Dikili kiralık villa tatilinizde sizi bekleyen 9 muhteşem şey
Dikili kiralık villa tatilinizde sizi bekleyen 9 muhteşem şey

İzmir’in Ege sahillerindeki güzel ilçelerinden biri olan Dikili, tarih boyunca şifalı kaplıcaları, harika denizi, yemyeşil doğası ile insanları kendine çekmiştir. Dikili kiralık villa hizmetimizi inceledikten sonra burada sizi bekleyen harika yerleri ve yapabileceğiniz 9 muhteşem şeyi okuyabilirsiniz.

Sessiz, huzurlu bir yer olmasından ve çevresini saran güzelliklerden dolayı Dikili son yıllarda villa tatilleri için aranan bir yer haline geldi.

Dikili kiralık villa sayfamızdan tatil yapacağınız villanızı seçtikten sonra 3000 yıllık kaplıcaları, el değmemiş koyları, yemyeşil yürüyüş yolları ve antik kentleriyle Dikili beldesini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Dikili Beldesini Keşfedin

Dikili, 40 kilometreye yayılan mavi bayrak ödüllü plajlarıyla harika zaman geçirebileceğiniz çok güzel bir yer. Sakin ve huzurlu koylarıyla büyük şehrin kalabalığından uzakta dinlenebileceğiniz bir yer arıyorsanız Dikili’yi mutlaka görmelisiniz.

Tatiliniz boyunca gezebileceğiniz harika doğal ve tarihi güzellikler arasında Atatürk Botanik Bahçesi, Atarneus Antik Kenti, Nebiler Köyü, Nebiler Şelalesi, Karagöl Gölü, Kemete Yaylası, Kalem Adası, Bademli Köyü ve Olof Palme Anıtı yer alıyor.

Dikili villa tatilinizde hem muhteşem sahillerde denize girip güneşlenecek hem de ülkemizin en güzel kaplıcalarında termal tedaviler ile şifa bulacaksınız.

Dikili’deki tatilinizde Barış Kent Tepesi boyunca gezintiye çıkmanızı ve burada karşınıza çıkacak panoramik doğa ve sahil manzarasının tadını çıkarmanızı öneririz.

Dikili’nin muhteşem gün batımı manzarası da çok ünlü. Bu muhteşem gün batımını izleyerek romantik akşam yemekleri yiyebileceğiniz birçok kaliteli restorana sahip belde, güzel bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

Dikili villa tatilinizde ünlü kaplıcalarda şifalı sularla tedavi olacak, çamur banyolarında rahatlayacak, doğa yürüyüşleri yapacak ve bölgenin benzersiz koylarını keşfedebileceğiniz tekne turları katılacaksınız. Dikili size birçok alternatif sunacak oldukça zengin bir tatil beldesi.

3000 Yıllık Kaplıcalarda Şifa Bulun

Dikili, 3000 yıldan beri termal kaplıcaları ve şifalı çamurlarıyla bir şifa merkezi olarak hizmet veriyor.

Dikili’nin kaplıcaları her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından rahatlamak ve şifa bulmak ziyaret ediliyor, bu termal sular sadece sağlık turizminde değil aynı zamanda tarımda da kullanılıyor.

3000 yıllık kaplıcalarda şifa bulun
3000 yıllık kaplıcalarda şifa bulun

Dikili bu termal suları sayesinde ülkemizin en büyük seralarına sahip, bu eşsiz seralar Avrupa’nın 3. büyük seraları. Dikili tatilinizde bu sağlıklı termal sularla yetiştirilmiş sebze ve meyveleri tatma şansı da bulacaksınız.

Şifalı çamurlar ise termal suların içindeki bitkilerin çürük köklerinden oluşan bir kür ve özellikle damar, kulak burun boğaz, romatizma rahatsızlıkları ve cilt sorunları için kullanılıyor. Dikili’nin şifalı çamurlarının dünyada bir benzeri daha yok.

Dikili’nin Muhteşem Rotalarında Doğa Yürüyüşleri Yapın

Dikili’nin çevresi birbirinden güzel doğa manzaralarıyla çevrilidir. Bölgede yer alan şelaleler, göller ve yaylalar doğa tutkunları için harika yürüyüş rotalarına sahip, burada hem yemyeşil ormanların güzel manzaralar eşliğinde yürüyüşünüzü yapabilir hem de bölgenin tertemiz havayla yenilenebilirsiniz.

Dikili Nebiler Şelalesi, huzurlu atmosferiyle tatilinizde sizi rahatlatacak yerlerden biri. Şelalenin çevresinde keşfedebileceğiniz birçok küçük mağara bulunuyor. Küçük şelalelerle ve yüzlerce yaşında ağaçlarla çevrili Nebiler sizi büyüleyecektir.

Dikili’nin muhteşem rotalarında doğa yürüyüşleri yapın
Dikili’nin muhteşem rotalarında doğa yürüyüşleri yapın

Volkanik Karagöl Gölü de harika manzarasıyla sizi etkileyecek başka bir yer. Bu huzurlu gölün bol bol fotoğrafını çekebilir ve gölün çevresini saran yemyeşil ormanda kuş seslerini dinleyebilirsiniz.

Dikili’nin sevilen yerlerinden olan Kemente Yaylası da tatilinizde ziyaret edebileceğiniz gezinti alanlarından biri. Kemente’de yürüyüşler yapabilir veya jeep safarilere katılarak bu muhteşem yaylayı keşfedebilirsiniz.

Dikili aynı zamanda bölgenin doğasını rahatça keşfetmenizi sağlayacak harika rotalardan geçen bisiklet yollarına sahip, burada günlük bisiklet kiralayabilir ve doğanın içine keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Dikili Koylarını Tekne Gezileriyle Keşfedin

Dikili’nin küçük limanı gezi teknelerinin ve yatların uğrak yerlerinden biridir, bu güzel limanda bölgenin koylarına ve Yunan Midilli Adası’na geziler yapabileceğiniz tekneler bulacaksınız.

40 kilometrelik uzunluğuyla Dikili sahilleri birçok mavi bayraklı plaja ve el değmemiş muhteşem koylara sahip. Tekneniz Ilıca Koyu, Ali Baba Koyu, Pizza Koyu, Killik Koyu gibi göz kamaştırıcı koylarda mola verdiğinde ve kendinizi masmavi serin sulara bırakarak bu güzel koyların eşsiz manzarası eşliğinde yüzebilirsiniz.

Dikili koylarını tekne gezileriyle keşfedin
Dikili koylarını tekne gezileriyle keşfedin

Aynı zamanda Dikili, Yunan Midilli (Lesvos) Adası’na oldukça yakındır ve isterseniz bu güzel Yunan adasını da Dikili villa tatilinizde gezebilirsiniz. Dikili limanından kolayca gidebileceğiniz Midilli Adası’nın otantik, çiçeklerle süslü sokaklarında keyifle gezebilir, adanın harika manzarası karşında güzel bir kahve içebilir ve harika bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Termal Kaynaklarla Dolu Bir Antik Kenti Gezin

Dikili beldesinde bugüne kadar birçok arkeolojik kazı yapılmış ve önemli tarihi eserler bulunmuştur. Tarihçilere göre birçok medeniyet Dikili’nin topraklarına yerleşti, bunlar arasında Atarneus medeniyetinin kalıntıları ve onlara ait olan Atarneus Antik Kenti görülmeye değer güzelliktedir.

M.Ö. 4000’de inşa edilen bu kente, Ana Tanrıça ve Kutsal Kaynak anlamına gelen Atarneus adı verilmişti. Bu ismin önemli bir nedeni de bölgedeki şifalı kaplıcaların ve Atarneus Antik Kenti etrafındaki termal kaynakların bolluğudur. Atarneus, sadece topraklarından fışkıran şifalı kaynak suları ile değil aynı zamanda çok zengin bir medeniyet olarak da bilinir.

Atarneus, ünlü Yunan filozof Aristoteles ile de dünya çapında tanınır. Aristoteles, bir süre Assos’da bir süre de Atarneus’da yaşamıştı.

Atarneus Antik Kenti tepelerindeki manzara muhteşemdir ve burası aynı zamanda doğa yürüyüşçülerinin de önemli duraklarından biridir.

Dikili’nin Gizli Doğal Güzelliklerini Keşfedin

Dikili, doğal güzellikleri açısından Ege’nin cenneti olarak anılmayı hak ediyor. El değmemiş koylar, 40 kilometrelik sahiller, yemyeşil ormanlar, temiz havas, antik kentler ve size benzersiz bir manzaralara sunacak Barış Kent Tepesi gibi yerleri ile Dikili, villa tatilinizde doğaya doyabileceğiniz bir yer.

Dikili beldesi aynı zamanda Ayvalık, Çandarlı, Bergama ve Assos gibi birbirinden güzel ve hem doğaları hem de tarihi yerleri bakımdan çok zengin tatil beldelerinin merkez üçgeninde yer alıyor. Dikili villa tatilinizde sadece Dikili’nin doğal güzellikleriyle yetinmeyip çevresindeki bu ünlü yerleri de ziyaret edebilirsiniz.

Dikili’nin Yanı başındaki Cenneti Gezin

Dikili villa tatilinizde sadece 30 dakika uzaklıkta olan, ülkemizin en güzel tatil beldelerinden olan Ayvalık’ı gezme şansınız da var. Ayvalık, büyüleyici bir doğal güzelliğe sahiptir ve bu doğal güzellikler burayı ülkenin en çok popüler tatil beldelerinden biri yapar. Ayvalık’ta görebileceğiniz birçok harika yer ve yapabileceğiniz birçok ilgi çekici aktivite var.

Ayvalık’ta öncelikle keşfetmeniz gereken yerlerden biri, eskiden “İlyas Peygamber Tepesi” denilen bu İlk Kurşun Tepesi’dir. Bu tepe, Ayvalık’ın harika manzarasını gözlerinizin önüne serecek eşsiz bir konumdadır. İlk Kurşun Tepesi’nden Cunda Adası’nı, Lale Adası’nı ve Şeytan Sofrası’nı kuş bakışı görebilir ve tatil fotoğraflarınızın çoğunu burada çekebilirsiniz.

Tatillerinizde tarihi yerleri gezmekten hoşlanıyorsanız Ayvalık’ta tarihi 6 cami, 6 kilise ve 2 manastır bulunuyor. Ayvalık ve çevresi tarihi açıdan oldukça zengindir, bu tatilinizde tarihe ve kültüre doyabilirsiniz.

Dikili’nin yanı başındaki cenneti gezin
Dikili’nin yanı başındaki cenneti gezin

Ayvalık villa tatilinizi sıcak kumlara uzanarak dinlenmeyi ve bol bol yüzerek geçirmeyi planlıyorsanız, Ayvalık bu konuda da sizi tatmin edecektir. Tatilinizde ünlü Sarımsaklı plajı, Cunda Adası Plajı, Patriça Koyu, Ortunç Koyu, Çataltepe Plajı, Duba Plajı, Paşa Koyu gibi muhteşem plajlar ve koylarda tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Dikili villa tatilinizde Ayvalık’ta Şeytan Masası olarak bilinen benzersiz bir yeri gezme fırsatını kaçırmayın. Bu benzersiz yer, cehennemdeki bütün şeytanların bir masa etrafında oturmuş gibi görünmesini sağlayan, şafakta ve alacakaranlıkta bu masayı aydınlatan kırmızı ışığa borçludur. Burası çevreyi tepeden gören konumuyla size, Ayvalık adalarının ve Midilli Adası’nın muhteşem manzaralarını sunar.

Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçe merkezinin 8 kilometre güneyinde bulunan en büyük kayalık alanın tepesinde yer alıyor. Demir bir kafes içinde korunan, üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan geniş ve gizemli çukur, halkın madeni para atarak dilek dilediği eski bir lav birikintisidir. Sönmüş volkanın lav birikintileriyle oluşan bu tepedeki Şeytan Sofrası da lav birikintileriyle oluşmuştur.

Bu gizemli yeri gezdikten ve bolca fotoğraf çektirdikten sonra tepede bulunan güzel restoranda gün batımının kızıllığını izleyerek yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Dünyaca Ünlü Bergama Antik Kentini Görün

Dikili çevresindeki tarihi yerlerden belki de en ünlüsü Bergama’dır. Dikili villanıza sadece 28 dakika uzaklıkta olan dünyaca ünlü Bergama Antik Kenti’ni tatilinizde mutlaka gezmenizi öneriyoruz.

Türkiye’nin en etkileyici arkeolojik alanlarından biri olan Bergama’nın akropolisi, şehir merkezinin kuzeydoğusundaki bir tepede dramatik manzarasıyla bir şekilde yer alıyor. Bu eski yerleşim yerinde, üst ve alt şehirlerde geniş bir alana dağılmış harabeler arasında görecek çok şey var. Bunlar arasında Trajan Tapınağı, 10.000 kişilik Helenistik muhteşem bir antik tiyatro, Zeus Sunağı ve Bergama Z yapısındaki eşsiz mozaik zeminler gösterilebilir.

Bu eşsiz antik kentin dünya çapında ünlü olması sağlayan antik kütüphaneyi ve Hadrian imparatorları döneminde inşa edilen ve Zeus’a da ibadet etmek için kullanılan muazzam mermer sütunlu Trajan Tapınağı’nı rehber eşliğinde gezme ve buranın tarihi dinleme şansınız da var. Akropol’ün batı tarafında bulunan Trajan Tapınağı, görkemli görüntüsüyle hemen göze çarpacaktır.

Dünyaca ünlü Bergama Antik Kentini görün
Dünyaca ünlü Bergama Antik Kentini görün

Roma İmparatoru Trajan için imparator Hadrianus tarafından yaptırılan Trajan Tapınağı 125 yılında. 68 metreye 58 metre büyüklüğünde bir teras üzerinde kurulmuştur

Trajan Tapınağı’nın biraz ilerisinde sunacağı manzarayla sizi etkileyecek olan Bergama Antik Tiyatro’suna ulaşacaksınız. Dönemin mimarları, bu görkemli tiyatroyu tepeye inşa ederek muhteşem manzaradan faydalanarak tepenin üstündeki değerli alanı korumaya karar vermişler ve tiyatroyu muhteşem manzaralı bu tepeye yapmışlardır. Antik tiyatroda karşınıza çıkacak güzel manzaranın bol bol fotoğrafını çekmek isteyeceksiniz.

Tiyatro, Olimpos tanrıları ve yeraltı tanrıları arasındaki savaşı tasvir eden muhteşem frizlerle kaplıdır. Tiyatro terasının kuzey ucunda, yıkık Dionysos Tapınağı, güneyde ise Zeus Sunağı bulunuyor.

Dionysos Tapınağı, 250 metrelik tiyatro terasına bütün manzarayı görecek şekilde inşa edilmiştir. Günümüz kadar çok iyi korunuş bu tapınak göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir. Burası bu tarihi gezinizde belki de sizi en çok etkileyecek yerlerden biri. Roma ve Barok dönem mimarisinin birleşmesi, Helenistik ve Roma dönemi çağına ait parçalarla bu tapınak görülmeye değer güzellikte.

Bergama her yıl yüz binlerce turistin gezdiği ülkemizin çok önemli tarihi yerlerinden biridir ve Dikili villa tatilinizde burayı gezmeye doyamayacaksınız.

Dikili Çandarlı’da Dalış Yapın

Dikili’ye bağlı Çandarlı beldesi, benzersiz dalış noktaları ve sualtı yaşamın zenginliğiyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor.

20’den fazla dalış noktası bulunan Dikili Çandırlı’da Kız Kulesi, Kara Ada ve Maltepe Burnu en sevilen dalış noktalarıdır. Buralarda 3 metreden 40 metreye kadar dalışlar yapabilir, süngerleri, mercan türlerini ve çeşitli balıkları görebilirsiniz.

Dikili Çandarlı’da dalış yapın
Dikili Çandarlı’da dalış yapın

Dikili villa tatilinizde Çandırlı, berrak denizi ve temiz koylarından dolayı dalış konusunda size birçok alternatif sunabilecek bir yer. Rehberiniz eşliğinde hava şartlarına göre hangi koyda dalış yapacağınızı belirleyebilir ve güzel bir tekne gezisiyle koya ulaşarak bütün gününüzü dalış yaparak geçirebilirsiniz.

Dikili villa kiralama sayfamızdan bu şirin tatil beldesinde yer alan villaları inceleyebilir ve bu yaz benzersiz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Dikili villa kiralama hizmetimizi inceleyin ve tatilinizde yapacaklarınız şimdiden planlamaya başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.