Kerpe Kiralık Villa Tatilinizde Muhteşem Doğal Güzelliklerin İçinde Dinlenin
Kerpe Kiralık Villa Tatilinizde Muhteşem Doğal Güzelliklerin İçinde Dinlenin

Yaz kapımızı çaldığında, yeni tatil beldeleri keşfetmek için araştırmalara başlarız. Sakinliğiyle ve doğal ortamıyla sizin için huzurlu bir tatil imkânı sunacak olan Kerpe, İstanbul’a yakın olması nedeniyle son yıllarda villa tatilleri için en çok tercih edilen yerlerin başında yer alıyor. Kerpe çam ormanlarıyla ve deniz kokan havasıyla sizi bekliyor. Hem sakin bir tatil yapmak hem de doğanın kucağında soluklanmak için çok ideal bir tercih olan Kerpe, daha çok denizin ve doğanın tadını çıkarmak için gidilen bir yerdir. Kerpe kiralık villa sayfamızdan kendinize en uygun villayı seçtikten sonra Kerpe’de keşfedebileceğiniz doğal ve tarihi güzellikleri anlattığımız yazımızı okuyabilirsiniz.

Kerpe’yi Keşfedin

Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı Kerpe beldesi, yakın zamana kadar kendi halinde küçük bir balıkçı köyüydü. İstanbul’a yakınlığı, el değmemiş doğası, denizi ve doğal güzellikleriyle dikkatleri üstüne çekmeye başlayan Kerpe, son yıllarda önemli tatil yörelerinden biri haline geldi. Kerpe’ye Kandıra’dan sonra çam ormanının içinden geçilerek ulaşılmaktadır.

Kerpe, adeta bir heykeltraşın elinden çıkmışçasına hayranlık uyandıran kayalıkları, Karadeniz kıyısında olmasına rağmen sakin ve dalgasız denizi, doyumsuz huzur dolu doğasıyla sizi etkileyecek bir yer. Burada tatilinizde huzur içinde dinlenebilir ve muhteşem balıkların tadına bakabilirsiniz.

Kerpe’nin tarihi M.Ö. 5. yüzyıla kadar uzanıyor. Kerpe’nin o dönemdeki ismi Kalpe’ydi yani çanak çömlek demekti. Her ne kadar küçük bir liman da olsa zamanında Britanya Krallığı, Roma, Bizans ve Ceneviz tarafından kullanılan Karadeniz’deki ticaret yolları üzerinde işlek bir liman olan Kerpe, doğal bir liman olması sebebiyle yüzyıllarca hem askeri hem de ticari amaçlarla kullanılmıştır.

Kerpe’yi Keşfedin
Kerpe’yi Keşfedin

Son yıllarda, denizin altında yapılan araştırmalarda, burada üzerinde Cenevizlilere ait yazılar bulundu ve kayıkların kıyıya çekildiği zaman bağlandığı taş olan “Kalamar Taşı” keşfedildi.

Osmanlı döneminde de İstanbul’un odun ve odun kömürü ihtiyacını karşılayan önemli yerlerden biri olan Kerpe’de şu an bile dalış yapıldığında, sualtında Osmanlı’dan kalma toplar görülebiliyor.

Kafa dinlemek için ideal bir yer olan Kerpe, İstanbul’dan kaçmak istiyorsanız harika bir tatil yapabileceğiniz bir yer. Burada her şeyden önce çok derin olmayan bir deniz var ve burası çocuklu aileler için çok uygun bir tatil beldesi. Kumsaldan iki yüz metre kadar uzaklaştığınızda bile su boyunuzu geçmiyor. Kum zeminli olan denizin derinliği ilk 50 metre boyunca diz hizasını aşmıyor. Ayrıca yeni keşfedilen bir yer olduğu için Kerpe’nin denizi tertemiz. Bölgenin yerli halkı Kerpe için “Karadeniz’in Bodrum’u” diyor.

Kerpe’de yaz mevsimi boyunca villa tatilinizde çocuklarınızla birlikte denizde eğlenceli dakikalar geçirebilir, kumsalında uzanarak kendinizi güneşe teslim edebilirsiniz. Güneşlenmek yerine yüzmeyi tercih ederseniz, yüzmek için Karagöz restoran önü oldukça uygun. Ayrıca Kandıra Belediyesi’nin mavi bayrak Adaylı plajlarından da faydalanabilirsiniz.

Doğa Harikası Miço Cennet Koyu’nu Görün

Kerpe villa tatilinizde göreceğiniz doğal güzelliklerden biri de Miço Koyu’dur. Miço Koyu, Kumcağız ile Kerpe arasında kalan halk arasında Miço Koyu olarak bilinen Gizli Cennet Koyu’dur. Eğer Kerpe üzerinden Miço Koyu’na gelecekseniz, Kartal Kayaları’nı geçtikten sonra toprak yoldan devam ederek buraya ulaşabilirsiniz. Kerpe koyundan deniz yoluyla ya da Kumcağız’dan Kerpe’ye giden dar orman yolunu tercih ederek çam ve meşe ağaçları arasından 10 dakika süren yürüyüşle de Miço Koyu’na ulaşabilirsiniz.

Doğa Harikası Miço Cennet Koyu'nu Görün
Doğa Harikası Miço Cennet Koyu’nu Görün

İlginç kayalıklarıyla ünlü olan Miço Koyu, kayalıklar arasında havuzu andıran bir güzelliğe sahip. Kerpe’nin bir doğal limanı olan Miço Koyu, tarih kokan saklı bir cennettir. Tüm medeniyetler için Kerpe doğal bir liman ve ticaret yeri olmuştur. Kerpe’nin bir koyu olan Miço Koyu’nun doğal limanı ise hiç şüphesiz tarih boyunca binlerce gemiyi misafir etmiştir.

Kartal Kayaları’nı Görün

Kerpe, sahip olduğu kıyı şeridinde Karadeniz’in hırçın dalgalarının ve rüzgarlarının aşındırmasıyla binlerce yılda oluştuğu belirtilen ilginç şekilli falezleri ile Kandıra’da en fazla turist çeken yerlerinin başında yer alıyor.

Kartal Kayaları olarak adlandırılan bölgenin en ilginç falez oluşumu görülmeye değer güzelliktedir. Kartal Kayaları, sıcak yaz günlerinde maceraya yaşamak isteyen adrenalin tutkunları için de eşsiz bir yerdir çünkü bu eşsiz falezlerde kaya tırmanışları yapılıyor.

Kartal Kayaları’nı Görün
Kartal Kayaları’nı Görün

Kartal Kayaları, güneşin doğuşunu ve batışını izlemek, balık tutmak, fotoğraf çekmek, kamp kurmak, kaya tırmanışı veya dalış yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler için farklı bir alternatif sunuyor.

Kandıra Bağırganlı’yı Keşfedin

Kerpe villa tatilinizde keşfedeceğiniz yerlerden biri de villanıza sadece 17 kilometre uzaklıkta yer alan doğa harikası bir koy ve aynı zamanda küçük bir yerleşim yeri olan Kandıra Bağırganlı’dır.

Balıkçılık ve fındıkçılıkla uğraşan klasik bir Karadeniz köyü olan bu tatlı yer, muhteşem doğası ve tertemiz denizi ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Henüz yeni keşfedilmeye başlanan Kandıra Bağırganlı, Kandıra-Ağva yolu üzerinde yer alıyor.

Koyun hemen kıyısında birkaç restoran ve kafe var. Oldukça samimi bir atmosfere sahip olan Kandıra Bağırganlı, yemyeşil bir doğasıyla bakir bir koya sahip. Kefken ve Kerpe’nin eşsiz coğrafyalarından biri olan Kandıra Bağırganlı’yı tatilinizde ziyaret etmeyi unutmayın.

Babadağı’ndan Manzarayı İzleyin

Kerpe villa tatilinizde harika fotoğraflar çekebileceğiniz Babadağı, deniz seviyesinden 400 metre yüksekliğe sahip olmasıyla Kerpe’nin en yüksek noktası.

Babadağı, harika bir manzarayı ayaklarınızın altına seriyor ve burası aynı zamanda tarihte önemli yere sahip pek çok kişinin mezarına da ev sahipliği yapıyor. Kandıra’ya varmadan Kumcağız’dan ilerleyerek 10 kilometre sonra Babadağı’na ulaşabilirsiniz.

Babadağı’nda yer alan anıt mezarlar arasında Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Gazi’nin ünlü komutanlarından Akçakoca’nın kabri yer alır. Yöre halkı tarafından Baba Tepe olarak da adlandırılan bölge tarihte önemli bir yere sahiptir.

Sarısu Plajı­’­nda Yüzün

Kerpe villa tatilinizde görmeniz gereken el değmemiş yerlerden biri de Sarısu Plajı’dır. Sarısu, Kandıra’ya yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta yer alıyor ve 1 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridine sahip.

Sarısu, Kandıra’ya en yakın sahil olarak da bilinir. İsmini, Sarısu Deresi’nden alan bu doğa harika yer, her mevsim kamp tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biridir. Yüzmek veya kamp dışında, balık tutmak ve güneşlenmek için de tercih edebileceğiniz Sarısu’da denize girebilmek için sazlarla kaplı dereyi, tekne ya da kayıklarla geçmek gerekiyor. Bu da Sarısu’yu ilginç kılan özelliklerden biri.

Sarısu Plajı­’­nda Yüzün
Sarısu Plajı­’­nda Yüzün

Kerpe-Sarısu yolunda saklı bir cennet de Kaya Havuzu’dur. Uzun yıllar sadece birkaç kişinin bildiği ve sır gibi sakladığı bu doğal havuz, günümüzde yeni yeni keşfedilmeye başladı. Yolunuz buradan geçerse mutlaka Kaya Havuzu’nun muhteşem suyunun güzelliğine tanık olun.

Kerpe Balıklarının Tadına Bakın

Kerpe villa tatilinizde hangi balık yenir? Bu soru Kerpe’ye gelip güzel bir akşam yemeği yemek isteyen herkesin ortak sorusudur. İyi lezzetler, güzel bir tatilin olmazsa olmazıdır. Konu balık olunca Kerpe, taze balık yenilebilen en iyi adreslerin başında geliyor.

Kerpe Balıklarının Tadına Bakın
Kerpe Balıklarının Tadına Bakın

Karadeniz balıklarının hepsi Kerpe kıyılarında avlanmaktadır. Balıkların mevsimsel beslenme düzeni ve deniz suyu sıcaklığı lezzetlerine yansır. Kerpe’ye geldiğinizde aylara göre servis edilen balık türlerinden sipariş verebilir ve en iyi lezzetleri tadabilirsiniz.

Tava, ızgara, buğulama, tuz kaplama ve meze şeklinde sunulan balıkları yanında yöresel mezelerle tadabilirsiniz.

Organik Gıdalar İçin Kerpe Köy Pazarına Uğrayın

Kerpe villa tatilinizde Kerpe’de kurulan yol üstü köy pazar tezgahlarına uğramayı ihmal etmeyin. En doğal ürünleri bu tezgahlarda bulmanız mümkün. Kandıra köylerinde üretilen organik sebze, meyve ve hayvansal ürünleri burada bulabilir ve harika bir tatil alışverişi yapabilirsiniz. Güler yüzlü teyzelerin kendi bahçe ürünlerini sergilediği bu pazarlar Kerpe için oldukça önemlidir.

Organik Gıdalar İçin Kerpe Köy Pazarına Uğrayın
Organik Gıdalar İçin Kerpe Köy Pazarına Uğrayın

Ayrıca burada kara deniz fındığı ağustos ayı ile birlikte taze olarak tezgahlara çıkmaktadır. Ekim ayında ise ceviz bulabilirisiniz. Zor şartlarda toplanan bu organik ürünler, yol üstü pazar tezgahlarının yanı sıra pazar günü kurulan Kefken ve çarşamba günü kurulan Kandıra halk pazarında sizleri bekliyor.

Pembe Kayalar’ı Ziyaret Edin

Kerpe villa tatilinizde Kerpe’ye 10 kilometre mesafede Kerpe ve Cebeci arasında yer alan bir doğa harikası olan Pembe Kayaları ziyaret edebilirsiniz.

İlginç jeolojik yapısından ötürü bölgedeki görülmesi gereken en önemli yerlerden biri olan Pembe Kayalar, sıra dışı rengi ve yapısı sebebiyle oldukça ilgi çekiyor.

Pembe Kayalar’ı Ziyaret Edin
Pembe Kayalar’ı Ziyaret Edin

Suyun içinde yumuşak olan bu kayalar, dışarıya çıkartıldığında ise sertleşiyor. Osmanlı dönemi mimarlarının da ilgisini çeken Pembe Kayalar, o dönemde dikdörtgen şeklinde kesilerek deniz yolu ile İstanbul‘a taşınıyordu. Pembe Kayalar, başta Sultanahmet Cami ve Rumeli Hisarı’nın yapımı olmak üzere pek çok Osmanlı eserine hayat vermiştir.

Günümüzde ise Pembe Kayalar ilginç jeolojik yapısı ve görsel güzellikleri sebebiyle doğa severlerin akınına uğruyor. Villa tatilinizde özellikle hafta sonu Pembe Kayalar ziyaretinizde hem fotoğraf çekebilir hem de bu güzel sahilde yüzebilirsiniz.

Karadeniz’in Popüler Dalış Noktalarında Dalışlar Yapın

Kerpe, çok farklı bir deniz yapısına sahiptir. Harika falezleri, çok ilginç sualtı mağaraları ve yemyeşil doğasıyla Karadeniz’in en güzel dalış noktalarına sahip olan Kerpe, eşsiz deniz tabanı ile tüplü dalış meraklılarının ilgi odağı olmaya devam ediyor. İster tüplü dalış yapın ister serbest dalmayı deneyin Kerpe’nin sualtı dünyasında keşfedilecek çok fazla şey var.

Zengin bir sualtı canlılığına sahip olan Kerpe aynı zamanda Cenevizlilerden kalma batık bir limana da sahip. Bölgede dalış turizmi son yıllarda oldukça popüler.

Karadeniz’in Popüler Dalış Noktalarında Dalışlar Yapın
Karadeniz’in Popüler Dalış Noktalarında Dalışlar Yapın

İlginç sualtı vadileri, mağaralar ve sualtı dikitlerine eşlik eden birçok tür yosun sualtının ahengini oluşturuyor. Bu ahenge papaz balığı, çırçır, lapin, kayabalığı, iskorpit, tekir, barbun, mezgit, eşkina ve vatoz türleri gibi gözlemlenmesi kolay balıklar da eşlik ediyor.

Dalış esnasında sürpriz olarak lüfer, palamut gibi hızlı yüzen balıklar ile yengeç türlerine rastlamanı da mümkün. Ayrıca mevsime göre bazı koylarda sürüler halinde dolaşan denizanaları dalışınız sırasında size harika bir manzara sunacaktır.

Sahilleri ve ormanları ile bir cennet olan Kerpe’yi sualtından görünce daha çok sevecek ve daha önce ne kadar çok şeyi görmediğinizi fark edeceksiniz.

Kefken Adası’nı Keşfedin

Kerpe villa tatilinizde ziyaret edebileceğiniz harika yerlerden biri de Kefken Adası’dır. Tarih ve doğanın iç içe girdiği bu eşsiz ada, tüm güzelliği ile gizemini hala korumaya devam etmektedir.

Ada karşısında yer alan Pazarbaşı Burnu olarak bilinen tepeden ada manzarası harikadır. Doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz bu rota yaz ve kış size farklı fotoğraflar sunacaktır. Birinci derece sit alanı olan Kefken Adası tarihi özelliklerini özenle korumaktadır. Ada üzerine çıkmak yasaktır fakat tekne ile ada kumsalına demir atıp denize girmek mümkündür.

Kefken Adası’nı Keşfedin
Kefken Adası’nı Keşfedin

Kefken Adası’nın güneye bakan tarafında büyükçe bir liman yer alıyor. Cebeci’den Kefken Adası’na tekne ile 5-10 dakikada gidilebilirsiniz. Tatiliniz boyunca farklı yerler görmek istiyorsanız Kefken Adası’nı mutlaka görmelisiniz. Bu güzel adanın tarihi dokusu ve doğası size çok iyi gelecektir.

Kerpe villa kiralama hizmetlerimizi inceleyerek villanızı seçtikten sonra hem Kerpe’nin size sunduğu muhteşem doğal güzelliklerin arasında tatilinizi yapabilir hem de huzur içinde dinlenebilirsiniz

Kerpe villa kiralama sayfamıza göz atın ve bu yaz aileniz veya arkadaşlarınızla diğer tatillerinizden farklı, benzersiz bir tatil yaşayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.