Ağva kiralık villa tatilinizde İstanbul’un incisini keşfedin
Ağva kiralık villa tatilinizde İstanbul’un incisini keşfedin

Şile’ye bağlı Ağva beldesi, İstanbul’un hemen yanı başında olmasına rağmen sakinliği ve huzuruyla çok özel bir yer. Son yılların bu bölgedeki en çok tercih edilen villa tatil merkezlerinden biri olan Ağva’da görebileceğiniz çok fazla doğal güzellik var. Ağva kiralık villa sayfamızdan villanızı seçerek hem doğal güzellikleri hem de tarihsel zenginlikleri ile size güzel bir tatil yaşatacak Ağva’da unutulmaz tatilinize başlayabilirsiniz.

Bu tatilinizde sizi muhteşem koylar, yemyeşil ormanlar, gizemli mağaralar, otantik köyler ve tarihi kaleler bekliyor.

Ağva kiralık villa sayfamızı inceledikten İstanbul’un incilerinden biri olan Ağva’yı keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Kilimli ve Kadırga Koylarında Yüzün

Ağva villanıza sadece 25 kilometre mesafede muhteşem güzellikleriyle sizi etkileyecek iki koy bulunuyor. Kilimli ve Kadırga koyları tatilinizde doğayla baş başa kalıp serin rüzgarlar eşliğinde harika piknikler yapabileceğiniz ve doyasıya yüzebileceğiniz yerler.

Oldukça sakin bir denize ve bembeyaz kumlara sahip olan Kilimli Koyu’nda aileniz ve çocuklarınızla harika bir deniz keyfi yaşayabilirsiniz. Buranın temiz suları aynı zamanda balıkların da geçiş noktalarından biri bu yüzden burada olta balıkçılığı yaparak da keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Kilimli ve Kadırga Koylarında Yüzün
Kilimli ve Kadırga Koylarında Yüzün

Kadırga Koyu ise kayalar tarafından çevrelenmiş yapısıyla eşsiz bir güzelliğe sahip. İnsan eli değmeden zaman içinde şekil almış kayaların bu muhteşem manzarası sizi büyüleyecek güzellikte. Kadırga koyunu saran eşsiz kayalar aynı zamanda bir güneşlenme platformu olarak da kullanılıyor. Bu benzersiz koy henüz yeni keşfediliyor bu nedenle oldukça sakin ve huzur dolu. Kadırga Koyu’nun size sunacağı manzaralar eşiğinde harika bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Ağva villanızın 7 kilometre uzağında yer alan Kadırga Koyu, doğa yürüyüşleri için de çok uygun 1 kilometrelik bir yürüyüş rotasına sahip.

Ağva Plajı’nda Güneşlenin

Villa tatilinizde bol bol yüzebileceğiniz Ağva Plajı, Göksu ve Yeşilçay gibi iki büyük nehrin tam denize döküldüğü noktada yer alıyor.

Ağva Plajı’nda Güneşlenin
Ağva Plajı’nda Güneşlenin

Ağva Plajı, 3 kilometreyi bulan uzunluğu ve 100 metre genişliğiyle oldukça güzel bir yer. Plajda tuvalet, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye kiralama gibi birçok olanak bulunuyor ayrıca burada güzel atıştırmalıklar ve soğuk içecekler bulabileceğiniz kafeler de mevcut.

Bu güzel plajda bütün gün yüzüp güneşlendikten sonra muhteşem gün batımı manzarasını izlemeyi unutmayın.

Kurfal Altı Plajı’nın Sakinliğinde Dinlenin

Kurfal Altı Plajı, çok uzun ve ince kumlu sahiliyle Ağva’da denize girilebilecek en güzel yerlerden biri. Göksu Deresi’nin denize döküldüğü noktadan başlayan Kurfal Altı Plajı, oldukça sakin bir yer. Bu güzel plajda kamp alanları, şezlong ve şemsiye hizmetleri de bulunuyor.

Kurfal Altı Plajı’nın Sakinliğinde Dinlenin
Kurfal Altı Plajı’nın Sakinliğinde Dinlenin

Kuzeyin sert rüzgarları tarafından oluşturulmuş bu kumsal, Karadeniz’in en güzel kumsallarından biridir. Bu kumlarda 20’den fazla endemik bitki türü var ve ülkemizde çok az görünen kum zambağına da rastlayabilirsiniz.

Kurfal Altı Plajı’nda yer alan falezler, kaya tırmanışları ve olta balıkçılığı yapmak için kullanılıyor. Size sakinlik ve huzur sunacak bu güzel plajı Ağva villa tatilinizde ziyaret edebilirsiniz.

Akçakese Köyü Sahilinde Balık Avlayın

Ağva villa tatilinizde yanı başınızda yer alan ve muhteşem doğasıyla size rahatlatacak, yılın bütün stresinizi üstünüzden atmanızı sağlayacak yer kesinlikle Alçakese Köyü’dür. Burası aynı zamanda İstanbullular için de bir doğaya kaçış noktası.

Şile’ye bağlı olan Akçakese Köyü, eşsiz bir kumsala ve kristal güzelliğinde berrak bir denize sahip. Köyün denizinde hem keyifle yüzüp şnorkelle dalışlar yapabilir hem de masmavi bir deniz manzarasını izleyerek balık tutabilirsiniz. Akçakese Köyü’nün eşsiz denizinin üstündeki yürüyerek ulaşabileceğiniz küçük adacıklar balık tutmak için idea yerler.

Akçakese Köyü Sahilinde Balık Avlayın
Akçakese Köyü Sahilinde Balık Avlayın

Aynı zamanda bu güzel sahil köyünde birçok harika piknik alanı bulunuyor. Köyün içinden organik gıdalar alarak burada güzel piknikler yapabilirsiniz.

Kalemköy’ü Gezin

Tarih boyunca birçok medeniyeti görmüş bu otantik köy, içinde geçmişin bütün izlerini taşıyor. Roma’dan kalma antik mezarları, Osmanlı camileri ve tarihi köy evleriyle Ağva villa tatilinizde Kalemköy’de güzel zaman geçirebilirsiniz.

Saklı Göl’ün Büyüleyici Manzarasını İzleyin

Ağva villa tatilinizde yemyeşil bir ortamda temiz hava eşliğinde huzur bulmak ve harika yöresel yemekler tatmak istiyorsanız Saklı Göl tam size göre. Karamandere’de yer alan gerçekten de saklanmış birçok güzelliği içinde barındıran Saklı Göl’de yeşil ormanların içinde, büyüleyici bir doğa manzarası sizleri bekliyor.

Saklı Göl’ün Büyüleyici Manzarasını İzleyin
Saklı Göl’ün Büyüleyici Manzarasını İzleyin

Köy Turlarına Katılın

Ağva villa tatilinizde yapacağınız güzel şeylerden biri de çevredeki otantik köyleri gezeceğiniz turlara katılmaktır. Yüzlerce yıllık tarihe sahip bu köylerde hem bu tarihi yerleri ziyaret edebilir hem de yöresel yemekleri tadabilir ve organik gıdalar alarak tatil alışverişinizi yapabilirsiniz.

Osmanlı İmparatorluğu’nun başlangıç dönemlerinde Türkmen aşiretlerinin kurduğu bu köyler günümüzde bile hala tarihi dokularını koruyor. Karamandere Köyü, Hasanlı Köyü, İsa Köy, Çataklı Köyü ve Yakuplu Köyü bu gezinizde göreceğiniz köylerden bazıları.

Gürlek Mağarasını Görün

Ağva villa tatilinizde bölgenin doğal güzelliklerinden biri olan ünlü Gürlek Mağarası’nı da gezme şansı bulacaksınız.

Gürlek Mağarası, yeşilin hakim olduğu yollardan ve dere kenarlarından geçerek ulaşabileceğiniz görülmeye değer bir yer. Mağaranın büyüleyici sarkıtlarının ve burada karşınıza çıkacak panoramik bölge manzaranın sizi çok etkileyeceğine eminiz.

Hacılı Köyü öğretmeni tarafından 1985 yılında keşfedilen Gürlek Mağarası’nda günümüze kadar pek çok arkeolog çalışmalar yaptı ve yapılan bu çalışmalar sonucunda Gürlek Mağarası’nın, ilk Hristiyanlık döneminde hapishane olarak kullanıldığı anlaşıldı ve 241 metre uzunluğa sahip olan mağaranın derinliklerinde birçok kemik bulundu. Mağaranın derinlerine inmek çok tehlikeli olduğundan izin verilmiyor.

Mağarada karşınıza çıkacak manzaranın ve yol boyunca göreceğiniz birçok doğal göletin bol bol fotoğraf çekeceksiniz.

Şile’yi Keşfedin

İstanbul’un şirin bir tatil beldesi olan Şile, Ağva villanıza sadece 45 dakika uzaklıkta. Şile beldesi sahip olduğu 10 kilometrelik sahil şeridi, harika kum plajları, güzel denizi, yemyeşil ormanları ve içinde barındırdığı güzellikleriyle keşfedilmeye değer bir yer. İstanbul’a 1 saat uzaklıkta bulunan Şile özellikle hafta sonları denize girmek ziyaretçiler tarafından akına uğruyor.

Şile’nin tarihi antik çağlara kadar uzanıyor hatta Şile’de yapılan kazılarda Cilalı Taş Devri ve Buzul Çağı sonrası dönemlerde bile yerleşim olduğu tespit edildi. Şile’nin kıyı şeridi tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır bunlar arasında Roma, Selçuklu ve Osmanlılar da var.

Şile’yi Keşfedin
Şile’yi Keşfedin

Günümüzde Şile’nin en önemli gelir kaynağı turizmdir. Hafta sonları ve yaz aylarında binlerce insanı kendine çeken Şile’de birçok harika restoran, kafe ve eğlence merkezi bulunuyor. Ayrıca Şile’nin uzun sahil şeridinde denize girilebilecek birçok güzel plaj var. Burada yüzebileceğiniz en güzel yerlerden biri Kumbaba Plajı’dır, ulaşımı kolay olan bu plajda güzel zaman geçirebilirsiniz.

Şile’yi keşfederken bölgenin ünlü köyleri olan Akçakese ve Kabakoz’u özellikle gezmenizi ve burada sakince ilerleyen doğal yaşamın tadını çıkarmanızı öneririz. Şile’de her yıl temmuz ayının son haftasında “Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali” düzenleniyor, uluslararası bir etkinlik olan bu festivalde birçok konser ve etkinlik izleme şansınız var.

Şile’de görmeniz gereken tarihi yerler

Şile Kalesi, Şile Feneri, Şile Evleri, Hanımsuyu Çeşmesi ve tarihi Osmanlı hamamını sayabiliriz. Ayrıca Yeniköy’de bulunan bir klişe kalıntısı ve vaftiz yeri, Sarıkavak Kalesi, Heciz Kalesi, Sortullu Köyü’nde bulunan lahit mezar ve Kabakoz Köyü’nde bulunan tarihi kilise kalıntısı da ziyaretçilerin gezdiği yerler arasında.

Şile’de gezebileceğiniz doğal güzellikler arasında ise Değirmençayırı Şelalesi, Onbir Göller Vadisi, Kumbaba Tepesi, Ağlayan Kaya ve çevre köylerde bulunan onlarca mağara sayılabilir.

Ağva villa tatilinizde gezebileceğiniz Şile, muhteşem balık restoranlarıyla da ünlü. Burası Karadeniz ve İstanbul Boğazı arasında balık geçişlerinin son noktası olduğu için oldukça geniş bir balık zenginliğine sahip. Şile’yi gezerken harika manzaralı balık restoranlarında taze deni ürünlerini tatmayı ihmal etmeyin.

Dünyaca ünlü Şile bezinden yapılmış ürünleri de bu gezinizde inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. El tezgahlarında dokunan ve sıcak yaz günlerinde vücudu serin tutma özelliği olan Şile bezinden yapılmış tişört, gömlek, elbise ve birçok el işini Şile çarşısında bulabilirsiniz.

Dört mevsim farklı güzelliklere sahip Şile, villa tatilinizde bol bol zaman geçireceğiniz ve huzurlu atmosferiyle sizi mutlu edecek güzellikte bir yer.

Ünlü Şile Feneri’ni Görün

Ağva villa tatilinizde gezebileceğiniz benzersiz yerlerden biri de Şile’de denizden 60 metre yükseklikteki kayaların üzerine bulunan Şile Feneri’dir. Karadeniz’den İstanbul’a gidecek gemilere yol göstermek amacıyla 1859 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan ihtişamlı deniz fenerinin tepesine 72 basamaktan oluşan merdivenle çıkabilirsiniz. Sekizgen şeklinde yapılmış bu tarihi fener, siyah beyaz çizgileriyle gündüz de görülmeyi kolaylaştıracak bir şekilde tasarlanmıştır.

Ünlü Şile Feneri’ni Görün
Ünlü Şile Feneri’ni Görün

Şile Feneri’ni gezerken burada yer alan müzeyi de ziyaret edebilirsiniz. Bu küçük müzede, deniz fenerinde tarih boyunca kullanılan gaz lambaları, tarihi cihazlar ve lambalar yer alıyor.

Şile Feneri muhteşem bir manzarayı gözlerinizin önüne serecek konumuyla tatilinizde mutlaka görmeniz gereken bir yer. Hem bu tarihi fenerin hem de benzersiz manzaranın bol bol fotoğrafını çekebilirsiniz.

Şile Kalesi’nden Manzarayı İzleyin

Şile’de Ocaklı Ada üzerinde yer alan tarihi Şile Kalesi’ni de Ağva villa tatilinizde gezebilirsiniz. Cenevizliler tarafından inşa edilmiş olan bu kale, yapıldığı dönemde denizden gelebilecek saldırıları izleme ve saldırılara karşı korunma amacını taşımıştır. Sonraki dönemlerde Osmanlılar tarafından da etkin olarak kullanılan Şile Kalesi, tarihi kaynaklarda Ocaklı Kale ismiyle de anılıyor.

Şile Kalesi’nden Manzarayı İzleyin
Şile Kalesi’nden Manzarayı İzleyin

Şile Kalesi günümüzde Şile’nin en önemli simgelerinden biridir ve burada en çok ziyaret edilen yerlerin başında yer alır. Tarihi kale, 12 metre yüksekliğe sahip.

2015 yılında restore edilerek son halini alan Şile Kalesi, muhteşem manzarasıyla sizi oldukça etkileyecek bir yer.

Şile Ağlayan Kayayı Gezin

Şile’de bulunan Ağlayan Kaya, bir insanın gözyaşlarını andırdığı için bu ismi almıştır ama aslında taşların arasından akan bir su kaynağıdır.

Ağlayan Kaya hem benzersiz görüntüsüyle hem de plajlarının güzelliğiyle villa tatilinizde görmeniz gereken bir yer. Oldukça dar bir koyda yer alan Ağlayan Kaya Plajı, bölgede bulunan ender mavi bayrak ödüllü plajlardan.

Oldukça dalgalı olan Ağlayan Kaya Plajı’nda bazen dalgalar 1 metreye kadar ulaşıyor bu yüzden buraya sadece çok iyi yüzme bilenlerin gitmesini öneriyoruz.

Ağva kiralık villa sayfamızdan aileniz veya arkadaşlarınızla yapacağınız tatil için villanızı seçerek yaz tatilinize Ağva’nın sakinliğinde dinlenebilirsiniz.

Ağva kiralık villa hizmetlerimizden villanızı seçmek çok kolaydır ve villalarımızı inceledikten sonra bütün yıl hayalini kurduğunuz bu tatilde yapacaklarınızı planlamaya başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.