Aliağa Villa Tatilinizde Gezebileceğiniz 11 Benzersiz Yer
Aliağa Villa Tatilinizde Gezebileceğiniz 11 Benzersiz Yer

İzmir merkezine 50 dakika uzaklıkta yer alan Aliağa, huzurlu atmosferi, sakin plajları, doğal ve tarihi zenginlikleriyle son yıllarda tatillerinde sakin bir ortam arayan turistlerin tercih ettiği bir tatil beldesidir. Aliağa villa kiralama sayfamızdan aileniz veya arkadaşlarınızla yapacağınız tatil için villanızı seçerek, bu sakin ve huzurlu tatil beldesinde güzel bir tatil yapabilirsiniz. Aliağa villa kiralama hizmetlerinizden villanızı seçtikten sonra bu şirin tatil beldesinde görebileceğiniz 14 muhteşem şey göz atmanızı öneririz.

Eşsiz Koyları Gezeceğiniz Tekne Turlarına Katılın

Aliağa ve çevresi barındırdığı doğal güzellikleri ve masmavi koyları ile tekne turları için tercih edilen yerlerden biridir. Burada kolayca günlük turlar bulabilir ve bölge teknenize yüzüp güneşlenerek keşfedebilirsiniz.

Tekne turları ile Aliağa ve çevresinin yeşil ile mavinin en güzel tonlarını beraber sunan ender koylarını gezebilir yüzme molaları ile saklı kalmış koylarda plajlarda yüzmenin güneşlenmenin zevkini tadabilirsiniz.

Tekne turunuzda Foça, Karaburun Yarımadası, Mordoğan ve Ayvalık çevresindeki birbirinden güzel onlarca koyu gezecek ve her molanızda kendinizi serin sulara bırakarak keyifle yüzeceksiniz.

Aliağa Polis Plajında Yüzün

Kum sahili ve tertemiz deniziyle bu plaj İzmir ve çevresinin en güzel plajları arasında gösteriliyor.

Aliağa Polis Plajında Yüzün
Aliağa Polis Plajında Yüzün

Özellikle çocuklu aileler için uygun olan deniziyle bu plajda harika bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz. Şezlong, şemsiye ve güzel kafeler bulabileceğiniz bu sevimli plaj size güzel bir deniz günü vaat ediyor.

Kyme Antik Kentini Keşfedin

Aliağa villa tatilinizde gezebileceğiniz önemli tarihi yerlerden biri Kyme Antik Kenti’dir. Burası Aiolis kentleri arasındaki en önemli ve en büyük yerleşim alanıdır.

Antik Kyme kenti kalıntılarını, Aliağa villanıza sadece 6 kilometre uzaktadır. Efsaneye göre, Kyme M.Ö. 2. yüzyıl sonlarında, derin bir koy içinde kuzeyinden gelen halk tarafından kurulmuştur.

Bir liman kenti olan Kyme’den günümüze kalan az sayıda eseri bu tarihi gezinizde inceleyebilirsiniz.

Myrina Antik Kentini Görün

Aliağa’da gezebileceğiniz diğer bir antik kentte Amazon Kraliçesi Myrina’ya adanmış ilginç Myrina Antik Kentidir. Antik dönemde bölgenin en önemli kentlerinden biri olan Myrina Çandarlı Körfezinin sonunda yer alır.

Bu gizemli kent hakkında çok az bilgi var, Myrina halkının amazonlarla ne ilgisi olduğu ise bilinmiyor. Eldeki bilgilere göre Myrina Antik Kenti M.Ö. 1000 yılında Yunan topluluklar tarafından kurulmuştur.

BU gizemli antik kentte görülmeye değer birçok tarihi eser bulunuyor. Yapılan arkeolojik kazılarda burada binlerce antik mezar gün yüzüne çıkarıldı. Kenti gezerken birbirinden ilginç figürleri, lahitleri, lahit kapaklarını ve daha birçok eseri görme şansı bulacaksınız.

Gryneion Antik Kentinin Sahilinde Yüzün

Aliağa villa tatilinizde gezebileceğiniz başka bir antik kentte Kehanet Kenti olarak bilinen Gryneion Antik Kenti’dir.

Şakran beldesi yakınlarında yer alan bu kentte bulunan Apollon Tapınağı görülmeye değer güzelliktedir. Gryneion aynı zamanda muhteşem güzellikleriyle sizi büyüleyecek zakkumlarla sarılıdır, bu antik liman kentindeki gezinizden sonra sahilde bir mola verip antik kent ve zakkum manzaraları eşliğinde yüzebilirsiniz.

Ayıbalığı Koyu’nda Yüzün

Aliağa villa tatilinizde İzmir ve çevresinin en temiz ve güzel 5 koyundan biri olan Ayıbalığı Koyu, dalgasız çok sakin bir denize sahip ve koyun çevresini saran benzersiz kayalar görülmeye değer güzellikte.

Masmavi tertemiz denize 10-20 metre yüksekten atlayabileceğiniz falezleri ile ünlü olan bu koyda Büyük ve Küçük Ayıbalığı isimli iki falez bulunuyor. Bu falezlere çıkmak oldukça zor, buraya sadece halat kullanarak çıkabilirsiniz.

Ayıbalığı Koyunda Yüzün
Ayıbalığı Koyunda Yüzün

Bu muhteşem koyda doğal bir havuz da bulunuyor, derinliği 10 metreyi geçmeyen bu havuzda keyifle yüzebilirsiniz.

Koyda ücretsiz şemsiye ve şezlong bulabilir, çevredeki güzel restoranlarda lezzetli yöresel yemekler tadabilirsiniz.

Geceye kalırsanız sahildeki güzel kafelerde canlı müzik dinleyip eğlenebileceğiniz olanaklar da bulunuyor.

Eşsiz Doğal Güzellikleri Keşfedin

Mordoğan beldesi Aliağa’nın hemen karşısındaki Karaburun Yarımadasında bulunan değer bir sahil kasabasıdır. Aliğa’dan tekneyle kolayca ulaşabileceğiniz Mordoğan benzersiz doğasıyla sizi etkileyecek bir yer.

Mordoğan, doğal güzelliklerinin yanında Çatalkaya, Ayıbalığı kayalıkları ve Ardıç Plajı ile harika bir deniz deneyimi yaşayabileceğiniz bir tatil beldesi. Aynı zamanda denizindeki balık bolluğundan dolayı balık tutmayı seviyorsanız Mordoğan mutlaka görmeniz ve balık tutma gezilerine katılmanız gereken bir yerdir.

Eşsiz Doğal Güzellikleri Keşfedin
Eşsiz Doğal Güzellikleri Keşfedin

Türkiye’nin gelişmekte olan bu tatil yöresi her mevsim ayrı güzelliğe sahip. Ender görülen Akdeniz foklarının üreme alanı olan doğal sit alanı plajları, özel bir tür zeytin olan hurma zeytininin Türkiye’de yetiştiği tek yer olması, muhteşem balıkçılık noktaları, otantik dokularıyla benzeriz köyleri Mordoğan’ı çekici yapan özelliklerden bazıları.

Mordoğan’da berrak sularda olta balıkçılığı yaparak, tarihi bölgelerde dalış yaparak, Narkisos Pınarını, Ayşe Hatun Camisini, Rum köylerini, tarihi yel değirmenlerini gezerek ve muhteşem yürüyüş yollarında doğa yürüyüşü yaparak eşsiz bir tatil geçirebilirsiniz.

Bergama Antik Kenti’nde Yürüyün

Aliağa villa tatilinize 40 dakika uzaklıkta Türkiye’nin belki de en etkileyici antik kenti bulunuyor. Bergama Antik Kenti, şehir merkezinin kuzeydoğusundaki bir tepede dramatik manzarası görülmeye değer güzellikte. Bergama’da geniş bir alana dağılmış harabeler arasında görecek çok şey var. Bunlar arasında Trajan Tapınağı, 10.000 kişilik Helenistik muhteşem bir antik tiyatro, Zeus Sunağı ve Bergama Z yapısındaki eşsiz mozaik zeminler gösterilebilir.

Siteye erişmenin iki yolu var. Karayolundan bu muhteşem yere ulaşabileceğiniz gibi Bergama Teleferiği ile güzel bir teleferik yolculuğuyla beş dakikada buraya çıkabilirsiniz.

Bu eşsiz antik kentin dünya çapında ünlü olması sağlayan antik kütüphaneyi ve Hadrian imparatorları döneminde inşa edilen ve Zeus’a da ibadet etmek için kullanılan muazzam mermer sütunlu Trajan Tapınağı’nı rehber eşliğinde gezme ve buranın tarihi dinleme şansınız da var.

Akropol’ün batı tarafında bulunan Trajan Tapınağı, görkemli görüntüsüyle hemen göze çarpacaktır.

Bergama Antik Kentinde Yürüyün
Bergama Antik Kentinde Yürüyün

Roma İmparatoru Trajan için imparator Hadrianus tarafından yaptırılan Trajan Tapınağı 125 yılında. 68 metreye 58 metre büyüklüğünde bir teras üzerinde kurulmuştur

Bergama villa tatilinizde gezeceğiniz bu muhteşem tapınak, burada bulunan kutsal alanın tam ortasına yapılmış ve Korinth düzeninde 6 metreye 9 metre sütunlu bir Peripteros yani tapınağın çevresinin tamamen tek sıra sütun dizisiyle çevrelendiği plan tipinde yapılmıştır.

Trajan Tapınağı’ndan hemen aşağı inerken, tonozlu tünel benzeri tapınak temellerinden etkileyici ve sıra dışı görüntüsüyle sizi büyüleyecek Hellenistik Bergama Antik Tiyatro’suna ulaşacaksınız.

Dönemin mimarları, bu görkemli tiyatroyu tepeye inşa ederek muhteşem manzaradan faydalanmaya ve tepenin üstündeki değerli alanı korumaya karar vermişler ve tiyatroyu muhteşem manzaralı bu tepeye yapmışlardır. Genel olarak, Hellenistik tiyatrolar bundan daha geniş ve yuvarlaktır ancak Bergama’da yamaç yerleşimi yuvarlak bir tiyatro yapmayı olanaksız hale getirmiş ve bu sıra dışı tiyatro yapılmıştır. Antik tiyatroda karşınıza çıkacak manzaranın bol bol fotoğrafını çekebilirsiniz.

Tiyatro, Olympos tanrıları ve yeraltı tanrıları arasındaki savaşı tasvir eden muhteşem frizlerle kaplıdır. Tiyatro terasının kuzey ucunda, yıkık Dionysos Tapınağı, güneyde ise Zeus Sunağı bulunuyor.

Dionysos Tapınağı

Dionysos Tapınağı, 250 metrelik tiyatro terasına bütün manzarayı görecek şekilde inşa edilmiştir. Günümüze kadar çok iyi korunnuş bu tapınak göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir. Burası bu tarihi gezinizde belki de sizi en çok etkileyecek yerlerden biri. Roma ve Barok dönem mimarisinin birleşmesi, Helenistik ve Roma dönemi çağına ait parçalarla bu tapınak görülmeye değer güzellikte.

Akropolün üstündeki kalıntılar, Eumenes II’nin sarayının de dahil olduğu beş ayrı saray olarak işaretlenmiştir ve aynı zamanda burada bir zamanlar muhteşem savunma duvarlarının yanı sıra kışla ve cephanelik parçalarını da görebilirsiniz.

Antik manzaralar eşliğinde rahatlamak ve Bergama Antik Tiyatrosu ile Trajan Tapınağı’nın güzel manzarasını görmek için, Zeus Sunağı’nın arkasında yokuş aşağı yürüyün ya da antik yolun sokak işaretini takip edin.

Bir zamanlar Orta Kent’in genişleyen yerleşim alanı içinde, prestijli bir mahkeme ve bazı fantastik taban mozaiklerini koruyan modern Bergama Z yapısı bulunuyor. Burada vahşi hayvan figürleriyle süslü grotesk maskelerini görecek ve ihtişamlı Attalus Sarayı’nı inceleyeceksiniz.

Muhteşem Kaplıcalarda Rahatlayın

Aliağa villa tatilinizde bölgenin tarihi kaplıcalarında rahatlayabilir ve şifa bulabilirsiniz. Özellikle villanıza 40 dakika mesafede yer alan Bergama ve çevresinde bulunan ünlü kaplıcaları her yıl binlerce insan şifa bulmak için ziyaret ediyor.

Gidebileceğiniz kaplıcalardan Mahmudiye Kaplıcası’nın 26 dereceyi bulan sularında radyoaktivite oranı çok yüksektir, sodyum açısında da çok zengin olan bu sular birçok hastalığa şifa oluyor.

Burada diğer bir güzel kaplıca olan Güzellik Kaplıcası, kubbeli ve iki mermerli havuzu ile görsel açıdan çok güzeldir. Güzellik Kaplıcası’nın tarihi oldukça eskilere dayanır, Bergama Kralı Eumenes döneminde kurulduğu belirtilen kaplıca yüzyıllar boyunca aktif olarak hizmet vermiştir. Güzellik Kaplıcası’nın 35 derecedeki sularını Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın da ziyaret ettiği ve bu şifalı sularda güzellik banyosu yaptığı bilinmektedir.

Muhteşem Kaplıcalarda Rahatlayın
Muhteşem Kaplıcalarda Rahatlayın

Güzellik Kaplıcası’nın sodyum bikarbonat ve sülfat buluna suyu özellikle romatizma rahatsızlıkları ve kalp hastalıkları için faydalıdır ve bu kaplıcanın sularının çok yüksek bir radyoaktivite değerine sahiptir.

Bergama’ya 20 dakika mesafede yer alan Paşa Köyünde yer alan Paşa Kaplıcası, çok sıcak olmadığı için şifadan çok rahatlamak ve dinlemek için tercih edilir.

Çeşitli ağrılara iyi gelen sularıyla bölgede hizmet veren kaplıcalardan biri de Dereköy Kaplıcası’dır. Bu güzel kaplıca Bergama’ya 20 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Roma döneminden kalma bir kaplıca olan Haydar Kaplıcası’nın sıcak ve kükürtlü suları özellikle kas sistemi ve der hastalıkları için tercih ediliyor.

Midilli Adası’nı Gezin

Ünlü bir Yunan adası olan Midilli Aliağa’da yer alan villanıza oldukça yakındır. Yunan Midilli Adası’nı, Aliağa villa tatilinizde gezme fırsatını kaçırmayın.

Ünlü şair Sappho’nun doğduğu yer olan Midilli Adası’nda gece hayatı çok canlı değildir, bu nedenle bu ada daha çok çocuklu aileleri ve huzurlu bir tatil arayan insanları kendine çekiyor.

Midilli Adasını Gezin
Midilli Adasını Gezin

Dağları ve büyük zeytin bahçeleri ile güzel bir manzarası olan ada, yüksek kaliteli sızma zeytinyağı üretilen bir yer. Adanın yüksek noktalarından biri olan Molyvos tepesinde bulunan Orta Çağ Kalesi’ne çıktığınızda Ege’nin mükemmel manzarasını gözlerinizin önüne serecektir.

Midilli Adası Türk turistler tarafından çok sevilen ve çok ziyaret edilen popüler Yunan adalarından biridir. Midilli Adası’nda hemen hemen tüm tarihi dönemlerden kalma birçok tarihi eserler bulunuyor. Gezebileceğiniz harika yerler arasında, geçen yüzyıllarda adanın düşmanlardan ve korsanlardan korunmasını sağlayan Molyvos ve Sigri kaleleri gösterilebilir.

Adanın batı tarafında yer alan Sigri’de bulunan Taşlaşmış Orman çok ilginçtir. Bu orman volkanik aktivite nedeniyle yaklaşık 15 ila 20 milyon yıl önce taşlaşmış ve bu durum çok nadir görülen bir jeolojik olay olarak kabul edilmiştir.

Antik dönemde termal kaynakları ile de ünlü olan Midilli Adası’nda Ipsilou Manastırı, Limnionas Manastırı ve adanın koruyucusu olan Agios Raphael Manastırı gibi gezebileceğiniz birçok manastır bulunuyor.

Midilli Adası gezinizde, masmavi ada sahillerinde dinlenebilir ve bu muhteşem sahillerde bulunan restoranlarda zeytinyağlı Yunan yemeklerini ve mezelerini tadabilirsiniz.

Ege Sularında Dalışlar Yapın

Aliağa ve çevresi berrak denizi ve temiz koylarından dolayı dalış konusunda size birçok alternatif sunabilecek bir yerdir. Birçok adası ve koyu olan bu bölge her seviyeye hitap eden harika dalış noktalarıyla bilinir.

Rehberiniz eşliğinde seviyenize ve hava şartlarına göre hangi koyda dalış yapacağınızı belirleyebilir ve güzel bir tekne gezisiyle koya ulaşarak bütün gününüzü dalış yaparak geçirebilirsiniz.

Ege Sularında Dalışlar Yapın
Ege Sularında Dalışlar Yapın

Aliağa villa kiralama hizmetlerimizden villanızı seçtikten sonra Aliağa ve çevresinde görebileceğiniz birçok güzellik ve yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Huzurlu ve sakin doğal ortamı, Foça, Karaburun Yarımadası ve Bergama gibi önemli tatil beldelerine yakınlığıyla Aliağa size güzel bir tatil yaşatacaktır.

Aliağa villa kiralama sayfamızdan villanızı seçin ve tatilinizde yapacağınız şeyleri hemen planlamaya başlayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.