Bitez kiralık villa tatilinde sizi bekleyen 11 muhteşem yer
Bitez kiralık villa tatilinde sizi bekleyen 11 muhteşem yer

Bodrum Yarımadası’nın en güzel yerlerinden biri olan Bitez, muhteşem bir villa tatili için sizi bekliyor. Çökertme türküsüyle ünlü olan bu belde aynı zamanda kumlu harika plajı ve sıcacık deniziyle de her yıl binlerce insanı kendine çekiyor. Bitez kiralık villa tatilinizde beyaz boyalı, mavi pencereleri eşsiz evler arasında gezmeyi ve meşhur Bitez dondurmalarından yemeği unutmayın.

Bitez kiralık villa sayfamızdan tatiliniz için size en uygun villamızı seçtikten sonra Bodrum Bitez’de sizi bekleyen birbirinden güzel 11 yere göz atabilirsiniz.

Bitez’i Keşfedin

Bitez beldesi güneyinde Ege denizi, batısında Ortakent ve kuzeyinde Konacık ile Bodrum Yarımadası’nda harika bir konumda yer alıyor. Bodrum’a sadece 8 kilometre uzaklıkta olan Bitez, son yılların en popüler tatil beldelerinden biri.

Bodrum’un en güzel ve en uzun koylarının bulunduğu Bitez, mandalina ve limon bahçelerinin bolluğundan dolayı her zaman mis gibi kokan bir yer. Denizinin çok sığ olmasından ve eşsiz kumlu sahilinden dolayı Bitez özellikle çocuklu aileler için çok uygun, burada çocuklarınızla harika bir tatil yapabilirsiniz.

Bitez’i Keşfedin
Bitez’i Keşfedin

Bitez’in benzersiz sahilinde doyasıya yüzüp güneşlendikten sonra isterseniz su kayağı, kano, deniz bisikleti gibi birçok su sporunu deneyebilirsiniz. Ayrıca Bitez, Bodrum Yarımadası’nda en güzel rüzgâr sörfü yapılabilen bölgedir, burada kısa bir eğitim olarak siz de tatilinizde rüzgâr sörfünü deneyebiliriz.

Bitez’i keşfederken karşılaşacağınız sahil restoranları bu eşsiz yarımadanın en sevilen yerlerinin başında geliyor. Yıllardır hizmet veren kaliteli işletmelere sahip Bitez hem harika yemekleri hem de kaliteli servisleriyle tatilinize renk katacak. Ahtapot salatası, karides, sübye, kalamar tava, dolma, ızgara, levrek ve çipura yapan balık lokantalarının yanı sıra dünya mutfağından yemekler sunan birçok restoranı da Bitez’de ziyaret edebilirsiniz.

Bitez’de Eğlence

Canlı müzik ve karşıdaki Kos Adası’nın eşsiz manzarası eşliğinde güzel zaman geçirebileceğiniz eğlence mekanlarının da bulunduğu Bitez, tatilinizde huzuru ve eğlenceyi birlikte yaşayabileceğiniz benzersiz bir yer.

Her perşembe kurulan Bitez pazarında da taze meyveler, sebzeler, organik süt ürünleri, yöresel hediyelik eşyalar ve giysiler bulabilir, güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Hem gündüz hem de gece size harika zaman geçirtecek Bitez’de unutamayacağınız bir villa tatili sizi bekliyor.

Mandalina Ağaçları Arasında Doğa Yürüyüşü Yapın

Bitez villa tatilinizde doğayla baş başa kalarak dinlenebileceğiniz, mandalina, limon ve zeytin bahçeleri arasında yürüyerek yılın bütün stresini atabileceğiniz harika doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Mandalina Ağaçları Arasında Doğa Yürüyüşü Yapın
Mandalina Ağaçları Arasında Doğa Yürüyüşü Yapın

Bitez’in harika doğasında kır çiçekleri arasında yürürken yollar sizi görkemli deniz ve doğa manzaralarıyla buluşturacak. Turkuaz renkli muhteşem koyları ve yemyeşil dereleri keşfedeceğiniz bu yürüyüşlar, Bodrum Yarımadası’nın eşsiz doğal güzelliklerini yakından görmenizi sağlayacak.

Bodrum Kıyılarını Tekne Turuyla Gezin

Size huzur verecek masmavi denizin üzerinde Bodrum’un birbirinde güzel koylarını tek tek gezebilir, şehrin kalabalıklarından uzak, doğayla baş başa dinlenebilirsiniz.

Ege kıyıları boyunca teknenizle yol alırken, koyların ıssızlığında ve berrak sularda harika bir yüzme deneyimi yaşayacaksınız.

Bitez iskelesinde bulabileceğiniz bu günlük tekne turları saat 10’de başlıyor. Tekneniz turkuaz sularda yol alırken siz de güvertede güneşlenebilir ve ılık rüzgârın tadını çıkarabilirsiniz. Bu yolculuğunuzda Kara Ada, Sıcak Su Mağarası, Meteor Çukuru, Poyraz Limanı, Küçük Akvaryum veya Tavşan Burnu gibi muhteşem güzellikleriyle sizi büyüleyecek koylarda molalar verecek ve kendinizi serin sulara bırakacaksınız.

Bodrum Kıyılarını Tekne Turuyla Gezin
Bodrum Kıyılarını Tekne Turuyla Gezin

Siz denizin tadını çıkarırken taze deniz ürünlerinden oluşan yemeğiniz teknede sizi bekliyor olacak.

Rotada yer alan koylarda 1 saat mola veriliyor. İsterseniz molalarınızda küçük dalışlar yaparak bölgenin sualtı zenginliklerini de inceleyebilirsiniz.

Gün batımı manzaraları arasında limana geri dönerken bol bol fotoğraf çekecek ve tekneden unutulmaz anılarla ayrılacaksınız.

Kos Adası’nı Gezin

Bitez villa tatilinizde küçük Kos Adası’nı gezerek buranın neden bu kadar popüler bir yer olduğunu görebilirsiniz. Kos gezinizde Yunan ve İtalyan mimari örneklerini, görkemli plajları, beyaz boyalı evleri, otantik yol üstü kafe ve dükkanlarını gezerek güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Bodrum sahillerine sadece 19 kilometre uzaklıkta bulunan Kos, günübirlik ziyaretler için gerçekten çok keyifli bir yerdir. Limandan bineceğiniz bir tekneyle 20 dakikada bu şirin adaya ulaşabilirsiniz.

Kos Adası’nı Gezin
Kos Adası’nı Gezin

Adanın dar sokaklarında dolaşırken, Yunan ve İtalyan tarihini yansıtan renkli binalara ve ihtişamlı mimariye hayran kalacaksınız. Kos Adası’nı gezerken antik dünyanın en tanınmış şifa merkezlerinden biri ve aynı zamanda Hipokrat’ın doğum yeri olan Asclepeion’u ziyaret edebilir, kasaba meydanını kaplayan ilginç hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz.

Benzersiz Meteor Koyu’nda Yüzün

Bitez villa tatilinizde benzersiz bir yer görmek istiyorsanız Meteor Koyu’nu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bodrum’a oldukça yakın olan Meteor Koyu gerçekten de büyük bir meteor çukurundan oluşmaktadır. Meteor Koyu benzersiz bir konumda yer alır, koyun çevresini sarmış muhteşem çam ormanları ve koyun turkuaz suları sizi büyüleyecek.

Benzersiz Meteor Koyu’nda Yüzün
Benzersiz Meteor Koyu’nda Yüzün

Meteor Koyu’nun kayalıklarından turkuaz renkli berrak denize atlayabilir ve çam ormanlarının gölgesinde yüzebilirsiniz. Kayalıklardan serin denize atladıktan sonra çevrenizde bulunan bazı mağaraların sıcak kaynak sularında da yüzme şansı bulacaksınız. Bu mağaraların diplerinden kükürtlü kaynak suları fışkırıyor. Cildi güzelleştiren bu kükürtlü suları, Meteor Koyu dışında başka bir yerde bulmanız çok zor.

Bu koyda restoran bulunmaz o yüzden buraya gelirken yanınıza atıştırmalıklar ve su almayı unutmayın.

Bodrum Antik Tiyatrosu’nu Gezin

Bodrum Bitez villa tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri dünyaca ünlü Bodrum Antik Tiyatrosu’dur.

Turgutreis’e giden ana yol üzerinde, Kral Mausolos tarafından M.Ö. 4. yüzyılda 5000 bin kişilik olarak yaptırılan bu antik tiyatro, yamaçta dayalı ve at nalı şeklinde inşa edilmiştir.

Kapasitesi ilerleyen zamanlarda 13.000’e çıkarılan Bodrum Antik Tiyatrosu, yaz aylarında önemli konserlere ve etkinliklere ev sahipliği yapar. Aynı zamanda bu antik tiyatro, 1973 yılında yapılan kazılarda bulunan eserlerden sonra açık hava müzesi olarak düzenlenmiştir.

Bodrum Antik Tiyatrosu’nu Gezin
Bodrum Antik Tiyatrosu’nu Gezin

Helen döneminden Bodrum’da kalan ve günümüze kadar korunan eserler arasında çok önemli bir yere sahip olan bu efsanevi tiyatro sahne binası, yarım yuvarlak orkestra bölümü ve oturma kademeleri olarak üç bölümden oluşuyor.

Bodrum Antik Tiyatrosu’nda bol bol fotoğraf çektirebilir ve tatilinizde fırsat bulursanız burada yapılan güzel etkinliklere katılarak eğlenebilirsiniz.

Halikarnas Mozolesi Kalıntılarını Görün

Bitez villa tatilinizde Bodrum’da yer alan dünyanın yedi harikasından biri sayılan Halikarnas Mozolesi kalıntılarını inceleyebilirsiniz.

Halikarnas Mozolesi yani Kral Mausollos’un Mezarı, M.Ö. 355 yılında Kral Mausolos’un kız kardeşi ve karısı Artemisia tarafından yaptırılmıştır. Bu muhteşem yapı, mimari açıdan Mısır ve Yunan mimarisini birleştiren oldukça ilginç bir yapıydı. Mezar, piramit olarak yapılmıştır ve bu iki büyük medeniyetin buluşma noktasıdır.

Halikarnas Mozolesi Kalıntılarını Görün
Halikarnas Mozolesi Kalıntılarını Görün

Bu benzersiz anıt, 46 metre yüksekliğindeki 21 basamaklı bir piramidin tepesine oturtulmuştu. Anıt, üzerinde zaferi simgeleyen İyon tarzında yapılmış 36 mermer sütuna sahipti.

Mozole büyük bir depremde yıkıldı ve Bodrum Kalesi’nin yapımında bu harabenin kalıntılar kullanıldı. Bu mozoleden kalan birçok heykel ve kabartma, 1856’da arkeolog C. Newton tarafından British Museum’a götürüldü.

Efes Antik Kentini ve Meryem Ana Evi’ni Gezin

Bitez villa tatilinizde dünyaca ünlü Efes’i ve Hristiyanlar için bir hac yeri olarak binlerce insanı kendine çeken efsanevi Meryem Ana Evi’ni gezebilirsiniz.

Bir zamanlar antik dünyanın ticaret merkezi olan Efes, günümüzde dünyaca ünlü harabeleri ve din tarihi açısından büyük öneme sahip Meryem Ana Evi ile milyonlarca turisti kendine çekiyor.

Bu gezinizde geçmiş çağların klasik mimarilerine, muhteşem Efes Antik Kenti’ne, ünlü Artemis Tapınağı’na ve Meryem Ana’nın son evine yakından bakma fırsatı bulacaksınız.

Efes Antik Kentini ve Meryem Ana Evi’ni Gezin
Efes Antik Kentini ve Meryem Ana Evi’ni Gezin

Bitez villanızdan alınacağınız güzel bir turla Efes’i kolayca gezebilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti, dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı’na da ev sahipliği yapar. Yunan Tanrıçası Artemis’e adanmış antik tapınaktan geriye kalan tek sütunun etrafında, Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma birçok eser görebilirsiniz.

Mermerle döşeli antik sokaklarda gezerken Odeon, Agora, Hadrian Tapınağı, Anıtsal Çeşmeler, Antik Roma Hamamları ve Celsius Kütüphanesi görebileceğiniz benzersiz yerler arasındadır.

Bu gezinizin önemli durakların biri de Hristiyanlar için bir hac bölgesi olan Meryem Ana Evi’dir. Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği bu evi ziyaret ederken, burada bir kaynaktan çıkan ve şifalı olduğuna inanılan sulardan da içebilirsiniz.

Bodrum Kalesi’nden Muhteşem Manzarayı İzleyin

Bitez villa tatilinizde 15. yüzyılın başlarında Saint John Şövalyeleri tarafından yaptırılan ve Saint Peter’e adanan Bodrum’un muhteşem kalesinin siperlerinden baktığınızda karşınıza çıkacak görkemli manzara sizi büyüleyecek güzellikte.

Geçmişi Rodos’a dayanan Saint John Şövalyeleri, 1402’de Moğol istilası sırasında korunmak için bu kaleyi inşa etti. Kale yapılırken büyük bir depremle yıkılan ünlü Halikarnas Mozolesi’nin mermerleri kullanıldı ve kentin adı Halikarnassos’tan Petronium’a çevrilerek burası Saint Peter’e adandı.

Bodrum Kalesi’nden Muhteşem Manzarayı İzleyin
Bodrum Kalesi’nden Muhteşem Manzarayı İzleyin

Bodrum Kalesi’ni gezerken iç kaleye 7 kapı geçerek ulaşacaksınız, her kapının üzerinde çeşitli armalar bulunur, bu armalarda haç, aslan ve ejderha figürleri görebilirsiniz.

Kalenin içinde, şapelin altında bulunan sarnıç da dahil olmak üzere toplam 14 sarnıç vardır. Benzersiz Bodrum Kalesi, çift duvar arası su hendeği, asma köprüsü, kontrol kulesi ve II. Mahmut tuğrası ile sizi çok etkileyecek tarihi bir yerdir.

Dünya’nın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biri olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de bu kalede bulunuyor.

Görkemli Halikarnas Mozolesi Kalıntılarını Görün

Bitez villa tatilinizde bir zamanlar burada yer alan dünyanın yedi harikasından biri sayılan bu mozolenin kalıntılarını inceleyebilirsiniz.

Halikarnas Mozolesi yani Kral Mausollos’un Mezarı, M.Ö. 355 yılında Kral Mausolos’un kız kardeşi ve karısı Artemisia tarafından yaptırılmıştır. Bu muhteşem yapı, mimari açıdan Mısır ve Yunan mimarisini birleştiren oldukça ilginç bir yapıydı. Mezar, piramit olarak yapılmıştır ve bu iki büyük medeniyetin buluşma noktasıdır.

Görkemli Halikarnas Mozolesi Kalıntılarını Görün
Görkemli Halikarnas Mozolesi Kalıntılarını Görün

Bu benzersiz anıt, 46 metre yüksekliğindeki 21 basamaklı bir piramidin tepesine oturtulmuştu. Anıt, üzerinde zaferi simgeleyen İyon tarzında yapılmış 36 mermer sütuna sahipti.

Mozole büyük bir depremde yıkıldı ve Bodrum Kalesi’nin yapımında bu harabenin kalıntılar kullanıldı. Bu mozoleden kalan birçok heykel ve kabartma, 1856’da arkeolog C. Newton tarafından British Museum’a götürüldü.

Akyarlar Köyü’nün Muhteşem Plajında Yüzün

Bodrum’un en popüler plajlarından biri olan Akyarlar Köyü’nde yer alan bu muhteşem plaj, muhteşem kumları ve berrak denizi ile size harika bir gün geçirtecek bir yer.

Antik çağlarda Arhialla olarak bilinen Akyarlar’ın tepelerine doğru kısa bir yürüyüş yapabilir, karşıda yer alan küçük Yunan adalarının, masmavi denizin ve yemyeşil sahil şeridinin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

Bodrum’a 21 kilometre mesafede bulunan Akyarlar Plajı, rüzgâr sörfü yapmak için de çok uygun bir denize sahiptir. Bu güzel plajda dinlenirken isterseniz rüzgâr sörfünü de deneyebilirsiniz.

Akyarlar Köyü’nün Muhteşem Plajında Yüzün
Akyarlar Köyü’nün Muhteşem Plajında Yüzün

Eskiden balıkçılıkla geçinen yöre halkının size sunacağı taze deniz ürünlerinden oluşan ziyafeti de bu güzel plajda bol bol yüzdükten sonra tadabilirsiniz.

Bitez kiralık villa sayfamızdan aileniz ve arkadaşlarınızla tatil yapacağınız villanızı seçtikten sonra Ege’nin son yıllarda villa tatilleri için en popüler yerlerinden olan Bodrum Bitez’de yeşil ve mavinin arasında unutulmaz tatilinize başlayabilirsiniz.

Bitez kiralık villa hizmetlerinizi inceleyin ve bu yıl yapacağınız yaz tatilinizi şimdiden planlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.