Sığacık Kiralık Villa Tatilinizde Ülkemizin Huzur Başkentini Gezin
Sığacık Kiralık Villa Tatilinizde Ülkemizin Huzur Başkentini Gezin

Seferihisar Sığacık Köyü, büyük şehirlerde yaşayan herkesin herkesin hayalini süsleyen o huzur dolu ve sakin Ege köyünün kendisidir. Sığacık kiralık villa sayfamızı inceleyerek, bu yaz yaşayacağınız benzersiz tatil için villanızı seçtikten sonra yemyeşil doğası, güzel plajları, tarihi yerleri ile sizi büyüleyecek Sığacık’ı gezmeye başlayabilirsiniz.

Kuşadası ve Urla arasında harika bir sahil şeridinde yer alan Sığacık, doğanın içinde ruhunuzu dinlendirmek, masmavi denizlerde tekneyle koyları keşfetmek, balık tutmak veya dalışlar yapmak için ideal bir yer.

Sığacık kiralık villa hizmetlerinizden benzersiz bir tatil için villanızı seçtikten sonra Sığacık’ta sizi bekleyen eşsiz yerlere göz atabilirsiniz.

Sığacık Köyü’nü Keşfedin

Türkiye’nin huzur başkenti olarak bilinen Sığacık, İzmir’in incilerinden Seferihisar’a 5 kilometre uzakta bulunuyor.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaptırılan muhteşem kalesi, Arnavut kaldırımlı şirin sokakları, cumbalı tarihi evleri ile özenle korunmuş bir yer olan Sığacık, tatilinizde ruhunuzu dinlendirebileceğiniz bir sahil beldesi.

Antik Çağ’ın önemli kentlerinden Teos’un limanını oluşturan Sığacık, bugün önemli bir turizm merkezi haline geldi. Mavi bayraklı, tertemiz

Sığacık Köyü’nü Keşfedin
Sığacık Köyü’nü Keşfedin

Akkum ve Ekmeksiz plajları, tekne turlarıyla keşfedebileceğiniz muhteşem Akvaryum Koyu, birçok harika mağaraya sahip Papaz Boğazı, şifalı çamur banyolarının yapıldığı Ilıca Boğazı ve Likya dönemi tarihi yapıları görebileceğiniz Harabeler Koyu tatilinizde sizi bekliyor.

Sığacık yılın her mevsimi olta balıkçığı sevenleri misafir ediyor. Zengin balık çeşitliliğine sahip olan bu denizde bolca çipura, levrek ve kefal avlayabilirsiniz. Eğer isterseniz teknelerle yapılan balık turlarına katılma ve kupes, mercan gibi daha büyük balıklar yakalama şansınız da var.

Sığacık villa tatilinizde bölgenin sualtı zenginliklerini keşfetmek için dalışlar da yapabilirsiniz. Burada birçok dalış turu düzenleyen ve dalış eğitimleri veren kurum var.

Sığacık, huzurlu ortamı ve harika deniz manzaralarıyla süslü çay bahçeleri, kafeleri ve lezzetli deniz ürünlerinin servis edildiği kaliteli restoranlar ile de size keyifli bir tatil yaşatacak güzel bir yer.

Sığacık Kalesini Gezin

Sığacık villa tatilinizde görmeniz gereken yerlerden biri limanının hemen yanında yer alan Sığacık Kalesi’dir. Tarihi Selçuklulara dayanan bu eşsiz kale, depremler nedeniyle yıkılmış ve Osmanlılar döneminde Kaptan-ı Derya Piri Reis’in önerisiyle Rodos Seferi’ne hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman’ın emri üzerine bölgede bulunan Teos Antik Şehri’nin kalıntılarından taşınan taşlarla yeniden yapılmış ve bir deniz üssü olarak kullanılmıştır.

Sığacık Kalesini Gezin
Sığacık Kalesini Gezin

Sığacık aslında bu büyük kalenin surlarının içinden yer alıyor.

Kalenin üç büyük kapısı bulunuyor. Kalede karşınıza çıkacak muhteşem manzarasının bol bol fotoğrafını çekebilirsiniz.

Sığacık ve Çevresindeki Plajlarda Yüzün

Sığacık villa tatilinizde bu bölgede yüzebileceğiniz birçok mavi bayrak ödüllü plaj bulunuyor.  Bunların arasında en güzeli villanızın hemen yanı başında olan Sığacık Büyük Akkum Plajı’dır. Bu muhteşem plaj, sıcak yaz aylarında soğuk sularda yüzmeyi seviyorsanız çok hoşunuza gidecek. Birçok plaj kulübünün hizmet verdiği bu plajda bütün gün yüzebilir ve akşam harika bir gün batımı izleyebilirsiniz.

Sığacık ve Çevresindeki Plajlarda Yüzün
Sığacık ve Çevresindeki Plajlarda Yüzün

Huzurlu bir ortada deniz keyfi yapmak istiyorsanız ziyaret edebileceğiniz Ürkmez Plajı, diğer adıyla Akvaryum Plajı’nın denizi çok berrak ve temiz. Burada şnorkelle dalışlar yaparak sualtı yaşamını izleme şansınız var. Denizin çabuk derinleşmesinden dolayı bu plajda çocuklu ailelerin dikkatli olmasını öneririz.

Bölgede tercih edebileceğiniz harika bir plaj da Akarca Halk Plajı’dır. Sığacık villanıza 7 kilometre uzaklıkta yer alan bu güzel plaj serin denizinden dolayı bölge halkı tarafından çok seviliyor.

Sığacık Bölgesi Koylarını Tekneyle Gezin

Sığacık limanında her gün düzenlenen tekne turlarıyla bölgenin birbirinden güzel koylarını keşfedebilir ve masmavi sularda doyasıya yüzebilirsiniz.

Yeşil ve mavinin birleştiği koyları gezeceğiniz bu turlar sabah 10 gibi başlıyor ve akşam 17’ye kadar sürüyor. Bu harika tekne yolculuğunuzda ilk durağınız çamur banyosu yapmak için durağınız özel bir yer. Dağlardan gelen tatlı suyun tuzlu denizde kaynaması sonucu oluşan bu şifalı çamurlarda eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

İkinci durağınız doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla bilinen Harabeler Koyu olacak. Tekneler burada 30 dakika mola veriyor ve bu molada eskiden bir Yunan Köyü olan bu antik kalıntıları, oyma merdivenleri ve taştan yapılmış tarihi evleri gezme şansınız olacak.

Üçüncü durağınız yüzyıllar içinde doğal yollardan oluşmuş mağaralarıyla ünlü Mağaralar Bölgesi olacak, isterseniz bu muhteşem mağaralarda yüzebilir ve bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.

Papaz Boğazı 4. mola vereceğiniz yer, burada eşsiz manzaraları izleyerek teknede hazırlanan taze deniz ürünlerinden oluşan yemeğinizi yiyebilir ve yemekten sonra yüzerek ulaşacağınız harika kumsalda yürüyüşler yapabilirsiniz.

Son durağınız olan Akvaryum Koyu, gerçekten de ismi gibi berrak denizi ve balık çeşitleriyle size harika zaman geçirtecek bir yer.
Bu koyun berrak sularında dalışlar yapabilir ve balıklarla birlikte yüzebilirsiniz. Burada yeraltı suları deniz suyuna karışıyor o yüzden yüzeceğiniz bu sular çok sağlıklı.

Teos Antik Kenti’ni Gezin

Sığacık villa tatilinizde bu bölgede görmeniz gereken en önemli tarihi yerlerden biri de zeytin ağaçlarının etrafını sardığı Teos Antik Kenti’dir.

M.Ö. 1000 yıllarında Giritliler tarafından kurulan bu antik kentin kalıntıları oldukça büyük bir alana yayılıyor bu yüzden burada antik kalıntılar arasında keyifli bir doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz.

Teos Antik Kenti’ni Gezin
Teos Antik Kenti’ni Gezin

Teos Antik Kenti’nde gezebileceğiniz en önemli yapı İyon düzeninde inşa edilmiş olan Diyanosos Tapınağı’dır. Bu tapınak dünyada Yunan Tanrısı Diyanosos adına yapılmış en büyük tapınaktır.

Bu güzel antik kentte günümüzde içinde konserler verilen bir amfitiyatro da bulunuyor. Geniş bir alana yayılmış kalıntıları gezmek saatler alabilir bu yüzden görevlilerden görülmesi gereken önemli yerlerin bilgisini alarak çok daha kısa sürede burayı gezebilirsiniz.

Sığacık Pazarında Alışveriş Yapın

Bölgede kurulan pazarların içinde en ünlüsü olan Sığacık pazarı, dünyada son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan Slow Food felsefesinin bir parçası.

Sığacık Pazarında Alışveriş Yapın
Sığacık Pazarında Alışveriş Yapın

Sığacık’ta her pazar günü kurulan bu üretici pazarında yöre halkının yetiştirdiği tamamı organik, sağlıklı yiyecek ve içecekler ayrıca birçok yöresel hediyelik eşya bulunuyor. Bu pazarda en çok ev hanımların ürünleri sergileniyor ve yöre kadınlarının yaptığı el işi ürünler büyük ilgi görüyor.

Çok talep gören bu eşsiz pazarı Sığacık villa tatilinizde mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Seferihisar’ı Keşfedin

İzmir’e bağlı Seferihisar 2009’da uluslararası “Sakin Şehir” ödülü almış harika bir yer. Çarpık şehirleşme karşısında özenle korunmuş mimarisi, kültürü ve kent yaşamının huzuruyla Seferihisar ruhunuzu dinlendirecek kadar güzel.

Seferihisar’ı Keşfedin
Seferihisar’ı Keşfedin

Seferihisar’ın güzel sokaklarında gezerek hem tarihi evleri görebilir hem güzel bir tatil alışverişi yapabilir hem de bu sakinliğiyle ünlü kentin huzurlu atmosferinde rahatlayabilirsiniz.

Kuşadası’nda Alışveriş Yapın

Sığacık villanıza sadece 1 saat uzaklıkta ülkemizin en güzel tatil beldelerinden Kuşadası bulunuyor. Kuşadası’nda gezmeye ve alışveriş yapmaya başlamadan önce liman kafelerinden birinde kahvenizi yudumlayarak kıyı şeridi boyunca ilerleyen tekneleri ve bu ünlü limanı izleyebilirsiniz.

Liman bölgesinde birçok alışveriş merkezini, lüks mağazaları ve ünlü kahve zincirlerini bulabilirsiniz. Aynı zamanda yerel dükkanları gezebilir ve tatil alışverişinizi muhteşem Ege Denizi manzarası eşliğinde yapabilirsiniz. Limanın biraz ilerisinde Kuşadası çarşısı bulunuyor, bu çarşıda genellikle halı, deri ve altın gibi ürünleri bulacaksınız.

Kuşadası merkezinde yer alan 1618’den kalma eski kervansaray, yoğun modernleşmeye rağmen orijinal ambiyansını korumaktadır. Bu kervansarayda Türk gecelerine katılabilir, tarihi bir atmosferin içinde keyifle akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Bu kervansaray Osmanlı İmparatorluğu’nda seyahat eden satıcılar için geceleri konaklama yeri olarak kullanılıyordu.

Kuşadası’nda Alışveriş Yapın
Kuşadası’nda Alışveriş Yapın

Kuşadası gezinizde buranın sembolü haline gelen Güvercin Adası’nı da gezmeyi unutmayın. Adanın göz alıcı manzarası, gün batımının benzersiz renkleriyle birleşerek muhteşem bir görüntü oluşturuyor ve yüz binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor.

Adaya, mevsimlik göçler sırasında kuşların çok sık uğradığı bir yer olduğundan buraya Kuş Adası adı verilmiştir ama Osmanlı döneminde, bu küçük adanın adı kasabaya verildi ve kasaba “Kuşadası” olarak anılmaya başlandı, bu muhteşem adanın adı da “Güvercin Adası” olarak değiştirildi. Ada, kıyıları korumak veya denizden saldırıları önlemek için stratejik bir konumda olduğundan dolayı Osmanlı döneminde burası askeri amaçlar için kullanılmıştır. Özellikle korsanlardan korunmak için kayaların üzerine yapılan eşsiz Bizans kalesi “Korsan Kalesi” olarak bilinir.

Güvercin Adası, aslında tam olarak bir ada sayılmaz çünkü küçük bir geçiş yoluyla karaya bağlıdır. Adada yer alan etkileyici kalenin içinden, Kuşadası’nın büyüleyici kristal sularının üstünde yelken açan tekneleri seyredebilirsiniz. Bu şirin ada size dinlenmek ve bol bol fotoğraf çekmek için harika manzaralar sunacak.

Güvercin adası, limana çok yakındır ve Kuşadası sahilinde küçük bir yürüyüş yaparsanız kolaylıkla adaya ulaşabilirsiniz. Tarihi surları, Korsan Kalesi ve panoramik Kuşadası manzarasıyla Güvercin Adası’nı mutlaka gezmenizi öneririz.

Efes Antik Kenti Kalıntıları Arasında Yürüyün

Sığacık villanıza sadece 1 saat uzaklıkta her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Efes Antik Kenti’ni tatilinizde gezme fırsatını kaçırmayın. Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerdeki kalıntılarının standartlarına uyan Efes antik kalıntıları, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

Efes Antik Kenti Kalıntıları Arasında Yürüyün
Efes Antik Kenti Kalıntıları Arasında Yürüyün

Antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olan Efes, 9000 yıl boyunca çok aktif bir kent olmuştur. Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı dönemleri etkilerinin açıkça görüldüğü bu antik kent birbirinden büyüleyici dört bileşenden oluşur.

Efes Antik Kenti’nde orjinaline sadık kalınarak restore edilmiş simgesel yapılar arasında teras evleri, Celsius Kütüphanesi, büyük tiyatro, Hadrian Tapınağı ve Curates Caddesi sayılabilir.

Yunan Sisam Adasını Gezin

Seferihisar ve Yunan adası Sisam arasında her gün feribot seferleri düzenleniyor, ülkemize en yakın Yunan adalarından olan Sisam Adası’nı da bu tatilinizce kolayca gezebilirsiniz.

Turkuaz kıyıları, sakin ve huzurlu koyları ile ünlü olan Sisam Adası, oldukça sakin bir adadır ve turistler ruhlarını dinlendirmek için burayı ziyaret eder. Sayıların babası olarak bilinen ünlü matematikçi Pisagor bu adada yaşamıştır. Sisam Adası’na yapacağınız bu ziyarette Pisagor Antik Kenti’ni de gezebilirsiniz. Bu antik kent bugün UNESCO’nun koruması altındadır.

Yunan Sisam Adasını Gezin
Yunan Sisam Adasını Gezin

Sisam Adası’nda aynı zamanda yerel hediyelik eşya mağazalarından güzel bir tatil alışverişi de yapabilir ve sonrasında harika ada manzarası eşliğinde bir sahil kafesinde mola vererek kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Kuşadası Dalış Noktalarını Keşfedin

Sığacık villa tatilinde Kuşadası’ndan Seferihisar’a kadar olan kıyı şeridi boyunca dalışlar yapabileceğiniz birçok önemli dalış noktası bulacaksınız. Tatilinizde bölgenin muhteşem dalış noktalarında eğlenceli dalışlar yapabilirsiniz.

Güvercin Ada’nın açıklarında bulunan Ada Banko resifleri hem kıyıya uzaklığı hem de akıntılarında dolayı çok temizdir ve dalış yapmak için mükemmel bir noktadır. Bu güzel resiflerde dalarken mükemmel bir balık çeşitliliği göreceksiniz. Müren, tekir, lagos, ahtapot ve karagöz gibi balıklar arasında yüzeceğiniz dalışlarda 40 metre derinlerde benzersiz renkli süngerleri de görebilirsiniz.

Bu bölgede yer alan başka bir güzel resif de Pamucak resifidir. 35 metreye kadar dalışlar yapılan bu resif özellikle tecrübeli dalgıçlar için idealdir. Sıcak su kaynakları arasında dalarken suyun altında tarihi testileri de görebilirsiniz.

Kuşadası Dalış Noktalarını Keşfedin
Kuşadası Dalış Noktalarını Keşfedin

Koruma altındaki soyu tükenmekte olan Akdeniz foklarını da görebilme şansınızın olduğu Adakule Mağarası da önemli dalış noktalarından biridir. Üstü açık bu mağaraya 25 metrelik dar bir tünelden geçerek ulaşılıyor.

Tecrübeli dalgıçlar için ideal olan bir başka dalış noktası da Akvaryum resifleridir. Burada 30 metreye kadar dalabilir birçok balık türü, ahtapot ve resif örneği görebilirsiniz.

Sığacık kiralık villa sayfamızdan villanızı seçerek büyük şehirlerin kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşıp sahil kenarında doğayla baş başa harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Sığacık kiralık villa sayfamızı inceleyerek aileniz veya arkadaşlarınızla geçireceğiniz tatilinizi planlamaya hemen başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.