Ürkmez Kiralık Villa Tatilinizde Ege’nin Gizli Cenneti Ürkmez’i Keşfedin
Ürkmez Kiralık Villa Tatilinizde Ege’nin Gizli Cenneti Ürkmez’i Keşfedin

İzmir’in Seferihisar ilçesine bağlı Ürkmez beldesi, şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçan insanların sığındığı Ege cennetlerinden biri. El değmemiş doğası, mavi bayraklı plajları, temiz havası ve kaplıcalarıyla ünlü bu şirin belde de benzersiz bir tatil sizi bekliyor. Ürkmez kiralık villa sayfamızı inceleyerek, bu yaz yaşayacağınız harika tatil için villanızı seçtikten sonra Ürkmez ve çevresini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Seferihisar ve Kuşadası arasında, harika bir sahil şeridinde yer alan Ürkmez, doğanın içinde ruhunuzu dinlendirmek, masmavi denizlerde tekneyle koyları keşfetmek, balık tutmak veya dalışlar yapmak için ideal bir yer.

Ürkmez kiralık villa hizmetlerinizden unutulmaz bir tatil için villanızı seçtikten sonra Ürkmez’de sizi bekleyen harika yerlere göz atabilirsiniz.

Ürkmez’i Keşfedin

Seferihisar-Selçuk arasında yer alan Ürkmez beldesi, yılın 9 ayı denize girilebilen iklimi, masmavi denizi ve ünlü plajlarıyla Ege bölgesinin sevilen tatil beldelerinden biridir. 127 yıl önce dağ eteklerine kurulan bu şirin belde narenciye bahçeleriyle ünlü. Ürkmez villa tatilinizde ormanların içinde önü deniz manzaralarıyla süslü bir ortamda keyifli bir tatil yapacaksınız.

Son yıllarında önemli bir turizm beldesi haline gelen Ürkmez’in, kış aylarında 5 bin olan nüfusu, yazları 100 bine kadar çıkıyor. Harika iklimi ve mavi bayraklı plajlarıyla güzel bir deniz tatili yapılabilen bu belde aynı zamanda eşsiz bitki örtüsünden dolayı doğa yürüyüşleri için de tercih ediliyor.

Ürkmez’in mavi bayraklı plajlarında birçok deniz sporunu deneme şansınız var. Tatilinizde deniz motoruyla benzersiz manzaralara sahip sahillerde gezebilir, dalış turlarına veya bölgenin el değmemiş koylarını keşfedebileceğiniz tekne turlarına katılabilirsiniz.

Ürkmez’i Keşfedin
Ürkmez’i Keşfedin

Ülkemizin en temiz ve geniş kumsallarına sahip olan Ürkmez, 6 kilometrelik kumsalıyla turistleri kendine çeken bir yer. Bu uzun kumsalda villa tatilinizde yüzebileceğiniz birçok farklı plaj var, bunların arasında en ünlüsü ismi gibi ipeksi kumsalıyla bilinen İpekkum Plajı’dır.

Doğal güzellikleriyle görülmeye değer bir yer olan Ürkmez’de dereler boyunca uzanan çam ormanlarının güzel kokusu eşliğinde doğa yürüyüşleri yapılıyor, bu yürüyüşler sırasında gidilen Kalabak Kayası size bölgenin göz kamaştırıcı panoramik manzarasını sunacak.

Ürkmez’de her çarşamba Lebedos Parkı’nda düzenlenen üretici pazarını da mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Tamamı yöre halkı tarafından üretilmiş organik ürünlerin ve çeşitli el işi ürünlerinin sergilendiği bu pazarda harika bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Ürkmez’de denemeniz gereken ilk lezzet artık buranın milli yemeği haline gelmiş olan keşkek yemeğidir. Bu lezzetli yemek dövülmüş buğday, tavuk eti ve tereyağıyla yapılıyor.

Karakoç Kaplıcaları’nı Ziyaret Edin

Ürkmez villa tatilinizde size 17 kilometre uzaklıkta yer alan Karakoç Kaplıcaları’nı ziyaret edebilir ve bu tarihi kaplıcalarda şifa bularak dinlenebilirsiniz.

Bölgenin en ünlü kaplıcalarından biri olan Karakoç Kaplıcaları eskiden bir Roma hamamıydı. Kavaklıdere Köyü’nün yakınlarında bulunan Karakoç Kaplıcaları’nın şifalı sularının başta romatizmal hastalıklar olmak üzere raşitizm hastalıklarına, mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

Karakoç Kaplıcaları’nı Ziyaret Edin
Karakoç Kaplıcaları’nı Ziyaret Edin

Tarihi kaplıcanın sularında karbondioksit, sodyum klorür ve bikarbonat bileşenleri bulunuyor. Hem şifalı sularda tedavi olmak hem de rahatlamak için her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği kaplıcaları tatilinizde gezmeyi ve şifalı sularını denemeyi unutmayın.

İpekkum Plajı’nda Yüzün

Ürkmez villa tatilinizde muhteşem bir denizde yüzmek istiyorsanız bölgenin ünlü plajlarından biri olan İpekkum Plajı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

İpekkum Plajı’nda Yüzün
İpekkum Plajı’nda Yüzün

2013’de mavi bayrak statüsü kazanan bu eşsiz plaj, özellikle İzmir ve çevresi tarafından en çok ziyaret edilen yerlerden biri. Altın renkli ve ipeksi kumlarıyla sizi büyüleyecek bir yer olan İpekkum Plajı’nın denizi oldukça sığ ve deniz tabanı tamamen kumla kaplı, bu nedenle çocuklu aileler için ideal.

Lebedos Antik Kenti’ni Gezin

Ürkmez villa tatilinize tarihi bir atmosfer eklemek için gezebileceğiniz eşsiz yerlerden biri de bölgede bulunan Lebedos Antik Kenti’dir. İonia medeniyetinin 12 İyon kentinden birisi olan Lebedos, Ürkmez’in hemen yanındaki bölgeye hâkim bir tepenin üstünde kurulu.

Lebedos Antik Kenti, yarımada kentlerine için güzel bir örnektir. Bu kent 275 metre uzunluğundaki bu yarımada 200 metre genişliğinde bir yolla anakaraya bağlıdır. Eski Yunan şehirlerinin en yüksek noktasında yer alan, idari, askeri ve dini yapıların bulunduğu savunmaya yönelik merkezi kısım olan Akropolis, bu yarımadanın karşısında, yüksekliği 60 metre olan tepede yer alıyor. Burada karşınıza çıkacak manzara inanılmazdır.

Bu topraklar antik çağda çok verimliydi ve Lebedos aynı zamanda İonia kıyılarındaki en güzel kaplıcalara sahipti. Tatilinizde gezebileceğiniz bu antik kentte az ama etkileyici kalıntılar var. Bunlar arasında en etkileyici olanı yarımada çevresinde dolaşan dört taş sırasıyla yerleştirilmiş görkemli surlardır. Yaklaşık 2 metre kalınlığında olan bu surların iç ve dış yüzeyleri kesme taşlardan örülmüştür.

Bol bol fotoğrafını çekeceğiniz bu surlar dört kuleye ve doğruca denize açılan üç kapıya sahip.

Bölgenin önemli antik kentlerinden olan Lebedos Antik Kenti gezinizde sizi ormanlarla denizin birbirine karıştığı muhteşem manzaralar ve görülmeye değer antik kent kalıntıları bekliyor.

Ayasuluk Kalesi’ni Gezin

Ürkmez villanıza sadece 50 dakika uzaklıkta yer alan Selçuk ilçesinde yüksek bir tepede bulunan Ayasuluk Kalesi’ni gezebilir ve burada muhteşem bir manzaraya şahit olabilirsiniz.

Ayasuluk Kalesi, bölgeye hâkim yüksek bir tepe üzerinde yer alıyor. Selçuk’a girdiğiniz anda güzel bir manzarayla hemen kendini gösteren kalenin görkemli surları Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde yapıldı.

Ayasuluk Kalesi’ni Gezin
Ayasuluk Kalesi’ni Gezin

İç ve dış kale surları moloz taşlar ile inşa edilmiş olan kalenin güzellikleriyle sizi etkileyecek 15 kulesi bulunuyor. İç kalenin biri batıda diğeri doğuda olmak üzere iki girişi var. Kalenin merkezinde yer alan tek kubbeli ve günümüze kadar halen sağlam kalabilmiş Kale Camisi ve batı bölümde yer alan Kale Hamamı bu gezinizde görmeniz gereken önemli yerler arasında.

Ayasuluk Kalesi gezinizde görebileceğiniz diğer yerler ise Kale Köşkü, Kuzey ve Batı Sarnıçları ve Kale Yamaç Evleri’dir.

Efes Müzesi’ni Gezin

Ege’nin en güzel müzelerinden biri olan Efes Müzesi’ni Ürkmez villa tatilinizde gezmeyi unutmayın. Burası “Görkemli Kentin Zengin Müzesi” olarak anılıyor.

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Efes Müzesi, aynı zamanda birçok kültürel faaliyete de ev sahipliği yapıyor. Efes Müzesi’nde en çok ilgi çeken eserler arasında Efes Artemis heykeli, yunuslu Eros, tavşanlı Eros, Eros başı, Priapos heykeli, mermer Artemis heykeli, Mısırlı rahip heykeli, İsis heykeli, çeşitli mitolojik tanrı heykelleri ve Sokrates başı sayılabilir.

Efes Müzesi’ni Gezin
Efes Müzesi’ni Gezin

Müzenin bahçesinde yer alan arasta bölümünde ise eski Türk kasabalarındaki ticaret yaşamı ve kaybolmaya yüz tutan çeşitli el sanatları sergileniyor. Müzenin ayrı bir bölümünde Antik Çağ’dan başlayarak Osmanlı dönemini de kapsayan elektron, altın, gümüş, bakır sikkeler ve takılar yer alıyor.

Efes Müzesi gezinizde kültüre ve tarihe doyacak, bölgenin en önemli tarihi eserlerini görme şansı bulacaksınız.

Ege’nin En Güzel Dalış Noktalarında Dalışlar Yapın

Ürkmez villa tatilinizde Kuşadası’ndan Seferihisar’a kadar olan kıyı şeridi boyunca dalışlar yapabileceğiniz birçok önemli dalış noktası bulacaksınız.

Ürkmez yat limanından kolayca bulabileceğiniz dalış turlarıyla hem muhteşem Ege manzaraları eşliğinde bir tekne gezisi yapma hem de Ege’nin en güzel dalış noktalarında dalışlar yapma fırsatı bulacaksınız.

Dalış yapacağınız en güzel yerlerden biri olan, Güvercin Ada’nın açıklarında bulunan Ada Banko resifleri hem kıyıya uzaklığı hem de akıntılarında dolayı çok temizdir ve dalış yapmak için mükemmel bir noktadır. Bu güzel resiflerde dalarken mükemmel bir balık çeşitliliği göreceksiniz. Müren, tekir, lagos, ahtapot ve karagöz gibi balıklar arasında yüzeceğiniz dalışlarda 40 metre derinlerde benzersiz renkli süngerleri de görebilirsiniz.

Bu bölgede yer alan başka bir güzel resif de Pamucak resifidir. 35 metreye kadar dalışlar yapılan bu resif özellikle tecrübeli dalgıçlar için idealdir. Sıcak su kaynakları arasında dalarken suyun altında tarihi testileri de görebilirsiniz.

Koruma altındaki soyu tükenmekte olan Akdeniz foklarını da görebilme şansınızın olduğu Adakule Mağarası da önemli dalış noktalarından biridir. Üstü açık bu mağaraya 25 metrelik dar bir tünelden geçerek ulaşılıyor.

Tecrübeli dalgıçlar için ideal olan bir başka dalış noktası da Akvaryum resifleridir. Burada 30 metreye kadar dalabilir birçok balık türü, ahtapot ve resif örneği görebilirsiniz.

Pamucak Plajında Yüzün

Ürkmez villa tatilinizde bölgenin en güzel plajlarından biri olan Pamucak Plajı’na çok yakın olacaksınız. İsterseniz harika sahili ve deniziyle ünlü bu plajda harika bir gün geçirebilirsiniz. Pamucak Plajı, 9 kilometre uzunluğunda ve 80 metre genişliğinde sahiliyle Ürkmez villa tatilinizde görmeniz gereken bir yer. Bu güzel plaj, sahilinin ortasında Küçük Menderes ile buluşuyor.

Pamucak Plajında Yüzün
Pamucak Plajında Yüzün

Mavi bayraklı bir plaj olan Pamucak boyunca Yedi Uyuyanlar Mağarası’nı ve 42 metrelik uzunluğuyla sizi etkileyecek Kurudağ Mağarası’nı da gezme şansı bulacaksınız.

Türkiye’nin en uzun plajlarından biri olan Pamucak Plajı’nın kumlu sahilinde doyasıya güneşlenebilir, plajın mavi bayraklı sularında keyifle yüzebilirsiniz. Aynı zamanda bu güzel plaj çeşitli su sporları yapmak ve kamp kurmak için ideal bir yerdir.

Ege’nin Muhteşem Koylarını Keşfedin

Ürkmez yat limanından her gün kalkan gezi tekneleriyle bölgenin muhteşem koylarında gezebilir ve serin deniz sularında doyasıya yüzebilirsiniz.

Tekne turlarının önemli duraklarından biri Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın benzersiz koylarıdır. Milli parkın yeşiliyle Ege Denizi’nin mavisinin birleştiği bu koylarda doyasıya yüzebilirsiniz.

Ege’nin Muhteşem Koylarını Keşfedin
Ege’nin Muhteşem Koylarını Keşfedin

Burada yer alan Çamlı Koyu ilk mola yeridir. Çamlı Koyu’ndan sonrasında tekneniz Afrodit Plajı, Karasu Koyu, Kelebek Koyu veya Soğuksu Koyu gibi birbirinden güzel koylarda mola verecek ve her molanızda muhteşem doğa manzaraları karşısında kendinizi masmavi denize bırakabilirsiniz.

Öğle yemeğinizde teknede hazırlanan tane deniz ürünlerinin tadına bakabilir ve yolculuk boyunca teknenin güvertesinde güneşlenerek bu güzel günün tadını çıkarabilirsiniz.

Güzelçamlı Dilek Milli Parkı’nın Benzersiz Doğasında Rahatlayın

Ürkmez villa tatilinizde size 1 saat uzaklıkta dört plajı, muhteşem bir sahil şeridi, masmavi Ege Denizi manzarası ve zengin bitki örtüsü ile sizi büyüleyecek bir yer olan Güzelçamlı Dilek Milli Parkı bulunuyor.

Burası Türkiye’nin özenle korunan milli parklarından biridir. Bu parkta yeşil doğanın ve kuş seslerinin arasında keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Bu yürüyüşünüz sırasında birçok yabani hayvan karşınıza çıkacak ve yürüyüşünüzü güzelleştirecektir.

Güzelçamlı Dilek Milli Parkı’nın muhteşem doğası, Avrupa Konseyi tarafından da onaylanmış, bu eşsiz milli park zengin doğal yaşamı ve bitki örtüsünden dolayı ödüller almıştır.

Güzelçamlı Dilek Milli Parkı’nın Benzersiz Doğasında Rahatlayın
Güzelçamlı Dilek Milli Parkı’nın Benzersiz Doğasında Rahatlayın

İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Kavaklı Burun Koyu, Koyu Karasu Koyu gibi birçok güzel koyu barındıran bu milli parkın içinde keyifle yürüyüş yapabileceğiniz özel doğa yürüyüşü parkurları bulunuyor. 27 bin hektara yayılan bu muhteşem milli parkın en yüksek noktası,1237 metre yüksekliğindeki Dilek Tepesi’dir. Dilek Tepesi’ne ulaştığınızda karşılaşacağınız manzara tek kelimeyle inanılmaz olacak.

Ürkmez kiralık villa sayfamızdan villanızı seçerek büyük şehirlerin kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşıp sahil kenarında doğayla baş başa harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Ürkmez kiralık villa sayfamızı inceleyerek aileniz veya arkadaşlarınızla geçireceğiniz tatilinizi planlamaya hemen başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.