Selçuk Villa Tatilinizde Yapabileceğiniz Birbirinden Güzel 9 Şey
Selçuk Villa Tatilinizde Yapabileceğiniz Birbirinden Güzel 9 Şey

İzmir’e bağlı Selçuk beldesi, sınırları içinde yer alan Efes Antik Kenti’yle ünlüdür. Her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti‘nde bulunan Artemis Tapınağı dünyanın yeri harikasından bir olarak gösteriliyor. Selçuk beldesi hem doğasının güzelliği ve harika koylara yakınlığı ile hem de dünyaca ünlü tarihi yerleriyle sizi büyüleyecek bir yer. Selçuk kiralık villa sayfamızdan aileniz ve arkadaşlarınızla yapacağınız tatili için kendinize en uygun villayı seçebilir ve unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz.

Selçuk kiralık villa hizmetimizi inceledikten sonra son yıllarda villa tatilleri için sevilen bir yer olan Selçuk ve çevresinde yapabileceğiniz birbirinden güzel 9 şeye göz atabilirsiniz.

Efes Antik Kenti Kalıntıları Arasında Gezin

Selçuk’un bu kadar popüler olmasının en büyük nedeni sınırları içinde yer alan Efes Antik Kenti’dir ve orayı gördüğünüz zaman neden böyle olduğunu kolayca anlayacaksınız.

Yunanistan ve İtalya gibi ülkelerdeki ünlü Greko-Romen kalıntılarının standartlarına uyan Efes antik kalıntıları, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir.

Dünya Miras Listesi’nde yer alan Efes, Çukuriçi Höyük, Ayasuluk Tepesi (Selçuk Kalesi, Saint John Bazilikası, İsa Bey Hamamı, İsa Bey Camisi, Artemision), Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi olmak üzere dört bileşenden oluşuyor.

Efes Antik Kenti Kalıntıları Arasında Gezin
Efes Antik Kenti Kalıntıları Arasında Gezin

Antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olan Efes, tarih öncesi dönemden başlayarak Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemleri boyunca yaklaşık 9000 yıl kesintisiz yerleşim görmüş ve tarihinin tüm aşamalarında çok önemli bir liman kenti, kültürel ve ticari merkezi olmuştur.

Efes Antik Kenti, en güçlü döneminde antik çağın en büyük metropollerinden biriydi. Ticaret, din ve kültürlerin birleşme yeri olmayı başarmış Efes, coğrafi konumuyla dikkat çekiyor.

Efes, bilim ve felsefe alanında Herakletos, Hermodor, Alcıdamas gibi çok önemli isimler yetiştirmiştir. Hristiyanlığın oraya çıkması ve yükselmesinden sonra da önemini koruyan ve ünlü Meryem Ana Evi de sınırları içinde yer alan Efes, Hristiyan dünyası için çok önemli bir hac yeri haline gelmiştir.

Efes Antik Tiyatrosu

Efes Antik Kenti’nde restore edilmiş simgesel yapılar arasında Efes Antik Tiyatrosu, Celsius Kütüphanesi, teras evleri, Hadrian Tapınağı ve Curates Caddesi sayılabilir.

Efes Antik Tiyatrosu antik dönemin en büyük açık hava tiyatrosudur ve tam 24 bin kişi kapasitelidir. Tiyatronun sahnesi yıkılmış olsa da oturma alanları hala iyi durumda. Efes Antik Tiyatrosu sizi büyüleyecek güzelliktedir. Bu antik tiyatro her yıl birçok konser ve festivale ev sahipliği yapar. Hristiyan ziyaretçiler için bu harika tiyatronun ayrı bir önemi var çünkü Aziz Paul vaazlarını bu tiyatroda veriyordu.

Ayrıca Hristiyan geleneğindeki yüksek mevkili kişilerin Efes’te kalması nedeniyle bu bölgeye, Geç Antik Dönem ve Orta Çağ’dan günümüze kadar süren büyük bir hac ziyareti vardır.

Efes, Hristiyanlık öncesi antik çağlarda da din tarihi için büyük önem taşıyan bir yerdi. Efes Artemis Kültü, antik dünyanın en etkileyici ve en önemli kültlerinden biridir. Tanrıça Artemis’e antik çağlar boyunca tüm Akdeniz bölgesinde tapınılmış, insanlar ona tapınmak için Efes kentini ve çok sevdikleri bu tanrıçalarının mabedini sık sık ziyaret etmişlerdir.

Celsius Kütüphanesi

Celsius Kütüphanesi, M.S.135 yılında Julius Aguila tarafından Romalı mimar Vitruoya’ya yaptırılmış, Efes gezinizde mutlaka görmeniz gereken önemli tarihi eserlerden birisidir. Celsius’un burada bulunan heykeli bugün İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Kütüphanenin ön tarafında yer alan dekorasyonlar Roma mimarisinin en güzel örnekleri arasında gösterilir. Akıl, kader, ilim ve erdemi sembolize eden dört adet kadın heykeli bu eşsiz kütüphanenin ön cephesini süslüyor.

Efes Antik Kenti’nde yer alan en güzel tarihi yapılardan biri de Hadrian Tapınağı’dır. Tapınağın içinde bulunan tasvirlerden en ilginç olanı, Efes kentinin kurucusu olarak bilinen Kral Andoklos’un bir yaban domuzuyla dövüşünü simgeleyen tasvirdir.

Efes Antik Kenti’nin mermerlerle kaplı caddelerinden yukarı çıktığınızda ünlü Aşk Evi’ni göreceksiniz. Aşk Evi’nin en dikkat çekici yeri duvarlarıdır, bu duvarlar şimdiki klima sistemine benzer bir şekilde yapılmış, soğutma ve ısıtma için kullanılmıştır. Evde yer alan mozaik kız portreleri de çok ilginçtir, bu kızların evde çalışan kızların portresi olduğu sanılıyor. Aşk Evi’nde aynı zamanda şarap mahzenlerini, dev ocakları, tarihi hamamları, havuzları ve eşsiz bir kütüphaneyi de görebilirsiniz.

Efes Antik Kenti’nin görkemli manzarası ve kalıntıları arasında yapacağınız bu gezide belki de Selçuk villa tatilinizin en keyifli anlarını yaşayacaksınız.

Pamucak Plajında Yüzün

Pamucak Plajı, 9 kilometre uzunluğu, 80 metre genişliğiyle Selçuk villa tatilinizde görmeniz gereken bir yerdir. Selçuk’un 9 kilometre uzağında yer alan bu güzel plaj, sahilinin ortasında küçük Menderes ile buluşuyor.

Mavi bayraklı bir plaj olan Pamucak boyunca Yedi Uyuyanlar Mağarasını ve 42 metrelik uzunluğuyla sizi etkileyecek Kurudağ Mağarası’nı da gezme şansı bulacaksınız.

Pamucak Plajında Yüzün
Pamucak Plajında Yüzün

Türkiye’nin en uzun plajlarından biri olan Pamucak Plajı’nın kumlu sahilinde Selçuk villa tatilinizde doyasıya güneşlenebilir, plajın mavi bayraklı sularında keyifle yüzebilirsiniz.

Aynı zamanda bu güzel plaj çeşitli su sporları yapmak ve kamp kurmak için ideal bir yerdir.

Muhteşem Koyları Keşfedin

Kuşadası limanında bölgenin muhteşem koylarında gezebileceğiniz ve serin deniz sularında yüzebileceğiniz birçok tekne turu bulabilirisiniz.

Tekne turlarının önemli duraklarından biri Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın benzersiz koylarıdır. Milli parkın yeşiliyle Ege Denizi’nin mavisinin birleştiği bu koylarda doyasıya yüzebilirsiniz.

Muhteşem Koyları Keşfedin
Muhteşem Koyları Keşfedin

Burada yer alan Çamlı Koyu ilk mola yeridir. Çamlı Koyu’ndan sonrasında tekneniz Afrodit Plajı, Karasu Koyu, Kelebek Koyu veya Soğuksu Koyu gibi birbirinden güzel koylarda mola verecek ve her molanızda muhteşem doğa manzaraları karşısında kendinizi masmavi denize bırakabilirsiniz.

Öğle yemeğinizde teknede hazırlanan tane deniz ürünlerinin tadına bakabilir ve yolculuk boyunca teknenin güvertesinde güneşlenerek bu güzel günün tadını çıkarabilirsiniz.

Kuşadası Dalış Noktalarını Keşfedin

Selçuk villa tatilinizde 25 kilometre uzaklıkta bulunan Kuşadası’nda birçok dalış merkezi bulabilir ve bölgenin muhteşem dalış noktalarında eğlenceli dalışlar yapabilirsiniz.

Güvercin Ada’nın açıklarında bulunan Ada Banko resifleri hem kıyıya uzaklığı hem de akıntılarında dolayı çok temizdir ve dalış yapmak için mükemmel bir noktadır. Bu güzel resiflerde dalarken mükemmel bir balık çeşitliliği göreceksiniz. Müren, tekir, lagos, ahtapot ve karagöz gibi balıklar arasında yüzeceğiniz dalışlarda 40 metre derinlerde benzersiz renkli süngerleri de görebilirsiniz.

Kuşadası Dalış Noktalarını Keşfedin
Kuşadası Dalış Noktalarını Keşfedin

Bu bölgede yer alan başka bir güzel resif de Pamucak resifidir. 35 metreye kadar dalışlar yapılan bu resif özellikle tecrübeli dalgıçlar için idealdir. Sıcak su kaynakları arasında dalarken suyun altında tarihi testileri de görebilirsiniz.

Koruma altındaki soyu tükenmekte olan Akdeniz foklarını da görebilme şansınızın olduğu Adakule Mağarası da önemli dalış noktalarından biridir. Üstü açık bu mağaraya 25 metrelik dar bir tünelden geçerek ulaşılıyor.

Tecrübeli dalgıçlar için ideal olan bir başka dalış noktası da Akvaryum resifleridir. Burada 30 metreye kadar dalabilir birçok balık türü, ahtapot ve resif örneği görebilirsiniz.

Gizli Cennet Gebekirse Gölü’nde Balık Tutun

İzmir bölgesinin bilinmeyen gizli cennetlerinden biri de Gebekirse Gölü’dür. Küçük Menderes Nehri’nin oluşturduğu bir ovada yer alan bu harika göl, önemli bir yaban hayatı koruma sahasıdır.

İnanılmaz bir biyolojik çeşitliliğe ve doğal güzelliğe sahip olan göl tatlı su, tuzlu su ve bataklık gibi birbirinden farklı ortamlarda yaşayan pek çok hayvan için bir barınma alanıdır.

Gebekirse Gölü, “Su Kuşları Koruma ve Üretme Sahası” olarak sazlıklarında ve küçük göletlerinde birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda göçmen kuşlar için de bu göl bir konaklama ve barınma yeri.

Bu muhteşem gölde huzur içinde dinlenirken isterseniz gölün tatlı sularında balık tutabilirsiniz.

Efsanevi Meryem Ana Evi’ni Ziyaret Edin

Selçuk tepelerinde, küçük, göze batmayan bir taş ev, tüm dünyada Katolikler ve Müslümanlar için bir hac yeridir. Bu tarihi ev her yıl binlerce yabancı turisti ağırlıyor.

Selçuk villa tatilinizde burası önemli tarihi duraklardan biri olacak.

Efsanevi Meryem Ana Evini Ziyaret Edin
Efsanevi Meryem Ana Evini Ziyaret Edin

Meryem Ana Evi’nin huzur dolu bahçeleri ve mistik havası rahipler ve rahibeler tarafından yönetiliyor. Dindar insanlar buradan oldukça etkileniyor ama bu huzur dolu ev, dini inancı olmayan insanlar üzerinde de kalıcı bir etki bırakıyor.

Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği yer olduğu için şehir efsaneleri burada bulunan üç su kaynağının sağlık, zenginlik ve doğurganlık için çok faydalı olduğunu söylüyor. Hala bir kilise olarak hizmet veren Meryem Ana Evi ziyaretinizde bu şifalı sulardan da içebilirsiniz.

Samos Adası’na Günlük Bir Geziye Katılın

Selçuk villa tatilinizde Kuşadası’nın hemen karşısında yer alan, Yunanistan’ın en popüler adalarından biri olan Samos’u da ziyaret etme şansı bulacaksınız.

Samos Adası’nın muhteşem sahilleri ve gür yeşillikleri görülmeye değer güzelliktedir. Samos egzotik plajlarıyla ünlüdür, bu plajlardan Tsamadou, Agios Konstantinos, Potokaki ve Lemonakia özellikle görülmeye değer güzellikte.

Samos Adasına Günlük Bir Geziye Katılın
Samos Adasına Günlük Bir Geziye Katılın

Samos Adası’nda daha sakin plajlar arıyorsanız, bu güzel adada birçok tenha doğal plaj da bulunuyor.

Aynı zamanda Samos Adası, Yunanistan’da antik çağlardan beri orada üretilen lezzetli şarapla ünlüdür. Yaz aylarında, Samos ile Kuşadası beldesi arasında her gün tekne bulabilirsiniz.

Otantik Şirince Köyünü Gezin

Selçuk’un yeşil tepelerinde yer alın ünlü Şirince Köyü ve ev yapımı meyveli şaraplarıyla uluslararası bir üne kavuşmuştur. Her yıl buraya akın eden yerli ve yabancı turistler hatıra olarak birçok çeşitten oluşan bu meyve şaraplarını yanlarında götürüyor. Eski Yunan evleri, terk edilmiş bir kilise ve muhteşem manzaraları ile Şirince, zaman geçirmenin çok keyifli olduğu bir köydür.

Otantik Şirince Koyunu Gezin
Otantik Şirince Koyunu Gezin

Şirince’de daha önce hiç tatmadığınız şarapları deneyebilir, Arnavut kaldırımlı sokakları keşfedebilir ve yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Şirince’den ayrılmadan önce Saint Mary’s Kilisesi’nin çeşmesine şans getirmesi için bir yazı yazmak da bir gelenek halini gelmiştir.

Selçuk villa tatilinizde bu ünlü köye gezmeyi ve hediyelik eşyalar almayı unutmayın.

Yeşil Doğanın ve Kuş Seslerinin Arasında Rahatlayın

Selçuk’a 1 saat uzaklıkta dört plajı, muhteşem bir sahil şeridi, masmavi Ege Denizi manzarası ve zengin bitki örtüsü ile sizi büyüleyecek bir yer olan Güzelçamlı Dilek Milli Parkı bulunuyor.

Burası Türkiye’nin özenle korunan milli parklarından biridir. Bu parkta yeşil doğanın ve kuş seslerinin arasında keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Bu yürüyüşünüz sırasında birçok yabani hayvan karşınıza çıkacak ve yürüyüşünüzü güzelleştirecektir.

Güzelçamlı Dilek Milli Parkı’nın muhteşem doğası, Avrupa Konseyi tarafından da onaylanmış, bu eşsiz milli park zengin doğal yaşamı ve bitki örtüsünden dolayı ödüller almıştır.

Yeşil Doğanın ve Kuş Seslerinin Arasında Rahatlayın
Yeşil Doğanın ve Kuş Seslerinin Arasında Rahatlayın

İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Kavaklı Burun Koyu, Koyu Karasu Koyu gibi birçok güzel koyu barındıran bu milli parkın içinde keyifle yürüyüş yapabileceğiniz özel doğa yürüyüşü parkurları bulunuyor. 27 bin hektara yayılan bu muhteşem milli parkın en yüksek noktası,1237 metre yüksekliğindeki Dilek Tepe’sidir. Dilek Tepe’sine ulaştığınızda karşılaşacağınız manzara tek kelimeyle inanılmaz olacak.

Selçuk villa kiralama sayfamızdan bu yaz tatil yapacağınız villanızı seçerek, Selçuk beldesinin bütün güzelliklerini doyasıya yaşayabilirsiniz.

Selçuk kiralık villa hizmetlerimizi inceleyin ve bu yaz tarihin ve doğanın birleştiği bir yer olan Selçuk’ta benzersiz bir tatil deneyimi yaşayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.