Polonezköy Kiralık Villa Tatilinizde İstanbul’un Doğal Cennetini Keşfedin
Polonezköy Kiralık Villa Tatilinizde İstanbul’un Doğal Cennetini Keşfedin

İstanbul’un yanı başında yer alan, yemyeşil doğası, temiz havası, doğal güzellikleri, tabiat parkları, yürüyüş ve bisiklet parkurları ve birbirinden güzel restoranlarıyla tatilcilere keyifli zaman geçirme olanakları sunan Polonezköy aynı zamanda villa tatilleri için de tercih edilen yerlerin başında yer alıyor. Polonezköy kiralık villa sayfamızdan kendinize ne uygun villayı seçerek, yılın bütün stresini üstünüzden atacağınız tatilinize başlayabilir ve sakin bir ortamda doyasıya dinlenebilirsiniz.

Polonezköy, tatilcilere doğayla baş başa kalabilecekleri huzurlu bir tatil sunuyor. Burada yöresel mutfakları deneyebilir, başka hiçbir yerde bulamayacağız lezzetleri tadabilir, tarihi yerleri ve ilginç müzeleri ziyaret ederek harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Polonezköy kiralık villa hizmetlerimizi inceleyin ve İstanbul’un arka bahçesi olarak bilinen ve İstanbul’un cennet köşelerinden biri olan Polonezköy’de görmeniz gereken birbirinden güzel yerleri anlattığımız yazımızı okuyun.

Polonezköy İstanbul’un En Huzurlu Kaçış Noktası

Polonezköy, İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan, eski adı Adampol olan, doğal yapısını korumayı başarmış yemyeşil bir köydür. Karadeniz sahilinden 20 kilometre, İstanbul’un Boğaziçi kıyılarından ise 15 kilometre uzaklıkta olan Polonezköy’e girer girmez sizi tarihi bir kilise karşılar ve sonrası uçsuz bucaksız yeşilliklerdir.

Çoğunlukla Polonyalıların yaşadığı bu köy sadece İstanbul’un değil, ülkemizin de en güzel sürprizlerinden birisidir. Kuş sesleri ve yemyeşil ormanlar eşliğinde, huzurlu bir tatil yapabileceğiniz harika bir cennet köşesi olan Polonezköy, İstanbul’ un arka bahçesi olarak biliniyor.

Polonezköy İstanbul’un En Huzurlu Kaçış Noktası
Polonezköy İstanbul’un En Huzurlu Kaçış Noktası

Tatilinizde keşfedeceğiniz Polonezköy, ormanlarla çevrili dev bir doğa parkının ortasında kurulmuş nostaljik bir kültür adası gibidir. Polonezköy, avlusunda atların dolandığı çiftlikler ve huzur dolu atmosferiyle sizi büyüleyecek bir yer.

Polonezköy’ü keşfederken bol bol fotoğraflarını çekebileceğiniz göz alabildiğince geniş bir vadiye serpiştirilmiş otantik Polonez evleriyse özgün bir mimariye sizi hayran bırakacak güzellikte. Doğal manzaralarından dolayı Polonezköy doğa fotoğrafçıları tarafından ülkemizde en çok sevilen yerlerden birisidir.

Polonezköy Tarihini Keşfedin

Villa tatilinizi geçireceğiniz Polonezköy’ün oldukça ilginç bir tarihi var. Polonya ayaklanması sırasında hükümet başkanı, daha sonra da Polonyalı sürgünlerin siyasî lideri olan Prens Adam Czartoryski tarafından 1842 yılında kurulan Polonezköy’ün adı ilk başta kurucusunun adı olan Adam’dan dolayı Adamköy olarak belirlenmiştir. Köyün bulunduğu arazi, 1830’lu yıllarda Saint Benoît Fransız Lisesi‘ni yönetmekte olan Lazarist rahipler tarafından çiftlik olarak düzenlenmişti.

Paris’te göç alan Polonezköy, Prens Adam Czartoryski, İstanbul’a geldikten sonra 1850 yılında İslamiyet’i kabul ederek Mehmed Sadık Paşa adını aldı. Osmanlı Devleti’nde faaliyet gösteren Lazaryen rahiplerden gelecekte Adampol’un kurulacağı ormanlık bir araziyi satın aldı. İlk başta ancak 12 kişinin oturduğu köye sonraki yıllarda en çok geliştiği dönemde 220 sakin yerleşti.

Yıllar geçtikçe Polonezkoy/Adamköy gelişti, köyün nüfusu 1830 Polonya Ayaklanması ve 1853 Kırım Savaşı’na katılan askerlerin yanı sıra Sibirya sürgünü ve Çerkes esaretinden kaçan Polonyalılarla arttı.

İlk Polonezkoy sakinleri çiftçilik, hayvancılık ve ormancılıkla meşguldü. 1938 yılında Polonezköy sakinleri T.C. vatandaşlığına kabul edildiler. 1968 yılında Polonezköy sakinleri işledikleri topraklar üzerinde tapu hakkına sahip oldular. Öte yandan, Czartoryski ailesinin vârisleri ise Polonezköylüler lehine iyelik haklarından vazgeçtiler.

Polonezköy’e gelen ünlüler arasında Türkiye‘nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Macar piyanist Franz LisztFransız yazar Gustave FlaubertÇek yazar Karel Droz, Papa olan Nuncio Piskopos Angelo Roncalli, Polonya’nın 2. Dünya Savaşı sonrasındaki dışişleri bakanı Adam Rapacki bulunuyor.

Bugün bir tatil köyün dönüşmüş olan, muhteşem doğal güzellikleriyle gelen ziyaretçileri kendine hayran bırakan Polonezköy’de yaklaşık olarak 1.000 kişi yaşamaktadır.

Polonezköy’de her yaz Polonezköy’ün Polonya ile olan bağlarını vurgulayan Polonezköy Festivali düzenleniyor ve bu eğlenceli festivalde Polonezköylüler ve ziyaretçiler doyasına eğleniyor.

Zosia Rızı’nın Tarihi ve Kültürü Yansıtan Evini Ziyaret Edin

Polonezköy villa tatilinizde gezebileceğiniz Zosia Rızı’nın tarihi evi, bugün Türkiye ve Polonya dostluk ve konukseverliğinin simgesi haline gelen Polonezköy’ün en önemli gezi alanlarından biridir.

Zosia Rızı’nın evi vefatının ardından ailesi tarafından hatıra evine çevrilen yapı, ziyaretçilerin köy ve bölge hakkında en doğru bilgiye ulaşmasını sağlamıştır.

Polonezköy’ün resmi ziyaretlerinde ilk önce Zosia Rızı’nın Anı Evi ziyaret edilir. Polonya ve diğer ülkelerden gelen turistleri misafir eden ev, kitaplarda bile anılan ünlü bir yer olmuştur.

Zosia Rızı’nın evi Polonezköy tarihinin vazgeçilmez bir parçasıdır ve tüm dünyadan gelen misafirleri ağırlayan ev, aynı zamanda gençlerin buluştuğu bir kültür merkezidir

1900’lerin başından bugüne kadar fotoğraflar, yazılar ve belgeler ile yaşananlara ışık tutmakta olan bu tarihi evi tatilinizde ziyaret edebilir ve burada göreceğiniz fotoğrafları dikkatlice inceleyebilirsiniz. İlk olarak 1916’da tutulmaya başlayan Şeref Defteri’nin sayfalarına göz atabilir ve bu tarihi evin sıcak atmosferinde keyifli bir müze gezisi yapabilirsiniz.

Polonezköy Doğa Harikası Tabiat Parkı’nı Görün

Eşsiz bir doğası olan ve adım attığınız anda temiz havası ile baş döndüren Polonezköy Tabiat Parkı’nı villa tatilinizde mutlaka görmelisiniz. Villa tatilinizde burada uzun yürüyüşler yapabilir, bir ağacın gölgesinde dinlenebilir veya bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Polonezköy’ün 5 kilometrelik yürüyüş parkurunda gürgen, meşe, köknar, ağaçlarıyla kaplı ormanlık yollar, bol oksijen alabileceğiniz huzur dolu bir atmosfere sahip.

Polonezköy Doğa Harikası Tabiat Parkı’nı Görün
Polonezköy Doğa Harikası Tabiat Parkı’nı Görün

Yoğun yaşam temposundan uzaklaşmak ve doğayla baş başa dinlenmek için Polonezköy’ün eşsiz doğasında yürümek size ilaç gibi gelecektir.

Doğa yürüyüşünüz sırasında köy meydanı çevresindeki tezgahlarda el yapımı cam şişeler veya eşyalar, ahşaptan üretilmiş hediyelik eşyalar, yöre halkının yaptığı el oya işleri ve evde hazırlanmış lezzetli organik reçelleri de satın alabilirsiniz.

Czestochova Meryem Ana Kilisesi’ni Gezin

Polonezköy Mukaddes Ana Mabedi (Temple of Holy Anna) tarihi bir kilisedir. 1845-1846 yıllarında Saint François Boşnak rahipleri tarafından inşa edilen kilise, 1869 yılında depremde yıkılmış ve yerine bugünkü Czestochowalı Meryem Ana Kilisesi (Czestochowa’s Mother Mary Churc) 1914 yılında inşa edilmiştir.

Görüntüsüyle sizi etkileyecek bu kiliseyi, 1. Dünya Savaşı’nda Türk orduları karargâh olarak kullandı ve kilise 1918 yılında restore edildi.

Meryem Ana Kilisesi, Polonezköy’ün hemen girişinde yer almaktadır ve görülmeye değer güzellikte bir bahçeye sahiptir. Bu güzel kilise yıl içerisinde pek çok festival ve müzik resitallerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Bisiklet Turu İle Bölgeyi Keşfedin

Polonezköy aynı zamanda harika bisiklet parkurlarına da sahip bir yer. Türkiye’nin dünya çapında düzenlediği bisiklet yarışlarında da buradaki parkurlar kullanılıyor.

Bisiklet Turu İle Bölgeyi Keşfedin
Bisiklet Turu İle Bölgeyi Keşfedin

İstanbul’un en yeşil köylerinden biri olan Polonezköy’e sırf bisiklete binmek için bile gelenler var. Tatilinizde burada bisiklet kiralayabilir ve Polonezköy’ün eşsiz doğasını bisiklet üzerinde keşfedebilirsiniz.

Polonez Köy Kiraz Festivali’ne Katılın

Polonezköy villa tatilinizde haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen geleneksek Kiraz Festivali’ne de katılma şansınız bulunuyor.

Polonez Köy Kiraz Festivali’ne Katılın
Polonez Köy Kiraz Festivali’ne Katılın

Her yıl düzenli olarak yapıldığı için artık gelenekselleşen bu festival bir bayram coşkusu tadında gerçekleşiyor. Türkiye ve Polonya arasındaki bağları da güçlendiren festivalde­ konserler, folklor gösterileri, sergiler ve çeşitli kültürel aktivitelere katılıp eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Polonezköy Lezzetlerini Tadın

Tatilinizde Polonezköy’ün her yerinde pek çok harika restoran bulmanız mümkün. Doğanın içinde mangal hizmetleri sunan restoranlardan, harika köy kahvaltıları yapabileceğiniz köy bahçelerine kadar birçok mekanı burada gezme şansınız bulunuyor.

Burada tadabileceğiniz özel lezzetlerden biri ev yapımı meşhur Polonez pastasıdır. Bu lezzetli pastayı gün batımı manzarası eşliğinde çay veya kahveyle deneyebilirsiniz. Polonya usulüne göre yapılan vişne ve ceviz likörleri de ayrıca tatmaya değer.

Polonezköy’ün en meşhur ürünü ve simgesi kirazdır. Özellikle yaz aylarında köyü ziyaret ettiğinizde bol bol kiraz yemeyi ve almayı unutmayın.

Polonezköy Lezzetlerini Tadın
Polonezköy Lezzetlerini Tadın

Tatilinizde Polonezköy’de sabahları cennet gibi bahçelerde, çiçekler ve kuş sesleri eşliğinde ev yapımı reçelleri, doğal ürünleri ile zengin bir köy kahvaltısı yaparak güne merhaba diyebilir, meyve ağaçlarının altında minderlerde uzanabilir veya hamak keyfi yapabilirsiniz.

Polonezköy’deki kır lokantalarında Doğu ve Kuzey Avrupa mutfağının lezzetlerini tatmak da mümkün. Ponçki tatlısı, mantarlı piroşki böreği, fesleğenli sarma bonfile gibi başka yerde bulamayacağınız Polonya yemeklerini burada tadabilirsiniz.

Polonezköy Country Club Hayvan Parkı’nı Gezin

Polonezköy villa tatilinizde ziyaret edebileceğiniz Country Club Hayvan Parkı, 1981 senesinde hizmete girmiş bölgenin en eski tesisidir. Piknik alanı ve konaklama bölümü olarak iki kısımdan oluşan tesisin konaklama bölümü 100 kişi kapasitelidir. Bu alanda çocuk parkı, yüzme havuzu, masa tenisi sahaları ve olağanüstü güzellikte ufak bir gölet bulunmaktadır.

Polonezköy Country Club Hayvan Parkı’nı Gezin
Polonezköy Country Club Hayvan Parkı’nı Gezin

Country Club içinde havuz keyfi, hayvanat bahçesi, kahvaltı, mangal, çeşitli çocuk oyun alanları olan çok geniş bir yerdir. Ailenizle burada bütün gün güzel zaman geçirebilirsiniz.

1995 senesinde hobi olarak hayvan beslemeye başlanan Country Club daha sonra bu sevgiyi büyüterek kanguru, geyik ve lamaya kadar çok geniş bir hayvanat bahçesi oluşturmuş ve misafirlere hizmet vermeye başlamıştır. Burada hayvanlarla iletişim kurmak ve onlardan güzel enerjiler almak sizi rahatlatacaktır.

Kadınlar Plajı’nda Yüzün

Polonezköy villa tatilinizde yüzebileceğiniz ilginç yerlerden biri de Kadınlar Plajı’dır. İstanbul Boğazı’nın başlangıç noktasında 3. köprünün yapıldığı yerde bulunan Polonezköy Kadınlar Plajı, sıcak yaz günlerinde sadece kadınların bulunduğu ortamda denize girmek isteyen kadınlara, keyifle denize girme olanağı tanıyor.

Kadınlar Plajı’nda Yüzün
Kadınlar Plajı’nda Yüzün

Liman içerisinde olmasından dolayı dalgasız bir denizi olan Kadınlar Plajı’nda şezlong ve şemsiye bulunmuyor. Temiz denizi ve ince kumlarıyla güzel bir sahil keyfi yapabileceğiniz bir yer olan Kadınlar Plajı’nı tatilinizde ziyaret edebilirsiniz.

Açık Hava Ahşap Heykel Müzesini Gezin

Polonezköy’ün hemen girişinde, Polonezköy Kültür Evi’nin önündeki yemyeşil alanda sergilenen ağaç heykeller görülmeye değer güzelliktedir.

Aynı zamanda burada yeşillikler arasında banklarda oturarak dinlenebilirsiniz. Türkiyeli ve Polonyalı sanatçıların eserlerini ve ağaç oyma sanatının birbirinden güzel ve fantastik yapıtlarını burada görebilirsiniz. Mimar Sinan Üniversitesi sanat öğrencileri ve Polonyalı sanatçıların ortak eseri olan heykeller Polonezköy’e özgü geleneksel değerleri ifade ediyor.

Göztepe Tabiat Parkı’nda Piknik Yapın

Polonezköy hem kendi doğasıyla hem de hemen yanı başında bulunan muhteşem yerlerle doğal hayata doyabileceğiniz bir yer. Tatilinizde piknik yaparak güzel zaman geçirebileceğiniz Göztepe Tabiat Parkı Beykoz ilçesi içinde yer alıyor ve 2013 yılında Tabiat Parkı ilan edildi. Bu muhteşem park 59 hektarlık bir alana yayılıyor.

Göztepe Tabiat Parkı, zengin bitki ve hayvan çeşitliliğiyle bilinen bir yerdir. Özenle korunan tabiat parkında bulunan bitki faunasının bir parçası ağırlıklı olarak iğne yapraklı ağaçlardan oluşmaktadır. Göztepe Tabiat Parkı’nda en çok gözlemlenen bitkiler karaçam, defne, boylu dişbudak, meşe türleri, kocayemiş, funda çalısı, Anadolu saparnası gibi türlerden oluşmaktadır.

Yaban hayatı zenginliğiyle de ziyaretçileri kendine hayran bırakan Göztepe Tabiat Parkı’nda görebileceğiniz vahşi hayvanlardan bazıları ise yaban domuzu, kurt, çakal, tilki, karaca, kirpi, köstebek, gelincik, ağaç sansarı, kokarca, porsuk, tavşan, sincap gibi türlerdir.

Göztepe Tabiat Parkı’nda Piknik Yapın
Göztepe Tabiat Parkı’nda Piknik Yapın

Tabiat parkı gezinizde karaçam ağaçlarının altında keyifli bir piknik yapabilir, size muhteşem manzaralar sunacak yürüyüş parkurlarında temiz hava eşliğinde doğa yürüyüşü yapabilir, çocuklarınızla oyunlar oynayabilir ve şehrin bütün stresini üstünüzden atarak dinlenebilirsiniz.

Göztepe Tabiat Parkı da Polonezköy’ün ünlü parkları gibi İstanbullular için şehirden bir kaçış noktası ve yemyeşil bir arka bahçe konumundadır.

Polonezköy kiralık villa sayfamızı inceleyerek bütün bu güzellikleri ve çok daha fazlasını yaşayabileceğiniz tatiliniz için son yıllarda villa tatilleri konusunda aranan beldelerden biri olan Polonezköy’ü seçebilir ve burada rahatlatıcı bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Polonezköy kiralık villa hizmetlerimizi inceleyin, villanızı seçin ve bu yaz her zamankinden farklı bir tatil yaşayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.