Bodrum’da Bir Villa Kiralayarak Yapabileceğiniz 11 Muhteşem Şey
Bodrum’da Bir Villa Kiralayarak Yapabileceğiniz 11 Muhteşem Şey

Bodrum, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti kendine çeken eşsiz bir tatil beldesidir. Amacınız ister deniz kenarında uzanmak ister tarihi yerleri gezmek isterse de sabaha kadar eğlenmek olsun, Bodrum size her konuda birçok güzel alternatif sunmaya hazır. Bodrum villa kiralama sayfamızdan villanızı seçerek Bodrum’un birbirinden güzel tarihi yerlerinin, masmavi koylarının ve canlı gece hayatının tadını çıkarabilirsiniz.

Bodrum tatilinizde yapabileceğiniz muhteşem şeylerden 11 tanesini sizin için yazdık.

Bodrum’u Keşfedin

Türkiye’nin en popüler tatil beldelerinden biri olan Bodrum, çok iyi korunmuş bir yerdir. Bodrum’un sokaklarında, Ege mimarisinin en güzel örneklerini sergileyen, yeşillikler arasında gizlenmiş beyaz Bodrum evlerini bulacaksınız.

Akarlar Plajı, Gümbet, Turgutreis, D-marin, Meteor Koyu gibi muhteşem plajları ve koyları ile Bodrum villa tatilinizde masmavi denizde yüzebilir ve sıcak kumlarında uzanarak güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Tarihi açıdan da Bodrum çok zengin bir yerdir. Saint John Şövalyeleri tarafından inşa edilen 15. yüzyıldan kalma Bodrum Kalesi, eşsiz Bodrum limanı, Halikarnas Mozolesi Kalıntıları, Bodrum Antik Tiyatrosu gibi muhteşem yerler Bodrum tatilinizde benzersiz güzellikleriyle sizi etkileyecekler.

Bodrumu Keşfedin
Bodrumu Keşfedin

Bodrum sadece muhteşem sahilleri ve tarihi yerleri ile değil aynı zamanda eğlence hayatıyla da ünlüdür. Geceleri Bodrum’un kafeleri, barları ve eğlence mekanları yerli ve yabancı turistlerle dolup taşar.

Gündüz ve gece Bodrum’da farklıdır. Gündüzleri sakin bir sahilde, güneşin ve denizin tadını çıkarabilir geceleri ise Bodrum barlar sokağına giderek size birçok farklı alternatif sunan bu güzel yerde doyasıya eğlenebilirsiniz.

Bodrum Yarımadası keşfetmenizi bekleyen çok boyutlu bir yerdir ve tatilinizde kesinlikte sizi mutlu edecek birçok farklı özelliğe sahiptir.

Ayrıca Yunan Kos adası Bodrum’a sadece 20 dakika uzaklıktadır, tatilinizde bu şirin adayı da gezme şansı bulacaksınız.

Bodrum Kalesi’nden Manzarayı İzleyin

Üçüncü yüzyılın başlarında Saint John Şövalyeleri tarafından yaptırılan ve Saint Peter’e adanan Bodrum’un muhteşem kalesinin siperlerinden baktığınızda karşınıza çıkacak görkemli manzara, Bodrum villa tatilinizde hafızanıza kazınacaktır.

Geçmişi Rodos’a dayanan Saint John Şövalyeleri, 1402’de Moğol istilası sırasında korunmak için bu kaleyi inşa etti. Kale yapılırken büyük bir depremle yıkılan ünlü Halikarnas Mozolesi’nin mermerleri kullanıldı ve kentin adı Halikarnassos’tan Petronium’a çevrilerek burası Saint Peter’e adandı.

Bodrum Kalesinden Manzarayı İzleyin
Bodrum Kalesinden Manzarayı İzleyin

Bodrum Kalesi’ni gezerken iç kaleye 7 kapı geçerek ulaşacaksınız, her kapının üzerinde çeşitli armalar bulunur, bu armalarda haç, aslan ve ejderha figürleri görebilirsiniz.

Kalenin içinde, şapelin altında bulunan sarnıç da dahil olmak üzere toplam 14 sarnıç vardır. Benzersiz Bodrum Kalesi, çift duvar arası su hendeği, asma köprüsü, kontrol kulesi ve II. Mahmut tuğrası ile sizi çok etkileyecek tarihi bir yerdir.

Dünya’nın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biri olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de bu kalede bulunuyor.

Bodrum Antik Tiyatrosu’nu Gezin

Turgutreis’e giden ana yol üzerinde, Kral Mausolos tarafından M.Ö. 4. yüzyılda 5000 bin kişilik olarak yaptırılan bu antik tiyatro, yamaçta dayalı ve at nalı şeklinde inşa edilmiştir. Bodrum Antik Tiyatro’su Bodrum villa tatilinizde mutlaka görmeniz gereken olağanüstü yerlerden biridir.

Kapasitesi ilerleyen zamanlarda 13.000’e çıkarılan Bodrum Antik Tiyatrosu, yaz aylarında önemli konserlere ve etkinliklere ev sahipliği yapar. Aynı zamanda bu antik tiyatro, 1973 yılında yapılan kazılarda bulunan eserlerden sonra açık hava müzesi olarak düzenlenmiştir.

Bodrum Antik Tiyatrosunu Gezin
Bodrum Antik Tiyatrosunu Gezin

Helen döneminden Bodrum’da kalan ve günümüze kadar korunan eserler arasında çok önemli bir yere sahip olan bu efsanevi tiyatro, sahne binası, yarım yuvarlak orkestra bölümü ve oturma kademeleri olarak üç bölümden oluşur.

Bodrum Antik Tiyatrosu’nda bol bol fotoğraf çektirebilir ve tatilinizde fırsat bulursanız burada yapılan güzel etkinliklere katılarak eğlenebilirsiniz.

Halikarnas Mozolesi Kalıntılarını Görün

Bodrum tatilinizde bir zamanlar burada yer alan dünyanın yedi harikasından biri sayılan bu mozolenin kalıntılarını inceleyebilirsiniz.

Halikarnas Mozolesi yani Kral Mausollos’un Mezarı, M.Ö. 355 yılında Kral Mausolos’un kız kardeşi ve karısı Artemisia tarafından yaptırılmıştır.

Bu muhteşem yapı mimari açıdan Mısır ve Yunan mimarisini birleştiren oldukça ilginç bir yapıydı. Mezar, piramit olarak yapılmıştır ve bu iki büyük medeniyetin buluşma noktasıdır.

Bu benzersiz anıt, 46 metre yüksekliğindeki 21 basamaklı bir piramidin tepesine oturtulmuştu. Anıt, üzerinde zaferi simgeleyen İyon tarzında yapılmış 36 mermer sütuna sahipti.

Mozole büyük bir depremde yıkıldı ve Bodrum Kalesi’nin yapımında bu harabenin kalıntılar kullanıldı. Bu mozoleden kalan birçok heykel ve kabartma, 1856’da arkeolog C. Newton tarafından British Museum’a götürüldü.

Ünlü Gümbet ve Akyarlar Plajlarında Yüzün

Gümbet Plajı

Çok güzel bir koyda yer alan ünlü Gümbet Plajı, Bodrum’a sadece 3 kilometre mesafededir. İnceburun ve Adaburun koylarının tam arasında yer alan Gümbet, bu konumuyla çok ilgi çekici ve görülmesi bir yerdir.

Yerli ve yabancı turistler tarafından çok sevilen Gümbet Plajı, özellikle sığ denizi ve uzun kumsalı nedeniyle çocuklu aileler tarafından tercih edilir. Çevresinde birçok restoran, kafe ve bar bulunan Gümbet Plajı, su sporları konusunda da Bodrum’un önde gelen yerlerinden biridir.

Gümbet, hareketli gece yaşamıyla da tatilciler tarafından sevilir, akşamları Gümbet sokakları ve eğlence merkezleri turistlerle dolup taşar. Bodrum villa tatilinizde eğlence arıyorsanız Gümbet Plajı’nda gündüzlerinizi güneşlenerek değerlendirebilir, geceleri ise gece kulüplerini, çeşitli diskoları ve restoranları gezerek gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Ünlü Gümbet ve Akyarlar Plajlarında Yüzün
Ünlü Gümbet ve Akyarlar Plajlarında Yüzün

Akyarlar Plajı

Bodrum’un en popüler plajlarından biri olan Akyarlar Plajı, muhteşem kumları ve berrak denizi ile Bodrum villa tatilinizde sizi bekliyor.

Antik çağlarda Arhialla olarak bilinen Akyarlar’ın tepelerine doğru kısa bir yürüyüş yapabilir, karşıda yer alan küçük Yunan adalarının, masmavi denizin ve yemyeşil sahil şeridinin eşsiz manzarasını seyredebilirsiniz.

Bodrum’a 21 kilometre mesafede bulunan Akyarlar Plajı, rüzgâr sörfü yapmak için de çok uygun bir denize sahiptir. Bu güzel plajda dinlenirken isterseniz rüzgâr sörfünü de deneyebilirsiniz.

Eskiden balıkçılıkla geçinen yöre halkının size sunacağı taze deniz ürünlerinden oluşan ziyafeti de bu güzel plajda bol bol yüzdükten sonra tadabilirsiniz.

Muhteşem Güzellikteki Bodrum Koyların Keşfedin

Bodrum’da turkuaz denizlerinde yüzebileceğiniz, doğal güzellikleriyle sizi etkileyecek birçok mavi bayraklı koy bulunuyor. Bodrum villa tatilinizde bu eşsiz turkuaz koyların ve doğal güzellikleriyle ünlü plajların tadını çıkarabilirsiniz.

Meteor Koyu

Bodrum villa tatilinizde benzersiz bir yer görmek istiyorsanız Meteor Koyu’nu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bodrum’a oldukça yakın olan Meteor Koyu gerçekten de büyük bir meteor çukurundan oluşmaktadır. Meteor Koyu benzersiz bir konumda yer alır, koyun çevresini sarmış muhteşem çam ormanları ve koyun turkuaz suları sizi büyüleyecek.

Meteor Koyu kayalıklarından turkuaz renkli berrak denize atlayabilir ve çam ormanlarının gölgesinde yüzebilirsiniz.

Kayalıklardan serin denize atladıktan sonra çevrenizde bulunan bazı mağaraların sıcak kaynak sularında da yüzme şansı bulacaksınız. Bu mağaraların diplerinden kükürtlü kaynak suları fışkırıyor. Cildi güzelleştiren bu kükürtlü suları, Meteor Koyu dışında başka bir yerde bulmanız çok zor.

Bu koyda restoran bulunmaz o yüzden buraya gelirken yanınıza atıştırmalıklar ve su almayı unutmayın.

Bağla Koyu

Bağla koyu dalış açısından çok uygundur çünkü bu plajda deniz suyu çok berrak ve temizdir. Bodrum’dan kolayca ulaşabileceğiniz bu koyda kristal güzelliğindeki sularda yüzebilir ve dalışlar yaparak Bodrum villa tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Bardakçı Koyu

Bu güzel koya ulaşım sadece deniz taksileri yoluyla yapılıyor. Muhteşem denizi ve yeşil doğasından dolayı bu koy, ulaşımı zor olsa bile, yaz aylarında Bodrum’un en kalabalık koylarından biridir.

Aspat Koyu

Aspat Koyu, sakin bir sahilde doğayla baş başa kalıp kafa dinlemek istiyorsanız tercih edebileceğiniz harika Bodrum koylarından biridir.

Efes Antik Kentini ve Meryem Ana Evi’ni Gezin

Bir zamanlar antik dünyanın ticaret merkezi olan Efes, günümüzde dünyaca ünlü harabeleri ve din tarihi açısından büyük öneme sahip Meryem Ana Evi ile milyonlarca turisti kendine çekiyor.

Bu gezinizde geçmiş çağların klasik mimarilerine, muhteşem Efes Antik Kenti’ne, ünlü Artemis Tapınağı’na ve Meryem Ana’nın son evine yakından bakma fırsatı bulacaksınız.

Efes Antik Kentini ve Meryem Ana Evini Gezin
Efes Antik Kentini ve Meryem Ana Evini Gezin

Bodrum’da tatil yaptığınız villanızdan alınacağınız güzel bir turla kolayca Efes’e gidebilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti, dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı’na da ev sahipliği yapar. Yunan Tanrıçası Artemis’e adanmış antik tapınaktan geriye kalan tek sütunun etrafında, Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma birçok eser görebilirsiniz.

Mermerle döşeli antik sokaklarda gezerken Odeon, Agora, Hadrian Tapınağı, Anıtsal Çeşmeler, Antik Roma Hamamları ve Celsius Kütüphanesi görebileceğiniz benzersiz yerler arasındadır.

Bu gezinizin önemli durakların biri de Hristiyanlar için bir hac bölgesi olan Meryem Ana Evi’dir. Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği bu evi ziyaret ederken, burada bir kaynaktan çıkan ve şifalı olduğuna inanılan sulardan da içebilirsiniz.

Myndos Kapısı’nı Görün

Halikarnassos Antik Kenti’nden kalan bir yer olan Myndos Kapısı, Halikarnassos’un hemen girişinde bulunur. Bu görülmeye değer antik yer M.Ö. 4. yüzyılda Kral Mausolus tarafından inşa edilen 7 kilometre uzunluğundaki devasa surlardan geriye kalan restore edilmiş tek kalıntıdır.

Myndos Kapısını Görün
Myndos Kapısını Görün

Tarihi Osmanlı Tersanesi’nden Manzarayı İzleyin

Restore edilmiş Osmanlı tersanesi, Bodrum Yat Limanı’nın hemen ilerisinde bulunuyor. 1770’de Rusya, tüm Osmanlı filosunu Çeşme’de yok etti ve Osmanlı filosu bu tersanelerde yeniden inşa edildi.

Gözetleme kulesi 18. ve 19. yüzyıllarda korsan saldırılarına karşı güçlendirilmiş olan bu tarihi tersane, sanat sergilerine de ev sahipliği yapıyor.

Tersane mükemmel manzarasıyla da sizi kendine hayran bırakacaktır.

Bodrum Doğa Yürüyüşlerine Katılın

Bodrum çevresinde yapacağınız bu doğa yürüyüşlerinde bölgenin doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerini görme fırsatı bulacaksınız.

Ünlü antik Myndos Antik Kenti kalıntıları arasında yürüyecek, balık restoranlarında ve cennet koylarda molalar vererek güzel bir gün geçireceksiniz.

Bodrum Doğa Yürüyüşlerine Katılın
Bodrum Doğa Yürüyüşlerine Katılın

Bölgedeki eski sarnıçları, tarihi yel değirmenlerini ve şapelleri gezerken bir yandan da muhteşem güzellikteki kır yollarında yürüyerek hem huzur bulabilir hem de doğanın içinde enerji toplayabilirsiniz.

Amatörler ve profesyonel yürüyücüler için farklı seviyeler bulunan yürüyüş parkurlarında muhteşem manzaralar eşliğinde 20 kilometre yürüyebilirsiniz.

Bodrum Barlar Sokağı’nda Eğlenin

Bodrum sadece benzersiz koyları, plajları ve tarihiyle değil renkli gece hayatıyla da ünlüdür. Bodrum merkezinde yer alan barlar sokağı pop, rock ve caz barları ile birçok müzik türünü canlı olarak dinleyebileceğiniz, dans ederek eğleneceğiz eğlence mekanlarına sahiptir. Küçük şirin barlardan çok büyük ve popüler kulüplere kadar bu sokakta eğlence adına aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Bodrum Barlar Sokağında Eğlenin
Bodrum Barlar Sokağında Eğlenin

Bodrum villa kiralama sayfamızı inceleyerek, bu benzersiz tatilinizde kalacağınız villayı seçtikten sonra size gündüz ve gece başka yüzünü gösterecek olan Bodrum’da tatilinize başlayabilirsiniz.

Bodrum villa kiralama hizmetlerimizi hemen inceleyin ve tatilinizi şimdiden planlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.