Mordoğan kiralık villa tatilinizde yapabileceğiniz 14 şey
Mordoğan kiralık villa tatilinizde yapabileceğiniz 14 şey

İzmir merkezine 80 kilometre uzaklıkta yer alan Mordoğan, mavi bayraklı plajları, doğal ve tarihi zenginlikleriyle son yıllarda tatillerinde sakin bir ortam arayan turistlerin tercih ettiği bir tatil beldesidir. Mordoğan kiralık villa sayfamızdan aileniz veya arkadaşlarınızla yapacağınız tatil için villanızı seçerek, bu sakin ve huzurlu tatil beldesinde güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Mordoğan kiralık villa hizmetlerinizden villanızı seçtikten sonra bu şirin tatil beldesinde görebileceğiniz 14 muhteşem şey göz atmanızı öneririz.

Mordoğan’ı Keşfedin

Türkiye’nin gelişmekte olan bu tatil yöresi her mevsim ayrı güzelliklere sahip. Ender görülen Akdeniz foklarının üreme alanı olan doğal sit alanı plajları, özel bir tür zeytin olan hurma zeytininin Türkiye’de yetiştiği tek yer olması, muhteşem balıkçılık noktaları, otantik dokularıyla benzeriz köyleri Mordoğan’ı çekici yapan özelliklerden bazıları.

Mordoğan’ı Keşfedin
Mordoğan’ı Keşfedin

Mordoğan’da berrak sularda olta balıkçılığı yaparak, tarihi bölgelerde dalış yaparak, Narkisos Pınarını, Ayşe Hatun Camisini, Rum köylerini, tarihi yel değirmenlerini gezerek ve muhteşem yürüyüş yollarında doğa yürüyüşü yaparak eşsiz bir tatil geçirebilirsiniz.

Ayıbalığı Koyu’nda Yüzün

İzmir ve çevresinin en temiz ve güzel 5 koyundan biri olan Ayıbalığı Koyu, dalgasız çok sakin bir denize sahip ve koyun çevresini saran benzersiz kayalar görülmeye değer güzellikte.

Masmavi tertemiz denize 10-20 metre yüksekten atlayabileceğiniz falezleri ile ünlü olan bu koyda Büyük ve Küçük Ayıbalığı isimli iki falez bulunuyor. Bu falezlere çıkmak oldukça zor, buraya sadece halat kullanarak çıkabilirsiniz.

Ayıbalığı Koyu’nda Yüzün
Ayıbalığı Koyu’nda Yüzün

Bu muhteşem koyda doğal bir havuz da bulunuyor, derinliği 10 metreyi geçmeyen bu havuzda keyifle yüzebilirsiniz.

Koyda ücretsiz şemsiye ve şezlong bulabilir, çevredeki güzel restoranlarda lezzetli yöresel yemekler tadabilirsiniz.

Geceye kalırsanız sahildeki güzel kafelerde canlı müzik dinleyip eğlenebileceğiz olanaklar da bulunuyor.

Manal Koyu’nda Balık Tutun

Berrak sularıyla Manal Koyu, özellikle olta balıkçılığı sevenler için eşi bulunmaz bir yerdir.

Sakin, sessiz ve huzurlu bir koy olan Manal, doğanın içinde gizlenmiş bir cennet gibidir. Bu koy, özellikle tekne gezilerinin önemli durak noktalarından biridir. Koyun huzurlu sularında balık tutarak ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Manal Koyu’nda Balık Tutun
Manal Koyu’nda Balık Tutun

Burada yüzebileceğiniz Manal Koyu Plajı, 2 metreye kadar taşlık sonra kumluk bir yapıdadır. Ilık denizi ve berrak suları ile yüzmenin çok zevkli olduğu bu plajda bütün gününüzü yüzerek geçirebilirsiniz.

Mordoğan villa tatilinizde Manal Koyu’na mutlaka uğramalı, balık tutmalı ve tuttuğunuz balıkları ızgara yapıp bu doğal güzellikleri izleyerek yemenizi öneririz.

Karaburun Yarımadasını Keşfedin

Türkiye’nin en büyük yarımadası olan Karaburun, İzmir çevresinin gizli cenneti olarak bilinir. Turistler tarafından keşfedilmemiş olan Karaburun, görülmesi gereken el değmemiş koyları, harika plajları ve astım hastalarına iyi gelen havası ile tatilinizde görmeniz gereken yerlerden biridir.

Karaburun Yarımadası aynı zamanda, 200’ün üzerinde kuş türünün, Ada martısı ve nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının üreme ve yaşama alanıdır.

Karaburun’da gezerken yüzmek için uzaklara gitmeniz gerekmeyecek çünkü bu yarımadanın her yerinden denize kolaylıkla girebilirsiniz. Karaburun’un her yerinde deniz çok temizdir ve hiç çekinmeden canınızın istediği bir yerde yüzebilir ve güneşlenebilirsiniz.

Karaburun Yarımadasını Keşfedin
Karaburun Yarımadasını Keşfedin

Karaburun denizinin bu kadar temiz olmasının nedeni tam karşısında yer alan açık deniz akıntılarıdır, bu akıntılar denizi sürekli temizler.

Karaburun Yarımadası aynı zamanda çok eski bir yerleşim yeridir. Yapılan arkeolojik kazılar sırasında bölgede taş el baltaları ve ilkel çanak çömlekler gün yüzüne çıktı. Burası eski çağlarda Mimas olarak adlandırıldı ve Yunan, Roma, Pers, Hitit Bizans gibi birçok medeniyet Karaburun’da hüküm sürdü. Kazak VadisiKolophonLebedosHadrian Tapınağı ve Belevi Mozolesi görmenizi önerdiğimiz yerler arasında.

Karaburun günümüzde hem tarihi bir gezi alanı hem de doğal güzellikleri ile birçok turistin ziyaret ettiği bir noktadır. Mordoğan tatilinizde Karaburun Yarımadası’nda vakit geçirmeyi unutmayın.

Muhteşem Koylarına Yapılan Tekne Turlarına Katılın

Mordoğan villa tatilinizde yapacağınız bu muhteşem tekne gezisiyle Karaburun çevresindeki el değişmemiş koyların berrak sularında yüzme ve dalışlar yaparak suyun altındaki doğal yaşamı görme fırsatı bulacaksınız.

Tekneniz denizde yol alırken Bodrum Koyu, Kuyucak Koyu, İncirli Koy, Badembükü Koyu, Kumbükü Koyu, Dikencik Koyu, Kocadere Koyu tek tek önünüzde belirecek ve güzellikleriyle sizi büyüleyecek.

Muhteşem Koylarına Yapılan Tekne Turlarına Katılın
Muhteşem Koylarına Yapılan Tekne Turlarına Katılın

Tekneniz en güzel koylarda yüzmeniz için bol bol mola verecek ve siz de serinlemek için bu serin sulara kendinizi bırakabilirsiniz.

Yolculuğunuzda yanınızda mutlaka fotoğraf makinenizi bulundurun çünkü bu güzel koyların fotoğrafını çekmeye doyamayacaksınız.

Erythrai Antik Kentini Ziyaret Edin

Erythrai, antik çağların önemli ve zengin İyon kentlerinden birisidir. Geniş bir alana yayılan Erythrai’nin toprakları içinde, Karaburun Yarımadası da yer alıyor.

Erythrai Antik Kenti’nin antik çağda bu kadar önemli olmasının nedenlerinden biri de tanrıların sözcüsü olarak kabul edilen ve “Sibylline Kâhinleri” diye adlandırılan kişilerin burada yaşamış olmasıydı.

Eski çağda Cyssus olarak bilinen Çeşme de Erythrai Antik Kenti’nin önemli bir limanıydı. M.Ö. 6. yüzyılda önemli bir yerleşim alanı olan antik kent Mısır, Kıbrıs ve batılı ülkelerle ilişkiler kurarak ticaretini geliştirdi.

M.Ö. 5. yüzyılın sonlarında Erythrai, Pers İmparatorluğu egemenliğine girmiş ve M.Ö. 334 yılında Büyük İskender’in Persleri yenmesiyle tekrar bağımsızlığına kavuşmuştur. M.Ö. 133′ de Bergama Krallığı’nın Roma İmparatorluğu’na bağlanmasıyla Erythrai de Roma topraklarına katılmıştır. Erythrai Antik Kenti’ne bağlı 5 küçük kentin daha var olduğu bilinmektedir. Bunlar; Polikhna, Pteleon, Sidousa, Boutheia ve Elaiousa’ dır.

Akropolis’teki kazılarda Athena Pallas Tapınağı’na sunulan küçük heykelcikler bulunmuştur. En önemli buluntulardan biri de Arkaik Çağ’a ait bir kadının heykelidir.

Bu güzel antik kenti gezerken günümüze kadar kalan surları, antik tiyatroyu ve kalenin izlerini görülebilirsiniz.

Sazak Köyü’nde Dinlenin

Sazak Köyü, Mordoğan villa tatilinizde gezmeniz gereken, muhteşem havası ve eşsiz bir manzarası ile size huzur verecek bir yerdir.

Büyüleyici manzarası ve otantik atmosferiyle ziyaretçileri kendine hayran bırakan bu köy, huzurlu dolu yemyeşil bir ortamda güzel bir köy kahvaltısı yapmak için ideal bir yer.

Mordoğan Plajlarında Yüzün

Kuyucak Plajı

Mavi bayraklı şirin bir plaj olan Kuyucak Plajı, bu bölgenin en güzel sahillerinden biri olarak gösteriliyor. Muhteşem kumları ve temiz deniziyle Kuyacak Plajı, sakin sahiliyle tatilinizde güneşe ve denize doymanızı sağlayacaktır.

Akvaryum Plajı

Akvaryum plajı, sakin ve huzurlu bir atmosfere sahiptir. Her yıl daha fazla insan tarafından ziyaret edilmekte ve masmavi denizi ile sizi memnun edecektir.

Mordoğan Plajlarında Yüzün
Mordoğan Plajlarında Yüzün

Kumbükü Plajı

Kumbükü Plajı, eşsiz altın renkli kumlarıyla ünlüdür. Tatilinizde sıcak kumlar üstünde uzanıp güneşlenmek istiyorsanız burası tam aradığınız yer. Tertemiz denizi ve çevresindeki yeşil alanı bölgenin en sevilen yerlerinden olan bu plajı Mordoğan tatilinizde görmenizi öneririz.

Yeniliman Plajı

Yeniliman Plajı deniz, güneş ve doğanın birleştiği harika bir plajdır. İsmini yakınlarındaki köyden alan bu plaj sakin bir ortamda dinlenmek ve yüzmek isteyen turistler tarafından tercih ediliyor.

Peynirini Mağarası’nı Görün

Görkemli Peynirini Mağarası 108 metre derinliğe ve 229 metre derinliğe sahip, bu eşsiz mağara da Mordoğan villa tatilinizde görmeniz gereken muhteşem doğal güzelliklerden biri.

Ayşe Kadın Camisini Ziyaret Edin

Mordoğan’da buluna 700 yıllık bu cami eşsiz mimarisiyle görenleri etkiliyor. Ülkemizde bir benzeri daha olmayan Ayşe Kadın Camisi’nin modeli Kabe’den alınmıştır. Bu camideki ilginç şeylerden biri de 400 yıldır hiç aksamadan çalışan tarihi saattir.

Çeşme Çamur Banyolarında Şifa Bulun

Çeşme’ye 5 kilometre mesafede bulunan çamur banyoları ve termal kaplıcaları, tatilinizde sizi rahatlatacak ve rahatsızlıklarınız için şifa olacaktır.

Plajın hemen dışındaki termal kaplıcalar, doğal kaynak sularıyla ısıtılır ve yaklaşık 58 derece sıcaklığa ulaşır. Mineral oluşumu nedeniyle iyileştirici nitelikleri bulunan bu sular, romatizma hastalıkları, kadın hastalıkları ve metabolizma bozuklukları gibi birçok rahatsızlık üzerinde etkilidir. Burası rahatlamak için harika bir yerdir, kaplıcalarda rahatladıktan sonra şezlongunuza uzanıp güneşlenebilir ve masajınızı yaptırabilirsiniz.

Çeşme Çamur Banyolarında Şifa Bulun
Çeşme Çamur Banyolarında Şifa Bulun

Şifne’de aynı zamanda çamur banyosu da yapabilirsiniz. Bu çamur banyoları antik dönemlerden beri şifa arayan insanların uğrak yeri olmuştur. Efsanelere göre, Erythrai’nin kralı Şifne, kızının cilt yaralarıyla baş edememekte ve derin acılar çekmektedir, avlanırken çamurda banyo yapan bir hasta köpeğin iyileşmesine şahit oldu. Kral Şifne, kızına da çamur banyosu yaptırır ve kızının yaraları kapanır. Bu şifalı çamurun faydaları ağızdan ağza dolaşır ve insanlar şifa aramak için bu bölgeye akın eder.

Şifne’nin çamur banyosundan yararlanmak için özellikle çok sayıda yabancı turist bu bölgeye gelmektedir ama ülkemizde bu çamur banyoları hala pek bilinmiyor.

Alaçatı Aya Yorgi Koyu’nda Eğlenin

Çeşme’de mutlaka görmeniz gereken, hayran kalacağınız yerlerden biri de Aya Yorgi Koyu’dur. Çeşme’nin ender rüzgâr almayan koylarından olan meşhur Aya Yorgi Koyu, Çeşme’ye sadece 1 kilometre uzaklıkta bulunur.

Alaçatı Aya Yorgi Koyu’nda Eğlenin
Alaçatı Aya Yorgi Koyu’nda Eğlenin

Bu canlı koyda onlarca plaj kulübü var. Güzel müzikler eşliğinde kumsalda güneşlenmek ve tatilinizde eğlenceye doymak için Aya Yorgi Koyu size birçok alternatif sunacaktır. Koyda zevkinize göre birçok güzel restoran ve kafe bulabilirsiniz. Nispeten küçük ve sert rüzgârlara karşı korunaklı olduğu için bu koyun denizi sakin ve yüzmek için idealdir.

Yunan Sakız Adası’nı Gezin

Mordoğan villa tatilinizde 1 saat mesafedeki Çeşme limanından ünlü bir Yunan adası olan Sakız Adası’na düzenlenen günlük bir turlara katılarak bu güzel adayı gezebilirsiniz.

Turistler arasında oldukça popüler olan bu adada, çok sayıda mağaza, bar ve restoran bulunur. Ayrıca küçük bir motosiklet veya bisiklet kiralayarak tarihi atmosferiyle eşsiz bir Orta Çağ köyü olan Pyrgi’yi ziyaret edebilirsiniz.

Damla sakızı bütün dünyada sadece Sakız Adası’nda yetişiyor, ada adını bu damla sakızı ağaçlarından almıştır. Ayrıca rivayetlere göre İlyada ve Odysseia destanlarının yazarı Homeros da Sakız Adalı’dır.

Sakız Adası, Çeşme’nin tam karşısındadır ve kısa bir tekne yolculuğuyla bu güzel adayı gezebilirsiniz. Sakız Adası gezinizde görmeniz gereken muhteşem yerler arasında Chios Limanı, Chios Arkeoloji Müzesi, Chios Kalesi, Sakız Müzesi, Pirgi Köyü, Osmanlı Hamamları, Nea Moni Manastırı, Mesta Köyü, Agia Dynami Plajı ve Olimpi Mağarası gelir.

Sakız Adası’nın doğal güzellikleri arasında yürüyüş yaparken aynı zamanda adanın misafirperver halkıyla sohbet edebilir ve lezzetli yöresel yemekleri tadabilirsiniz.

Alaçatı’da Rüzgâr Sörfü Yapın

Mordoğan’a sadece 50 dakika mesafede olan rüzgâr sörfü cenneti Alaçatı’yı ziyaret edebilir ve burada eşsiz bir sörf deneyimi yaşayabilirsiniz. Alaçatı mükemmel zeytinyağı ve rüzgâr sörfüne elverişli sahilleriyle dünya çapında bir üne sahip.

Mordoğan villa tatilinizde, rüzgâr ve uçurtma sörfü yapma şansı bulacağınız Alaçatı, 1920’li yıllara kadar Rumların yaşadığı, tarımla uğraşan küçük bir köydü ama 1970’lerde rüzgâr sörfü toplulukları tarafından keşfedildi ve çok popüler bir tatil beldesi haline geldi. Rüzgâr sörfü yapmak için yaratılmış denizi ve oldukça sert rüzgârlarıyla Alaçatı, bu alanda bir dünya markasıdır.

Rüzgâr sörfü yapabilmeniz için eğitmenleriniz size sahilde gerekli eğitimleri verecek ve biraz pratikten sonra dalgalar üstünde süzülmeye başlayabileceksiniz.

Alaçatı’nın kumsalı ve kristal güzellikteki denizi de rüzgârları kadar ünlüdür. Alaçatı ziyaretinizde altın sarısı kumları ve berrak sularıyla ünlü kumsallarda bir mola vererek doyasıya yüzebilirsiniz. Yorulduğunuzda Alaçatı Marina’daki mekanlarda dinlenerek soğuk bir şeyler içebilir ve yöresel mezelerle süslenmiş masanızda lezzetli deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Mordoğan kiralık villa hizmetlerimizden villanızı seçtikten sonra Mordoğan ve çevresinde görebileceğiniz birçok güzellik ve yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Huzurlu ve sakin doğal ortamı, Çeşme ve Alaçatı gibi önemli tatil beldelerine yakınlığıyla Mordoğan size güzel bir tatil yaşatacaktır.

Mordoğan kiralık villa sayfamızdan villanızı seçin ve tatilinizde yapacağınız şeyleri hemen planlamaya başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.