Tatilde Bir Villa Kiralayarak Foça’yı Keşfedin
Tatilde Bir Villa Kiralayarak Foça’yı Keşfedin

Foça, Ege Denizi’nde şirin bir ilçedir. İzmir’in 70 kilometre uzağında olan Foça’nın nüfusu sadece 36 bin kişidir, ancak yaz aylarında Foça beldesinin nüfusu, bölgenin doğal güzellikleri, berrak suları, eşsiz koyları ve iklimi için Foça’yı tercih eden yerli ve yabancı tatilcilerle birlikte 70 bine kadar çıkar. Foça ayrıca koruma altında olan Akdeniz Fokları (Monachus monachus) ile ünlüdür. Foça kiralık villa sayfamızdan villanızı seçtikten sonra, Akdeniz foklarını da yakından görebileceğiniz, Odysseia Destanı’nda da adı geçen Siren Kayalıkları turuna katılabilir ve Foça’nın muhteşem güzellikteki gizli koylarını, tarihi yerlerini, benzersiz doğa harikalarını keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Siren Kayalıkları

Homeros’un ünlü destanı Odysseia‘ da adı geçen efsanevi Siren Kayalıkları buradadır.

Mitolojide kuş vücutlu, kadın başlı ve yaptıkları büyülü müziğin güzelliğiyle ünlü yaratıklar olan Sirenler’in burada yaşadığı ve büyüleyici sesleriyle gemicilere yollarını şaşırtıp bu kayalıklara çektikleri, böylece teknelerin kayalara çarpmalarına neden olduklarına inanılırmış.

Siren Kayalıkları
Siren Kayalıkları

Mitolojik öykülere konu olan bu küçük adacıklardan gelen sesler, muhtemelen kayaçların üzerinden geçen rüzgârın etkisiyle çıkmaktadır. Adacıkların üstünde bulunan bu tuhaf kayaçlar aslında volkanik patlamalar, dalgalar, rüzgâr ve yağmur tarafından oluşturuldu. Adaların etrafını bir tekne turuyla gezebilir ve bu mitolojik sesleri siz de duyabilirsiniz.

Eşsiz güzellikteki Siren Kayalıkları, Foça villa tatilinizde sizi bekliyor.  

Adalar

Foça’ya bakan bazı küçük adalar vardır. Orak, İncir, Kartdere, Fener, Hayırsız ve Metalik Adaları eşsiz doğasıyla buraya gelen turistleri cezbeder. Orak Adası, bu bölgenin en büyük adasıdır ve uzun sahilini gölgeleyen yüksek uçurumlarıyla sizi etkileyecektir.

Adalar
Adalar

İncir Adası, çoğunlukla turistler tarafından piknik alanı ve plaj olarak kullanılıyor. İncir ve Orak adalarındaki son kazılarda arkeologlar, Foça’daki Athena Tapınağı’na bakan kaya kutsallarını keşfettiler.

Foça’nın Akdeniz Fokları

Neslinin tükenme tehlikesi bulunan ve 12 memeli türünden biri olan fokların dünya üzerinde toplam sayıları 350-400 kadar kalmıştır. Türkiye, Yunanistan ve kuzeybatı Afrika sahillerinde rastlanan bu foklar, Türkiye’de Foça adalarını kendilerine yuva olarak seçtiler.

Latince adı Monochus monochus olup, sakinlikten çok hoşlanan Akdeniz foklarının karaya çıkma ihtiyacı duymaları ve yaşadıkları ortamda insanlardan rahatsız olmaları nedeniyle, fokların görüldüğü Siren Kayalıkları ve Orak Adası’na 100 metreden fazla yaklaşmak yasaklanmıştır.

Foça'nın Akdeniz Fokları
Foça’nın Akdeniz Fokları

Bu yüzden bu sevimli fok balıklarını sadece uzaktan izleyebilir ve fotoğraflarını çekebilirsiniz. Gün içinde 100 kilometre yol alabilecek kadar iyi yüzücüler olan foklar, çok az da olsa bazen Foça sahillerine kadar geliyorlar.

Foça’da birçok hediyelik eşya dükkanında bu nesli tükenmekte olan sevimli foklarla ilgili hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Foça’nın Tapınakları

Foça veya eski ismiyle Phokaia, günümüzde İzmir ilinin kuzey kesimi ile Midilli Adası’nı kapsayan Aiolis Bölgesi’nin en kuzeyindeki 12 İyon kentinden biriydi.

Adı Homeros ‘un ünlü destanı “Odysseia” satırlarında da geçen Eski Foça’nın ilk sakinleri, M.Ö. 9. yüzyılda Dorik istilasından kaçan Yunan göçmenlerdi.

Foça'nın Tapınakları
Foça’nın Tapınakları

Foça’da yapılan arkeolojik kazılar 1900’lü yılların başlarında başlamış olup, günümüze kadar Antik Çağ, Hellen ve Roma dönemlerine ait birçok anıt ortaya çıkarılmıştır. Athena Tapınağı, Kibele Tapınağı, açık hava tiyatrosu, kale, mozaikler, seramik ve çömlek parçaları kalıntılarını villa tatilinizde İzmir Arkeoloji Müzesi’nde inceleyebilirsiniz.

Athena Tapınağı’nın M.Ö. 6. yüzyılda şehre bakan bir kaya platformunda inşa edildiğine, burada bulunan heykelin oturma pozisyonunda ve ahşaptan yapıldığına inanılmaktadır. Tapınak, önce Persler tarafından ve sonra da M.Ö. 5. yüzyılda büyük bir yangın tarafından tahrip edilmiştir.

Foça’nın Muhteşem Koyları

Foça’nın koylarının birçoğu mavi bayrak ile ödüllendirilmiş harika koylardır. Mersinaki Koyu ve Yeni Foça Çanak Koyu, Foça villa tatilinizde keşfedeceğiniz, muhteşem güzellikteki denizinde yüzebileceğiniz önemli koylardan bazıları.

Foça'nın Muhteşem Koyları
Foça’nın Muhteşem Koyları

Eski Foça-Yeni Foça

Eski Foça’yı tatilinizde mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Tarihi taş evleri, balık restoranları, antik döneme ait yapılarıyla harika deneyimler yaşayabileceğiniz Eski Foça, Foça’nın tarihi bölümünü oluşturur.

Eski Foça’nın 23 kilometre kuzeyinde ise birçok yazlık evin bulunduğu Yeni Foça kasabası yer alır. Foça, burada bir liman inşa eden Cenevizliler tarafından kurulmuştur.

Şeytan Hamamı

Şeytan Hamamı, Foça’nın merkezine yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta, Can Tepesi’nin eteğinde kayadan kesilmiş bir mezardır.

Şeytan Hamamı
Şeytan Hamamı

Kemerli bir girişten bu muhteşem mezarı inceleyebilirsiniz. Mezarın içinde iki tane mezar odası vardır. Kazılarda beyaz, kırmızı ve yeşil mermerlerden yapılmış bir taş blok, bazı yazıtlar ve bir aslan heykeli bulunmuştur.

Şeytan Hamamı, Foça villa tatilinizde size etkileyici bir manzara sunacak.

Beş Kapılar Kalesi

Beş Kapılar Kalesi, tahminlerine göre 11. yüzyılda yapılmıştır. Beş Kapılar Kalesi, dikdörtgen planlı olarak inşa edilmiş ve yapı dikdörtgen kulelerle desteklenmiştir. Benzersiz mimarisinin içerisinde Bizans döneminden kalıntıları görme şansı bulabilirsiniz.

Beş Kapılar Kalesi
Beş Kapılar Kalesi

Kale, bugün açık hava tiyatrosu olarak kullanılan bir tekne evine de sahiptir ve 1983 yılından 1994 yılına kadar restorasyon çalışmaları sürmüştür.

Taş Ev

Taş Ev, Foça’dan 10 kilometre ileride, yolun kenarında bulunan anıtsal bir mezardır. 4,5 metre yüksekliğindeki mezar, M.Ö. 4. ve 5. yüzyıllar arasında kayadan kısmen kesilmiş ve bu anıt mezar yapılırken Fars tarzından etkilenilmiştir.

Taş ev
Taş ev

Dış Kale

Ceneviz Kalesi olarak da bilinen bu kale, 17. yüzyılda kentin korunmasını sağlayan stratejik bir noktada inşa edilmiştir. Küçük bir yarımadanın ucunda inşa edilmiş ve karadan büyük bir siperle ayrılmıştır.

Sualtı arkeolojik araştırmaları sırasında burada bazı taş topları bulundu. Bu taş topların mancınıklar kullanılarak düşman gemilerine karşı fırlatıldığına inanılıyor. Bugün kaleden çok fazla bir şey kalmamış olsa da kale duvarından kalanlar ve kale içinde Türk hamamının kalıntıları burada görülecek yerlerin başında geliyor.

Foça Fatih Camisi

Adını Fatih Sultan Mehmet’ten alan bu cami, Foça’daki Osmanlı döneminden kalma en eski eserlerinden biridir. Cami, 1455 senesinde yaptırılmıştır. Kapılarının üzerinde iki yazıt vardır, bu yazıtların ilkinde Mustafa Ağa tarafından yaptırıldığı ve ana giriş kapısı üzerindeki ikinci yazıtta Kanuni Sultan Süleyman’ın camiyi restore ettiği belirtilmektedir.

Foça Fatih Camisi
Foça Fatih Camisi

Kayalar Camisi

Kayalar Camisi, Foça Fatih Camisi’nin 200 metre kuzeydoğusunda kale içinde kalacak şekilde inşa edilmiştir. Taş kaide üzerine yuvarlak gövdeli tek şerefeli minaresi 19. yüzyılda yenilenmiştir.

Kayalar Camisi
Kayalar Camisi

Kayalar Camisi, dönemin estetik anlayışını yansıtır biçimde soğan kubbelidir, dikdörtgen planlıdır. Caminin İnşasında antik dönem ve doğu Roma dönemi kalıntıları ile moloz taşlar kullanılmıştır.

Hafız Süleyman Mescidi

Hafız Süleyman Mescidi, 1548 yılında Foça kalesinin muhafızı başkanı Hacı Mustafa tarafından yaptırılan küçük bir camidir. Yerel taştan yapılmış,18. ve19. yüzyıllar arasında birkaç kez restore edilmiştir.

Hafiz Süleyman Mescidi
Hafiz Süleyman Mescidi

Osmanlı Mezarlığı

Bu eski mezarlık, 16. ve 19. yüzyıllarda kullanılmıştır. Mezar taşları üzerlerinde gül, servi ağacı, nar, üzüm, hurma gibi çeşitli süslemelere sahiptir. Mezarlık alanı, otantik ve tarihi yapısıyla oldukça ilgi çekicidir.

Osmanlı Mezarlığı
Osmanlı Mezarlığı

Türk Hamamları

Her ikisi de Atatürk mahallesinde yer alan, Foça’da Osmanlı döneminden kalan, iki Türk Hamamı bulunuyor. Yüzyıllardan beri mimari yapıları bozulsa da bu hamamlar hala oldukça etkileyici Osmanlı dönemi eserleri arasında yer alırlar.

Türk Hamamları
Türk Hamamları

Rüzgâr Değirmenleri

Foça’ya yaklaşırken, bu tarihi rüzgâr değirmenlerini Değirmen Tepesi’nin üstünden görebilir ve eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz.

Rüzgar Değirmenleri
Rüzgar Değirmenleri

Rüzgâr değirmenleri 19. yüzyılda inşa edilmişti ve bazıları 1960’lara kadar hala faaliyet gösteriyordu. Foça’nın güçlü kuzey rüzgârları, bu değirmenlerin işlerini iyi yapmalarını sağlar.

Kybele Açık Hava Tapınağı

Foça’da yer alan gezilmeye değer önemli tarihi yerlerinden biri de M.Ö. 580 yılına tarihlenen Kybele Açık Hava Tapınağı’dır. Yapıda, çeşitli büyüklüklerde beş tane Ana Tanrıça Kybele heykeli ve Kybele kabartmaları yer alır.

Kybele, Anadolu’da yaşayan uygarlıkların taptığı ve adaklar adadığı bir tanrıçadır. Kybele, Arkaik dönemden itibaren bu bölgede de çok saygı görmüştür, yel değirmenlerinin yer aldığı tepe ve İncir Adası’nda da Kybele’ye adanmış kutsal alanlar bulunuyor.

Kybele Açık Hava Tapınağı’nda, kayaya oyulmuş adak havuzu ve deniz fenerlerinin konulması için yapılan küçük nişler yer alır. Bu küçük nişler denizcilerin burada tapındıklarını gösteren bir işarettir.

Kutsal alanın yaslandığı kayalık üzerinde sur duvarları bulunuyor. Bu sur duvarlarının yapımının dört ayrı döneme yayıldığı saptanmıştır. Arkaik dönemde yapılan surlar, harç kullanılmadan inşa edilmiştir. Roma dönemi surlarında kireç harcı kullanılırken, Ceneviz ve Osmanlı dönemi surlarında kireç harcı, kum, tuğla parçası ve kiremit tozlarından oluşan Horasan Harcı kullanılmıştır.

Kral Yolu ve Pers Mezar Anıtı (Taş Kule)

Bu anıt, Foça’nın 7 kilometre kadar doğusunda, kuru bir dere yatağı kenarında M.Ö. 4. yüzyıla ait olan Lydia-Lykia geleneğinde ve Pers etkisi altında kalınarak yapılmış bir mezar anıtıdır. Pers Mezar Anıtı, 2000 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları 2001 yılında tamamlanarak ziyaretçilere açılmıştır.

Pers Mezar Anıtı, Anadolu ve Ege arkeolojisinin en ilginç ve önemli yapıtlarındandır. Bu anıt, Perslerin Anadolu’daki 200 yılı aşkın süren egemenliklerinden geriye kalmış en sağlam örnektir. Bu görkemli anıtı Foça villa tatilinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kral Yolu ve Pers Mezar Anıtı
Kral Yolu ve Pers Mezar Anıtı

Perslerden günümüze kalan başka bir eser de Foça’nın 7 kilometre doğusundaki bir düzlükte, Taş Kule olarak anılan mezar anıtıdır ve M.Ö. 5. yüzyıla aittir. Bağımsız bir kaya kütlesinin şekillendirilmesiyle oluşturulan bu anıtın karakteristik özellikleri, onun bir Pers yapımı olduğuna işaret etmekte. Anıt, Pers Kralı Kyros’un Pasargadai’deki (İran) mezar anıtı ile benzerlikler göstermektedir. İki katlı olan anıtta, mezar odası alt katta bulunmaktadır.

Lykia, Lydia, Phrygia’daki mezar anıtları gibi kayadan oyulmuş bu mezar anıtı size başka yerde bulamayacağınız görsel bir şölen sunar.

Foça Yeryüzü Pazarı

Bir “Slow Food” projesi olan yeryüzü pazarları, 8 ülkede faaliyet gösteren, İtalya’da 20, Lübnan’da 2, Türkiye, ABD, Avusturya, Bulgaristan, İsrail ve Romanya’da birer olmak üzere toplam 28 üyesi bulunan bir organizasyondur.

Hızlı yaşam temposuna karşı bir duruş geliştirmek ve yok olmaya yüz tutmuş yerel yeme- içme alışkanlıklarını korumak amacıyla 1989 yılında İtalya’da başlatılan “Slow Food” hareketi giderek daha popüler bir hale geliyor.

Foça yeryüzü pazarı
Foça yeryüzü pazarı

Sağlıklı ve dengeli beslenme kurallarını hayata geçirmek için kurulan bu pazarlar iyi, adil ve temiz üretim yapan yerli üreticilerin tüketicilerle buluşmasını sağlamasının yanı sıra yerel gıda kültürlerinin korunması açısından da önemli bir görev üstleniyor.

Foça’da bulunan Türkiye’deki tek yeryüzü pazarına mutlaka gitmeli, burada bulunan çeşit çeşit organik ve yöresel ürünleri tatmalısınız.

Foça’nın Lezzetleri

Meşhur Girit Sakız Dondurmalarını Foça’da küçük yöresel dondurma dükkanlarında tadabilirsiniz. Birçok çeşitli olan bu dondurmalardan naneli olanı mutlaka denemenizi öneririz.

Bir kahvaltıdan daha fazlası olan köy kahvaltıları da yine Foça’da deneyebileceğiniz lezzetleri barındırıyor. Ege’nin zeytinyağıyla süslenmiş, organik yöresel sebze ve meyvelerle hazırlanmış köy kahvaltınızı, doğal güzellikler arasında ve temiz hava eşliğinde yapabilirsiniz.

Foça sahil kenarında, size eşsiz lezzetler sunacak olan birçok balık lokantası var, bunların herhangi birini ziyafet edebilir, bir yandan denizi izlerken bir yandan da taze deniz ürünlerinden oluşan yemeğinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Foça'nın Lezzetleri
Foça’nın Lezzetleri

Foça’nın sahil kenarında yer alan kafeleri de oldukça ünlüdür. Bu güzel kafelerde Foça sahil manzarası eşliğinde bol köpüklü kahvenizi yudumlarken keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Foça villa kiralama hizmetlerimizden faydalanarak, tatilinizi bu şirin ve sıcak beldede geçirirken, Foça sahillerinin sakinliğinde dinlenebilir, nesli tükenmekte olan fok balıklarını görebilir, efsanelere konu olmuş kayalıkları, adaları ve koyları gezebilirsiniz.

Foça kiralık villa sayfamızı inceleyerek kendinize uygun villayı seçebilir ve tatilinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.