Ezine kiralık villa tatilinizde gezebileceğiniz 11 muhteşem yer

Çanakkale iline bağlı olan Ezine, doğuda mitolojik efsanelere konu olan Kazdağı, batıda harika kumsallarıyla Ege denizi, güneyde Ayvacık ve kuzeyde Çanakkale ile çevrili son yılların en sevilen villa tatil yerlerinden biridir. Ezine kiralık villa sayfamızdan tatiliniz için size en uygun villayı seçtikten sonra her tarafı antik kalıntılarla çevrili ve doğal güzellikleriyle ünlü Ezine’yi keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Ezine tarihi yerleri kadar ezine peyniriyle de ünlüdür, bu muhteşem peynirin birçok sahtesi olmasından dolayı gerçek ezine peyniri lezzetini burada deneme şansı bulacaksınız.

Ezine kiralık villa hizmetlerimizi inceleyin ve benzersiz Ezine’de gezebileceğiniz eşsiz yerleri anlattığımız yazımıza göz atın.

Kestanbol Termal Kaplıcalarında Rahatlayın

Ezine villanıza sadece 20 dakika uzaklıkta yer alan Kestanbol kaplıcaları antik çağlardan beri insanlara şifa dağıtmaya devam ediyor.

Tarihi efsanelere göre Hz.İsa’nın havarilerinden St. Paul  buraya gelerek bir ölüyü, kaplıcanın şifalı sularına sokarak tekrar diriltmiştir.

Kaplıcanın 67 derece sıcaklığındaki şifalı suları 6 PH derecesiyse sizi harika hissettirecektir.

Kaplıcanın sularında ve burada yapabileceğiniz şifalı çamur banyolarında kadın hastalıkları, romatizma, siyatik, kireçlenme, bazı kemik hastalıkları, üst yolunum yolu hastalıkları ve akciğer hastalıkları gibi birçok rahatsızlık tedavi ediliyor.

Neandria Antik Kenti’ni Gezin

Ezine villa tatilinizde gezebileceğiniz Neandria Antik Kenti, villanıza 20 kilometre uzaklıkta yer alan Çığrı Dağı üzerinde bulunmaktadır.

Bir Aiolia kenti olan Neandria, 1899 yılında Alman arkeolog Robert Koldewey tarafından keşfedildi.Kentin 3200 metre uzunluğunda, 3 metre kalınlığındaki surlarının, M.Ö. 5. yüzyılda inşa edildiği sanılmaktadır. Günümüze kadar ulaşan bu görkemli surların 11 kulesi ve çok sayıda girişini bu gezinizde görebilirsiniz.

Alexandria Troas Antik Kenti Sokaklarında Yürüyün
Alexandria Troas Antik Kenti Sokaklarında Yürüyün

Antik kalenin içinde bulunan M.Ö. 7. yüzyılın sonunda yapıldığı düşünülen Aiolia düzenindeki Apollon Tapınağı, bu antik kentte gezebileceğiniz en önemli mimari yapıdır.

Neandria Antik Kenti’nde Apollon Tapınağı’nın dışında, Zeus kutsal alanı, arkaik ve klasik dönemlerden kalmış tarihi evleri ve şehir duvarları dışındaki nekropolde bulunan çeşitli lahitleri, pithosları ve antik mezarları da gezebilirsiniz.

Abdurrahman Camisi’ni Ziyaret Edin

Ezine villa tatilinizde gezebileceğiniz yerlerden 1310 yılında Sultan Orhan Gazi tarafından yaptırılan bu eşsiz cami yalın, alçak ve kalın duvarlı yapısıyla Osmanlı camilerinin ilk örneklerinden olması nedeniyle tarihi açıdan çok önemlidir.

Tarihi Abdurrahman Camisi’nin cemaat yeri mermer sütunlu ve ahşap kemerleriyle görüşmeye değer güzelliktedir. Tarihi cami halk arasında, Ulucami olarak da bilinir.

Aslıhan Bey Külliyesi’ni Gezin

Cami, türbe ve hamamdan oluşan efsanevi külliye Ezine’de gezmeniz gereken tarihi yerlerden biri. Ezine’nin 12 kilometre batısında Kemalli Köyü’nde yer alan, 14. yüzyılda Sultan Murad döneminde yapılan Aslıhan Bey Külliyesi tek kubbeli ve çarpraz tonozlu revaktan oluşuyor.

Külliyenin kuzeyinde büyük blok taşlardan yapılmış bir türbe vardır ve burada yer alan Selçuklu üslubu taş sanduka, 1383 yılında yapılmıştır. Külliyenin batısında yer alan görülmeye değer güzellikteki dört kubbeli hamam ise en eski Osmanlı yapılarından biridir.

Ezine’nin Muhteşem Plajlarında Yüzün

Ezine Plajı, villanıza 30 dakika mesafede yer alıyor ve güzel bir iskelenin yanında bulunuyor. Sakin ve huzurlu ortamıyla sizi rahatlatacak olan plaj temiz suları ve sahiliyle güzel bir geçirebileceğiniz bir yer ayrıca plaj çevresinde kafeler ve eğlence merkezleri de bulunuyor.

Ezine villa tatilinizde denize girebileceğiniz başka bir plaj da 22 kilometre uzaklıktaki Aktaş Plajı’dır. Burada ihtişamlı meşe ağaçlarının gölgesinde dinlenebilir ve hemen karşıda yer alan Bozcaada manzarası eşliğinde yüzebilirsiniz.

Ezine’nin Muhteşem Plajlarında Yüzün
Ezine’nin Muhteşem Plajlarında Yüzün

Aynı zamanda kamp alanı olarak da kullanılan Tavalı Plajı, villanıza 40 dakika uzaklıkta yer alıyor. Yemyeşil bir doğanın içinde, temiz denizi ve kum plajıyla size harika bir gün geçirtecek bu şirin plajı tatilinizde ziyaret edebilirsiniz.

Gelibolu Yarımadası Milli Parkı’nda Yürüyüş Yapın

Ezine villa tatilinizde size 1 saat mesafede ülkemizin en güzel milli parklarından biri bulunuyor. 1973 yılında milli park ilan edilmiş olan Gelibolu Yarımadası Milli Parkı’nda el değmemiş doğanın, harika temiz havanın ve tarihi anıtların eşliğinde doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Yüz ölçümü 33.490 hektar olan bu eşsiz milli park tarihiyle de ünlüdür. Birinci Dünya Savaşı’nda İtilaf Devletleri ile Osmanlı Ordusu arasında cereyan eden dünyanın en büyük savaşlarından biri olan Çanakkale Savaşı’nda yüz binlerce kayıp anısına yapılan, milli parkta yer alan anıtlar ve düzenlenen şehitlikler savaşın acılarını hatırlatmasının yanı sıra tarihin muhteşem zaferlerinden birini gözler önüne sermektedir.

Gelibolu Yarımadası Milli Parkı’nda Yürüyüş Yapın
Gelibolu Yarımadası Milli Parkı’nda Yürüyüş Yapın

250.000’i aşan Türk şehidinin aziz hatıraları üzerinde yükselen anıtlar ve yine 250.000’i aşkın İngiliz, Fransız, Avustralya ve Yeni Zelanda askerlerinin gömülü olduğu alanları da içine alan Milli Park, bugün bütün dünyaya barışın değerini anlatmaktadır. Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içerisinde 56 yerli anıt ve şehitlik 35 Yabancı Mezar ve Anıtları bulunuyor.

Çanakkale Şehitler Abidesi’ni Görün

Ezine villa tatilinizde gezebileceğiniz Gelibolu Yarımadası’nın en çok ziyaret edilen ana ziyaret noktası olan Çanakkale Şehitler Abidesi mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Abide, Eski Hisarlık Burnu üzerinde yer almaktadır. Abidenin temeli 17 Nisan 1954 tarihinde atılmıştır. İkinci Anafartalar Zaferi’nin 45. Yıldönümü olan 21 Ağustos 1960 tarihi ziyarete açılan Çanakkale Şehitler Abidesi, Çanakkale Muharebelerinde şehit düşen tüm askerlerimizi simgelemekte ve onların anısını yaşatmaktadır.

Çanakkale Şehitler Abidesi mimarı Doğan Erginbaş’ın kendi ifadesiyle bu muhteşem abide Tüm coğrafyalardan gelen şehitlerimizin toplu bir şekilde göğe yükselişini” temsil ediyor.

Çanakkale Şehitler Abidesi’ni Görün
Çanakkale Şehitler Abidesi’ni Görün

Abidenin ayaklarının üzerinde muharebe anlarını yansıtan kabartma rölyefler bulunuyor. Abidenin arka bölümünde yer alan sembolik mezarlıklar ise 2007 yılında ziyarete açılmıştır. Şehitlikte, Çanakkale Muharebeleri sırasında şehit düşen ve bugüne kadar isimleri tespit edilebilmiş 59.408 şehidimizin isimleri bulunmaktadır. Yine sembolik şehitliğin önünde muharebe dönemini yansıtan 45 metre uzunluğunda bir rölyef bulunmaktadır. Rölyefi geçtikten sonra, sembolik şehitliğin başlangıç bölümünde meçhul asker mezarı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934’te müttefik askerleri için söylediği sözlerin yer aldığı mermer bir kitabeyi inceleyebilirsiniz.

Alexandria Troas Antik Kenti Sokaklarında Yürüyün

Ezine’nin 15 kilometre batısındaki Dalyan Köyü’nde yer alan bu antik kent bölgede gezebileceğiniz, tatilinize tarihi bir atmosfer katabilecek bir yer.

Kentin ilk kurucusunun, M.Ö. 400 yıllarında ünlü tek gözlü Antigonos Monofialmos olduğu biliniyor. Büyük İskender’in ölümünden sonra Trakya kralı Lysimachos M.Ö. 310 yıllarında, bu yeni kurulan şehri genişletir ve bölgede bulunan diğer şehirlerin halkını buraya getirir, ve kentin adını da İskender’in asıl adı olan “Alexsandra” olarak değiştirir. Zamanla kenti, burada kurulan diğer şehirlerden ayırmak için isminin sonuna “Troas” kelimesi eklenir. Çevredeki halkın buraya yerleşmesi sonucu Alexandria Troas Antik Kenti Anadolu’nun en büyük antik kentlerinden biridir.

Romalılar, Suriye kralı Antiokhos ile yaptıkları savaş sırasında kent halkının kendilerine sadık kalmalarından etkilenirler ve bu antik kent, Romalıların gözdesi haline gelir. Özellikle, Roma imparatoru Sezar zamanında Alexandria Troas başkent olma konumuna gelir.

Roma imparatoru Hadrianus zamanında antik kente su yolu ve hamamlar yaptırılır. Atinalı zengin bir bilgin olan Herodes Atticus tarafından yaptırılan imar faaliyetleri kentin ününü ve önemini arttırır. Bu yapılardan, hamam, günümüze kadar gelebilmiştir.

Günümüze kadar ulaşan kalıntılara bakıldığında bu eşsiz antik kentin kurulduğu dönemdeki görkemini hemen göreceksiniz. Antik hamamın bulunduğu yerde hala şifalı kaplıca suları çıkmaktadır. Antik kent bölgedeki şifalı suların, antik çağdan bu yana varlığının en büyük kanıtıdır.

Alexandria Troas Antik Kenti’ni gezerken antik hamamı, sarayı, limanı ve çarşı kalıntılarını göreceksiniz. Kent aynı zamanda Hıristiyanlığın başlangıç noktası olması açısından da din tarihi açısından büyük önem taşıyor.

Efsanevi Afrodit Kaplıcası Sularını Deneyin

Şifalı sularında derman aramaya gelenlerle dolup taşan kaplıcalar rivayete göre tarihte bilinen ilk güzellik kraliçesi olan Tanrıça Adrodit tarafından bulunmuştur.

Ezine villanıza 25 kilometre mesafede bulunan Ayvacık Küçük Çetmi köyünde yer alan kaplıcanın ilginç bir öyküsü var. Efsanelere göre cüzzam hastalığına yakalanarak güzelliği kaybolan Afrodit, Tanrı Zeus tarafından yanından uzaklaştırılır. Kazdağı’nda gezerken bir kurdun suyun çıktığı mağaraya girdiğini görür. Buradan çıkan 42 derecelik şifalı sularda her gün yıkanan Afrodit cüzzamdan kurtularak eski güzelliğine yeniden kavuşur.

Afrodit Kaplıcaları’nda 5 kişilik bir havuz ile 5 tane küvetli banyo odası var. Kaplıcanın Su sıcaklığı 43 derece, Ph değeri 7’dir. Ezine villa tatilinizde bu muhteşem kaplıcanın şifalı sularında rahatlayabilir, çevreyi saran çam ve zeytin ağaçları arasında keyifle dinlenebilirsiniz.

Muhteşem Bir Koyda Dalış Yapın

Ezine villa tatilinizde Ege’nin en güzel koylarından birinde dalışlar yaparak sualtı dünyasının zenginliklerini inceleyebilirsiniz.

Muhteşem Bir Koyda Dalış Yapın
Muhteşem Bir Koyda Dalış Yapın

Ziyaretçiler tarafından çok sevilen Kadırga Koyu’nda zeytin ağaçları altında, hoş bir deniz meltemiyle harika zaman geçireceksiniz. Uzun plajı ve çevresini saran yemyeşil ormanla Kadırga Koyu, berrak denizi ve zengin deniz canlılığından dolayı dalış için öncelikle tercih edilen yerlerden biri, burada bütün gün harika dalış deneyimleri yaşayabilirsiniz.

Tarihi Babakale’yi Keşfedin

Ezine villanıza 25 kilometre uzaklıktaki Ayvacık’a bağlı bir köy olan Babakale içinde görülmeye değer birçok güzellik barındırıyor.  Sakin, dinlendirici atmosferi ve tertemiz havasıyla Babakale bir balıkçı köyüdür.

Babakale Köyü, Asya kıtasının en uç noktasıdır. Babakale’de görebileceğiniz görkemli bir kale ve muhteşem bir deniz feneri bulunuyor.

Mavi bayraklı eşsiz denizinde keyifle yüzebileceğiniz bu köyün temiz sularına balıklar yumurta bırakır ve Babakale aynı zamanda “Akvaryum” olarak bilinir. Babakale denizi bölgenin en iyi dalış noktalarından biridir ve bu berrak sularda dalışlar yaparak zengin sualtı dünyasını keşfedebilirsiniz.

Tarihi Babakale’yi Keşfedin
Tarihi Babakale’yi Keşfedin

Hayran kalacağınız Babakale Kalesi, Asya kıtasının en uç noktasında yer alıyor, size eşsiz bir manzara sunacak Babakale Feneri’ni de bu kalede görebilirsiniz. Babakale Feneri’nin ışıkları her akşam Yunan adası Midilli’ye, Molivos Kalesine ve denizcilere ışık tutmaya devam ediyor.

Ayrıca şirin bir balıkçık köyü olan Babakale deniz ürünlerinin zenginliğiyle ünlüdür. Burada ilk denemeniz gereken balıktır ama yiyeceğiniz etler de koyunların kekikle beslenmesi sonucu mis gibi kekik kokuyor.

Sahil kenarında şirin bir balıkçı restoranı bularak deniz levreği, kılıç şiş, orfoz ızgara, iskorpit çorbasını, kırlangıç balığı çorbası ve karides tatlısı gibi birbirinden güzel lezzetleri denemelisiniz.

Babakale’nin ünlü ezine peynirinin, meşhur Babakale zeytininin, kekik suyunun, kalamarın ve otlarla yapılmış mezelerin de tadına bakmanızı öneririz.

Ezine villa tatilinizde hala büyük ölçüde sağlam olan Babakale Kalesi’nin ve size benzersiz fotoğraflar sunacak olan kale üstündeki deniz fenerini gezebilirsiniz.

Ezine ve çevresi tarih ve kültür açısından çok zengindir, Ezine kiralık villa sayfamızdan villanızı kiraladıktan sonra tatilinizde bu bölgeyi keşfetmeye doyamayacaksınız.

Aileniz veya arkadaşlarınızla geçireceğiniz unutulmaz bir tatil için Ezine kiralık villa hizmetimizi inceleyin ve bu yaz muhteşem bir tatil yaşayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.