Avşa Adası kiralık villa tatilinizde sizi bekleyen 10 harika şey
Avşa Adası kiralık villa tatilinizde sizi bekleyen 10 harika şey

Avşa Adası, İstanbul’a çok yakın bir turistik belde olmasından dolayı oldukça popüler ve sevilen bir yer. Bu güzel tatil adasına İstanbul’dan feribotla 3 saatte ulaşabilirsiniz. Harika plajları ve doğal ortamıyla ünlü Avşa Adası, son yılların villa tatilleri için de en çok tercih edilen yerler arasında. Avşa Adası kiralık villa sayfamızdan kendinize en uygun villayı seçtikten sonra Marmara’nın incisi bu cennet adayı keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Avşa villa kiralama hizmetimizi inceledikten sonra bu adada keşfedilmeyi bekleyen birbirinden güzel 10 şeye göz atabilirsiniz.

Doğa Harikası Avşa Adası’nı Keşfedin

Avşa, üzümleri ve şarabıyla ünlü şirin bir tatil adasıdır. Hem Erdek’e hem de İstanbul’a olan yakınlığından dolayı çok popüler olan Avşa’yı tatilinizde gezme şansı bulacaksınız.

Muhteşem plajlarında su sporları ve eşsiz bir ada manzarası eşliğinde bisiklet turları gibi birçok farklı aktiviteyi bulabileceğiniz bu adada harika zaman geçireceksiniz.

Adanın muhteşem koylarına gezi motorları ile kolayca gidebilirsiniz. Bu koylardan en ünlüleri Çınar Köyü, Kumburnu, Mavi Köy, Değirmen, Manastır, Kumtur ve Beyaz Saray’dır.

Ayrıca adanın içinde herhangi bir yere gitmek veya gezmek isterseniz, küçük gezi trenini de kullanabilirsiniz. Tarihi gezilerden hoşlanıyorsanız adada yer alan manastır ve şapel kalıntıları sizi etkileyecektir.

Avşa Adası’nın en güzel ve sevilen biri de Altınkum Plajı’dır. 15 dakikada ulaşabileceğiniz bu plaj ismine uygun olarak altın renkli kumsalıyla ünlü. Sığ denizinden dolayı özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilen bu güzel plajın berrak sularında doyasıya yüzebilir ve şnorkelle dalışlar yapabilirsiniz. Avşa’nın meşhur Şahin Tepesi’nin de bulunduğu Altınkum, birçok güzel restorana da ev sahipliği yapıyor.

Doğa Harikası Avşa Adası’nı Keşfedin
Doğa Harikası Avşa Adası’nı Keşfedin

Tarihi çınar ağaçlarının gölgesinde bir sahil keyfi yapmak istiyorsanız Avşa’nın en büyük koyu olan Çınar Koyu sizi bekliyor. Doğal ortamıyla çok sevilen bir yer olan Çınar Koyu’nun sessiz, sakin ortamı ve kristal güzelliğindeki denizi sizi çok etkileyecek. Burada bulunan küçük iskelelerden masmavi sulara atlayarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Adanın en korunaklı koyuysa Kadınlar Plajı’dır. Bu plaj adından da anlaşılacağı gibi sadece kadınlara özeldir ve çevresi kapalıdır. Avşa merkezden Yiğitler Köyü’ne giden dolmuşlarla ulaşılabilen ve Yiğitler Köyü’nü geçtikten sonra 5 dakikalık mesafede yer alan Kadınlar Plajı, adanın bakir koylarından biri. Huzurlu atmosferi ve güzel deniziyle bu plajda harika bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Avşa Adası’nda dalış yapma fırsatı da bulacak ve suyun altında tarihi Rum ve Bizans kalıntılarını inceleyebileceksiniz. Avşa Adası’nda aynı zamanda birçok eğlence merkezi bulunuyor. Burada gündüz altın plajlarda güneşlenip gece sahile yayılmış birçok bar ve kulüpte eğlenebilirsiniz.

Avşa Adası’nda güneşin batışını da izlemek de çok keyiflidir, akşam bir sahip restoranında taze deniz ürünlerinden oluşan yemeğinizi yerken denizin üstünde batan kızıl güneşin oluşturacağı manzaralara hayran kalacaksınız.

Avşa Adası’nda Gezilecek Tarihi Yerler

Adanın Çiftlik Mevkisi’nde denizin kenarında yapılmış, görülmeye değer güzellikte birçok kiremit mezar bulunuyor. Yine bu bölgede bulunan Osmanlı Dönemi’nden kalma bir mezarlıkta ise, büyük mermer levha ile kapatılmış bir Roma mezarı ve içinde de tarihi kemikleri görebilirsiniz.

Avşa Adası’nda Gezilecek Tarihi Yerler
Avşa Adası’nda Gezilecek Tarihi Yerler

Avşa Adası’nın Manastır Mevkisi’nde, denizin içinde 4 metre derinlikte tarihi küpler bulunuyor ve bu küplerin içinde iskeletleri çıplak gözle görme şansınız var. Yine Manastır Mevkisi ve civarında Roma ve Bizans dönemine ait olan ve denizden çıkarılan altın kral taçları ve küpe parçaları gibi birçok tarihi kalıntıyı inceleme şansı bulacaksınız.

Avşa Gece Hayatını Keşfedin

Tatilinizde göreceğiniz gibi Avşa‘da gece hayatı oldukça renkli ve hareketlidir. Son yıllarda turizme yaptığı yatırımlarla gelişen Avşa Adası’nda gece hayatı sabaha kadar sürüyor ve Avşa, Marmara’nın bu anlamda en canlı adası.

Avşa Gece Hayatını Keşfedin
Avşa Gece Hayatını Keşfedin

İskelenin hemen yanında yer alan Avşa barlar sokağında her türlü müzik zevkine göre eğlence mekanları bulunuyor. Bunlar dışında diğer eğlence alternatifleri arasında ise sahil kesiminde hizmet veren güzel kafeler, nargile evleri ve Avşa’nın ünlü lunaparkı sayılabilir.

Avşa Adası Yemeklerini Tadın

Avşa Adası villa tatilinizde tatmanız gereken ilk lezzet kesinlikle taze balıklar ve ada şarabıdır. Zeytin ve zeytinyağıyla da bilinen Avşa Adası’ndan şarapla birlikte birçok zeytinyağı ürünü de alabilirsiniz.

Avşa Adası Yemeklerini Tadın
Avşa Adası Yemeklerini Tadın

Avşa Adası’nda sahili boyu uzanan güzel restoranlar çok zengin kahvaltı menülerine sahip, burada muhteşem bir ada manzarası eşliğinde keyifli kahvaltılar yapabilirsiniz.

Paşalimanı Adası

Avşa Adası villa tatilinizde Marmara’nın ikinci büyük adası olan Paşalimanı Adası’nı da kolayca ziyaret etme fırsatınız var. Balıkesir’in Erdekilçesinde bağlı olan bu ada, sakinliği ve eşsiz doğasıyla görmeniz gereken bir yerdir. Adayı gezerken karşınıza çıkacak manzaralar oldukça etkileyici.

Paşalimanı Adası balıkçılığa çok elverişli olması sebebiyle yerli halk geçimini balıkçılıktan sağlar. Aynı zamanda zeytin, elma, üzüm, karadut, erik ve incir gibi her türlü sebze ve meyve adada yetiştiriliyor.

Ayrıca adada şarap üretimi için ada karası üzümü yetiştirilir, gezinizde bu üzümleri tatma şansı da bulacaksınız.

Paşalimanı Adası
Paşalimanı Adası

Paşalimanı Adası huzurlu atmosferi ve doğal güzelliğiyle yılın bütün stresini atabileceğiniz bir yer. Bu güzel adanın temiz havası ve sakinliğinden dolayı Bizans ve Osmanlılar döneminde sinir hastaları burada tedavi ediliyordu.

Temiz ve berrak deniz suyu ile Paşalimanı Adası dalış yapmak için çok uygundur ayrıca burada rüzgâr sörfü ve yelkencilik gibi su sporları yapabilir ve doyasıya eğlenebilirsiniz.

Avşa Adası villa tatilinizde Paşalimanı Adası’nı gezerken sahilde bulunan çay bahçelerinde keyif yapabilir ve muhteşem manzarayı izleyerek dinlenebilirsiniz.

Türkeli ve Yiğitler Köyü’nün Otantik Havasında Gezin

Şarapçılıkla ünlü olan bu köyler adanın batısında yer alan kıyı ovasının üzerinde kurulmuştur. Yiğitler Köyü’nün 1,5 kilometre güneybatısında eşsiz bir manastır kalıntısı gezebilir ve üzüm bahçeleri arasında keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Türkeli ve Yiğitler Köyü’nün Otantik Havasında Gezin
Türkeli ve Yiğitler Köyü’nün Otantik Havasında Gezin

Balıkçılıkla uğraşan bu köylerde muhteşem balıkçı restoranları bulacaksınız. Gezinizde yöresel mezeler ve benzersiz bir temiz hava eşliğinde lezzetli balıkların tadına bakmayı unutmayın.

Huzur Diyarı Marmara Adası’nı Gezin

Marmara Adası, Avşa’ya göre çok daha sakin ve huzurlu bir yerdir. Bu nedenle eğlence arayanlar rotalarını Avşa’ya çevirirken sakin bir atmosferde rahatlamak isteyenler Marmara Adası’nı tercih eder.

Avşa villa tatilinizde feribotla kolayca ulaşabileceğiniz bu şirin ada, nemsiz havası ve harika plajlarıyla size bekliyor.

Marmara Adası, Türkiye’nin en büyük ikinci adası, Marmara’nın ise en büyük adasıdır. İstanbul’a yakınlığı sayesinde çok ilgi çeken Marmara Adası, kafa dinlemek ve huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin rağbet ettiği bir yer.

Huzur Diyarı Marmara Adası’nı Gezin
Huzur Diyarı Marmara Adası’nı Gezin

Zeytin ve ceviz ağaçlarıyla ünlü olan adanın huzur içinde gezebileceğiniz dört köy bulunuyor. Bunlar arasında Çınarlı, bu güzel adadaki en hareketli köylerden biri. Yüzlerce yıl yaşındaki çınar ağaçlarıyla ünlü bu köy aynı zamanda bir balıkçı köyüdür. Çınar’da bulunan birbirinden güzel sahil restoranlarında lezzetli balık ziyafetleri yapabilirsiniz.

Gezebileceğiniz başka bir köy olan Gündoğdu Köyü ise yemyeşil doğası ile dikkat çekiyor, Gündoğdu’da pansiyonlar, restoranlar, benzin istasyonu ve tarihi bir postane var. Geçmişte şarap üretimi ve zeytinliklerle geçinen köy artık turizmden kazanç sağlıyor.

Marmara Adası’nda denize girilecek pek çok plaj var. Kolej Plajı, Şifalı Su, Manastır Plajı ve Çınarlı Plajı bu gezinizde ziyaret edebileceğiniz güzel plajlardan bazıları. Buradaki plajların en önemli özelliği ise sularının çok temiz ve az tuzlu olmasıdır.

Manyas Kuş Cennetini Gezin

Avşa Adası villanıza sadece 1 saat mesafede ülkemizin en büyük kuş cenneti olan Manyas Kuş Cenneti bulunuyor. Uluslararası öneme sahip bu muhteşem milli park, kuş zenginliğiyle Avrupa Konseyi tarafından A sınıf diplomasına sahip.

Manyas Gölü, çevresindeki bitki zenginliğiyle yaban hayatının gelişmesine olanak sağlamıştır. Ülkemizin ilk kuş cenneti olan Manyas, her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Manyas aslında ülkemizin en küçük milli parklarındandır ama sahip olduğu kuş topluluklarından dolayı en çok ziyaretçi çeken milli park da burasıdır.

Manyas Kuş Cennetini Gezin
Manyas Kuş Cennetini Gezin

Avşa Adası villa tatilinizde eşi bulunmaz doğal güzellikleri ile ünlü Manyas Kuş Cenneti Milli Parkında doğa yürüyüşleri turlarına katılarak bölgeyi keşfedebilirsiniz. Meşe, palamut, kızılçam, gürgen, çınar, ıhlamur ve zeytin ağaçları arasında yapacağınız bu doğa yürüyüşünde birçok kuş türünü de görme şansı bulacaksınız.

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı’nda doğa ve yaban hayatı muhteşem bir uyum içindedir. Bu benzersiz ekosistemin içinde bütün sorunlarınızı uzakta bırakarak yenileneceksiniz.

Milli park, 64 hektarlık bir alanı kapsıyor ve 266 tür kuş, 118 tür bitki, 23 tür balık ve çeşitli sürüngen türleriyle doğa yürüyüşünüzde sizi oldukça etkileyecek.

Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları arasındaki kuş göç yolları üzerinde bulunan eşsiz konumuyla Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı, Avşa Adası villa tatilinizde temiz havası ve yemyeşil doğasıyla sizi büyüleyecek bir yer.

Benzersiz Bir Doğada Yürüyüş Yapın

Avşa Adası villa tatilinizde feribotla 20 dakikada ulaşabileceğiniz Kapıdağ Yarımadası’nın muhteşem doğal hayatının içinde yürüyüşler yaparak rahatlayabilirsiniz. Yarımada’nın sadece kıyı kesimleri değil iç bölgeleri de görülmeye değer güzellikle bakir alanlara ve huzurlu bir atmosfere sahip.

Bu bölgede doğa yürüyüşü yapabileceğiniz 6 farklı rota bulunuyor, siz de kendinize en uygun rotayı seçerek tatilinizde yemyeşil doğanın içinde keyifle gezebilirsiniz.

Her mevsim ayrı güzel olan bu bölge yaz aylarında binlerce rengarenk çiçeğin süslediği, ormanların çevreyi sardığı, serin ve temiz havasıyla size kendine çekerken, sonbaharda sarı yaprakları her yeri sardığı doğasıyla kartpostal güzelliğinde manzaralar oluşturuyor.

Benzersiz Bir Doğada Yürüyüş Yapın
Benzersiz Bir Doğada Yürüyüş Yapın

Kapıdağ Yarımadası adeta doğa yürüyüşü yapmanız için özenle yaratılmış bir yer. Bir anda karşınıza çıkacak şelaleler, binlerce farklı tür çiçekle süslenmiş yollar, uçuşan kelebekler ve kuş sesleri arasında şehir yaşamının stresini hemen üstünüzden atacaksınız.

Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız Kapıdağ Yarımadası sizi büyüleyecek bir manzara zenginliğine sahip. Sadece doğa güzellikleri değil, tepelerden göreceğiniz muhteşem deniz, sahil ve gün batımı manzaraları da fotoğraflarınızı süsleyecek.

Bu bölgeyi isterseniz ATV veya motor safari turlarıyla da gezme şansınız bulunuyor. Çamurlu ve engebeli yollarda ormanların içlerine doğru motorunuzu sürerken çok keyifli hissedeceksiniz.

Avşa ve Kapıdağ Kıyılarını Tekne Turuyla Keşfedin

Avşa ve Kapıdağ kıyılarının birbirinden güzel koylarını ve masmavi denizini Avşa villa tatilinizde keşfedebilirsiniz.

Doğal güzellikleriyle ünlü bu bölgede birçok gizli koy bulunur, güzel bir tekne yolculuğuyla Avşa Adası ve Kapıdağ Yarımadası çevresinde muhteşem bir keşif gezisine çıkabilir, mola verdiğiniz her koy ve sahilde kendinizi serin sulara bırakarak doyasıya yüzebilirsiniz.

Avşa ve Kapıdağ Kıyılarını Tekne Turuyla Keşfedin
Avşa ve Kapıdağ Kıyılarını Tekne Turuyla Keşfedin

Aynı zamanda bölge, her seviyeye uygun dalışlar yapılabilecek birçok noktaya sahip. Sualtı dünyasını keşfetmek için yapacağınız tek şey kolayca bulabileceğiniz birçok dalış turundan birine katılmak.

Avşa Adası kiralık villa sayfamızı inceleyerek bütün bu güzellikleri ve çok daha fazlasını yaşayabileceğiniz tatiliniz için Avşa Adası’nı tercih edebilir ve burada rahatlatıcı bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Avşa Adası kiralık villa hizmetlerimizi inceleyin, villanızı seçin ve bu yaz her zamankinden farklı bir tatil yaşayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.