Enez Kiralık Villa Tatilinizde Trakya’nın İncisini Keşfedin
Enez Kiralık Villa Tatilinizde Trakya’nın İncisini Keşfedin

Meriç nehrinin denize döküldüğü yerde kurulan Enez, İstanbul’a yakınlığı, tertemiz denizi, sessiz ve huzur dolu ortamıyla villa tatilleri için aranan bir yer. Trakya’nın en uç noktalarından bir olan Enez, iki büyük limana sahip bir kent olarak tarihte ün kazanmıştır. Güneyinde Ege Denizi, doğusunda muhteşem çam ormanları, kuzeyinde Hasarlı Dağı ve önünde lagün göller ile çevrili Enez’de doğal güzelliklere doyacaksınız. Enez kiralık villa hizmetlerimizi inceleyin ve Trakya’da villa tatilleri için en çok tercih edilen yerlerden biri olan Enez’te unutulmaz bir tatil yaşayın. Enez kiralık villa hizmetlerine göz attıktan sonra Enez kiralık villa tatilinizde bölgenin muhteşem doğasını keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Enez’in Tertemiz Sahillerinde Yüzün

Saroz Körfezi, dünyada kendini temizleme özelliğine sahip çok az yerden biri o yüzden bu kıyılardaki sahil şerifi boyunca her yerden denize girmek mümkün.

Enez, çok berrak ve temiz deniziyle size harika bir yüzme deneyimi sunacak bir tatil beldesi. Ayrıca sualtı yaşamı konusunda da çok zengin olan bu sularda birçok dalış kulübü bulunuyor.

Enez’in Tertemiz Sahillerinde Yüzün
Enez’in Tertemiz Sahillerinde Yüzün

Enez kiralık villa tatilinizde Vakıf, Sultaniçe, Gülçavuş ve Büyükevren sahillerinin uzun ve temiz kumsallarında doyasıya güneşlenebilir ve berrak denizde şnorkelle dalışlar yapabilirsiniz. Bu bölgenin denizinde yüzmek oldukça güvenli.

Enez son yıllarda turizm konusunda kendini geliştiren bir belde. Arkasında harika ormanların yer aldığı kumsallarında karşıdaki Yunanistan kıyılarının ve Yunan Samathoki Adası’nın muhteşem manzaralarını izleyerek ince kumlu kumsallarda ve berraklığıyla akvaryumu andıran muhteşem denizde keyifli bir gün geçireceksiniz.

Gala Gölü Milli Parkı’nda Doğa Yürüyüşleri Yapın

Enez kiralık villa tatilinizde Trakya’nın kuş cenneti olarak bilinen Gala Gölü Milli Parkı’nı mutlaka gezmenizi öneririz. Bu muhteşem milli park eşsiz doğasıyla ziyaretçileri büyülüyor.

Ülkemizin 36. Milli parkı olan Gala Gölü Milli Parkı, Meriç Deltası içinde yer alıyor. Park, içinde yer alan Büyük Gala Gölü, Küçük Gala Gölü, Pamuklu Göl ve Hisarlı Dağı olmak üzere 6087 hektarlık bir alana yayılmış durumda. Ülkemizin en önemli doğa, kuş göçü ve bitki alanlarını kapsayan bu güzel milli parkta 511 bitki ve 517 hayvan türü bulunuyor.

Enez tatilinizde bu görkemli parkta yapılan doğa yürüyüşlerine katılarak, sulak alanlarının bolluğunda dolayı kuş göçünde önemli bir durak olan bu milli parkın eşsiz doğasını keşfedebilirsiniz.

Gala Gölü Milli Parkı’nda Doğa Yürüyüşleri Yapın
Gala Gölü Milli Parkı’nda Doğa Yürüyüşleri Yapın

Gala Gölü Milli Parkı’nda 217 farklı kuş türünü gözlemleyebilirsiniz. Bu türlerden 46 türü yerli, 27 türü kış göçmeni ve 90 türü yaz göçmeni kuşlarıdır. Böylesi bir kuş zenginliğiyle milli park, Trakya bölgesinin kuş cenneti olarak anılıyor. Kuş gözlem konusunda uluslararası bir üne sahip olan Gala Gölü Milli Parkı’nda kışın bile 35.000’den fazla kuşu bir arada görmek mümkün.

Doğa yürüyüşünüzde mola vereceğiniz Tuztepe’de göçmen kuşları yakından izleme ve doğanın muhteşem manzaralarının fotoğraflarını çekme fırsatını bulacaksınız.

Doğa yürüyüşünüz Gala Gölü Milli Parkı içerisinde bulunan 12 kilometrelik yürüyüş parkurunda yapılacak. Bu yürüyüşünüzde yemyeşil ormanların ve kuş seslerinin arasında keyifli bir gün geçireceksiniz.

Tarihi Enez Kalesi’ni Gezin

Enez’in simgesi olan bu tarihi kaleyi villa tatilinizde gezmeyi unutmayın. Tarihi antik çağlara dayanan bu muhteşem kale, akropol denilen yüksek bir tepenin üzerine inşa edilmiştir. Balkanlardan gelen barbar akınlarını kesmek için yapılmış kalenin Bizans öncesi dönemlerde yapıldığı tahmin ediliyor.

Enez Kalesi’nin ana girişi doğudadır ama kuzey ve doğuda da iki büyük kapısı bulunur. Kaleyi gezerken sizi etkileyecek, her biri diğerinden farklı biçimlere sahip 15 kule ve 3 metreye 25 metrelik surlar görülmeye değer güzelliktedir.

Enez Kalesi’nin denize bakan tarafında da köşeli iki kule bulunuyor. Batıdan uzanan kale surlarının duvarı ise içeriye doğru bir eğim çizerek güneyden gelen duvarla birleşiyor. Bu yapım şekli kalenin yarım kubbe biçiminde olmasını sağlamış ve Meriç Irmağı’ndan gelecek tehlikelere karşı savunmayı güçlendirmiştir. 12. yüzyılda onarılan bu benzersiz kalenin yapı malzemesini kesme taş, tuğla ve antik mimari parçalar oluşturuyor. Enez Kalesi’nde yapılan arkeolojik kazılarda M.Ö. 4. ve 3. bin yıllarına ait ev eşyaları bulundu bu da buradaki yerleşimin Kalkolitik Çağ’a kadar uzandığını belgeledi.

Tarihi Enez Kalesi’ni Gezin
Tarihi Enez Kalesi’ni Gezin

Enez Kalesi Ayasofya Kilisesi veya diğer adıyla Fatih Camisi, bu tarihi kalenin içinde yer alan en önemli yapıdır. Günümüze kadar ayakta kalmaya başaran bu kilise görülmeye değer güzellikte.

Tarih boyunca birçok farklı yapı evresinden geçmiş olan kilise, Enez’in Osmanlılar tarafında alınmasıyla 1456’dan sonra Fatih adıyla camiye dönüştürülmüştür. 1894 yılında onarılan Fatih Camisi, 1965 yılına kadar kullanılmaya devam etti.  Birçok deprem geçiren ve kubbelerinde önemli çatlaklar olan bu tarihi yapı Enez’de en çok ziyaret edilen yerlerden biri.

Enez Kalesi ve Fatih Camisi hem muhteşem görünümleri hem de kaleye çıktığınızda sizi karşılayacak benzersiz manzarasıyla sizi etkileyecek yerler.

Dalyan (Lagün) Gölü’nde Balık Avlayın

Enez kiralık villa tatilinizde gezebileceğiniz doğal güzelliklerden biri de Dalyan Gölü’dür. Enez Körfezi’nin Meriç Nehri’nden gelen alüvyonlarla dolmasından oluşan bir yer olan Dalyan Gölü, özellikle balık tutmak için ideal bir yer. Tatilinizde burada balıkçı tekneleriyle yapılan balık avı turlarına katılabilir ve gölün huzurlu atmosferinde hem dinlenebilir hem de eğlenebilirsiniz.

Dalyan (Lagün) Gölü’nde Balık Avlayın
Dalyan (Lagün) Gölü’nde Balık Avlayın

Yumurtlamak için göle giren balıklar bu gölü doğal bir balık üretim havuzuna çevirmiş durumda, bu yüzden burada size bütün tatiliniz boyunca yetecek kadar balık tutmanız mümkün.

Berraklığıyla Ünlü Altınkum Plajı Sularında Yüzün

Saroz Körfezi gibi Enez’in ünlü Altınkum Plajı da dünyada kendi kendini yenileyebilen az sayıdaki olağanüstü yerlerden biri. İnanılmaz bir denize sahip bu plajı Enez kiralık villa tatilinizde mutlaka görmenizi öneriyoruz.

İnce kumlardan oluşan harika sahili ve berrak deniziyle ziyaretçiler tarafından çok sevilen bir yer olan Altınkum Plajı’nın berrak sularında yanınızda balıklarla birlikte yüzeceksiniz.

Berraklığıyla Ünlü Altınkum Plajı Sularında Yüzün
Berraklığıyla Ünlü Altınkum Plajı Sularında Yüzün

Yaz aylarında oldukça kalabalık olan Altınkum Plajı’na erken saatlerde ve hafta içi gitmenizi öneririz. Çokça rüzgâr alan bir yer olmasından dolayı serin havasıyla ve karşısındaki Semadirek Adası’nın eşsiz manzarasıyla sizi büyüleyecek kadar güzel bir yer olan Altınkum Plajı, aynı zamanda villa tatilinizde sabah yürüyüşleri yapmanız için de ideal bir yer.

Enez Tatilinizde Yöresel Lezzetleri Keşfedin

Enez kiralık villa tatilinizde Saroz Körfezi’nin taze balıkları ve bu balık çeşitlerinden yapılan lezzetli balık çorbaları ilk denemeniz gereken yemekler.

Ayrıca Enez, yöresel yemeklerin yapıldığı küçük restoranlarıyla da ünlü. Enez sokaklarında bu güzel restoranlarda mola vererek daha önce hiç yemediğiniz yemekleri tadabilirsiniz.

Enez Tatilinizde Yöresel Lezzetleri Keşfedin
Enez Tatilinizde Yöresel Lezzetleri Keşfedin

Kahvaltılar içinse bu bölgede yetiştirilen hayvanlardan elde edilen keçi peynirleri ve özel fırınlarda pişirilen lezzetli köy ekmeklerini denemenizi öneririz.

Danişment Tabiat Parkı’nın Muhteşem Doğasında Dinlenin

Enez kiralık villa tatilinizde denize sıfır konumda yer alan ve Saroz Körfezi’nin pırıl pırıl sularını ve tertemiz havasını içinde barındıran Danişment Tabiat Parkı’nda huzur dolu bir gün geçirebilir, ormanlarla kaplı bu yerde gürültüden ve kalabalıklardan uzakta yılın bütün stresini üstünüzden atabilirsiniz.

Danişment Tabiat Parkı’nda muhteşem bir orman manzarasının içinde tertemiz denizde yüzebilir ve ağaçların gölgesinde piknik yapabilirsiniz. Burada duşlar, soyunma kabinleri, tuvaletler, elektrik ve internet ücretsiz olarak veriliyor. İhtiyacınız olduğunda alışveriş yapabileceğiniz market, güzel yemekler tadabileceğiniz restoranlar ve semaverde çay keyfi yapabileceğiniz çay bahçelerini de burada bulabilirsiniz.

Danişment Tabiat Parkı’nın Muhteşem Doğasında Dinlenin
Danişment Tabiat Parkı’nın Muhteşem Doğasında Dinlenin

Danişment Tabiat Parkı ormanlarla kaplı doğasından dolayı doğa sporları ve yürüyüşler yapmaya çok uygun, aynı zamanda bu güzel park Saroz Körfezi kenarında yer aldığı için masmavi sularında dalış yapabilir ve körfezin balık zenginliğini gözlemleyebilirsiniz.

Saroz Körfezi’nin muhteşem manzarasını size sunacak olan tabiat parkında mangal yapmak için özel bölümler bulunuyor, burada karşınızda muhteşem bir körfez manzarası eşliğinde harika zaman geçireceksiniz. Meşe Ormanlarıyla kaplı Danişment Tabiat Parkı, huzur ve eğlenceyi aynı anda sunabilen eşsiz bir yer.

Kral Kızı Bazilikası’nın Fotoğraflarını Çekin

Enez kiralık villa tatilinizde gezebileceğiniz görülmeye değer yerlerden biri de Kral Kızı Bazilikası’dır.

Enez’in güneydoğusunda, Ainos’un iki limanından biri olan bugünkü Taşaltı Gölü’nün batı yamacında, Kral Kızı olarak bilinen bölgede yer alan 30 metre uzunluğundaki tarihi bazilika, üç sütunlu bir yapıdır ve bu sütunlar arasında kare planlı odalar yer alır.

Son yıllarda yapılan kazılar ve araştırmalar bazilikanın şu ana kadar yedi yapı safhası geçirdiğini ve en eski yapı katının Roma Dönemi’ne kadar gittiğini göstermiştir. Bazilikanın inşaatında kullanılan mermer bloklar, Marmara Adası ile Semadirek’ten getirilmiştir.

Şelaleler Adası Samothraki’yi Gezin

Enez’in karşısında yer alan bu güzel Yunan Adası’nı da tatilinizde gezebilirsiniz. Samothraki, Enez tepelerinden de görülebilen oldukça heybetli bir adadır. Yan yatmış uyuyan bir insana benzediği için bu adaya bölgede “Uyuyan Güzel” de deniyor.

1500’e yakın adası olan Yunanistan’ın sadece 200’ünde yerleşim bulunuyor. Bu adaların bazıları dünyanın her yerinden bolca turist alan ünlü adalar, diğer bölümü ise Yunanistan’a veya Türkiye’ye olan yakınlıkları nedeniyle özellikle yazın çok fazla Yunan ve Türk turisti misafir eden adalar.

Tatilinizde sakin, huzur dolu ve doğal güzellikleriyle sizi büyüleyecek adalardan biri Semadirek (Samothraki) Adası’dır. Gökçeada’nın hemen üzerinde Trakya açıklarında, Yunanistan’ın en kıyıda köşede kalmış ve sakin adalarından olan Semadirek’de keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Adada, Trakya’dan bile görülebilen ve Ege’nin en yüksek zirvesi olan Saos Dağı, çevreyi saran ormanlar, şelaleler ve dağ yolları arasından gezebileceğiniz harika köyler bulunuyor. Semadirek Adası, plajları, doğa yürüyüşü rotaları ve buz gibi sularında yüzebileceğiniz şelaleleri ile oldukça farklı bir Yunan adasıdır. Bu güzel adayı muhteşem Ege deniz manzaraları ve görkemli şelaleler eşliğinde keşfedebilirsiniz

Şelaleler Adası Samothraki’yi Gezin
Şelaleler Adası Samothraki’yi Gezin

Semadirek Adası’nı diğer Yunan adalarından ayıran en büyük özellik adanın her yanına yayılmış birbirinden güzel şelaleleridir. Bu şelaleler Ege’nin en yüksek zirvesi olan Saos Dağı yamaçlarında başlıyor ve yemyeşil ormanların arasında dereler oluşturarak Ege’ye dökülüyor.

Adada gezebileceğiniz birçok şelale var, bunların arasında en çok ziyaret edilenleri Paradisos Şelalesi, Gria Vathra Şelalesi ve Fonias Şelalesi’dir. Harika doğa yürüyüşleriyle bu muhteşem şelaleleri keşfedebilir ve güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Tüm şelalelerin suları doğrudan dağdaki kaynaklardan geldiği için çok temiz ve içilebiliyor.

Ayıca bu şirin adada harika Ege yemekleri yiyebileceğiniz şirin restoranlar bulunuyor. Bu restoranlar, akşam üstü uzo ve harika yöresel yemekler eşliğinde güneşin batışını izlemek için harika yerler. Adanın restoranları, Ege Denizi’ni ve çevredeki diğer adaları kuş bakışı gören mükemmel manzaralarıyla ünlü.

Enez kiralık villa sayfamızdan aileniz veya arkadaşlarınızla yapacağınız tatil için villanızı seçtikten sonra çevresi tabiat parkları ve muhteşem plajlarla çevrili Enez’te harika bir tatil yapabilirsiniz.

Enez kiralık villa hizmetlerinizi inceleyin ve bu yıl yapacağınız yaz tatilinizi şimdiden planlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.