Yalıköy Kiralık Villa Tatilinizde İstanbul’un Gizli Cennetlerinden Birini Keşfedin
Yalıköy Kiralık Villa Tatilinizde İstanbul’un Gizli Cennetlerinden Birini Keşfedin

İstanbul’un Çatalca ilçesine bağlı Yalıköy, bu bölgenin Karadeniz’e kıyısı olan şirin tatil köylerinden biridir. 12 kilometrelik eşsiz sahili, Podima adı verilen özel kumlarla kaplı kumsalları, yemyeşil doğası ve çevresini saran tabiat parklarıyla Yalıköy, villa tatilleri için çok özel bir yer. Yalıköy kiralık villa sayfamızdan villanızı seçtikten sonra İstanbul’a yakınlığından dolayı özellikle tercih edilen bir tatil beldesi olan Yalıköy’ü keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Bölgenin gizli koylarını keşfedebileceğiniz tekne turları, ay ışığında yapılan doğa yürüyüşleri, benzersiz güzellikleriyle sizi etkileyecek tarihi yerleri, muhteşem kumlarla süslü uzun kumsalları ve insan eliyle yapılmış filmlere konu olan mağaralarıyla Yalıköy, yaz tatilinizi benzersiz kılacak özelliklere sahip bir yer.

Yalıköy kiralık villa hizmetlerinizi inceleyerek aileniz veya arkadaşlarınızla yapacağınız tatil için kendinize en uygun villayı seçin ve Yalıköy tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerleri anlattığımız yazımıza göz atın.

Yalıköy’ü Keşfedin

Yalıköy, İstanbul’a bağlı Çatalca’da bulunan eski bir Rum balıkçı köyüdür. Turizmi yeni gelişiyor olsa da 100 metre genişliğinde 12 kilometrelik eşsiz sahili, kıyılarını süsleyen yemyeşil ormanları, çevresindeki gölleri, piknik alanları, tabiat parkları ve birçok doğal güzelliğiyle ziyaretçilere harika bir tatil sunuyor.

Mükemmel sahiliyle sizi büyüleyecek bir yer olan Yalıköy’ün sakin ve huzur dolu atmosferinde yılın bütün stresini üstünüzden atabilirsiniz. Eskiden deniz korsanlarının üssü olarak kullanılan Yalıköy şimdi bölgenin önemli turizm beldelerinden biri.

Yalıköy’ü Keşfedin
Yalıköy’ü Keşfedin

Yalıköy’ün güzel sahilinin kumları oldukça ilginçtir. Podima taşı olarak bilinen ve Yalıköy sahilinden elde edilen kum, camın hammaddesi olarak kullanılıyor. İstanbul bahçelerinde süsleme amaçlı da kullanılan podima taşları da büyük ölçüde buradan çıkarılıyor.

Sakin ve yemyeşil ortamından dolayı birçok sanatçı bu bölgede ev alıyor. Mangal yapılabilecek özel yerlerin, kamp ve spor alanlarının bulunduğu Yalıköy aynı zamanda klorsuz sularıyla da ünlü. Burada tatilinizi yaparken bu suları tatmayı ve dönüşünüzde yanınıza almayı unutmayın.

Yalıköy Plajı’nda Yüzün

Yalıköy villa tatilinizde bölgenin en güzel plajlarından biri olan Yalıköy Plajı’na mutlaka uğramalı ve Podima kumlarıyla kaplı eşsiz kumsalda harika bir deniz deneyimi yaşamalısınız.

Yalıköy Plajı’nda Yüzün
Yalıköy Plajı’nda Yüzün

Güzelliğinden dolayı turistlerin çok ilgisini çeken, mavi ve yeşilin birleştiği bir yer olan Yalıköy Plajı’nda bütün gün yüzdükten sonra sahilde yer alan balıkçı restoranlarında lezzetli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

İnceğiz Mağaralarını Gezin

Yalıköy villa tatilinizde bu bölgede gezebileceğiniz en ilginç yerlerden biri de doğal yollardan oluşmamış, 5000 yıl önce insan eliyle yerleşim amaçlı yapılmış İnceğiz Mağaraları. Tatilinizde ulaşımı oldukça kolay olan bu mağaralara gezebilir ve mağaraların çevresine yapılmış piknik alanlarında harika doğa manzaraları eşliğinde dinlenebilirsiniz.

İnceğiz Mağaraları İstanbul’da insan eliyle yapılmış en eski yerleşim yerlerinin başında geliyor. Çatalca’nın İnceğiz Köyü’nün hemen yanında yer alan bu efsanevi mağaralar ülkemizde Kemal Sunal filmleriyle biliniyor. Bu mağaraların güzelliklerinden dolayı burada birçok Yeşilçam filmi çekildi.

İnceğiz Mağaralarını Gezin
İnceğiz Mağaralarını Gezin

Kireç taşı kayalarının oyularak yerleşim amaçlı yapılmış olan bu mağaralar sizi büyüleyecek güzellikte, burayı gezerken harika zaman geçirebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. İnceğiz Mağaraları ilk yapıldığı dönemlerde dört katlıydı ama zamanla hem depremler hem de aşınmayla bağlantıların büyük bölümü kopmuş durumda.

Ayrıca bu bölgede gezebileceğiniz İnceğiz Köyü’nde yer alan Karasu Deresi’nin oluşturduğu derin vadilerde bulunan üç katlı, benzersiz Bizans Manastır Mağaraları ve Kaya Kiliseleri de bulunuyor. Bu mağaralar da yine insan eliyle yapılmış yerler ve 1950 yılında keşfedildi.

Burada gezeceğiniz mağara katlarının birinde yer alan şapel görülmeye değer güzellikte. Odalarında haç kabartmalarının yer aldığı mağaraların Hristiyanlar döneminde yoğun olarak kullanılmış olduğu biliniyor.

Çilingoz Tabiat Parkı’nda Doğa Yürüyüşlerine Katılın

Yalıköy villa tatilinizde İstanbul’un en önemli tabiat parklarından biri olan Çilingoz Tabiat Parkı’nın el değmemiş doğasında huzurlu bir gün geçirmeyi ihmal etmeyin.

Bölgenin önemli kamp alanlarından bir olan tabiat parkı, 2011 yılından park statüsü kazandı ve 17.75 hektarlık bir alan üzerinde yer alıyor.

Çilingoz Tabiat Parkı’nda birçok rotayı kapsayan keyifli doğa yürüyüşleri düzenleniyor. Çilingoz Tabiat Parkı’da yer alan Çilingoz Deresi, yürüyüş rotalarının önemli duraklarından biri. Çilingoz Deresi etrafını saran sazlıklar size benzersiz bir dere, orman ve sazlık manzarası sunacak, burası doğa fotoğrafçılarının İstanbul’da en çok sevdiği yerler arasında.

Çilingoz Tabiat Parkı’nda Doğa Yürüyüşlerine Katılın
Çilingoz Tabiat Parkı’nda Doğa Yürüyüşlerine Katılın

Parkın içinde yer alan Çilingoz Plajı da bu eşsiz parkı gezerken mola vererek harika sularında yüzebileceğiniz bir yer. 80 metre genişliğinde ve ince kumlarla kaplı bir kumsala sahip olan Çilingoz Plajı, bölgenin sevilen plajlarından biri.

Çilingoz Tabiat Parkı aynı zamanda 2005 yılında Yaban Hayatı Koruma Sahası ilan edildi. Çilingoz, çok zengin bitki ve hayvan çeşitliliğine sahip. Koruma alanı olmasında dolayı av yasağının bulunduğu bu tabiat parkında doğa yürüyüşünüz sırasında karabatak, bıldırcın, ulluk, atmaca, ağaçkakan, leylek ve saksağan gibi kuş türlerini gözlemleme şansı bulacaksınız. Ayrıca doğa yürüyüşünüze karacalar, geyikler, tilkiler, sansarlar ve sincaplar da eşlik edecek.

Yalıköy villa tatilinizde isterseniz Çilingoz Tabiat Parkı’nda olta balıkçılığı da yapabilirsiniz. Burada alabalık, sazan ve tatlı su kefali gibi birçok balık türünü yakalama şansınız var.

Doğa yürüyüşünüz sonunda tabiat parkı içinde bulunan kır lokantasında tertemiz hava eşliğinde keyifli bir yemek yiyebilir ve yorgunluk kahvenizi içebilirsiniz.

Yalıköy Lezzetlerini Keşfedin

Yalıköy villa tatilinizde bölgenin temiz havası iştahınızı açacak, bu güzel köyde birçok yöresel yemek tatmanız mümkün. Burada sofraları süsleyen en önemli şey balıktır. Karadeniz’de bulunan bütün balık çeşitlerinin birçok farklı yemeğini tadabileceğiniz Yalıköy’de özellikle sardalya, kalkan ve lüferi denemenizi öneriyoruz.

Yalıköy Lezzetlerini Keşfedin
Yalıköy Lezzetlerini Keşfedin

Ayrıca Yalıköy tatilinizde muhteşem bir Karadeniz manzarası karşısında tamamı organik ürünlerden oluşan benzersiz köy kahvaltıları da yapabilirsiniz.

Çatalca’yı Keşfedin

İstanbul’un yüz ölçümü bakımından en büyük ilçesi olan Çatalca özenle korunmuş doğal güzellikleri, keyifle yüzebileceğiniz denizi ve temiz plajlarıyla ünlü bir yer. Yalıköy villa tatilinizde Çatalca’nın huzuru ve sakinliğiyle ünlü plajlarında güneşlenebilir ve harika bir deniz keyfi yapabilirsiniz.

Aynı zamanda Çatalca, Yıldız Dağları’nın büyük bölümü Çatalca sınırları içinde yer alıyor ve bu bölge İstanbul’un su ihtiyacını karşılıyor.

Çatalca'yı Keşfedin
Çatalca’yı Keşfedin

Şehrin kalabalığından kaçan insanların ziyaret ettiği bir yer olan Çatalca, Çatal Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. Özellikle temiz havasıyla sizi dinlendirecek ve yenileyecek olan Çatalca’yı, tatilinizde doyasıya gezebilirsiniz.

Çatalca, tarihin çok eski dönemlerinden beri yerleşim yeri olarak kullanılıyor. Burası görülmeye değer güzellikteki Roma döneminden kalma su kanallarına ve Bizans İmparatorluğu döneminde inşa edilmiş 75 kilometrelik “Uzun Duvar” olarak bilinen surlara sahip.

Yaz aylarında bile serin kalan havası ve düşük ne oranıyla Çatalca, İstanbul’dan hafta sonu kaçamağı yapmak isteyen ziyaretçilerin önemli duraklarından biridir. Çatalca’yı keşfederken görmeniz gereken yerlerin başında Dağyenice Alaiye Şehitliği geliyor. 1. Balkan Savaşları sırasında şehit olan askerler anısına yapılmış bu eşsiz şehitlik Çatalca’ya 25 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Çatalca Mübadele Müzesi’ni de villa tatilinizde gezmenizi öneriyoruz. Ülkemizdeki mübadeleyi anlatan ilk müze olan Mübadele Müzesi’nde, o dönemlere ait birçok önemli eser sergileniyor.

Çatalca’yı gezerken bisiklet kiralayabilir ve ilçenin harika doğasının içinde keyifli bir gezinti yapabilirsiniz. Çatalca’nın merkezinde bulunan tarihi Topuklu Çeşmesi bisiklet turunuz sırasında görebileceğiniz bir eser. 2. Ahmet zamanında yaptırılan bu çeşme hala ilk yapıldığı doğallığını koruyor, bu çeşmenin sağlıklı sularından içmeyi de ihmal etmeyin.

Çatalca gezinizde görebileceğiniz ünlü Çatalca Anıt Ağaçları da güzellikleriyle sizi büyüleyecektir. Yüzlerce yıllık bu ağaçların bol bol fotoğrafını çekebilirsiniz.

Bölgenin doğal güzelliklerinden dolayı burada birçok yürüyüş rotası bulunuyor, siz de kendinize en uygun rotayı belirleyebilir ve Karadeniz ormanları arasında, karşınızda muhteşem bir deniz manzarasıyla doğanın içinde ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Çatalca’nın gün batımı muhteşemdir, güzel bir restoranda akşam yemeğinizi yerken sahil manzarası eşliğinde batan güneşin tadını çıkarın.

Çilingoz Plajı’nda Yüzün

Yalıköy villa tatilinizde Yalıköy Plajı’yla birlikte burada denize girebileceğiniz bir başka plaj Çatalca’nın ünlü Çilingoz Plajı’dır.

El değmemiş doğasıyla sizi büyüleyecek bir yer olan Çilingoz Plajı, tabiat parkının bir parçası olduğu için koruma altında olan bir yer.

Çilingoz Plajı’nda Yüzün
Çilingoz Plajı’nda Yüzün

Tatilinizde yemyeşil tabiat parkı ormanları manzarası eşliğinde Çilingoz Plajı’nda doyasıya yüzebilir ve ağaçların gölgesinde dinlenebilirsiniz.

Yalıköy Gece Yürüyüşü Turlarına Katılın

Yalıköy villa tatilinizde Karadeniz kıyısındaki bu şirin köyde, yemyeşil orman ve masmavi deniz manzaralarının ay ışığıyla süslendiği gece yürüyüşü turlarına katılarak benzersiz bir gece geçirebilirsiniz.

Hem ormanlık alanlarda hem de Yalıköy’ün kristal güzelliğindeki kumlarla kaplı sahillerinde ay ışığında yapılan bu yürüyüşlerde isterseniz ay ışığında yüzme şansınız da var.

Bütün gece süren bu benzersiz gece yürüyüşlerinde bol bol yüzebilir ve tepelerden Karadeniz’in ihtişamlı manzaralarını izleyebilirsiniz. 12 kilometrelik bir parkurda gerçekleştirilen ay ışığı yürüyüşleri sabaha karşı güzel bir kahvaltıyla son buluyor.

Tekne Gezisiyle Benzersiz Koylarda Yüzün

Yalıköy villa tatilinizde yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri de bölgenin gizli kalmış koylarını keşfedebileceğiniz tam günlük tekne turlarıdır.

Teknede güneşlenin, hırçın Karadeniz’in serin sularında yüzün ve şnorkelle dalışlar yapın. Tekneniz bu keyifli yolculuk boyunca göz kamaştırıcı güzellikteki koyları ve plajları ziyaret edecek.

Tekneniz denizde yol alırken, deniz melteminin keyfini çıkarın ve yumuşak güneşin altında güneşlenin. En güzel koylarda yüzmeniz için birkaç mola verilecek. Yalıköy’ün 12 kilometrelik eşsiz sahilinin manzarasını izlerken Çatalca bölgesinin birçok doğal güzelliğinin fotoğrafını çekme fırsatı bulacaksınız.

Tekne Gezisiyle Benzersiz Koylarda Yüzün
Tekne Gezisiyle Benzersiz Koylarda Yüzün

Mola verilecek yerlerden biri olan Ormanlı Sahili hem Ormanlı Köyü’nün güzelliklerini hem de muhteşem bir orman manzarasını gözlerinizin önüne serecek. Çok temiz bir denize sahip olan Ormanlı Plajı’nda doyasıya yüzebilir ve dalışlar yaparak bölgenin sualtı zenginliklerini yakından görebilirsiniz.

Öğle yemeğinizde teknenizde hazırlanan taze deniz ürünlerinden oluşan lezzetleri tattıktan sonra bölgede henüz ziyaretçiler tarafından keşfedilmemiş harika bir sahil olan Evcik Plajı’na doğru yola çıkacaksınız. Çatalca’ya bağlı Karacaköy’ün Karadeniz kıyılarında olan Evcik Plajı, 10 kilometre uzunluğu, sakin ve huzurlu doğasıyla keyifle yüzebileceğiniz bir yer.

Tekne yolculuğunuz akşam muhteşem bir gün tamını eşliğinde sonra erecek ve siz de unutulmaz anılarla villanıza döneceksiniz.

Kurşunlugerme Su Kemerini Görün

Yalıköy villa tatilinizde size güzel manzaralar sunacak başka bir yer de Gümüşpınar Köyü yakınlarında yer alan tarihi Kurşunlugerme su kemeridir.

Kurşunlugerme Su Kemerini Görün
Kurşunlugerme Su Kemerini Görün

Derin bir vadi üzerinden geçen ve tarihi yüzyıllar önceye uzanan bu üç katlı kemerin bol bol fotoğrafını çekebilirsiniz.

Yalıköy’ün Muhteşem Gece Manzarasında Yemek Yiyin

Yalıköy’ün zirvelerinde ay ışığının ve muhteşem bir deniz manzarasının eşliğinde romantik akşam yemekleri yiyebilirsiniz.

Bu unutulmaz akşam yemeğine gitmek için çam ormanları arasından geçerek zirveye ulaşana kadar yola devam edeceksiniz. Burada yer alan birbirinden güzel restoranlarda adeta yıldızların arasında yemek yiyecek ve kendinizi dünyanın tepesinde hissedeceksiniz.

Yalıköy’ün Muhteşem Gece Manzarasında Yemek Yiyin
Yalıköy’ün Muhteşem Gece Manzarasında Yemek Yiyin

Yalıköy zirvelerinde bulunan restoranlarda romantik akşam yemeğinizi gökyüzündeki yıldızlar ve denizin muhteşem manzarası eşliğinde yiyebilir, oldukça romantik anlar yaşayabilir ve buradan unutulmaz anılarla ayrılabilirsiniz.

Yalıköy kiralık villa sayfamızı inceleyerek bütün bu güzellikleri ve çok daha fazlasını yaşayabileceğiniz tatiliniz için son yıllarda turizm konusunda adını duyurmaya başlayan tatil beldelerinden Yalıköy’ü keşfedebilir ve burada rahatlatıcı bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yalıköy kiralık villa hizmetlerimizi inceleyin, villanızı seçin ve bu yaz her zamankinden farklı bir tatil yaşayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.