Kıyıköy Kiralık Villa Tatilinizde Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler
Kıyıköy Kiralık Villa Tatilinizde Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Yerler

Son yıllarda el değmemiş doğası, doğal güzellikleri, dört bir yanını saran dereleri ve korunaklı koylarıyla dikkat çeken Kıyıköy, villa tatilleri için İstanbul’a olan yakınlığından dolayı en çok tercih edilen yerlerin başında yer alıyor. Kıyıköy kiralık villa hizmetlerimizi inceleyin ve ülkemizin gizli cennetlerinden biri olan Kıyıköy’de görmeniz gereken birbirinden güzel yerleri anlattığımız yazımıza göz atın.

Kırıkkale’nin Vize ilçesine bağlı olan Kıyıköy, tatilcilere doğayla baş başa kalabilecekleri huzurlu bir tatil sunuyor. Burada zengin balık çeşitlerinin yer aldığı derelerde balık tutabilir, tertemiz koylarda yüzebilir ve tarihi yerleri gezerek benzersiz manzaralara şahit olabilirsiniz.

Kıyıköy kiralık villa sayfamızdan kendinize ne uygun villayı seçerek, yılın bütün stresini üstünüzden atacağınız tatilinize başlayabilir ve sakin bir ortamda doyasıya dinlenebilirsiniz.

Kıyıköy’ü Keşfedin

Bir balıkçı köyü olan Kıyıköy hem İstanbul’a olan yakınlığı hem de muhteşem doğasından dolayı son yılların sevilen tatil beldelerinden birisidir.

Kırıkkale’nin Vize ilçesine bağlı olan Kıyıköy, muhteşem ormanları, görülmeye değer güzellikteki dereleri ve sokaklarını gezerken görebileceğiniz tarihi Rum evleriyle yılın bütün stresini üstünüzden atabileceğiniz bir yer.

Denizi biraz dalgalı olmasına rağmen tertemiz olan Kıyıköy, tatilinizde size harika bir yüzme deneyimi yaşatabilecek bir yer. Maviyle yeşilin birleştiği Kıyıköy hem dinlenme hem de doğa sporları yapmak için çok uygun.

Kıyıköy’ü Keşfedin
Kıyıköy’ü Keşfedin

Istanca ormanlarının eteklerinde temiz havasıyla tatilcileri dinlendiren Kıyıköy’ün muhteşem sahilleri var. Karadeniz etkisiyle bazen dalgalı olan denizine rağmen tercih edilen Kıyıköy sahillerinde denize girilebilecek en güzel aylar temmuz ve ağustos aylarıdır. Burada denize girebileceğiniz ve doğal güzelliklerine hayran kalacağınız yerlerden biri Selvez Koyu’dur. Papuç Deresi üzerindeki köprüden karşı kıyıya geçilerek ulaşabileceğiniz Selvez Koyu’na hayran kalacaksınız. Bu güzel koyda bütün gün yüzebilir ve yemyeşil çam ağaçlarının gölgesinde dinlenebilirsiniz.

Kıyıköy’de görebileceğiniz pek çok dere var, bu dereler özellikle balık bakımından çok zenginler ve olta balıkçılığı sevenlerin balık tutmak için tercih ettiği yerler. Tatilinizde Kıyıköy’ün sahilleri, dereleri ve ormanları arasında harika zaman geçireceksiniz.

Kıyıköy Kalesi’nden Manzarayı İzleyin

Kıyıköy villa tatilinizde gezebileceğiniz tarihi yerlerden biri de Kıyıköy merkezde yer alan Kıyıköy Kalesi’dir.

Bu tarihi kale ilk olarak 6. yüzyılda yapıldı ve sonraki yıllarda önemli tamiratlarla son halini aldı. Kıyıköy Kalesi, kuzeyinde Pabuç Deresi ve güneyinde Kazan Deresi arasında denize doğru uzanıyor.

Kıyıköy Kalesi’nin muhteşem surları hala ayaktadır ve görülmeye değer güzelliktedir. Bu kaleye çıktığınızda harika bir manzara ile karşılaşacaksınız ve en güzel tatil fotoğraflarınızı burada çekeceksiniz.

Aya Nikola Kaya Manastırı’nın Ziyaret Edin

Kıyıköy villa tatilinizde ziyaret edebileceğiniz bölgenin önemli tarihi yerlerinden biri Aya Nikola Kaya Manastırı’dır. Aya Nikola Kaya Manastırı, Roma İmparatoru 6. Jüstinyen döneminde yani M.S. 527-565 arasında yapılmıştır ve o dönemin kaya manastırları arasında mimari açıdan en güzel örnektir.

İlginç yapısıyla sizi kendine hayran bırakacak bu manastır Kıyıköy villanızdan sadece 800 metre uzaklıkta bulunan Pabuç Deresi kıyısında bulunuyor. Aya Nikola Kaya Manastırı tarih boyunca şifa arayan insanların önemli uğrak yerlerinden biri olmuştur, burada dualar ederek ve ayinlere katılarak sorunları için çözümler arayan insanlar için bu manastır kutsaldır.

Aya Nikola Kaya Manastırı’nın Ziyaret Edin
Aya Nikola Kaya Manastırı’nın Ziyaret Edin

Aya Nikola Kaya Manastırı kayalar oyularak yapılmış bir manastırdır ve bu yapısıyla oldukça ilgi çekicidir. Manastırın alt katları şapel olarak kullanılmış, üst katlar ise manastırda görevli keşişlere ayrılmıştır.

Günümüzde kaderine terk edişmiş ve korumasız görünen Aya Nikola Kaya Manastırı, Kıyıköy’de görülebilecek en güzel ve ilginç tarihi yapılardan birisidir.

Kıyıköy’ün Muhteşem Koylarında Zaman Geçirin

Kıyıköy aynı zamanda harika koylarıyla da ünlü bir yer. Karadeniz’in hırçın sularına rağmen temizliklerinden dolayı tercih edilen bu koylarda Kıyıköy villa tatilinizde bol bol yüzebilirsiniz.

Kıyıköy merkezinden itibaren kıyı şeridi boyunca falezlerle çevrelenmiş korunaklı koylar bulunuyor. Bu harika koylar içinde Selvez Koyu villanıza en yakın olan koydur. Papuç Deresi üzerindeki köprüden karşı kıyıya geçerek 1 kilometre uzaklıktaki Selvez Koyu’na rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kıyıköy’ün Muhteşem Koylarında Zaman Geçirin
Kıyıköy’ün Muhteşem Koylarında Zaman Geçirin

Poliçe Koyu ve Panayır İskelesi Koyu ise kamp severlerin çok sevdiği iki koydur. Bu koylar önleri deniz arkaları çam ormanlarıyla kaplı yapılarıyla sizi kendilerine hayran bırakacak güzellikte. Poliçe Koyu ve Panayır İskelesi Koyu’na Kışlacık Köyü üzerinden orman içi yollarıyla ulaşabilirsiniz.

Saray yolu üzerinden sapılan orman içi yollarla ulaşılan bir diğer harika koy ise Kastro’dur. Kıyıköy’e yakınlığı ile ziyaretçilerin mutlaka görmek istedikleri özel bir koy olan Kastro Koyu el değmemiş yapısıyla huzurla dinlenebileceğiniz bir yer.

Longoz Ormanları Milli Parkı’nı Gezin

Kıyıköy villanıza sadece 64 kilometre uzaklıkta gezebileceğiniz harika bir milli park olan Longoz Ormanları Milli Parkı bulunuyor. Milli park ismini aldığı longoz tipi ormanlık alanı ile Kırklareli ili Demirköy İlçesine bağlı İğneada beldesinde yer alıyor.

Longoz Ormanları Milli Parkı, Karadeniz sahil şeridinde yer alıyor ve 3155 hektarlık alanı kapsıyor. 2007 yılında milli park ilan edilen Longoz Ormanları Milli Parkı, ülkemizin 39. Milli parkıdır.

Longoz Ormanları Milli Parkı’nı Gezin
Longoz Ormanları Milli Parkı’nı Gezin

Villa tatilinizde tertemiz havası ve karşısında Karadeniz’in güzel manzarasıyla size saracak ve dinlendirecek Longoz Ormanları Milli Parkı’nda piknik ve doğa yürüyüşleri yapabilir ve güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Kıyıköy Mağarası’nı Gezin

Kıyıköy villa tatilinizde görmeniz gereken bir yer de Kıyıköy Mağarası’dır. Villanıza sadece 2 kilometre mesafede yer alan Büyük Kurudere’nin yatağının yamaçlarında yer alan Kıyıköy Mağarası kireçtaşı içinde gelişen fosil vadi tabanının 25 metre yükseğinde bir yamaç üzerinde bulunuyor.

Bu güzel mağarayı gezerken sizi rengarenk mağara kelebekleri karşılayacak, büyük bölümü kuru olduğu için içinde rahatça gezilebilen mağaranın içinde küçük gölcükler de bulunuyor.

Kasatura Tabiat Koruma Alanı’nda Doğa Yürüyüşü Yapın

Kasatura Tabiat Koruma Alanı, 329 hektar büyüklüğe sahip yemyeşil doğasıyla sizi büyüleyecek güzellikte bir yerdir ve Kıyıköy Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde yer almaktadır.

Kasatura Tabiat Koruma Alanı’nda Doğa Yürüyüşü Yapın
Kasatura Tabiat Koruma Alanı’nda Doğa Yürüyüşü Yapın

Kasatura Tabiat Koruma Alanı 1988 yılında Tabiat Koruma Alanı ilan edilmiştir. 200 metre rakıma sahip bu alanda benzersiz bir doğal yaşam çeşitliliği vardır ve Trakya’ya özgü Karaçam Meşceresi ile doğa severler için çok ilgi çekici bir yerdir. Aynı zamanda bu koruma alanının benzersiz ekosisteminden dolayı kıyı kesimlerinde Akdeniz Foku’nun yaşamasına elverişli bir bölge olduğu biliniyor.

Kazan Dere ve Pabuç Dere’yi Görün

Kıyıköy villa tatilinizde iki yanınızı çevreleyecek doğa harikası Kazan ve Pabuç Deresi hem doğal yaşam zenginliği hem de turistik işletmeleriyle güzel vakit geçirebileceğiniz yerler.

1. derece sit alanı olan Kazan Deresi ve Pabuç Deresi, Kıyıköy limanının kıyılarından denize dökülmekteler, derelerin denize karıştığı yerde Kıyıköy’ün çok sevilen kumsalları da bulunuyor. Bu dereler zengin balık türlerine ev sahipliği yapıyor ve isterseniz burada olta balıkçılığı yapabilir, pek çok balık türü yakalayabilirsiniz.

Kazan Dere ve Pabuç Dere’yi Görün
Kazan Dere ve Pabuç Dere’yi Görün

Dere kıyılarında yer alan balıkçı restoranlarında da yöresel mezeler eşliğinde taze balıklar tatma şansınız var. Derelerde ayrıca sandal, kano ve deniz bisikleti gezintileri de düzenleniyor, bunlara da katılabilir ve keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

İnceğiz Mağaralarını Gezin

Kıyıköy villa tatilinizde bu bölgede gezebileceğiniz en ilginç yerlerden biri de doğal yollardan oluşmamış, 5000 yıl önce insan eliyle yerleşim amaçlı yapılmış İnceğiz Mağaraları. Tatilinizde ulaşımı oldukça kolay olan bu mağaralara gezebilir ve mağaraların çevresine yapılmış piknik alanlarında harika doğa manzaraları eşliğinde dinlenebilirsiniz.

Bu mağaraların güzelliklerinden dolayı burada birçok Yeşilçam filmi çekildi. Kireç taşı kayalarının oyularak yerleşim amaçlı yapılmış olan bu mağaralar sizi büyüleyecek güzellikte, burayı gezerken harika zaman geçirebilir ve bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

İnceğiz Mağaralarını Gezin
İnceğiz Mağaralarını Gezin

İnceğiz Mağaraları ilk yapıldığı dönemlerde dört katlıydı ama zamanla hem depremler hem de aşınmayla bağlantıların büyük bölümü kopmuş durumda.

Ayrıca bu bölgede gezebileceğiniz İnceğiz Köyü’nde yer alan Karasu Deresi’nin oluşturduğu derin vadilerde bulunan üç katlı, benzersiz Bizans Manastır Mağaraları ve Kaya Kiliseleri de bulunuyor. Bu mağaralar da yine insan eliyle yapılmış yerler ve 1950 yılında keşfedildi.

Burada gezeceğiniz mağara katlarının birinde yer alan şapel görülmeye değer güzellikte. Odalarında haç kabartmalarının yer aldığı mağaraların Hristiyanlar döneminde yoğun olarak kullanılmış olduğu biliniyor.

Çilingoz Tabiat Parkı’nda Doğa Yürüyüşlerine Katılın

Kıyıköy villa tatilinizde İstanbul’un en önemli tabiat parklarından biri olan Çilingoz Tabiat Parkı’nın el değmemiş doğasında huzurlu bir gün geçirmeyi ihmal etmeyin. Bölgenin önemli kamp alanlarından bir olan tabiat parkı, 2011 yılından park statüsü kazandı ve 17.75 hektarlık bir alan üzerinde yer alıyor.

Çilingoz Tabiat Parkı’nda birçok rotayı kapsayan keyifli doğa yürüyüşleri düzenleniyor. Çilingoz Tabiat Parkı’da yer alan Çilingoz Deresi, yürüyüş rotalarının önemli duraklarından biri. Çilingoz Deresi etrafını saran sazlıklar size benzersiz bir dere, orman ve sazlık manzarası sunacak, burası doğa fotoğrafçılarının İstanbul’da en çok sevdiği yerler arasında.

Parkın içinde yer alan Çilingoz Plajı da bu eşsiz parkı gezerken mola vererek harika sularında yüzebileceğiniz bir yer. 80 metre genişliğinde ve ince kumlarla kaplı bir kumsala sahip olan Çilingoz Plajı, bölgenin sevilen plajlarından biri.

Çilingoz Tabiat Parkı aynı zamanda 2005 yılında Yaban Hayatı Koruma Sahası ilan edildi. Çilingoz, çok zengin bitki ve hayvan çeşitliliğine sahip. Koruma alanı olmasında dolayı av yasağının bulunduğu bu tabiat parkında doğa yürüyüşünüz sırasında karabatak, bıldırcın, ulluk, atmaca, ağaçkakan, leylek ve saksağan gibi kuş türlerini gözlemleme şansı bulacaksınız. Ayrıca doğa yürüyüşünüze karacalar, geyikler, tilkiler, sansarlar ve sincaplar da eşlik edecek.

Kıyıköy villa tatilinizde isterseniz Çilingoz Tabiat Parkı’nda olta balıkçılığı da yapabilirsiniz. Burada alabalık, sazan ve tatlı su kefali gibi birçok balık türünü yakalama şansınız var. Doğa yürüyüşünüz sonunda tabiat parkı içinde bulunan kır lokantasında tertemiz hava eşliğinde keyifli bir yemek yiyebilir ve yorgunluk kahvenizi içebilirsiniz.

Kıyıköy’ün En Güzel Lezzetlerini Tadın

Kıyıköy villa tatilinizde bölgenin temiz havası iştahınızı açacak, bu güzel köyde birçok yöresel yemek tatmanız mümkün. Burada sofraları süsleyen en önemli şey balıktır. Karadeniz’de bulunan bütün balık çeşitlerinin birçok farklı yemeğini tadabileceğiniz Kıyıköy’de özellikle kalkan ve lüferi denemenizi öneriyoruz.

Kıyıköy’ün En Güzel Lezzetlerini Tadın
Kıyıköy’ün En Güzel Lezzetlerini Tadın

Kıyıköy tatilinizde muhteşem bir Karadeniz manzarası karşısında tamamı organik ürünlerden oluşan benzersiz köy kahvaltıları da yapabilirsiniz.

Çilingoz Plajı’nda Yüzün

Kıyıköy villa tatilinizde burada denize girebileceğiniz en güzel plajlardan biri Çatalca’nın ünlü Çilingoz Plajı’dır. El değmemiş doğasıyla sizi büyüleyecek bir yer olan Çilingoz Plajı, tabiat parkının bir parçası olduğu için koruma altında olan bir yer.

Çilingoz Plajı’nda Yüzün
Çilingoz Plajı’nda Yüzün

Tatilinizde yemyeşil tabiat parkı ormanları manzarası eşliğinde Çilingoz Plajı’nda doyasıya yüzebilir ve ağaçların gölgesinde dinlenebilirsiniz.

Kıyıköy kiralık villa sayfamızı inceleyerek bütün bu güzellikleri ve çok daha fazlasını yaşayabileceğiniz tatiliniz için son yıllarda turizm konusunda adını duyurmaya başlayan tatil beldelerinden Kıyıköy’ü keşfedebilir ve burada rahatlatıcı bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kıyıköy kiralık villa hizmetlerimizi inceleyin, villanızı seçin ve bu yaz her zamankinden farklı bir tatil yaşayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.