Bergama Villa Tatilinizde Görebileceğiniz Muhteşem Güzellikte 9 Yer
Bergama Villa Tatilinizde Görebileceğiniz Muhteşem Güzellikte 9 Yer

Bergama, sadece dünya çapında bir üne sahip olan Bergama Antik Kenti’yle değil aynı zamanda doğal güzellikleri ve Roma döneminden beri insanlara şifa dağıtan kaplıcalarıyla da çok sevilen bir yerdir. Diğer adı da Pergamon olan Bergama, antik çağlardan beri bir sağlık merkezi olarak tanınır. Eczacılığın babası olarak bilinen Galenos M.Ö. 2.yüzyılda Bergama’da doğdu ve günümüzde hâlâ geçerli olan yılanlı tıp sembolü ilk defa Bergama’ da kullanıldı. Bergama villa kiralama sayfamızdan seçeceğiniz villanızla Bergama’nın Unesco’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Asklepion Tapınağı’nı ve Bergama Akropolis’ini gezebilir ve antik çağlardan beri bir sağlık merkezi olarak bilinen Bergama’da şifa bulabilirsiniz.

Bergama villa kiralama hizmetlerimizi inceleyin ve Bergama’nın sesiz ve huzurlu ortamında hem villanızda dinlenin hem de su sesi ve telkin yoluyla ilk psikoterapik tedavinin uygulandığı yer olarak antik kenti, Hellenistik dönem dükkânlarını, Antik kral Athalos’a ait kalıntıları, kutsal Athena alanı, muhteşem kütüphane ve manzarasıyla sizi büyüleyecek antik tiyatroyu ve Dionysos Tapınağı’nı gezin.

Bergama’da mutlaka görmeniz gereken 9 muhteşem yeri sizler için yazdık.

Bergama Akropolisi

Türkiye’nin en etkileyici arkeolojik alanlarından biri olan Bergama’nın akropolisi, şehir merkezinin kuzeydoğusundaki bir tepede dramatik manzarasıyla bir şekilde yer alıyor. Bu eski yerleşim yerinde, üst ve alt şehirlerde geniş bir alana dağılmış harabeler arasında görecek çok şey var. Bunlar arasında Trajan Tapınağı, 10.000 kişilik Helenistik muhteşem bir antik tiyatro, Zeus Sunağı ve Bergama Z yapısındaki eşsiz mozaik zeminler gösterilebilir.

Siteye erişmenin iki yolu var. Karayolundan bu muhteşem yere ulaşabileceğiniz gibi Bergama Akropolis Teleferiği ile güzel bir teleferik yolculuğuyla beş dakikada buraya çıkabilirsiniz.

Bu eşsiz antik kentin dünya çapında ünlü olması sağlayan antik kütüphaneyi ve Hadrian imparatorları döneminde inşa edilen ve Zeus’a da ibadet etmek için kullanılan muazzam mermer sütunlu Trajan Tapınağı’nı rehber eşliğinde gezme ve buranın tarihi dinleme şansınız da var.

Akropol’ün batı tarafında bulunan Trajan Tapınağı, görkemli görüntüsüyle hemen göze çarpacaktır.

Bergama Akropolisi
Bergama Akropolisi

Roma İmparatoru Trajan için imparator Hadrianus tarafından yaptırılan Trajan Tapınağı 125 yılında. 68 metreye 58 metre büyüklüğünde bir teras üzerinde kurulmuştur

Bergama villa tatilinizde gezeceğiniz bu muhteşem tapınak, burada bulunan kutsal alanın tam ortasına yapılmış ve Korinth düzeninde 6 metreye 9 metre sütunlu bir Peripteros yani tapınağın çevresinin tamamen tek sıra sütun dizisiyle çevrelendiği plan tipinde yapılmıştır.

Trajan Tapınağı’ndan hemen aşağı inerken, tonozlu tünel benzeri tapınak temellerinden etkileyici ve sıra dışı görüntüsüyle sizi büyüleyecek Hellenistik Bergama Antik Tiyatro’suna ulaşacaksınız.

Dönemin mimarları, bu görkemli tiyatroyu tepeye inşa ederek muhteşem manzaradan faydalanmaya ve tepenin üstündeki değerli alanı korumaya karar vermişler ve tiyatroyu muhteşem manzaralı bu tepeye yapmışlardır. Genel olarak, Hellenistik tiyatrolar bundan daha geniş ve yuvarlaktır ancak Bergama’da yamaç yerleşimi yuvarlak bir tiyatro yapmayı olanaksız hale getirmiş ve bu sıra dışı tiyatro yapılmıştır. Antik tiyatroda karşınıza çıkacak manzaranın bol bol fotoğrafını çekebilirsiniz.

Tiyatro, Olimpos tanrıları ve yeraltı tanrıları arasındaki savaşı tasvir eden muhteşem frizlerle kaplıdır. Tiyatro terasının kuzey ucunda, yıkık Dionysos Tapınağı, güneyde ise Zeus Sunağı bulunuyor.

Dionysos Tapınağı

Dionysos Tapınağı, 250 metrelik tiyatro terasına bütün manzarayı görecek şekilde inşa edilmiştir. Günümüz kadar çok iyi korunuş bu tapınak göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir. Burası bu tarihi gezinizde belki de sizi en çok etkileyecek yerlerden biri. Roma ve Barok dönem mimarisinin birleşmesi, Helenistik ve Roma dönemi çağına ait parçalarla bu tapınak görülmeye değer güzellikte.

Akropolün üstündeki kalıntılar, Eumenes II’nin sarayının de dahil olduğu beş ayrı saray olarak işaretlenmiştir ve aynı zamanda burada bir zamanlar muhteşem savunma duvarlarının yanı sıra kışla ve cephanelik parçalarını da görebilirsiniz.

Antik manzaralar eşliğinde rahatlamak ve Bergama Antik Tiyatrosu ile Trajan Tapınağı’nın güzel manzarasını görmek için, Zeus Sunağı’nın arkasında yokuş aşağı yürüyün ya da antik yolun sokak işaretini takip edin.

Bir zamanlar Orta Kent’in genişleyen yerleşim alanı içinde, prestijli bir mahkeme ve bazı fantastik taban mozaiklerini koruyan modern Bergama Z yapısı bulunuyor. Burada vahşi hayvan figürleriyle süslü grotesk maskelerini görecek ve ihtişamlı Attalus Sarayı’nı inceleyeceksiniz.

Bergama Arkeoloji Müzesi

Küçük ama etkileyici bir eser koleksiyonuna sahip olan Bergama’nın müzesi de görülmeye değer. Müzede, Demeter Terası’ndan harika bir Roma dönemi kabartması, Athena Terası’ndan Hellenistik bir friz ve arşitrav dahil olmak üzere Akropolis’in eşsiz kabartmaları yer almaktadır.

Ayrıca etkileyici olanı Asklepion Tapınağı’ndan birçok heykel ve Medusa’nın başını ve Aşağı Agora’da bulunan bir moloz zemini de bu güzel müzede görebilirsiniz. Müzenin etnografya galerisi, Osmanlı döneminin zanaat, kostüm ve gelenekleriyle görülmeye değer güzelliktedir ayrıca yine etnografya galerisinde sergilenen göçebe yörüklerin eşyalarıyla süslü etkileyici bir koleksiyona da sahip.

Zeus Altarı’nın (orijinali Berlin’deki Pergamon Müzesi’nde) ve hem Akropolis’teki hem de Akropolis’teki kazılardan kurtarılan birçok seramik, sırlı pişmiş toprak, demir, mermer ve cam eşyayı görme şansı bulabileceğiniz Bergama Arkeoloji Müzesi, tatilinizde kültür ve tarihe doyabileceğiniz bir yerdir.

Asklepion Tapınağı

Asklepion Tapınağı, Bergama Akropolis’ten farklı yönleriyle çok daha eşsiz bir yerdir. Roma dünyasının en önemli şifa merkezlerinden biri olan Bergama hamamı, tapınakları, tiyatrosu, kütüphanesi ve tedavi merkezleriyle ünlüydü. Bu yapıların birçoğunun kalıntıları yerinde korunmuştur.

Tedavi veren bir yerel olan Archias tarafından kurulduğu söylenen Asklepion Tapınağı’nda çamur banyoları, ot ve merhem tedavileri, güneş banyoları gibi pek çok farklı tedavi sunuluyordu.

Bu tapınakta hastalık tanıları genellikle rüya analiziyle yapılıyordu. İskenderiye, Yunanistan ve Küçük Asya’da eğitim görmüş ve (MS dönemin en büyük doktoru olarak tanınan Galen, dolaşım ve sinir sistemi bilgisine ve aynı zamanda sistematik tıbbi teoriye önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Onun etkisi altında, Bergama’daki tıp fakültesi antik dünya çapında ünlendi. Burada yapılan çalışmalar, batı tıbbının 16. yüzyıla kadar dayanan temelini oluşturdu.

Asklepion Tapınağı
Asklepion Tapınağı

Asklepion’da gezeceğiniz sütunlu kutsal bir yol olan Roma Via Tecta, yılanlarla oyulmuş bir sütunun tabanını, tıp tanrısı Asclepios’un sembolü olarak göreceğiniz kutsal alanın girişine kadar uzanır.

Burada gezerken antik bir kütüphane ve restore edilmiş bir Roma tiyatrosu da göreceksiniz.

Tapınak ana avlusunun güneybatı köşesinde bir kanal ve bir kutsal kuyunun kendi merkezinde tonozlu bir tünel vardır, bu tünelden tedavi merkezine geçilir ve burada bir ilaç tanrısı olan Telesphorus adı yapılmış bir tapınak daha vardır.

Hastalar, yuvarlak tapınakta, Telesphorus’un rüyalarına girerek hastalıklarına bir tanı koyacağı veya tedavi yapacağını umarak uyuyorlardı. Telesphorus’un iki kızı Hygeia ve Panacea’nın isimleri de tıbbi terminolojiye geçmiştir.

Bergama’nın Muhteşem Kaplıcaları

Bergama sadece tarihi yerleri ile değil aynı zamanda şifalı kaplıcaları ile de çok ünlüdür. Her yıl binlerce insan bu kaplıcalarda tedavi olmak ve şifa bulmak için buraya akın eder.

Bergama villa tatilinizde bölgenin en güzel kaplıcalarını ziyaret edebilir ve sıcak kaynak sularında rahatlayabilirsiniz

Gidebileceğiniz kaplıcalardan Mahmudiye Kaplıcası’nın 26 dereceyi bulan sularında radyoaktivite oranı çok yüksektir, sodyum açısında da çok zengin olan bu sular birçok hastalığa şifa oluyor.

Bergama’ya sadece 5 dakika mesafede yer alan Güzellik Kaplıcası, kubbeli ve iki mermerli havuzu ile görsel açıdan çok güzeldir. Güzellik Kaplıcası’nın tarihi oldukça eskilere dayanır, Bergama Kralı Eumenes döneminde kurulduğu belirtilen kaplıca yüzyıllar boyunca aktif olarak hizmet vermiştir.

Bergama'nın Muhteşem Kaplıcaları
Bergama’nın Muhteşem Kaplıcaları

Güzellik Kaplıcası’nın 35 derecedeki sularını Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın da ziyaret ettiği ve bu şifalı sularda güzellik banyosu yaptığı bilinmektedir.

Güzellik Kaplıcası’nın sodyum bikarbonat ve sülfat buluna suyu özellikle romatizma rahatsızlıkları ve kalp hastalıkları için faydalıdır ve bu kaplıcanın sularının çok yüksek bir radyoaktivite değerine sahiptir.

Bergama’ya 20 dakika mesafede yer alan Paşa Köyü’nde yer alan Paşa Kaplıcası, çok sıcak olmadığı için şifadan çok rahatlamak ve dinlemek için tercih edilir.

Çeşitli ağrılara iyi gelen sularıyla bölgede hizmet veren kaplıcalardan biri de Dereköy Kaplıcası’dır. Bu güzel kaplıca Bergama’ya 20 dakika uzaklıkta yer alıyor.

Roma döneminden kalma bir kaplıca olan Haydar Kaplıcası’nın sıcak ve kükürtlü suları özellikle kas sistemi ve der hastalıkları için tercih ediliyor.

Kırmızı Salon

Bergama villa tatilinizde görebileceğiniz harika tarihi yerlerden biri de Kırmızı Salon olarak bilinen antik bazilikadır. Katedral büyüklüğündeki görkemli Kırmızı Salon’un Romalılar tarafından M.S. 2. yüzyılda Mısır tanrıları Serapis ve Isis’e tapınak olarak inşa edildiği sanılmaktadır.

Kırmızı Salon, iki kubbesi ile heybetli ve görülmeye değer bir yapıdır. Salonun güney bölümü dini ve kült ritüelleri için kullanıldı ve burada kült heykelinin oturduğu devasa niş bulunuyor.

Vahiy Kitabı’nda Aziz Yuhanna, Kızıl Salon’un Kıyametin Yedi Kilisesi’nden biri olduğunu söyleyerek burayı “şeytanın tahtı” olarak nitelendirmiştir.

Bergama Evleri

Görülmeye değer güzellikteki Bergama evlerini de bu tatilinizde gezme şansı bulacaksınız. Kalın duvarları, sofaları, sakız üslubunda özgü ahşap cumbaları ve balkonlarıyla bu güzel evlerin bol bol fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Bergama Evleri
Bergama Evleri

Çukur Han

Bergama şehir merkezinde, Saraçlar arastası ile Ekin loncasının Şeftali Sokağı arasında yer alan bu tarihi osmanlı çarşısındaki bulunan 14. yüzyıldan kalma bu kervansaraylar, bir zamanlar tüccarlar ve onların mal ve hayvanlarının karavanlarını barındıran 28 odaya sahipti. Bu tarihi yapıyı Bergama çarşısında tatil alışverişinizi yaparken gezebilirsiniz.

Çukur Han, Bergama
Çukur Han, Bergama

Tekne Turuyla Ege Adalarını Keşfedin

Bergama villa tatilinizde 1 saat uzaklıkta yer alan ve sevilen bir tatil beldesi olan Foça’da bir tekne turuna çıkabilir ve Foça’ya bakan bazı güzel adaları gezebilirsiniz. Orak, İncir, Kartdere, Fener, Hayırsız ve Metalik Adaları eşsiz doğasıyla sizi cezbedecek. Orak Adası, bu bölgenin en büyük adasıdır ve uzun sahilini gölgeleyen yüksek uçurumlarıyla burada yüzerken sizi muhteşem manzaralar sunacak.

İncir Adası, çoğunlukla turistler tarafından piknik alanı ve plaj olarak kullanılıyor. İncir ve Orak adalarındaki son kazılarda arkeologlar, Foça’daki Athena Tapınağı’na bakan kaya kutsallarını keşfettiler.

Tekne Turuyla Ege Adalarını Keşfedin
Tekne Turuyla Ege Adalarını Keşfedin

Tekne gezinizde bu güzel adaların masmavi sularında yüzecek ve teknenizde doğanın güzel manzaraları eşliğinde lezzetli bir balık ziyafeti yapacaksınız.

Tekneniz adaların ardından size Foça’nın mavi bayraklı benzersiz koylarını da gezdirecek ve bu koyların berrak denizlerinde dalışlar yapma şansı bulacaksınız.

Geziniz boyunca göreceğiniz Mersinaki Koyu ve Yeni Foça Çanak Koyu, Bergama villa tatilinizde keşfedeceğiniz, muhteşem güzellikteki koylardan bazıları.

Ayvalık’ı Gezin

Bergama’ya sadece 53 kilometre Ayvalık, büyüleyici bir doğal güzelliğe sahiptir ve bu doğal güzellikler burayı ülkenin en çok popüler tatil beldelerinden biri yapar.

Bergama villa tatilinizde Ayvalık’ı da gezebilir ve harika bu harika yerde yapabileceğiniz birçok ilgi çekici aktivite bulabilirsiniz.

Tatillerinizde tarihi yerleri gezmekten hoşlanıyorsanız Ayvalık’ta tarihi 6 cami, 6 kilise ve 2 manastır bulunuyor. Ayvalık ve çevresi tarihi açıdan oldukça zengindir, bu tatilinizde tarihe ve kültüre doyabilirsiniz.

Ayvalık'ı Gezin
Ayvalık’ı Gezin

Bergama villa tatilinizde sıcak kumlara uzanarak dinlenmeyi ve bol bol yüzerek geçirmeyi de planlıyorsanız, villanıza oldukça yakın olacak Ayvalık bu konuda da sizi tatmin edecektir. Tatilinizde ünlü Sarımsaklı plajı, Cunda Adası Plajı, Patriça Koyu, Ortunç Koyu, Çataltepe Plajı, Duba Plajı, Paşa Koyu gibi muhteşem plajlar ve koylarda tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Ayrıca yakındaki adaları ve koyları keşfetmek için tekne turlarına katılabilir. Tekneniz mola verdiğinde dalış yaparak Ayvalık çevresindeki bu el değmemiş koyların sualtı yaşamını inceleyebilirsiniz.

Bergama villa kiralama sayfamızdan villanızı seçtikten sonra size, doğası, kültürü ve tarihiyle muhteşem bir tatil vaat eden Bergama’da unutulmaz bir tatil yaşayabilirsiniz.

Bergama villa kiralama hizmetimizi inceleyin ve tatilinizde gezeceğiniz yerleri şimdiden belirlemeye başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.