Kızıltaş Kiralık Villa Tatilinizi Unutulmaz Kılacak 7 Şey
Kızıltaş Kiralık Villa Tatilinizi Unutulmaz Kılacak 7 Şey

Ülkemizin en büyük yarımadası olan Karaburun, Ege bölgesinin cenneti olarak biliniyor. El değmemiş koyları, muhteşem plajları ve astıma bile iyi gelen benzersiz havasıyla Karaburun ve çevresi size güzel bir tatil vaat ediyor. Karaburun kiralık villa sayfamızdan villanızı seçerek, önü muhteşem deniz manzarası, arkası ise el değmemiş çam ormanları ile çevrili Karaburun Yarımadası’nda hem rahatça dinlenebilir hem de çeşitli aktivitelere katılıp eğlenerek harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Karaburun kiralık villa hizmetimizi inceleyin ve doğal güzellikleriyle son yılların popüler bir tatil merkezi olan Karaburun ve çevresinde yapabileceğiniz 10 birbirinden güzel aktiviteye göz atın.

Ege’nin Saklı Cenneti Karaburun’u Keşfedin

Ege bölgesinin gizli cenneti olarak bilinen Karaburun, tablolara konu olabilecek güzelliğiyle ve canlı doğal hayatıyla sizi büyüleyecek bir yer.

Mavi ve yeşilin birleştiği Karaburun, el değmemiş turkuaz koyları, zengin bitki örtüsü ve yaban hayatı çeşitliliğiyle bilinir. Burada doğada dinlenme ve yenilenme fırsatı bulacaksınız.

Antik çağlardan beri insanlara şifa dağıtan bitkilerin çevreye dağıldığı Karaburun, Doğu Akdeniz Havzası’nın doğası en bozulmamış bölümüdür. Karaburun Yarımadası, floristik açıdan oldukça zengin ve barındırdığı endemik bitki türlerinden dolayı ülkemizin nadir bölgelerinden biri. Bu benzersiz yarımada, yüzlerce yıl yaşında binlerce ağaca ev sahipliği yapıyor.

Araştırmalara göre Karaburun’da 70 aileden 300 cinse ait 380 farklı bitki türü olduğu tespit edildi. Böylesi bir doğal güzelliğin içinde harika bir villa tatili yapacaksınız.

Ege'nin Saklı Cenneti Karaburun’u Keşfedin
Ege’nin Saklı Cenneti Karaburun’u Keşfedin

Karaburun Yarımadası’nın yaban hayatı da görülmeye değer zenginlikte. Burada keçi, yaban domuzu, tilki, sansar, tavşan, sincap, bukalemun, yüzlerce kuş ve kelebek türüyle tatiliniz boyunca karşılaşabilirsiniz.

Karaburun Yarımadası’nın bakir koyları ve kıyıları, dünyanın en nadir 12 memeliden biri olan ve Bern, Barselona ve CİTES sözleşmeleriyle uluslararası düzeyde koruma altına alınan Akdeniz fokunun (Monachus monachus) dünyada kalan son üreme ve yaşam alanlarından biridir.

200’ün üzerinde kuş türünün barındığı yarımada aynı zamanda Bern Sözleşmesi ile koruma altına alınan Akdeniz’e özgü ada martısına da ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’deki en zengin yırtıcı kuş rezervlerinden biri olan Karaburun Yarımadası yılan kartalı, küçük kerkenez, ada doğanı gibi nadir görülen türlere sahip. Aynı zamanda su samuru, karakulak, adi tosbağa ve nal burunlu yarasa gibi nesli tükenmekte olan türlerle de Karaburun’da karşılaşma şansınız var.

Muhteşem bitki çeşitliği ve inanılmaz yaban hayatı ile doğa yürüyüşleri için ülkemizin en güzel yerlerinden biri olan Karaburun Yarımadası size cennet gibi bir köşede benzersiz bir tatil vaat ediyor.

Mavi Bayraklı Karaburun Plajlarında Yüzün

Karaburun villa tatilinizde yüzmek için uzaklara gitmeniz gerekmeyecek çünkü bu yarımadanın her yerinden denize kolaylıkla girebilirsiniz. Karaburun’un her yerinde deniz çok temizdir ve hiç çekinmeden canınızın istediği bir yerde yüzebilir ve güneşlenebilirsiniz.

Karaburun denizinin bu kadar temiz olmasının nedeni tam karşısında yer alan açık deniz akıntılarıdır, bu akıntılar denizi sürekli temizliyor.

Harika bir yüzme deneyimi yaşayacağınız Karaburun Akvaryum (İncirli köy) ve Bodrum Plajı, mavi bayrak ödülüne sahip. Ayrıca Kuyucak ve Mimoza plajları da bu bölgede yüzebileceğiniz mavi bayrak adayı harika plajlardan bazıları.

Akvaryum Plajı: Karaburun Yarımadası’nın incisi olarak gösterilen Akvaryum Plajı, küçük bir cennettir. Sadece 15 metre uzunluğunda olan bu harika plaj ziyaretçiler arasında çok popülerdir, o yüzden burada zaman geçirecekseniz kumsalda erken saatte yerinizi almanız gerekiyor.

Mavi bayraklı Akvaryum Plajı’nın berrak sularında şnorkelle dalışlar yaparak Karaburun Yarımadası’ndaki neredeyse bütün balık türlerini görebilirsiniz.

Bodrum Plajı: Bodrum Plajı, 200 metre uzunluğu ve sığ deniziyle özellikle çocukluk aileler tarafında tercih ediliyor. Mavi bayraklı bu plaj temiz ve ılık sularıyla güzel bir yüzme deneyimi sunuyor, aynı zamanda dalışların da yapıldığı bu plajda ailenizle harika zaman geçirebilirsiniz.

Mavi Bayraklı Karaburun Plajlarında Yüzün
Mavi Bayraklı Karaburun Plajlarında Yüzün

Mimoza Plajı: Bu güzel plaj, zengin bir deniz bitkisi ve balık çeşitliliğine sahip, burada yüzerken balıklar da size eşlik edecek. Çakıllı ve geniş bir kumsala sahip olan bu plaj özellikle hafta sonları oldukça kalabalık oluyor.

Kuyucak Plajı: Kuyucak, merkezden 1 kilometre uzaklıkta yer alan, sakinliği ve karşısındaki muhteşem ada manzarasıyla çok sevilen bir plajdır. Bu mavi bayraklı plajın tertemiz sularında keyifle yüzebilir ve derinleşen noktalarda muhteşem bir deniz yaşamına şahit olabilirsiniz.

Dolungaz Plajı: Çoğu ziyaretçinin bilmediği, oldukça gizli bir yerde yer alan Dolungaz Plajı, sakinliği ve güzelliğiyle sizi etkileyecek. Burası çoğu zaman bir kamp alanı olarak hizmet veriyor.

Kaynarpınar Plajı: Kaynarpınar, Karaburun ve Mordoğan arasında yer alan hem doğal güzelliğiyle hem de denizinin güzelliğiyle sizi kendine aşık edecek bir plaj. Kumsalın arkasında yer alan ardıç ağaçlarının doğal gölgelik sağladığı bu güzel plajın temiz denizinde yüzerek birçok küçük mağara keşfedebilirsiniz. Ayrıca burada harika bir öğle yemeği yiyebileceğiniz güzel bir balıkçı restoranı da var.

Karaburun Yarımadası’nda Gezebileceğiniz Tarihi yerler

Karaburun Yarımadası aynı zamanda çok eski bir yerleşim yeridir. Yapılan arkeolojik kazılar sırasında bölgede taş el baltaları ve ilkel çanak çömlekler gün yüzüne çıktı.

Karaburun, eski çağlarda Mimas olarak adlandırıldı ve Yunan, Roma, Pers, Hitit, Bizans gibi birçok medeniyet Karaburun’da hüküm sürdü.

Karaburun Yarımadası’nda yer alan ve güzellikleriyle sizi etkileyecek Kazak VadisiKolophonLebedosHadrian Tapınağı ve Belevi Mozolesi görmenizi önerdiğimiz yerler arasında.

Gizemli Siren Kayalıklarını Görün

Karaburun’un hemen karşısında bulunan bölgenin önemli tatil beldelerinden biri olan Foça’ya her gün düzenlenen feribot seferleriyle gidebilir ve tatilinizde Foça’nın güzelliklerini de keşfedebilirsiniz.

Foça’da görmenizi önereceğimiz önemli yerlerden biri Homeros’un ünlü destanı Odysseia’ da adı geçen efsanevi Siren kayalıklarıdır.

Mitolojide kuş vücutlu, kadın başlı ve yaptıkları büyülü müziğin güzelliğiyle ünlü yaratıklar olan Sirenler’in burada yaşadığı ve büyüleyici sesleriyle gemicilere yollarını şaşırtıp bu kayalıklara çektikleri, böylece teknelerin kayalara çarpmalarına neden olduklarına inanılırmış.

Gizemli Siren Kayalıklarını Görün
Gizemli Siren Kayalıklarını Görün

Mitolojik öykülere konu olan bu küçük adacıklardan gelen sesler, muhtemelen kayaçların üzerinden geçen rüzgârın etkisiyle çıkmaktadır. Adacıkların üstünde bulunan bu tuhaf kayaçlar aslında volkanik patlamalar, dalgalar, rüzgâr ve yağmur tarafından oluşturuldu. Adaların etrafını bir tekne turuyla gezebilir ve bu mitolojik sesleri siz de duyabilirsiniz.

Eşsiz güzellikteki Siren Kayalıkları, Karaburun villa tatilinizde sizi bekliyor.

Benzersiz Bir Pazar Ziyaret Edin

Karaburun tatilinizde Foça’yı gezerken görmeniz gereken bir yer de Türkiye’de sadece burada bulunan yeryüzü pazarlarıdır. Hızlı yaşam temposuna karşı bir duruş geliştirmek ve yok olmaya yüz tutmuş yerel yeme- içme alışkanlıklarını korumak amacıyla 1989 yılında İtalya’da başlatılan “Slow Food” hareketi giderek daha popüler bir hale geliyor.

Yeryüzü pazarları, 8 ülkede faaliyet gösteriyor ve ülkemizde sadece Foça’da bulunuyor. Sağlıklı ve dengeli beslenme kurallarını hayata geçirmek için kurulan bu pazarlar iyi, adil ve temiz üretim yapan yerli üreticilerin tüketicilerle buluşmasını sağlamasının yanı sıra yerel gıda kültürlerinin korunması açısından da önemli bir görev üstleniyor.

Karaburun tatilinizde Türkiye’deki tek yeryüzü pazarını gezerken çeşit çeşit organik, yöresel ürünleri tadabilir ve güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Eşsiz Doğasıyla Mordoğan’ı Keşfedin

Mordoğan, Karaburun kadar güzel ve görülmeye değer bir sahil kasabasıdır. Villanıza 20 dakika uzaklıkta ola Mordoğan’ı da tatilinizde gezme şansı bulacaksınız.

Uzun Ada’nın tam karşısında yer alan Mordoğan, doğal güzelliklerinin yanında Çatalkaya, Ayıbalığı kayalıkları ve Ardıç Plajı ile sevilen bir tatil beldesidir. Aynı zamanda denizindeki balık bolluğundan dolayı balık tutmayı seviyorsanız Mordoğan mutlaka gömeniz ve balık tutma gezilerine katılmanız gereken bir yerdir.

Eşsiz Doğasıyla Mordoğan’ı Keşfedin
Eşsiz Doğasıyla Mordoğan’ı Keşfedin

Türkiye’nin gelişmekte olan bu tatil yöresi her mevsim ayrı güzelliğe sahip. Ender görülen Akdeniz foklarının üreme alanı olan doğal sit alanı plajları, özel bir tür zeytin olan hurma zeytininin Türkiye’de yetiştiği tek yer olması, muhteşem balıkçılık noktaları, otantik dokularıyla benzeriz köyleri Mordoğan’ı çekici yapan özelliklerden bazıları.

Mordoğan’da berrak sularda olta balıkçılığı yaparak, tarihi bölgelerde dalış yaparak, Narkisos Pınarını, Ayşe Hatun Camisini, Rum köylerini, tarihi yel değirmenlerini gezerek ve muhteşem yürüyüş yollarında doğa yürüyüşü yaparak eşsiz bir tatil geçirebilirsiniz.

Ünlü Ayıbalığı Koyu’nda Yüzün

Ayıbalığı Koyu, İzmir’in en temiz 5 koyundan biri olarak gösteriliyor. Karaburun villa tatilinizde Ayıbalığı Koyu’nun benzersiz sularında yüzme fırsatı bulacaksınız.

Masmavi tertemiz denize 10-20 metre yüksekten atlayabileceğiniz falezleri ile ünlü olan bu koyda bu eşsiz falezlere çıkmak oldukça zor, buraya sadece halat kullanarak çıkabilirsiniz.

Ünlü Ayıbalığı Koyu’nda Yüzün
Ünlü Ayıbalığı Koyu’nda Yüzün

Bu muhteşem koyda doğal bir havuz da bulunuyor, derinliği 10 metreyi geçmeyen bu havuzda keyifle yüzebilirsiniz.

Dalgasız çok sakin bir denize sahip olan koy ve koyun çevresini saran benzersiz kayalar görülmeye değer güzellikte. Koyda ücretsiz şemsiye ve şezlong bulabilir, çevredeki güzel restoranlarda lezzetli yöresel yemekler tadabilirsiniz.

Geceye kalırsanız sahildeki güzel kafelerde canlı müzik dinleyip eğlenebileceğiz olanaklar da bulunuyor.

Rüzgâr Sörfü Cennetinde Eğlenin

Dünyanın rüzgâr sörfü cennetlerinden biri Karaburun villanıza sadece 1 saat uzaklıkta yer alıyor. Alaçatı, mükemmel zeytinyağları ve dünya standartlarında rüzgâr sörfü ile biliniyor.

Karaburun villa tatilinizde Alaçatı’nın rengârenk pencereleriyle süslü taş evlerini, begonvillerle süslü Arnavut kaldırımlı sokaklarını, yöresel hediyelik eşya dükkanlarını, kendine özgü otantik tasarımlarıyla Alaçatı kafelerini gezebilirsiniz.

Rüzgâr Sörfü Cennetinde Eğlenin
Rüzgâr Sörfü Cennetinde Eğlenin

Küçük bir köyken rüzgâr sörfü toplulukları tarafından keşfedilen ve çok popüler bir tatil beldesi haline gelen Alaçatı, adeta rüzgâr sörfü yapmak için yaratılmış denizi ve sert rüzgârlarıyla dünyanın en çok tercih edilen yerlerinden biri haline geldi.

Alaçatı’nın kristal güzellikteki denizinde serin rüzgârlar eşliğinde yapacağınız rüzgâr sörfü deneyimi belki de tatilinizin en keyifli anlarına tanıklık edecek.

Ünlü Aya Yorgi Koyu’nda Rahatlayın

Karaburun villa tatilinizde görmeniz gereken bir başka muhteşem yer de Aya Yorgi Koyu’dur. Bölgenin rüzgâr almayan koylarından olan meşhur Aya Yorgi Koyu, Karaburun’a sadece 80 kilometre mesafede yer alıyor.

Ünlü Aya Yorgi Koyu’nda Rahatlayın
Ünlü Aya Yorgi Koyu’nda Rahatlayın

Aya Yorgi Koyu çok sevilen bir yerdir ve onlarca plaj kulübüne ev sahipliği yapar. Harika müzikler eşliğinde kumsalda güneşlenmek ve tatilinizde eğlenceye doymak için tatilinizde Aya Yorgi Koyu’nun plaj kulüplerini tercih edebilirsiniz.

Birbirinden güzel kafe ve restoranlarıyla da ünlü koy, size güzel zaman geçirtecek birçok alternatife sahip.

Muhteşem Manzaralarıyla Bir Antik Kent Gezin

Karaburun Yarımadası’nda Ildırı Köyü’nde yer alan Erythrai Antik Kenti, M.Ö. 7. yüzyıldan kalma muhteşem manzarasıyla Karaburun villa tatilinize tarihi bir atmosfer eklemek istiyorsanız görmeniz gereken bir yerdir.

Çeşme’nin 20 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Ildırı Köyü’nün antik dönemdeki adı Erythrai’dir. Bölgedeki toprağının kırmızı renginden dolayı Erythrai, antik çağlarda “Kızıl Kent” olarak anılıyordu.

Burayı gezerken antik şehirden günümüze kadar ulaşan antik tiyatro kalıntılarının, şehir surlarının, tapınak kalıntılarının ve mozaiklerin bölgenin tamamına yayılmış olduğunu görebilirsiniz. Bölgedeki bazı evlerin yapımında bile bu mozaik taşlar kullanılmıştır.

Erythrai Antik Kenti, tarihi kalıntılar bakımından oldukça zengindir. Yunan Kilisesi ve Athena Tapınağı kalıntılarının yanı sıra, Akropolis’e uzanan dik amfitiyatro merdivenlerini çıkarak yukarıdan antik kent kalıntılarının muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

Tarihi yerleri, kültürü, denizi ve benzersiz havasıyla sizi büyüleyecek bir yerde tatil yapmak istiyorsanız, Karaburun kiralık villa sayfamızı inceleyerek tatilinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

Karaburun kiralık villa hizmetlerimizi inceleyin ve bu yaz doğanın kalbinde harika bir tatil geçirin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.