve yaban hayatı muhteşem bir uyum içindedir. Bu benzersiz ekosistemin içinde bütün sorunlarınızı uzakta bırakarak yenileneceksiniz.

Milli park, 64 hektarlık bir alanı kapsıyor ve 266 tür kuş, 118 tür bitki, 23 tür balık ve çeşitli sürüngen türleriyle doğa yürüyüşünüzde sizi oldukça etkileyecek.

Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları arasındaki kuş göç yolları üzerinde bulunan eşsiz konumuyla Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı, Erdek villa tatilinizde temiz havası ve yemyeşil doğasıyla sizi büyüleyecek bir yer.

Kapıdağ Yarımadası’nın Doğal Güzelliklerini Keşfedin

El değmemiş doğanın içinde akvaryuma benzeyen koylarıyla Kapıdağ Yarımadası, Erdek villa tatilinizde gezeceğiniz yerlerin başında geliyor. Bu gezinizde eski Rum köylerini ve gizemli vadileri de görme fırsatı bulacaksınız.

Kapıdağ Yarımadası’nda antik çağlardan beri yerleşim var, bölgede bilinen en eski yerleşim yeri ünlü Kzikos Antik Kenti’dir. Yarımadanın muhteşem ormanları ve harika koyları sizi büyüleyecek güzellikte.

Kapıdağ Yarımadası’nın doğal güzelliklerini keşfedin
Kapıdağ Yarımadası’nın doğal güzelliklerini keşfedin

Eskiden bir ada olan Kapıdağ, zamanla bir yarımadaya dönüşmüştür. Kyzikos, Ocaklar, Narlı, İlhanlar, Turanlar, Doğanlar, Ormanlı ve Ballıpınar beldeleri otantik güzellikleriyle Kapıdağ gezinizde sizi büyüleyecek yerler.

Bu muhteşem yarımadayı at sırtında keşfetme şansınız da var. Kapıdağ’ın el değmemiş güzelliklerini yakından görmenizi sağlayacak at gezileri turistler arasında çok popüler bir aktivite.

Kyzikos Antik Kenti’ni Gezin

Kyzikos, Kapıdağ Yarımadası’nda bulunan ve tatilinizde mutlaka gezmeniz gereken bir antik kenttir.

M.Ö. 364 yılında bağımsızlığını kazanmış olan Kyzikos, M.Ö. 334 yılında Büyük İskender’in Persleri yenmesiyle Makedonyalıların egemenliğine geçmiştir.

Kyzikos Kenti’nde görebileceğiniz 4 önemli tapınak bulunuyor. Bunların en büyüğü ve en önemlisi Hadrian Tapınağı’dır.
Antik kentin batısında yer alan Hadrian Tapınağı, Yunan tanrısı Zeus için yapıldı. Erdek villa tatilinizde antik dönemde dünyanın sekizinci harikası olarak listeye alınan tapınaktan günümüze kalan eserleri rehber eşliğinde gezme şansı bulabilirsiniz.

Kyzikos Antik Kenti’nde görebileceğiniz güzel yerlerden biri de iki yamaç arasında bir vadiye inşa edilmiş olan antik tiyatrodur.
Kyzikos Antik Kenti Tiyatrosu, 180 metreye 155 metre ölçüleriyle en büyük ve en ünlü antik tiyatrolar arasına girmektedir, bundan dolayı Roma’da buluna ünlü Colosseum ile kıyaslanır.

Oval bir plana sahip olan tiyatroda dere suyunun yönünü değiştiren bir kanal mevcut. Bu görkemli antik tiyatro gladyatör oyunlarından başka, su balesi ve deniz savaşı sahneleri için de kullanılıyordu.

Tiyatronun kesin yapım yılı bilinmemekle birlikte M.S. 130 yıllarında İmparator Hadrian tarafından yapıldığına inanılıyor. Tamamen defne ağaçları ve çalılarla çevrelenmiş durumda olan 20.000 kişilik bu tiyatronun ihtişamı sizi etkileyecek ve burada bol bol fotoğraf çektireceksiniz.

Muhteşem Bir Milli Park Gezin

Erdek villa tatilinizde Kazdağı veya diğer adıyla İda Dağı’nın muhteşem güzellikleri ve temiz havasıyla ünlü bu parkını keşfedebilirsiniz. Kazdağı’nın havası dünyanın en yüksek 2. oksijen yoğunluğuna sahip.

Kazdağı, zengin bitki örtüsü nedeniyle 1994 yılında milli park ilan edildi ve Türkiye’nin en zengin bitki örtüsüne sahip bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bölge eşsiz konumuyla profesyonel dağcıları ve doğa yürüyüşçülerini kendine çeker. Çamlıbel, Pınarbaşı, Beyoba ve Mehmetalan köyleri doğal güzellikleri, geleneksel yaşam tarzları ve misafirperverlikleriyle milli park geziniz boyunca karşınıza çıkacak.

Kazdağı Milli Parkı, Edremit Körfezi’nin sahilleri boyunca doğudan batıya uzanır. Eski çağlarda İda denilen Kazdağı, Ege ve Marmara bölgelerini birbirinden ayırır. Bu doğa yürüyüşünüzde göreceğiniz zengin bitki örtüsü, fauna çeşitliliğiyle ünlü vadiler, antik çağlarda ilk güzellik yarışmasının yapıldığı ye olduğu söylenen mitolojik İda Dağı ve Sarıkız efsanesinin yer aldığı Sarıkız bölgesi sizi büyüleyecek.

Muhteşem bir milli park gezin
Muhteşem bir milli park gezin

Kazdağı Milli Parkı, 21.452 hektarlık bir alanı kapsıyor ve bu parkta 32 endemik bitki türü var. Bu türlerin bazıları ülkemizde sadece Sarıkız tepesi civarında bulunan bu izole alanlarda yetişiyor. Deniz seviyesinden 200 metreye kadar olan dağların güney yamaçlarında zeytin ağaçları, 800 metre yükseklikte çam ağaçları ve 1.500 metre yükseklikte karaçam görülebiliyor.

Deniz olmadan yapamayan tatilcilerin, Küçükkuyu ile Edremit arasındaki sahili mutlaka görmeleri gerekir, bu bölgede Türkiye’nin en temiz, sakin ve ferahlatıcı sahilleri bulunuyor.

Erdek villa kiralama sayfamızı inceleyerek bütün bu güzellikleri ve çok daha fazlasını yaşayabileceğiniz tatiliniz için Erdek’i tercih edebilir ve burada rahatlatıcı bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Erdek kiralık villa hizmetlerimizi inceleyin, villanızı seçin ve bu yaz her zamankinden farklı bir tatil yaşayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.