Menemen Kiralık Villa Tatilinizde Görmeniz Gereken 11 Eşsiz Yer
Menemen Kiralık Villa Tatilinizde Görmeniz Gereken 11 Eşsiz Yer

İzmir’e 35 kilometre uzaklıkta, yemyeşil doğası, temiz havası ve huzurlu ortamıyla son yılların villa tatilleri için tercih edilen tatil beldelerinden biri yer alıyor. Menemen beldesi tatilinizde görülmeye değer tarihi yerleri, özenle korunmuş tabiat parkları, Foça ve Bergama’ya yakın oluşuyla size çok fazla alternatif sunacak.

Menemen ismini, hepimizin bildiği yemeğin aksine Pers medeniyetinden alıyor. Dönemin övünmeyi seven Pers kralına bu şehri kimin kurduğu sorulduğunda “men men” diye yanıt verir. Farsça’da “men”, “ben” zamirinin karşılığıdır, bu deyiş sonradan kentle birlikte anılmaya başlar ve bu güzel yerin adı Menemen olur.

Menemen Kiralık Villa sayfamızdan villanızı seçtikten sonra hem villanızda keyifle tatilinizi yapabilir hem de Menemen’in sizi büyüleyecek güzellikteki tarihi yerlerini keyifle başlayabilirsiniz.

Karagöl’de Balık Tutun

Menemen villa tatilinizde doğal güzellikleriyle ünlü Karagöl’de ormanlar arasında dinlenebilir ve balık tutabilirsiniz. Yamanlar dağında zirveye yakın bir bölümde yer alan Karagöl, virajlı yollarından dolayı ulaşım biraz zor olsa da yine de gitmeye değecek bir yer.

Karagöl, deniz seviyesinden 1000 metre yükseklikte bir krater gölüdür. Gölün çevresi muhteşem çam ormanıyla çevrili ve buraya çoğunlukla piknik yapmak için geliniyor. Gölün muhteşem manzarası eşliğinde burada olta balıkçılığı yapabilir ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Karagöl’de Balık Tutun
Karagöl’de Balık Tutun

Göl bir krater gölü olduğu için derinliği çok fazladır hatta yerel halk gölün dibinin olmadığını düşünüyor bu nedenle burası yüzmek için çok tehlikeli bir yer.

Etkileyici Taşhan’ı Gezin

Taşhan isimli benzersiz yapı, bölgede bulunan en önemli tarih miraslarından biri. Menemen villa tatilinizde Türk-İslam mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Taşhan’ı gezebilirsiniz.

Taşhan mimari olarak kare planlıdır ve yapımında simetrik moloz taşlar kullanılmıştır. 2 katlı olan ve tarihi görüntüsüyle sizi etkileyecek Taşhan’ın üst katında 24 konaklama odası, alt katta ise depolar bulunuyor. Bu eşsiz yapıyı kimin ne zaman yaptığı bilinmiyor.

Kare şeklindeki avlunun tabanları granit taşlarla süslenmiş, dönemin önemli mimari eserlerinden olan Taşhan sizi etkileyecek güzellikte.

Larissa Antik Kenti’ni Gezin

Menemen villa tatilinizde Gediz Nehri’ne, 2 kilometre uzaklıkta, dağın üzerinde kurulmuş görkemli Larissa Antik Kenti’ni gezerek tarihe doyabilirsiniz.

Zahmetli bir tırmanıştan sonra sizi tarihi kent duvarları ve sarnıç kalıntılarıyla çevrelenmiş görkemli bir antik kent bekliyor.

Larissa Antik Kenti, M.Ö.1200 yıllarında kurulmuş ve M.Ö. 800 yıllarında Yunan egemenliğine girmiştir. Peleponnesses savaşlarında tümüyle yıkılan kent, daha sonra yeniden inşa edilmiştir.

Ünlü coğrafya yazarı Strabon’a göre Larissa kentinin ismi bölgenin topraklarının alüvyonlu olmasından dolayı “Kum Kenti” anlamına gelen Larissa olmuştur.

Belli aralıklarla burada yapılan kazılarda çevresi surlarla çevrili bir antik kent olarak keşfedilen Larissa’yı gezerken birçok yerde su sarnıçları ve dehlizleri göreceksiniz ayrıca üç antik saray kalıntısını da gezme şansı bulacaksınız.

Kazılar sırasında ele geçirilen eserlerden bazıları yurtdışına kaçırılmış ve günümüzde Stockholm Müzesi’nde sergilenmektedir ayrıca Larissa Antik Kenti’nde bulunan bazı sütun başlıkları ve çeşitli eserler de İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Panaztepe Antik Kenti’nde Yürüyün

Menemen’e 20 dakika uzaklıkta bir tepe üzerine kurulu Panaztepe Antik Kenti’nin manzarası sizi büyüleyecek güzellikte. Tunç Çağı’ndan Osmanlı İmparatorluğu’na kadar birçok medeniyet tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan bu kentte yapılan kazılarda her döneme ait etkileyici eserler bulundu.

Panaztepe Antik Kenti’ni gezerken kazılarda bulunan eserlerin bazıları görebilir ve kentin bulunduğu tepeden bölgenin yemyeşil manzarasını keyifle izleyebilirsiniz.

Süreyya Tabiat Parkı’nda Doğa Yürüyüşü Yapın
Süreyya Tabiat Parkı’nda Doğa Yürüyüşü Yapın

Süreyya Tabiat Parkı’nda Doğa Yürüyüşü Yapın

Süreyya Tabiat Parkı, fıstık çamları arasında harika yürüyüşler yapabileceğiniz, çevrenizde sincaplar ve diğer yabani hayvanlarla size huzur verecek bir yerdir.

Bu milli park birçok festivale, eğlenceye ve konsere ev sahipliği yapıyor. 4,85 hektar alana yayılan Süreyya Tabiat Parkı’nda keyifle piknik yapabilir, harika fotoğraflar çekebilir ve isterseniz at sırtında bölgeyi keşfe çıkabilirsiniz.

Karagöl Tabiat Parkı’nda Piknik Yapın

Denizden 850 metre yükseklikte Yamanlar Dağı eteklerinde yer alan Karagöl Tabiat Parkı, tertemiz havasıyla sizi yenileyecek bir yer.

Menemen villa tatilinizde 18.92 hektarlık alana sahip bu parkta, el değmemiş bir doğal güzelliğin içinde rahatlatıcı doğa yürüyüşleri ve piknik yapabilirsiniz.

Karagöl Tabiat Parkı’nda Piknik Yapın
Karagöl Tabiat Parkı’nda Piknik Yapın

Karagöl Tabiat Parkı içerisinde doğa yürüyüşü ve bisiklet yolları bulunuyor ayrıca burası harika fotoğraflar çekmek için çok ideal olduğundan bu milli parkta foto safarileri düzenleniyor.

Güzel restoran, kafe, büfe, piknik üniteleri, çadırlı kamp ve karavan alanları da bulabileceğiniz bu güzel parkta yılın bütün yorgunluğunu üstünüzden atacaksınız.

Muhteşem Bergama Antik Kenti’ni Gezin

Menemen villa tatilinizde size 1 saat uzaklıkta bulunan Türkiye’nin belki de en etkileyici antik kentini gezme şansı bulacaksınız. Bergama Antik Kenti, şehir merkezinin kuzeydoğusundaki bir tepede dramatik manzarasıyla görülmeye değer güzellikte. Bergama’da geniş bir alana dağılmış harabeler arasında görecek çok şey var, bunlar arasında Trajan Tapınağı, 10.000 kişilik Helenistik muhteşem bir antik tiyatro, Zeus Sunağı ve Bergama Z yapısındaki eşsiz mozaik zeminler gösterilebilir.

Siteye erişmenin iki yolu var. Karayolundan bu muhteşem yere ulaşabileceğiniz gibi Bergama Teleferiği ile güzel bir teleferik yolculuğuyla beş dakikada buraya çıkabilirsiniz.

Bu eşsiz antik kentin dünya çapında ünlü olması sağlayan antik kütüphaneyi ve Hadrian imparatorları döneminde inşa edilen ve Zeus’a da ibadet etmek için kullanılan muazzam mermer sütunlu Trajan Tapınağı’nı rehber eşliğinde gezme ve buranın tarihi dinleme şansınız da var.

Akropol’ün batı tarafında bulunan Trajan Tapınağı, görkemli görüntüsüyle hemen göze çarpacaktır.

Roma İmparatoru Trajan için imparator Hadrianus tarafından yaptırılan Trajan Tapınağı 125 yılında. 68 metreye 58 metre büyüklüğünde bir teras üzerinde kurulmuştur

Muhteşem Bergama Antik Kenti’ni Gezin
Muhteşem Bergama Antik Kenti’ni Gezin

Menemen villa tatilinizde gezeceğiniz bu muhteşem tapınak, burada bulunan kutsal alanın tam ortasına yapılmış ve Korinth düzeninde 6 metreye 9 metre sütunlu bir Peripteros yani tapınağın çevresinin tamamen tek sıra sütun dizisiyle çevrelendiği plan tipinde yapılmıştır.

Trajan Tapınağı’ndan hemen aşağı inerken, tonozlu tünel benzeri tapınak temellerinden etkileyici ve sıra dışı görüntüsüyle sizi büyüleyecek Hellenistik Bergama Antik Tiyatro’suna ulaşacaksınız.

Dönemin mimarları, bu görkemli tiyatroyu tepeye inşa ederek muhteşem manzaradan faydalanmaya ve tepenin üstündeki değerli alanı korumaya karar vermişler ve tiyatroyu muhteşem manzaralı bu tepeye yapmışlardır. Genel olarak, Hellenistik tiyatrolar bundan daha geniş ve yuvarlaktır ancak Bergama’da yamaç yerleşimi yuvarlak bir tiyatro yapmayı olanaksız hale getirmiş ve bu sıra dışı tiyatro yapılmıştır. Antik tiyatroda karşınıza çıkacak manzaranın bol bol fotoğrafını çekebilirsiniz.

Tiyatro, Olimpos tanrıları ve yeraltı tanrıları arasındaki savaşı tasvir eden muhteşem frizlerle kaplıdır. Tiyatro terasının kuzey ucunda, yıkık Dionysos Tapınağı, güneyde ise Zeus Sunağı bulunuyor.

Dionysos Tapınağı

Dionysos Tapınağı, 250 metrelik tiyatro terasına bütün manzarayı görecek şekilde inşa edilmiştir. Günümüz kadar çok iyi korunuş bu tapınak göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir. Burası bu tarihi gezinizde belki de sizi en çok etkileyecek yerlerden biri. Roma ve Barok dönem mimarisinin birleşmesi, Helenistik ve Roma dönemi çağına ait parçalarla bu tapınak görülmeye değer güzellikte.

Akropolün üstündeki kalıntılar, Eumenes II’nin sarayının de dahil olduğu beş ayrı saray olarak işaretlenmiştir ve aynı zamanda burada bir zamanlar muhteşem savunma duvarlarının yanı sıra kışla ve cephanelik parçalarını da görebilirsiniz.

Antik manzaralar eşliğinde rahatlamak ve Bergama Antik Tiyatrosu ile Trajan Tapınağı’nın güzel manzarasını görmek için, Zeus Sunağı’nın arkasında yokuş aşağı yürüyün ya da antik yolun sokak işaretini takip edin.

Bir zamanlar Orta Kent’in genişleyen yerleşim alanı içinde, prestijli bir mahkeme ve bazı fantastik taban mozaiklerini koruyan modern Bergama Z yapısı bulunuyor. Burada vahşi hayvan figürleriyle süslü grotesk maskelerini görecek ve ihtişamlı Attalus Sarayı’nı inceleyeceksiniz.

Foça Muhteşem Adalarını ve Koylarını Keşfedin

Menemen villa tatilinizde size 30 dakika mesafede yer alan Foça’nın adalarında yüzebilir ve serin sularda dalışlar yaparak bölgenin sualtı zenginliklerini inceleyebilirsiniz.

Limandan kolayca bulabileceğiniz tekne turlarıyla gezebileceğiniz

Orak, İncir, Kartdere, Fener, Hayırsız ve Metalik adaları eşsiz doğasıyla buraya gelen turistleri cezbediyor. Orak Adası, bu bölgenin en büyük adasıdır ve uzun sahilini gölgeleyen yüksek uçurumları ve mükemmel manzarasıyla sizi etkileyecektir. Bu küçük adada karşınızda muhteşem bir uçurum manzarası eşliğinde benzersiz bir yüzme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Foça Muhteşem Adalarını ve Koylarını Keşfedin
Foça Muhteşem Adalarını ve Koylarını Keşfedin

İncir Adası ise çoğunlukla turistler tarafından piknik alanı ve plaj olarak kullanılıyor. İncir ve Orak adalarındaki son kazılarda arkeologlar, Foça’daki Athena Tapınağı’na bakan kaya kutsallarını keşfettiler.

Aynı zamanda Foça’da yüzebileceğiniz birçoğu mavi bayrak ile ödüllendirilmiş birçok koy bulunuyor. Mersinaki Koyu, Yeni Foça ve Çanak Koyu Menemen villa tatilinizde keşfedeceğiniz ve muhteşem güzellikteki sularında yüzebileceğiniz önemli koylardan bazıları.

Kaplıcalarda Rahatlayın

Menemen villa tatilinizde bölgenin tarihi kaplıcalarında rahatlayabilir ve şifa bulabilirsiniz. Özellikle villanıza 1 saat mesafede yer alan Bergama ve çevresinde bulunan ünlü kaplıcaları her yıl binlerce insan şifa bulmak için ziyaret ediyor.

Buradaki ünlü kaplıcalardan biri olan Güzellik Kaplıcası, kubbeli ve iki mermerli havuzu ile görsel açıdan çok güzeldir. Güzellik Kaplıcası’nın tarihi oldukça eskilere dayanır, Bergama Kralı Eumenes döneminde kurulan kaplıca, yüzyıllar boyunca aktif olarak hizmet vermiştir. Güzellik Kaplıcası’nın 35 derecedeki sularını Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın da ziyaret ettiği ve bu şifalı sularda güzellik banyosu yaptığı bilinmektedir.

Kaplıcalarda Rahatlayın
Kaplıcalarda Rahatlayın

Güzellik Kaplıcası’nın sodyum bikarbonat ve sülfat buluna suyu özellikle romatizma rahatsızlıkları ve kalp hastalıkları için faydalıdır ve bu kaplıcanın sularının çok yüksek bir radyoaktivite değerine sahiptir.

Bölgede gidebileceğiniz ünlü kaplıcalardan biri olan Mahmudiye Kaplıcası’nın 26 dereceyi bulan sularında radyoaktivite oranı çok yüksektir, sodyum açısında da çok zengin olan bu sular birçok hastalığa şifa oluyor.

Bergama’ya 20 dakika mesafede yer alan Paşa Köyü’nde yer alan Paşa Kaplıcası da görmeniz gereken bir diğer kaplıca. Kaplıcanın suları çok sıcak olmadığı için şifadan çok rahatlamak ve dinlemek için tercih ediliyor.

Tatilinizde sizde bu ünlü kaplıcaları ziyaret ederek hem sıcak sularda rahatlayabilir hem de şifa bulabilirsiniz.

Eşsiz Koyları Gezeceğiniz Tekne Turlarına Katılın

Menemen villanıza 20 dakika uzaklıkta Aliağa’dan bineceğiniz gezi tekneleriyle Ege’nin denizinde gezerek birbirinden güzel koyları keşfedebilir ve mükemmel bir gün geçirebilirsiniz.

Tekne turları ile bölgede yeşil ile mavinin en güzel tonlarını birleştiren el değmemiş koyları gezebilir, yüzme molaları ile saklı kendinizi serin sulara atabilir ve teknenizin güvertesinde keyifle güneşlenebilirsiniz.

Eşsiz Koyları Gezeceğiniz Tekne Turlarına Katılın
Eşsiz Koyları Gezeceğiniz Tekne Turlarına Katılın

Tekne turunuzda Foça, Karaburun Yarımadası, Mordoğan ve Ayvalık çevresindeki birbirinden güzel onlarca koyu gezecek ve her molanızda yüzmek ve dalışlar yapmak için fırsatlar bulacaksınız.

Efsanevi Siren Kayalıklarını Görün

Villanıza çok yakın Foça’da benzersiz manzaralar oluşturan efsanevi Siren Kayalıklarını görmeyi unutmayın.

Homeros’un ünlü destanı Odysseia’ da adı geçen efsanevi Siren Kayalıkları sizi büyüleyecek güzellikte bir doğa harikası. Mitolojide kuş vücutlu, kadın başlı ve yaptıkları büyülü müziğin güzelliğiyle ünlü yaratıklar olan Sirenler’in burada yaşadığı ve büyüleyici sesleriyle gemicilere yollarını şaşırtıp bu kayalıklara çektikleri, böylece teknelerin kayalara çarpmalarına neden olduklarına inanılırmış.

Efsanevi Siren Kayalıklarını Görün
Efsanevi Siren Kayalıklarını Görün

Mitolojik öykülere konu olan bu küçük adacıklardan gelen sesler, muhtemelen kayaçların üzerinden geçen rüzgârın etkisiyle çıkmaktadır. Adacıkların üstünde bulunan bu tuhaf kayaçlar aslında volkanik patlamalar, dalgalar, rüzgâr ve yağmur tarafından oluşturuldu. Adaların etrafını bir tekne turuyla gezebilir ve bu mitolojik sesleri siz de duyabilirsiniz.

Menemen Kiralık Villa sayfamızdan size en uygun villayı seçtikten sonra, tarihi güzellikleri ve temiz havasıyla ünlü Menemen’de villanızda tatilinizin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Menemen Kiralık Villa hizmetleriniz ile bu yaz harika bir tatil sizi bekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.