Ayvacık villa tatilinizde yapabileceğiniz 12 eşsiz şey
Ayvacık villa tatilinizde yapabileceğiniz 12 eşsiz şey

Ayvacık beldesi her yıl yüz binlerce insanın ziyaret ettiği Assos ve Berhankale ile ünlüdür. Burası sadece doyasıya tarihi atmosferi yaşayabileceğiniz bir yer değil aynı zamanda muhteşem doğal güzellikleri, temiz havası, huzurlu ortamı ve tadabileceğiniz birbirinden güzel Ege yemekleriyle ruhunuzu dinlendirecek bir yer. Ayvacık kiralık villa hizmetlerimizi inceledikten sonra tatilinizde yapabileceğiniz 10 eşsiz şeye göz atabilirsiniz.

Doğal güzelliklerinden dolayı doğa meraklıları ve gezginlerin önemli duraklarından biri olan Ayvacık, unutulmaz anlar yaşayacağınız ve tüm tatil isteklerinize karşılık verebilecek zenginlikte harika bir tatil beldesi.

Assos’tan gün batımını izleyin, Behramkale’de bulunan Athena Tapınağı’na çıkın ve muhteşem deniz manzarasını izleyin.

Ayvacık kiralık villa sayfamızı inceleyerek aileniz veya arkadaşlarınızla yapacağınız tatil için villanızı seçtikten sonra Ayvacık ve çevresindeki güzellikleri keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Assos Antik Kentinin Güzelliklerini Keşfedin

Villanıza sadece 25 dakika mesafede yer alan dünyaca ünlü Assos, size tarihin ve doğanın mükemmel bir uyumunu sunacak.

Assos Antik Kenti sönmüş bir volkanik tepe üzerine, denizden 236 metre yükseklikte kurulmuştur. M.Ö. 6. yüzyıla kadar giden tarihiyle Assos, 3200 metre uzunluğunda 20 metre yüksekliğinde surlarla çevrilidir. Sizi çok etkileyecek olan bu antik surların birçok fotoğrafını çekebilirsiniz.

Assos Antik Kenti’nin en yüksek tepesinde yer alan Athena Tapınağı, Anadolu’da yapılan tek dor düzenindeki tapınaktır. Bu tapınak günümüze kadar korunabilmiş ve benzersiz atmosferiyle sizi etkileyecek bir yer. Athena, Assos’un koruyucu tanrıçasıdır, bu güzel tapınak da ona adanmıştır.

Assos’u gezerken hemen karşınızda Midilli Adası ve muhteşem manzaralarıyla Ege Denizi olacak. Midilli Adası’na karşı kurulmuş antik tiyatro bir kaya oyuğuna yapılmıştır ve 2500 kişiliktir. Tam br Roma dönemi tiyatrosu olan Assos tiyatrosu görülmeye değer güzelliktedir. Bu güzel antik tiyatro günümüzde birçok festival ve konsere ev sahipliği yapıyor.

Yunan klasik çağında, kentin yönetim, siyasi ve ticaret işlerinin görüşülmesi için yurttaşların toplandığı kent alanı olan agora da antik kentte sizi etkileyecek yerlerden biridir. Agora karşılıklı iki n, üstü kapalı, sütunlu alan ile çevrilidir. Bu alanlar buraya toplanan yurttaşların güneş ve yağmurdan korunması için yapılmıştır. Agora’da aynı zamanda tarihi bir Bizans kilisesi kalıntısını ve spor eğitimlerinde kullanılan Gymnasion alanını görme şansı da bulacaksınız.

Ayvacık villa tatilinizde ünlü Assos Antik Kenti’ni mutlaka gezmeli hem manzaralarıyla hem de tarihi eserleriyle sizi büyüleyecek bu yerde güzel bir geçirmenizi öneririz.

Assos Limanında Kahve İçin

Assos’un antik limanı günümüze kadar özenle korunmuş bir yerdir ve burada gezerken taş sokaklarda ve sahilde inanılmaz bir uyuma şahit olacaksınız.

Assos limanında kahve için
Assos limanında kahve için

Limanın güzel manzarası eşliğinde kahvenizi yudumlayarak şehrin bütün stresinden kurtulup rahatlamanız mümkün ayrıca isterseniz Assos limanında denize de girebilir ve antik limanın sularından serinleyebilirsiniz.

Apollon Smintheus Tapınağı’nı Gezin

Ayvacık, Gülpınar beldesi sınırlarında, Bahçeleriçi mevkisinde yer alan Apollon Smintheus Tapınağı tatilinizde gezebileceğiniz eşsiz bir antik kent.

Homeros’un ünlü İlyada Destanı’nda adı geçen Apollon Smintheus Tapınağı görülmeye değer güzelliktedir. Bölgede tapınak dışında, güzel Roma ve Bizans yapıları da bulunuyor.

Tapınağın yapıldığı Helenistik çağda, yörede suyun bol olması Apollon Tapınağı’nın buraya yapılmasında etkili olmuştur Apollon, kehanette bulunmak için suya ihtiyaç duyar bu nedenle tapınak bu alanda kurulmuştur.

Hayran kalacağınız Apollon Tapınağı M.Ö. 330 yılında arasında klasik İyon stilinde yapılmıştır. Bu tapınak bu bölgedeki tek Apollon Tapınağı’dır.

Apollon Smintheus Tapınağı’nı gezin
Apollon Smintheus Tapınağı’nı gezin

Tapınak dar yüzeyler 23 metre, uzun kenarlar 42 metre olan ölçüleriyle ilgi çekicidir.

Alt yapısında üç farklı taş kullanılan tapınağın temeli yöreye özgü tüf taşından yapılmış, temelin üstünde ise bölgede çok görülen andezit-bazalt taşları kullanılmıştır.

Mermer bloklarla döşenen gezebileceğiniz kutsal alanda 3 oda bulunuyor. Kutsal ön oda, kutsal oda ve arka oda olarak ayrılan bu bölümlerden kutsal odada Paroslu heykeltıraş Skopas’ın yaptığı düşünülen tanrı Apollon’un heykelinin bulunduğu biliniyor.

Tapınak hakkından antik kaynaklarda ünlü Roma İmparatoru Sezar’ın burayı ziyaret ettiği biliniyor. Tapınak kalıntılarını ve tapınaktan çıkan birbirinden güzel tarihi eserleri, burada bulunan müzede inceleyebilirsiniz.

Muhteşem Zeus Sunağını Görün

Ayvacık beldesine bağlı, Adatepe Köyü’nün üst tarafında, Gargaran tepesi eski Yunan kültürüne göre, tanrılarına kurbanlar sunmak üzere yapılmış bulunan Zeus Sunağına ev sahipliği yapıyor. Eski Yunanlılar; savaşta galip gelmek, kuraklıktan, hastalıktan kurtulmak, bereketli ürün alabilmek, felaketlerden korunmak için tanrılara kurban vermeyi adet haline getirmişlerdi.

Tanrılara kurban adama törenlerinin yapıldığı yer olan Zeus Sunağını Ayvacık villa tatilinizde gezmenizi öneriyoruz. Zeus Sunağı’nın yer aldığı mağaranın ön tarafı uçurumdur ve burada göreceğiniz manzara oldukça etkileyici.

Homeros, İlyada Destanı’nda Zeus Sunağı’ndan şöyle bahsetmiştir “Hera, dosdoğru yürüdü Gargaran doruğuna. İda’nın en yüksek tepesiydi bu. Bulutları devşiren Zeus, onu gördü. Görür görmez aşk sardı düşünceli kafasını ve Hera, Zeus’un dokuz eşinin birincisi oldu.”

Afrodit Kaplıcasında Şifa Bulun

Şifalı sularında derman aramaya gelenlerle dolup taşan kaplıcalar rivayete göre tarihte bilinen ilk güzellik kraliçesi olan Tanrıça Adrodit tarafından bulunmuştur. Ayvacık Küçük Çetmi köyünde yer alan kaplıcanın ilginç bir öyküsü var. Efsanelere göre cüzzam hastalığına yakalanarak güzelliği kaybolan Afrodit, Tanrı Zeus tarafından yanından uzaklaştırılır.

Afrodit kaplıcasında şifa bulun
Afrodit kaplıcasında şifa bulun

Kazdağı’nda gezerken bir kurdun suyun çıktığı mağaraya girdiğini görür. Buradan çıkan 42 derecelik şifalı sularda her gün yıkanan Afrodit cüzzamdan kurtularak eski güzelliğine yeniden kavuşur. Afrodit Kaplıcaları’nda 5 kişilik bir havuz ile 5 tane küvetli banyo odası var. Kaplıcanın Su sıcaklığı 43 derece, Ph değeri 7’dir. Ayvacık villa tatilinizde bu muhteşem kaplıcanın şifalı sularında rahatlayabilir, çevreyi saran çam ve zeytin ağaçları arasında keyifle dinlenebilirsiniz.

Sivrice Plajında Yüzün

Assos’da yer alan Sivrice Plajı, taşlık olup sahili, tertemiz denizi ve huzurlu ortamıyla doğayla baş başa kalıp rahatlamak için harika bir yer.

Bu plajda denizin üzerinde ahşaptan yapılmış iskelelerin üzerinde şemsiye şezlong ve minderlerden oluşan konforlu ortamlar bulabileceğiniz gibi, andezit taşından yapılmış masaların etrafında bir tahtası çıkmış ahşap bir sandalyede oturup balık yeme imkanınız da var.

Özellikle gün batımında sahilde karşınızda Midilli Adası ve muhteşem bir deniz manzarasını keyifle izleyebilirsiniz.

Behramkale Köyü’nü Gezin

Ayvacık villa tatilinizde Osmanlı Dönemi’nde kurulmuş olmasına rağmen sit alanı olduğu için özenle korunmuş Behramkale Köyü’nü yüzlerce yıllık tarihi şirin evlerini gezebilirsiniz.

Behramkale Köyü’nü gezin
Behramkale Köyü’nü gezin

Behramkale Köprüsü ve 1. Murat döneminde yapılan, klasik Osmanlı mimarisi örneği taşıyan Hüdavendigar Camisi de burada mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

Behramkale Köyü’nde taş evler ve tarihi mimariler arasında keyifle dolaşabilirsiniz. Köy içinde Assos mimarisinin taş işçiliğinin güzel örneklerini göreceksiniz.

Hüdaverdigar Camisi’ni Görün

Assos Berham Köyü’nde yer alan benzersiz Hüdaverdigar Camisi’ni Ayvacık tatilinizde gezebilirsiniz.

Bu benzersiz cami 14.yüzyıl sonunda Sultan Murat Hüdaverdigar döneminde yapılmıştır. Cami 250 metre yükseklikteki bir tepe üzerinde bulunuyor ve buraya çıktığınızda karşınıza muhteşem bir manzara çıkacak.

Hüdaverdigar Camisi dörtgen bir alanda inşa edilmiştir bu alanda bir kubbe ve sütunlu bir giriş kapısını da yer alıyor. Cami, Osmanlı mimarisinin tipik bir örneği olarak sizi etkileyecek güzellikte.

Cami yapılırken Bizans dönemi kalıntıları kullanılmış, Caminin mermerli giriş kapısı aynı zamanda Carnelius kilisesinin kapısıdır. Üzerinde haç işareti olan bir kapının, cami kapısı olarak kullanılmış olması ilginç ve dikkat çekicidir.

Hüdaverdigar Camisi’nin iç tasarımında yer alan resimlerde de kadırgalar gibi başka hiçbir camide kullanılmayan simgeler kullanılıyor. Minaresi de olmayan bu benzersiz caminin bol bol fotoğrafını çekebilirsiniz.

Hüdavendigar Köprüsünde Yürüyün

Ayvacık’tan Behramkale’ye giden eski yol üzerinde, Tuzla Çayı üzerine 14. yüzyılda 1. Murat Hüdavendigar tarafından inşa edilen bu eşsiz Köprü günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilen köprü Tuzla Çayı’nı seyretmek ve huzur bulmak için ideal bir yerdir.

Köprünün en dikkat çekici kısımları kemerleridir. Behramkale Camisi’nin benzersiz duvar tekniği burada da görülüyor. Köprünün, mimari yapısı Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yapılan köprülerin özelliklerini taşır.

600 yıldır ayakta duran ve hala kullanılmaya dev am eden bu tarihi köprüde yürüme fırsatını kaçırmayın.

Kadırga Koyu’nda Dalış Yapın

Ayvacık villa tatilinizde sakin bir ortamda güneşlenip yüzmek istiyorsanız Kadırga Koyu’nu ziyaret edebilirsiniz. Bu güzel koy Assos’un hemen güneyinde, 2 kilometre uzaklıktadır.

Ziyaretçiler tarafından çok sevilen bu koyda zeytin ağaçları altında, hoş bir deniz meltemiyle harika zaman geçireceksiniz. Uzun plajı ve çevresini saran yemyeşil ormanla Kadırga Koyu, berrak denizi ve zengin deniz canlılığından dolayı dalış için öncelikle tercih edilen yerlerden biri, burada bütün gün harika dalış deneyimleri yaşayabilirsiniz.

Asya Kıtasının En Uç Noktasını Görün

Ayvacık’a bağlı bir köy olan Babakale içinde görülmeye değer birçok güzellik barındırıyor.  Sakin, dinlendirici atmosferi ve tertemiz havasıyla Babakale bir balıkçı köyüdür.

Babakale Köyü, Asya kıtasının en uç noktasıdır. Babakale’de görebileceğiniz görkemli bir kale ve muhteşem bir deniz feneri bulunuyor.

Mavi bayraklı eşsiz denizinde keyifle yüzebileceğiniz bu köyün temiz sularına balıklar yumurta bırakır ve Babakale aynı zamanda “Akvaryum” olarak bilinir. Babakale denizi bölgenin en iyi dalış noktalarından biridir ve bu berrak sularda dalışlar yaparak zengin sualtı dünyasını keşfedebilirsiniz.

Asya Kıtası'nın en uç noktasını görün
Asya Kıtası’nın en uç noktasını görün

Hayran kalacağınız Babakale Kalesi, Asya kıtasının en uç noktasında yer alıyor, size eşsiz bir manzara sunacak Babakale Feneri’ni de bu kalede görebilirsiniz.

Babakale Fenerinin ışıkları her akşam Yunan adası Midilli’ye, Molivos Kalesine ve denizcilere ışık tutmaya devam ediyor.

Ayvacık villa tatilinizde hala büyük ölçüde sağlam olan Babakale Kalesi’nin ve size benzersiz fotoğraflar sunacak olan kale üstündeki deniz fenerini gezebilirsiniz.

Babakale’de Balık Yiyin

Ayvacık villa tatilinizde Babakale’ye mutlaka uğramalı ve burada balık tatmalısınız. Şirin bir balıkçık köyü olan Babakale Asya kıtasının en son ucudur ve deniz ürünlerinin zenginliğiyle ünlüdür.

Burada ilk denemeniz gereken balıktır ama yiyeceğiniz etler de koyunların kekikle beslenmesi sonucu mis gibi kekik kokuyor.

Sahil kenarında şirin bir balıkçı restoranı bularak deniz levreği, kılıç şiş, orfoz ızgara, iskorpit çorbasını, kırlangıç balığı çorbası ve karides tatlısı gibi birbirinden güzel lezzetleri denemelisiniz.

Babakale’nin ünlü ezine peynirinin, meşhur Babakale zeytininin, kekik suyunun, kalamarın ve otlarla yapılmış mezelerin de tadına bakmanızı öneririz.

Ayvacık ve çevresi eğlence, tarih ve kültür açısından çok zengindir, Ayvacık villa kiralama sayfamızdan villanızı kiraladıktan sonra tatilinizde bu bölgeyi keşfetmeye doyamayacaksınız.

Aileniz veya arkadaşlarınızla geçireceğiniz unutulmaz bir tatil için Ayvacık villa kiralama hizmetimizi inceleyin ve bu yaz muhteşem bir tatil yaşayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.