Çeşme Tatilinizde Görmeniz Gereken 11 Eşsiz Yer
Çeşme Tatilinizde Görmeniz Gereken 11 Eşsiz Yer

Şehrin gürültüsü ve kalabalığından kaçarak Çeşme tatilinize başladığınızda sizi muhteşem mavi bayraklı kumsallar, zeytin ağaçlarının sardığı bir doğa ve birçok tarihi yer bekliyor. Çeşme villa kiralama sayfamızı inceleyerek kendinize en uygun villanızı seçtikten sonra Çeşme’nin doğal güzelliklerini, altın renkli kumsallarını, benzersiz manzaralarıyla bölgenin tarihi yerlerini ve enfes Ege mutfağını keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Çeşme’de bir villa kiralayarak başlayacağınız bu unutulmaz tatilde görmeniz gereken birbirinden güzel 11 yere göz atın.

Çeşme Kalesi’ni keşfedin

Tatilinizde, Çeşme Kalesi’nin üstünde gözünüzün önüne serilecek o muhteşem manzarayı izleme fırsatını kaçırmayın.

Bu görkemli kale, Osmanlı Sultanı II. Bayezid döneminde 1508 yılında inşa edilmiş, günümüze kadar savaşlarda birçok defa bombalanmış ve tekrar onarılmıştır. Etkileyici kale, limanın hemen üzerinde uzanır, üç büyük savunma duvarı ve gözetleme kuleleri ile korunur.

Çeşme’nin eşsiz turkuaz kıyılarının muhteşem panoramik manzarasını seyretmek için Çeşme Kalesi kulelerinin tepesine tırmanabilirsiniz. Tepeye ulaştığınızda karşınıza çıkacak manzara sizi büyüleyecektir.

Çeşme Kalesini keşfedin
Çeşme Kalesini keşfedin

Kale’nin iyi korunmuş devlet odalarında yürüyebilir ve antik mezar taşlarını inceleyebilirsiniz. Ayrıca, kale bugün Çeşme Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor, kaleyi gezerken bu güzel müzeyi de dolaşma şansı bulacaksınız.

Osmanlılar ile Ruslar arasında yapılan üç günlük deniz savaşından kalan 477 adet eseri, bu müzenin Osmanlı-Rus Savaşı Sergi Salonu’nda görebilirsiniz. Bu deniz savaşına ait haritalar, savaşı anlatan kitaplar, afişler, bayraklar, madalyalar, sikkeler ve batık Rus Amiral Gemisi’nden çıkarılan kılıçlar gibi o devre ait objeler sizi etkileyecektir.

Kalenin dışındaki Osmanlı’ya ait büyük toplar da oldukça ilgi çekicidir. Çeşme Kalesi, 505 yıllık tarihine meydan okuyan sağlamlığı, mimari yapısı ve medeniyetlerin izlerini taşıyan müzesi ile Çeşme villa tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

Aya Yorgi Kilisesi’ni Görün

Dünyaca ünlü Aya Yorgi Kilisesi, Büyükada’nın en yüksek tepesinde yer alır. Burası Aya Yorgi Tepesi olarak bilinmekle birlikte “Yüce Tepe” olarak da adlandırılır, bu tepeden manzara muhteşemdir.

Aya Yorgi Tepesi’nde aynı zamanda Bizans İmparatoru Nikiforos Fokas tarafından 963 yılında yaptırılmış Aya Yorgi Manastırı da bulunur ve tepeye ulaştığınızda burayı da gezebilirsiniz.

Aya Yorgi Kilisesi tarihi kayıtlara göre 1905 yılında inşa edilmiş ve 1909 yılında kullanıma açılmıştır. Aya Yorgi Kilisesi görsel olarak oldukça etkileyici bir yerdir, burada bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.

Günümüzde kilisenin bulunduğu tepeye çıplak ayakla tırmanıldığında tüm dileklerin kabul olacağına inanılmaktadır. Birçok Hristiyan hac ziyaretçisi bu zorlu tepeye çıplak ayaklarıyla tırmanır. Ayrıca yokuşun kenarındaki çalılıklara ip bağlandığında ya da yokuştan inerken bir makara ip açıldığında kısmetin açılacağına yönelik inanç da vardır.

Bu kiliseye giderken karşınıza çıkacak olan Aya Yorgi Manastırı küçük kilise, şapel ve dua yeri bulunan kiremit örtülü küçük bir yapıdır. Aya Yorgi Manastırı’nın, 4. Murad zamanında tesadüfen keşfedildiği söylenmektedir.

Bu manastırın keşfediliş öyküsü artık efsaneleşmiştir ve günümüzde bile ziyaretçiler bu efsaneye uygun olarak hareket eder. Bu ilginç efsanede bir çobanın rüyasına üç gece üst üste Aya Yorgi yani Saint George girmiş, rüyada tepeye çıkan yokuşun sonunda çan seslerinin duyulacağını, ses duyulur duyulmaz bulunduğu yerin kazılmasını söylemiştir. Çoban, çıplak ayakla yokuşu tırmanmış, tepeye yakın bir yerde çan seslerini duymuş ve bulunduğu yeri kazmıştır. Burada Saint George’un denizden çıkan bir canavarı mızrağı ile öldürdüğü bir ikona bulmuş.

Aya Yorgi Kilisesi ve Aya Yorgi Manastırı din tarihi açısından önemli ziyaret yerlerindendir ve Çeşme villa tatilinizde bu dünyaca ünlü yerleri gezmenizi öneririz.

Alaçatı’da Rüzgâr Sörfü Yapın

Çeşme’nin 10 kilometre güneydoğusunda yer alan bu oldukça mütevazi belde, mükemmel zeytinyağı ve dünya standartlarında rüzgâr sörfü ile biliniyor.

Tatilinizde Alaçatı’nın rengârenk pencereleriyle süslü taş evlerini, begonvillerle süslü Arnavut kaldırımlı sokaklarını, yöresel hediyelik eşya dükkanlarını, kendine özgü otantik tasarımlarıyla Alaçatı kafelerini gezebilirsiniz.

Alaçatı'da Rüzgar Sörfü Yapın
Alaçatı’da Rüzgar Sörfü Yapın

1920’li yıllara kadar Rumların yaşadığı Alaçatı, tarımla uğraşan küçük bir köydü ama 1970’lerde rüzgâr sörfü toplulukları tarafından keşfedildi ve çok popüler bir tatil beldesi haline geldi. Rüzgâr sörfü yapmak için ideal denizi ve sert rüzgârlarıyla Alaçatı, bu alanda bir dünya markasıdır.

Alaçatı’nın kumsalı ve kristal güzellikteki denizi de rüzgârları kadar ünlüdür. Alaçatı ziyaretinizde altın sarısı kumları ve berrak sularıyla ünlü kumsallarda bir mola vererek doyasıya yüzebilirsiniz.

Yorulduğunuzda Alaçatı Marina’daki mekanlarda dinlenerek soğuk bir şeyler içebilir ve yöresel mezelerle süslenmiş masanızda lezzetli deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Alaçatı Aya Yorgi Koyu’nda Eğlenin

Çeşme’de mutlaka görmeniz gereken, hayran kalacağınız yerlerden biri de Aya Yorgi Koyu’dur. Çeşme’nin ender rüzgâr almayan koylarından olan meşhur Aya Yorgi Koyu, Çeşme’ye sadece 1 kilometre uzaklıkta bulunur.

Alaçatı Aya Yorgi Koyunda Eğlenin
Alaçatı Aya Yorgi Koyunda Eğlenin

Bu canlı koyda onlarca plaj kulübü var. Güzel müzikler eşliğinde kumsalda güneşlenmek ve tatilinizde eğlenceye doymak için Aya Yorgi Koyu size birçok alternatif sunacaktır. Koyda zevkinize göre birçok güzel restoran ve kafe bulabilirsiniz.

Nispeten küçük ve sert rüzgârlara karşı korunaklı olduğu için bu koyun denizi sakin ve yüzmek için idealdir.

Erythrai Antik Kenti’ni Gezin

Erythrai Antik Kenti, M.Ö. 7. yüzyıldan kalma muhteşem manzarasıyla Çeşme villa tatilinize tarihi bir atmosfer katacak.

Çeşme’nin 20 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Ildırı Köyü’nün antik dönemdeki adı Erythrai’dir. Erythrai sözcüğü yunanca “Kırmızı” anlamına gelen Erythros‘tan türemiştir ve bölgedeki toprağının kırmızı renginden dolayı Erythrai, antik çağlarda “Kızıl Kent” olarak anılmıştır.

Antik Çağ’da 12 İyon devletinin önde gelenlerinden biri olan Erythrai Antik Kenti, diğer İyon kentlerine kıyasla küçüktür. Burayı gezerken antik şehirden günümüze kadar ulaşan antik tiyatro kalıntılarının, şehir surlarının, tapınak kalıntılarının ve mozaiklerin bölgenin tamamına yayılmış olduğunu görebilirsiniz. Bölgedeki bazı evlerin yapımında bile bu mozaik taşlar kullanılmıştır.

Erythrai Antik Kenti, tarihi kalıntılar bakımından oldukça zengindir. Yunan Kilisesi ve Athena Tapınağı kalıntılarının yanı sıra, Akropolis’e uzanan dik amfitiyatro merdivenlerini çıkarak yukarıdan antik kent kalıntılarının muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Çeşme’nin Plajlarını Keşfedin

Ilıca Plajı

Türkiye’nin en iyi 7 plajından biri sayılan Çeşme Ilıca Plajı, Çeşme’nin en eski halk plajlarından biridir. 2 kilometre uzunluğundaki kumdan sahile, pırıl pırıl ve sığ bir deniz eşlik ediyor. Ilıca Plajı, Çeşme’nin kaplıcalarına çok yakındır, bu yüzden deniz suyu bölgedeki en ılık sudur ve inanılmaz derecede temizdir.

Bu ünlü plaj yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrar. Çeşme’de kiraladığınız villanızda yapacağınız tatilinizde bu mavi bayraklı plajın sıcak kumlarında güneşlenebilir ve masmavi sularında serinleyebilirsiniz.

Altınkum Plajı

Altınkum Plajı Çeşme yarımadasının 10 kilometre güneyinde bulunuyor. 3 kilometre uzunluğunda muhteşem güzellikteki sahil, plaja adını da veren altın rengi kumlardan oluşuyor. Altınkum Plajı’nın açık denize bakması nedeniyle burada deniz diğer plajlara göre daha soğuk ve temizdir.

Birçok plaj kulübü ve çeşitli su sporu aktiviteleri de bulabileceğiniz bu plajda, yaz güneşinden yandığınızda kendinizi buz gibi suya bırakabilirsiniz.

Çeşme'nin Plajlarını Keşfedin
Çeşme’nin Plajlarını Keşfedin

Pırlanta Plajı

Rüzgâr sörfü ve Uçurtma sörfü tutkunlarını kendine çeken Pırlanta Plajı, eğer rüzgâr ve dalgalar arasında sörf yapmaktan hoşlanıyorsanız tam size göre bir yerdir. Deneyiminiz olmasa da uzman rehberler eşliğinde rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü deneyebilirsiniz.

Pırlanta Plajı, adını pırıl pırıl kumlarından alıyor. Plajın bu parlak kumlarında güneşlenirken gökyüzünde rengarenk uçurtmalarıyla uçurtma sörfü yapanları izleyebilirsiniz.

Çeşme Plajı

Çeşme Plajı, muhteşem güzellikteki turkuaz suları ve yumuşak kumları ile turistleri kendine hayran bırakır. Bu plajda rüzgâr sörfü, kürek sörfü, jet ski, yamaç paraşütü, muz botları ve daha birçok aktivite bulabilirsiniz.

Şifne Kaplıcaları ve Çamur Banyolarında Rahatlayın

Çeşme’ye 5 kilometre mesafede bulunan ünlü Sifne Termal Kaplıcaları, tatilinizde sizi rahatlatacak ve şifa verecek yerlerden biridir.

Plajın hemen dışındaki termal kaplıcalar, doğal kaynak sularıyla ısıtılır ve yaklaşık 58 derece sıcaklığa ulaşır. Mineral oluşumu nedeniyle iyileştirici nitelikleri bulunan bu sular, romatizma hastalıkları, kadın hastalıkları ve metabolizma bozuklukları gibi birçok rahatsızlık üzerinde etkilidir.

Burası rahatlamak için harika bir yerdir, kaplıcalarda rahatladıktan sonra şezlongunuza uzanıp güneşlenebilir ve masajınızı yaptırabilirsiniz.

Şifne’de aynı zamanda çamur banyosu da yapabilirsiniz. Bu çamur banyoları antik dönemlerden beri şifa arayan insanların uğrak yeri olmuştur. Efsanelere göre, Erythrai’nin kralı Şifne, kızının cilt yaralarıyla baş edememekte ve derin acılar çekmektedir, avlanırken çamurda banyo yapan bir hasta köpeğin iyileşmesine şahit oldu. Kral Şifne, kızına da çamur banyosu yaptırır ve kızının yaraları kapanır. Bu şifalı çamurun faydaları ağızdan ağza dolaşır ve insanlar şifa aramak için bu bölgeye akın eder.  

Şifne’nin çamur banyosundan yararlanmak için özellikle çok sayıda yabancı turist bu bölgeye gelmektedir ama ülkemizde bu çamur banyoları hala pek bilinmiyor.

Sakız Adası’nı Ziyaret Edin

Çeşme limanında birçok tur şirketi, ünlü bir Yunan adası olan Sakız Adası’na günlük turlar düzenliyor.

Turistler arasında oldukça popüler olan bu adada, çok sayıda mağaza, bar ve restoran bulunur. Ayrıca küçük bir motosiklet kiralayarak tarihi atmosferiyle eşsiz bir Orta Çağ köyü olan Pyrgi’yi ziyaret edebilirsiniz.

Damla sakızı bütün dünyada sadece Sakız Adası’nda yetişiyor, ada adını bu damla sakızı ağaçlarından almıştır. Ayrıca rivayetlere göre İlyada ve Odysseia destanlarının yazarı Homeros da Sakız Adalı’dır.

Sakız Adası, Çeşme’nin tam karşısındadır ve kısa bir tekne yolculuğuyla bu güzel adayı gezebilirsiniz. Sakız Adası gezinizde görmeniz gereken muhteşem yerler arasında Chios Limanı, Chios Arkeoloji Müzesi, Chios Kalesi, Sakız Müzesi, Pirgi Köyü, Osmanlı Hamamları, Nea Moni Manastırı, Mesta Köyü, Agia Dynami Plajı ve Olimpi Mağarası gelir.

Sakız Adası’nın doğal güzellikleri arasında yürüyüş yaparken aynı zamanda adanın misafirperver halkıyla sohbet edebilir ve lezzetli yöresel yemekleri tadabilirsiniz.

Çeşme villa tatilinizde bu ünlü Yunan adasının tarihi ve doğal güzellikleri arasında gezerek bol bol fotoğraf çektirme fırsatını kaçırmayın.

Muhteşem Çeşme Koylarında Tekneyle Gezin

Her sabah saat 10’da Çeşme’den kalkan ahşap teknelerle Çeşme çevresindeki harika ada ve koyları keşfedebilirsiniz.

Muhteşem Çeşme Koylarında Tekneyle Gezin
Muhteşem Çeşme Koylarında Tekneyle Gezin

Tekneler birçok muhteşem koyda mola veriyor, bu mola zamanlarında masmavi sularda yüzebilir, isterseniz dalış yapabilir ve yorulduğunuzda teknenizde güneşlenerek unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Eşek Adası, Jandarma Koyu ve Mavi Koy bu yolculuğunuzda mola vereceğiniz muhteşem koylardan bazıları.

Acıktığınızda taze deniz ürünlerinden oluşan öğle yemeğiniz teknede sizi bekliyor olacak.

Çeşme Marina’da Kahve İçin

Çeşme ile bütünleşmiş şık ve canlı bir marina olan Çeşme Marina, son yıllarda tamamen yeniden inşa edildi. Marina, birçok güzel restoran, kafe, bar ve butiğiyle çok ilgi çekici bir yer. Kafelerde canlı müzik eşliğinde içeceğinizi yudumlarken marinaya demir atmış yatları izleyebilirsiniz.

Çeşme Marinada Kahve İçin
Çeşme Marinada Kahve İçin

2010 yılında “Marina İşletmeciliği” dalında denizcilik sektörünün Oscar’ı kabul edilen Altın Çıpa Ödülü’nün alan bu ünlü marinayı, Çeşme villa tatilinizde gezmenizi öneririz.

Çeşme’nin Etrafındaki Doğal Hayatı Yaşayın

Temiz hava almak ve doğanın içinde rahatlamak için Çeşme’nin muhteşem güzellikteki yeşil kırsal alanlarında doğa yürüyüşlerine katılabilirsiniz. El değmemiş bu arazide zeytin bahçelerinin arasında yürürken muhteşem fotoğraflar çekeceksiniz.

Doğa yürüyüşünüz sırasında, 6000 yıl önce keşfedilen ve meyveleri alkollü içkiler yapmak için kullanılan sakız ağaçları arasında gezeceksiniz. Bu ağaçların birçok hastalık için iyileştirici özelliklere sahip meyvelerinden de tadabilirsiniz.

Çeşme'nin Etrafındaki Doğal Hayatı Yaşayın
Çeşme’nin Etrafındaki Doğal Hayatı Yaşayın

Çeşme villa kiralama hizmetlerimizi inceleyerek villanızı seçtikten sonra Çeşme ve çevresindeki yerleri keşfetmeye başlayabilir ve Türkiye’nin en sevilen tatil beldesinde muhteşem bir tatil geçirebilirsiniz.

Çeşme villa kiralama sayfamızı inceleyerek aileniz ve arkadaşlarınızla yapacağınız tatilde gezeceğiniz yerleri şimdiden planlamaya başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.