Gömeç kiralık villa tatilinizde mutlaka yapmanız gereken 10 harika aktivite
Gömeç kiralık villa tatilinizde mutlaka yapmanız gereken 10 harika aktivite

Yazlıkları, zeytinyağı ve yemyeşil doğasıyla bilinen Gömeç, Ayvalık ve Burhaniye arasında yer alan son yılların özellikle villa tatilleri için aranan tatil beldesidir. Villa tatilinizde Erdemit Körfezi, Ayvalık ve Bergama gibi Ege’nin sevilen tatil beldeleriyle komşu olan Gömeç’te ülkemizin en temiz havasında yenilenebilirsiniz. Gömeç kiralık villa sayfamızdan villanızı seçerek Ege Denizi’nin muhteşem manzaralıyla süslü 17 kilometrelik sahil şeridinde yer alan Gömeç’te, önünüzde muhteşem bir Ege manzarası, arkanızda ise Madra Dağı’nın doğal güzellikleriyle çevrili villanızda benzersiz bir tatil yaşayabilirsiniz.

Erdemit Körfezi ve çevresi alplerden sonra %25 oksijen oranıyla dünyanın en yoğun oksijen içeren 2. bölgesidir. Bu muhteşem havada yenilenebilir ve yılın bütün stresini üstünüzden atabilirsiniz.

Gömeç kiralık villa hizmetlerimizi inceleyin ve bu şirin tatil beldesinde yapabileceğiniz harika 10 şeye bir göz atın.

Gömeç’in Mavi Bayraklık Plajlarında Yüzün

İzmir’e 2 saat mesafede yer alan Gömeç, mavi bayraklı plajları Martı, Gemiyatağı ve Güvercin Koylarıyla deniz ve kuma doyabileceğiniz bir yer.

Bölgenin genelinde görülen kum yapılı sahiller ve temiz denizi ile Gömeç, mayıs ve eylül arasında birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Sığ denizinden dolayı çocuklu aileler için ideal olan Gömeç plajları turkuaz deniziyle görülmeye değer güzellikte.

Gömeç’in Mavi Bayraklık Plajlarında Yüzün
Gömeç’in Mavi Bayraklık Plajlarında Yüzün

Güvercik Koyu’nda yer alan Sevgi ve Onurkent plajları, biraz daha güneyde Derkent kumsalı ve harika sahiliyle Travla Plajı villa tatilinizde yüzmekten keyif alacağınız altın kumsallı plajlardır.

Benzersiz Atatürk Kayalıklarını Görün

Gömeç ve Ayvalık arasındaki karayolu üzerinde dağların doğal manzarası size benzersiz bir Atatürk portresi sunacak. Ziyaretçilerin çok ilgisini çeken bu görüntü Atatürk Kayalıkları olarak ünlenmiştir.

Benzersiz Atatürk Kayalıklarını Görün
Benzersiz Atatürk Kayalıklarını Görün

Gömeç villa tatilinizde siz de kayalıkların oluşturduğu muhteşem Atatürk portresinin bol bol fotoğrafını çekebilirsiniz.

Tarihi Kız Çiftliği’ni Gezin

Eskiden bir antik kent olan bu yer tarihi eserleri ve çiftliğin benzersiz doğal yapısıyla Gömeç’te gezebileceğiniz ilgi çeken yerlerden.

Tarihi Kız Çiftliği’ni Gezin
Tarihi Kız Çiftliği’ni Gezin

Bu bölgede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda siyah seramik parçaları, Roma dönemine ait su kanalları ve Bizans dönemine ait mezarlarda kullanılan kiremitler bulunmuştur. Bu çiftliğin tarihi manzarası oldukça etkileyicidir ayrıca Kız Çiftliği’ne giderken uğrayabileceğiniz Ulubeyler Köyü’nde bulunan 850 yaşında 12 metre genişliğindeki çınar ağacı da görmenizi ve fotoğraflarını çekmenizi öneririz.

Dünyaca Ünlü Assos’u Görün

Gömeç villa tatilinizde 1 saat mesafede yer alan Assos gezinizde tarihe ve doğaya doyacaksınız. İsterseniz Assos Antik Kenti’ne tekneyle de gitme şansınız bulunuyor.

Dünyaca ünlü Assos Antik Kenti sönmüş bir volkanik tepe üzerine, denizden 236 metre yükseklikte kurulmuştur. M.Ö. 6. yüzyıla kadar giden tarihiyle Assos, 3200 metre uzunluğunda 20 metre yüksekliğinde surlarla çevrilidir. Sizi çok etkileyecek olan bu antik surların birçok fotoğrafını çekebilirsiniz.

Assos Antik Kenti’nin en yüksek tepesinde yer alan Athena Tapınağı, Anadolu’da yapılan tek dor düzenindeki tapınaktır. Bu tapınak günümüze kadar korunabilmiş ve benzersiz atmosferiyle sizi etkileyecek bir yer. Athena, Assos’un koruyucu tanrıçasıdır, bu güzel tapınak da ona adanmıştır.

Dünyaca Ünlü Assos’u Görün
Dünyaca Ünlü Assos’u Görün

Assos’u gezerken hemen karşınızda Midilli Adası ve muhteşem manzaralarıyla Ege Denizi olacak. Midilli Adası’na karşı kurulmuş antik tiyatro bir kaya oyuğuna yapılmıştır ve 2500 kişiliktir. Tam bir Roma dönemi tiyatrosu olan Assos tiyatrosu görülmeye değer güzelliktedir. Bu güzel antik tiyatro günümüzde birçok festival ve konsere ev sahipliği yapıyor.

Yunan klasik çağında, kentin yönetim, siyasi ve ticaret işlerinin görüşülmesi için yurttaşların toplandığı kent alanı olan agora da antik kentte sizi etkileyecek yerlerden biridir. Agora karşılıklı iki n, üstü kapalı, sütunlu alan ile çevrilidir. Bu alanlar buraya toplanan yurttaşların güneş ve yağmurdan korunması için yapılmıştır. Agora’da aynı zamanda tarihi bir Bizans kilisesi kalıntısını ve spor eğitimlerinde kullanılan Gymnasion alanını görme şansı da bulacaksınız.

Gömeç villa tatilinizde ünlü Assos Antik Kenti’nin manzarası ve görülmeye değer tarihi eserleri sizi büyüleyecek.

Madra Dağı Kaya Sunaklarını Gezin

Gömeç’in hemen güneyinde yer alan Madra Dağı’nın eteklerinde bulunan Kaya sunakları, felsefi düşünce tarzının günümüze ulaşan önemli örnekleri olarak kabul ediliyor. Doğa ile bütünleşme isteğinin sergilendiği bu tarihi sunakları villa tatilinizde gezebilirsiniz.

Tunç Çağı döneminden kaldığı düşünülen bu eserlerde Frig inanç biçimi etkileri görülmektedir, sunaklar tanrılaştırılmış doğa ve bereket inancının en güzel örnekleridir.

Dağlık alanlarda önemli tepelerin üstüne kayalara şekiller verilerek yapılan eserler merdiven, niş, oyuk, derin çukur, kademeli düzenleme ve sunak biçimlidir. Sunak olarak yapılmış kaya oymaları tanrılara adaklar adanan dini törenlerde kurban kesmek için yapılmıştır. Kaya sunaklarının yapıldığı çağda Ana Tanrıça inanç sistemi hakimdi ve bu özenle hazırlanmış sunaklar Tanrıça ve eşine adanmıştır. Merkezinde bir Ana Tanrıça olan bu inanç sistemi, kaya sunağını Ana Tanrıça ve eşi ile özdeşleştirmektedir.

Burada gezeceğiniz 15 kült alan içinde Dedekaya en önemlisi kabul edilir, ayrıca burada göreceğiniz Deliktaş muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir bu yüzden bir tapınma alanı olarak kullanılmıştır.

Oksijen Cenneti Kazdağı Milli Parkında Doğa Yürüyüşleri Yapın

Gömeç villa tatilinizde Kazdağı Milli Parkı’nda, ülkemizin en oksijen yoğun bölgesinde, yemyeşil bir doğanın içinde harika doğa yürüyüşleri yapma fırsatı bulacaksınız.

Kazdağı, zengin bitki örtüsü nedeniyle 1994 yılında milli park ilan edildi ve Türkiye’nin en zengin bitki örtüsüne sahip bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bölge eşsiz konumuyla profesyonel dağcıları ve doğa yürüyüşçülerini kendine çeker. Çamlıbel, Pınarbaşı, Beyoba ve Mehmetalan köyleri doğal güzellikleri, geleneksel yaşam tarzları ve misafirperverlikleriyle milli park geziniz boyunca karşınıza çıkacak.

Oksijen Cenneti Kazdağı Milli Parkında Doğa Yürüyüşleri Yapın
Oksijen Cenneti Kazdağı Milli Parkında Doğa Yürüyüşleri Yapın

Kazdağı Milli Parkı, Edremit Körfezi’nin sahilleri boyunca doğudan batıya uzanır. Eski çağlarda İda denilen Kazdağı, Ege ve Marmara bölgelerini birbirinden ayırır. Bu doğa yürüyüşünüzde göreceğiniz zengin bitki örtüsü, fauna çeşitliliğiyle ünlü vadiler, antik çağlarda ilk güzellik yarışmasının yapıldığı yer olduğu söylenen mitolojik İda Dağı ve Sarıkız efsanesinin yer aldığı Sarıkız bölgesi sizi büyüleyecek.

Kazdağı Milli Parkı, 21.452 hektarlık bir alanı kapsıyor ve bu parkta 32 endemik bitki türü var. Bu türlerin bazıları ülkemizde sadece Sarıkız tepesi civarında bulunan bu izole alanlarda yetişiyor. Deniz seviyesinden 200 metreye kadar olan dağların güney yamaçlarında zeytin ağaçları, 800 metre yükseklikte çam ağaçları ve 1.500 metre yükseklikte karaçam görülebiliyor.

Deniz olmadan yapamıyorsanız, Küçükkuyu ile Edremit arasındaki sahili mutlaka görmeleri gerekir, bu bölgede Türkiye’nin en temiz, sakin ve ferahlatıcı sahilleri bulunuyor.

Deniz ve Tarihin Buluştuğu Ayvalık’ı Keşfedin

Gömeç villanıza sadece 20 dakika mesafede ülkemizin en sevilen tatil beldelerinden bir olan Ayvalık yer alıyor. Tatilinizde büyüleyici bir doğal güzelliğe sahip olan Ayvalık’ta gezebilir ve birbirinden güzel aktivitelere katılabilirsiniz.

Tatillerinizde tarihi yerleri gezmekten hoşlanıyorsanız Ayvalık’ta tarihi 6 cami, 6 kilise ve 2 manastır bulunuyor. Ayvalık ve çevresi tarihi açıdan oldukça zengindir, bu tatilinizde tarihe ve kültüre doyabilirsiniz.

Deniz ve Tarihin Buluştuğu Ayvalık’ı Keşfedin
Deniz ve Tarihin Buluştuğu Ayvalık’ı Keşfedin

Gömeç villa tatilinizi sıcak kumlara uzanarak dinlenmeyi ve bol bol yüzerek geçirmeyi planlıyorsanız, Ayvalık bu konuda da sizi tatmin edecektir. Tatilinizde ünlü Sarımsaklı plajı, Cunda Adası Plajı, Patriça Koyu, Ortunç Koyu, Çataltepe Plajı, Duba Plajı, Paşa Koyu gibi muhteşem plajlar ve koylarda tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca yakındaki adaları ve koyları keşfetmek için tekne turlarına katılabilir. Tekneniz mola verdiğinde dalış yaparak Ayvalık çevresindeki bu el değmemiş koyların sualtı yaşamını inceleyebilirsiniz.

Cunda Adası’nı Gezin

Gömeş villa tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Cunda Adası’dır. Cunda 22 Ayvalık adasının en büyüğüdür ve renkli panjurlu 150 senelik taş evleri, Taksiyarhis Kilisesi, zeytin ağaçları, deniz kenarında sallanan küçük balıkçı tekneleri ve Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla keşfedilmeyi bekleyen huzurlu dolu, cennet gibi bir adadır.

Turistler arasında çok popüler yerlerden biri olan Cunda Adası, villanıza 20 dakika uzaklıktaki Ayvalık’a bir köprü ile bağlıdır. Muhteşem doğal güzelliklerini görmek için akşamları Cunda Adası’nı ziyaret etmeniz ve büyüleyici gün batımında karşınıza çıkacak o görkemli manzarayı izleyerek akşam yemeğinizi yemenizi öneririz. Size çok lezzetli deniz ürünleri sunacak birçok güzel restoran bulabileceğiniz bu adada “Paplina” adlı balığı mutlaka denemelisiniz.

Cunda Adası’nı Gezin
Cunda Adası’nı Gezin

Cunda Adası oldukça rüzgârlı ve serin bir yerdir bundan dolayı da doğa yürüyüşçüleri adada gezmeyi ve doğal güzellikleri keşfetmeyi sever. Muhteşem doğal güzellikleri ve masmavi denizi ile turistleri kendine çeken bu ünlü adayı Gömeç villa tatilinizde ziyaret edebilir ve temiz hava eşliğinde güzel bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Taksiyarhis Kilisesini Görün

Türkiye’nin en özel müzelerinden biri olan Rahmi Koç Müzesi Taksiyarhis Kilisesi de Cunda Adası’nda bulunur. Bu tarihi kilise, eskiden adada yaşayan Rumlar tarafından Taksiyarhis olarak adlandırılan koruyucu baş melekler Cebrail ve Mikhail’e atfedilmiştir.

Taksiyarhis Kilisesi, görsel olarak çok etkileyici bir yer. Kilise, tek kubbeli, dikdörtgen planlı olan yapılmış ve o dönemde yaygın olarak kullanılan klasik mimari üslubunda inşa edilmiştir. Bölgeye özgü sarımsak taşından yapılmış olan kilisenin sadece bir çan kulesi hala ayakta, kilisenin içi de oldukça etkileyici dini figürler ve geometrik şekillerle süslü.

Taksiyarhis Kilisesi bir süre cami olarak da kullanılmış ama 1944 depreminden sonra terk edilmiştir. Bu bölgenin sit alanı ilan edilmesiyle bu eşsiz kilise restore edilmiş ve koruma altında olan bir kültür varlığı olarak kabul edilmiştir.

Taksiyarhis Kilisesi, Rahmi M. Koç’un girişimiyle 2014 tarihinde tamamlanarak ziyarete açılmış ve Cunda Adası’nın en önemli simgelerinden biri olmuştur. Artık müze olarak kullanılan bu kilisede geçmişten günümüze tüm dönemlere ait endüstriyle ve mühendislikle ilgili objeler, oyuncaklar, araba modelleri ve çeşitli ilginç aletler bulunur.

Aşıklar Tepesini Görün

Âşıklar Tepesi de Cunda Adası ziyaretinizde görmeniz gereken yerlerden biridir.  Burası, Ayvalık ve Cunda Adası arasındaki köprünün sol tarafında yer alan denizi gören bir tepedir. Bu tepede sizi dört duvarı kalmış, duvarları aşk mesajlarıyla dolu Agios Yannis Kilisesi karşılar. Aşıklar Tepesi’nden baktığınızda Cunda Adası’nın ve çevre adaların muhteşem manzarası karşısında büyüleneceksiniz.

Tabiat Parkı İçindeki Korunaklı Koylarda Yüzün

Gömeç villa tatilinizde hem doğal güzellikler arasında yürüyüşler yaparak dinleneceğiniz hem de korunaklı doğal koylarında yüzebileceğiniz Ayvalık Adaları Tabiat Parkı’nı mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Tabiat parkında güzel bir doğa yürüyüşü yaparak, bu bozulmamış doğa parçasının içindeki zengin biyolojik çeşitliliğin, birçok farklı bitki türünün arasında gezebilir ve doğanın içinde muhteşem bir gün geçirebilirsiniz. Akdeniz’de sadece iki yerde bulunan kızıl mercan türünü de burada görebilirsiniz.

Tabiat parkı koylarında, Türkiye’de başka bir yerde bulunmayacağınız 30 farklı seviyede dalış noktası var.

Tabiat Parkı İçindeki Korunaklı Koylarda Yüzün
Tabiat Parkı İçindeki Korunaklı Koylarda Yüzün

Temiz havası ve el değmemiş koruma altındaki doğal yaşamı ile Ayvalık Adaları Tabiat Parkı eşsiz bir yerdi. Bu parkı, içinde yer alan güzel yürüyüş yolları ve bisiklet parkurlarıyla kolayca gezebilirsiniz.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı içinde size muhteşem manzaralar sunacak Şeytan Sofrası, Pınar Boğazı ve Kuz Koyu gibi mutlaka görmeniz gereken yerler bulunur, bu muhteşem koylarda ben Ege’nin benzersiz manzaralarını izleyebilir hem de kendinizi masmavi sulara bırakarak keyifle yüzebilirsiniz.

Gömeç kiralık villa sayfamızdan aileniz veya arkadaşlarınızla yapacağınız villanızı seçtikten sonra temiz havaya ve doğal güzelliklere doyacağınız bu benzersiz bölgede tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.