Yalıkavak Kiralık Villa Tatilinizde Yapabileceğiniz 12 Mükemmel Şey
Yalıkavak Kiralık Villa Tatilinizde Yapabileceğiniz 12 Mükemmel Şey

Bodrum Yarımadası’nın son yıllardaki en popüler yerlerinden biri olan Yalıkavak, Ege’ye özgü geleneksel beyaz evleri, mavi bayraklı plajları, marinası, yel değirmenleri ve mandalina bahçeleriyle ünlü bir tatil beldesi. Yalıkavak mavi bayraklı plajlarıyla, ödüllü marinasıyla, eğlenceli plaj kulüpleriyle, yemyeşil doğasıyla ve muhteşem yel değirmenleriyle size harika bir tatil sunacak. Yalıkavak kiralık villa sayfamızdan villanızı seçtikten sonra Bodrum Yarımadası’nı en güzel yerlerinden olan Yalıkavak’ta çevrenizi saracak doğal güzellikler arasında unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayın.

Yalıkavak kiralık villa hizmetlerimizi inceledikten sonra Yalıkavak ve çevresinde tatilinde yapabileceğiniz 12 mükemmel şeye göz atabilirsiniz.

Yalıkavak’ı Keşfedin

Bodrum’a 18 kilometre uzaklıkta yer alan Yalıkavak, Bodrum Yarımadası’nın kuzeydoğu ucunda yer alıyor. Yalıkavak’ta gezerken ilk göreceğiniz yerler artık Bodrum’un simgesi haline gelen benzersiz yel değirmenleri ve Yalıkavak’ın eşsiz sahil manzarasıdır.

Yalıkavak, bu yarımadada muhteşem yel değirmenlerinin en yoğun olduğu yer. Eskiden süngercilikle geçinen bu köy günümüzde önemli bir tatil beldesi haline geldi. Yalıkavak sahillerinde ve tepelerinde yer alan, fotoğraflarınızı süsleyecek yel değirmenleri, masmavi koyları ve tertemiz kumsallarıyla Yalıkavak, size harika bir tatil yaşatacak.

Yalıkavak’ı Keşfedin
Yalıkavak’ı Keşfedin

Tarihi M.Ö. 2000 yıllarına dayanan Yalıkavak, doğa yürüyüşleri yaparken görebileceğiniz eşsiz kaya mezarları ve tarihi sur kalıntıları ile uzun geçmişini gözler önüne seriyor.

Yalıkavak tatilinizde denize girebileceğiniz Paşa Koyu, Tilkicik Koyu ve Agaçbaşı Koyu çok ünlüdür, bu koylar aynı zamanda ülkemizin önemli yat demirleme alanlarındandır. Tatilinizde bu muhteşem koyların turkuaz sularda yüzecek ve doyasıya güneşleneceksiniz.

Yalıkavak’ın Mavi Bayraklı Plajlarında Yüzün

Yarımadanın kuzeyinde olduğu için Yalıkavak, rüzgarlara açık bir noktada yer alıyor, bu yüzden denizi dalgalı ama sıcak yaz aylarında bile oldukça serin.

Yalıkavak’ın Mavi Bayraklı Plajlarında Yüzün
Yalıkavak’ın Mavi Bayraklı Plajlarında Yüzün

Yalıkavak Halk Plajı ile birlikte burada tam 9 adet mavi bayraklı plaj bulunuyor. Yalıkavak ülkemizin en çok mavi bayrak ödülü alan yerlerinden biri. Rüzgârlı yapısından dolayı rüzgâr sörfü ve yelkencilik de yapabileceğiniz Yalıkavak plajlarında günlerinizi tertemiz denizde yüzerek ve harika kumsallarda güneşlenerek geçirebilirsiniz.

Tekneyle Bodrum’un Gizli Koylarını Keşfedin

Yalıkavak villa tatilinizde Bodrum Yarımadası’nın en güzel koylarını ve adalarını keşfederek kendinizi bu eşsiz koyların serin sulara bırakmak için günübirlik tekne turlarına katılabilirsiniz.

Tekneniz masmavi denizin üstünde süzülürken keşfedilmeyi bekleyen güzel koylar arasında meşhur Koyun Baba Koyu ve bu koyu çevreleyen birçok küçük adayı sayabiliriz. İsterseniz tekneniz mola verdiğinde dalışlar yaparak bu küçük adaların sualtı zenginliklerini de görebilirsiniz.

Tekneyle Bodrum’un Gizli Koylarını Keşfedin
Tekneyle Bodrum’un Gizli Koylarını Keşfedin

Tekne gezinizde Yalıkavak civarında görebileceğiniz, harika manzaralarıyla sizi büyüleyecek diğer koylarsa Paşa Koyu, Tilkicik Koyu ve Ağaçbaşı Koyu’dur. Bu koylar hem eşsiz manzaraları hem de deniz suyunun güzelliğinden dolayı çok ünlü.

Bodrum Doğa Yürüyüşlerine Katılın

Yalıkavak villa tatilinizde Bodrum Yarımadası’nın el değmemiş güzelliklerini keşfedeceğiniz rehberli doğa yürüyüşlerine katılmayı unutmayın.

Keşif yapmak isteyen yürüyüşçüler için belirlenmiş, yemyeşil doğanın içine uzanan patikalarından oluşan yürüyüş rotaları otantik köylerden geçiyor ve muhteşem sahil manzaraları eşliğinde Yunan adaları Kalimnos ve Kos’u eşsiz görüntüsünü gözlerinizin önüne seriyor.

Bodrum Doğa Yürüyüşlerine Katılın
Bodrum Doğa Yürüyüşlerine Katılın

Belirlenen günübirlik rotalarla Yalıkavak, Turgutreis, Telmessos, Sibda, Kirel, Kızılağaç, Theangela, Yalıçiftlik, Etrim, Uyku Vadisi ve Syangela’yı keşfedebilir hem benzersiz manzaralara şahit olabilir hem de doğada ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Mandalina Bahçeleri Gezisine Katılın

Yalıkavak’a gelip buranın ünlü mandalina bahçelerini gezmeden gitmek olmaz.  Mis kokulu bu bahçelere yapılan turlarda mandalina bahçelerinin arasından görkemli deniz manzaralarına şahit olacak, turkuaz renkli muhteşem koyların ve yemyeşil derelerin bol bol fotoğrafını çekeceksiniz.

Mandalina Bahçeleri Gezisine Katılın
Mandalina Bahçeleri Gezisine Katılın

Yalıkavak Pazarı’nda Alışveriş

Yalıkavak villa tatilinizde alışveriş yapabileceğiniz en güzel yerlerden biri Yalıkavak pazarıdır. 45 yıldır her perşembe kurulan bu pazarda yöre halkının ürettiği tamamı organik birçok yiyecek ve içecek bulacaksınız.

Yalıkavak Pazarı'nda Alışveriş
Yalıkavak Pazarı’nda Alışveriş

Bu hareketli ve renkli pazarda, Yalıkavak bahçelerinde yetiştirilen taze sebzeler, meyveler, baharatlar ve yöresel tatlıları bulabilir aynı zamanda nergisler, çeşit çeşit gözlemeler, börekler, renkli kumaşlar, birbirinden güzel el işi takılar, hediyelik eşyalar ve oyuncaklar da satın alabilirsiniz. Yalıkavak pazarı sadece Bodrum’dan gelen ziyaretçiler tarafından değil komşu Yunan adalarından gelen yabancı turistler tarafından da çok sevilen bir yer.

Yunan Leros Adası’nı Gezin

Leros (İleryoz) Adası, Yunanistan’ın 12 adasından biridir ve hemen Yalıkavak’ın karşısında yer alır. Yalıkavak villa tatilinizde marinadan kalkan teknelerle bu güzel tatil adasını da gezebilirsiniz.

Turizmin daha yeni başladığı Leros Adası, muhteşem manzaraları, huzurlu ortamı ve tarihi yerleriyle görülmeye değer bir ada. Güzel koyları ve kumlu plajlarıyla yemyeşil bir ada olan Leros, huzur verici manzarasıyla sizi çok rahatlatacak bir yer.

Yunan Leros Adası’nı Gezin
Yunan Leros Adası’nı Gezin

Adanın Lakki Limanı, Yunanistan’daki Art Deco mimarisinin en iyi örneklerinden biridir ve bu liman 1923 yılında Mussolini’nin mimarları tarafından tasarlanmıştır. Ada gezinizde bu benzersiz limanda güzel bir kahve içmeyi unutmayın.

Leros Adası gezinizde görebileceğiniz tarihi yerler arasında benzersiz manzarasıyla Panaghia Kyra Manastırı (Meryem Ana Manastırı), bir kaya adacığı üzerine inşa edilmiş olan Aghios Isidoros Şapeli, 4. yüzyıldan kalma Panaghia Tis Gourlomatas Kilisesi ve liman girişindeki Roma kalesi Bourtzi sayılabilir.

Bodrum Yarımadası’nda Dalışlar Yapın

Dalış severler için özel bir değeri olan Bodrum Yarımadası, denizinde yer alan birçok tarihi kalıntısı, dalışa çok uygun denizi ve benzersiz dalış noktalarıyla tatilinizde keyifli dalışlar yapabileceğiniz bir yer.

Yarımadayı dalışlar için ilginç yapan şeyler denizin sakin olması, sıcaklığı ve güçlü akıntılara sahip olmamasıdır. Bu bölge size volkanik deniz adalarını, mağaraları, kayalıkları ve muhteşem yamaçları içeren birçok dalış noktası sunacak.

Bodrum Yarımadası’nda Dalışlar Yapın
Bodrum Yarımadası’nda Dalışlar Yapın

İlk kez dalıyorsanız Bodrum Yarımadası’nda size uygun birçok güvenli koy var. Yazın ortalama 25 derece, kışın 15 derece olan deniz sıcaklığıyla bu kıyılar yılın her ayında dalış için çok uygun.

Yalıkavak villa tatilinizde ister deneyimli ister deneyimsiz olun bölgenin harika koylarında dalışlar yapabilir ve tatilinizi unutulmaz kılabilirsiniz.

Sandima Köyü’nün Muhteşem Manzarasını Görün

Yalıkavak villa tatilinizde size sadece 10 dakika yürüyüş mesafesinde, doğal yapısını korumayı başarmış ve ziyaretçilerin köy kahvaltıları için tercih ettiği harika bir köy bulunuyor.

Bodrum Yarımadası’nda kalabalıktan uzakta yer alan ve Yalıkavak Koyu’nun muhteşem manzaralarını gözlerinizin önüne serecek Sandima Köyü’nü Yalıkavak villa tatilinizde mutlaka görmelisiniz.

Antik dönemlerden beri bu bölgedeki en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Sandima, günümüzde yemyeşil bir doğanın içinde sakin ve huzurlu doğasıyla ziyaretçileri kendine çekiyor. İncir ve kekik ağaçlarının her yeri sardığı Sandima Köyü’nde benzersiz köy kahvaltıları yapabilir, ağaçların altında kahvenizi yudumlayabilir ve Yalıkavak Koyu’nun muhteşem manzarasının harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Bodrum Kalesi’ni ve Antik Tiyatro’yu Gezin

Yalıkavak’ta tatili yapıp da dünyaca ünlü Bodrum Kalesi’ni ve Bodrum Antik Tiyatrosu’nu gezmemek olmaz. Villanıza sadece 18 kilometre uzaklıkta yer alan Bodrum Kalesi, 15. yüzyılın başlarında Saint John Şövalyeleri tarafından yaptırmış ve Saint Peter’e adanmıştır.

Bodrum’un bu muhteşem kalesinin siperlerinden baktığınızda karşınıza çıkacak görkemli manzara, hafızanızda yer edecek kadar güzel.

Geçmişi Rodos’a dayanan Saint John Şövalyeleri, 1402’de Moğol istilası sırasında korunmak için bu kaleyi inşa etti. Kale yapılırken büyük bir depremle yıkılan ünlü Halikarnas Mozolesi’nin mermerleri kullanıldı ve kentin adı Halikarnassos’tan Petronium’a çevrilerek burası Saint Peter’e adandı.

Bodrum Kalesi’ni gezerken iç kaleye 7 kapı geçerek ulaşacaksınız, her kapının üzerinde çeşitli armalar bulunur, bu armalarda haç, aslan ve ejderha figürleri görebilirsiniz. Kalenin içinde, şapelin altında bulunan sarnıç da dahil olmak üzere toplam 14 sarnıç vardır. Benzersiz Bodrum Kalesi, çift duvar arası su hendeği, asma köprüsü, kontrol kulesi ve II. Mahmut tuğrası ile sizi çok etkileyecek tarihi bir yerdir.

Bodrum Kalesi’ni ve Antik Tiyatro’yu Gezin
Bodrum Kalesi’ni ve Antik Tiyatro’yu Gezin

Dünya’nın en önemli sualtı arkeoloji müzelerinden biri olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi de bu kalede bulunuyor.

Bodrum’da gezebileceğiniz dünyaca ünlü bir yerde Bodrum Antik Tiyatrosu’dur. Kral Mausolos tarafından M.Ö. 4. yüzyılda 5000 bin kişilik olarak yaptırılan bu antik tiyatro, yamaçta dayalı ve at nalı şeklinde inşa edilmiştir. Bodrum Antik Tiyatrosu, tatilinizde mutlaka görmeniz gereken olağanüstü yerlerden biridir.

Kapasitesi ilerleyen zamanlarda 13.000’e çıkarılan Bodrum Antik Tiyatrosu, yaz aylarında önemli konserlere ve etkinliklere ev sahipliği yapar. Aynı zamanda bu antik tiyatro, 1973 yılında yapılan kazılarda bulunan eserlerden sonra açık hava müzesi olarak düzenlenmiştir.

Helen döneminden Bodrum’da kalan ve günümüze kadar korunan eserler arasında çok önemli bir yere sahip olan bu efsanevi tiyatro sahne binası, yarım yuvarlak orkestra bölümü ve oturma kademeleri olarak üç bölümden oluşuyor. Bodrum Antik Tiyatrosu’nda bol bol fotoğraf çektirebilir ve tatilinizde fırsat bulursanız burada yapılan güzel etkinliklere katılarak eğlenebilirsiniz.

Gümüşlük Plajı’nda Yüzün

Yalıkavak villa tatilinizde size 15 dakika uzaklıkta Bodrum Yarımadası’nın güzelliğiyle ünlü Gümüşlük Plajı bulunuyor. Hemen karşısında yer alan ünlü Tavşan Adası’na yürüyerek ulaşabileceğiniz bu muhteşem plaj, 500 metrelik uzunluğuyla bölgede çok sevilen bir yer.

Gümüşlük Plajı’nın tertemiz kumsalında güneşlenip ödüllü masmavi sularında serinleyerek harika bir gün geçirebilirsiniz. Doğal bir liman olan bu yerde batı rüzgarlarından dolayı deniz bazen dalgalı olabiliyor.

Gümüşlük Plajı’nda Yüzün
Gümüşlük Plajı’nda Yüzün

Gümüşlük Plajı’nda bütün gün yüzdükten sonra akşam üzeri sahilde gün batımında yürüyüş yapabilir ve burada bulacağınız birbirinden güzel balıkçı restoranlarında yöresel mezeler eşliğinde harika bir balık ziyafeti tadabilirsiniz.

Yalıkavak Mutfağını Keşfedin

Yalıkavak, Ege ve Akdeniz mutfağının birleşmesinden oluşan bir kültüre sahip. Burada Bodrum mutfağıyla benzer özellikleri görmek mümkün. Bodrum Yarımadası’nda bulabileceğiniz Ege’ye özgü acı otların kavrularak yumurtaya karıştırılması ile yapılan “Acı Ot Kavurması” Yalıkavak’ta deneyeceğiniz yiyeceklerin başında geliyor.

Yine Yalıkavak’ta hemen her yerde bulabileceğiniz çökertme kebabı, Ege patlıcanı ve zeytinyağlı kabak çiçeği dolmasını da mutlaka denemelisiniz.

Yalıkavak’ın sahil bölümündeki birbirinden güzel balıkçı restoranlarında ahtapot çorbası, iskorpit ve kırlangıç balığı çorbası da harika lezzetleriyle size keyif verecek yemeklerden bazıları. Aynı zamanda bu balıkçı restoranlarında mevsim balıklarının tadına bakabilirsiniz. Yalıkavak’ta birçok deniz ürününü tatma şansınız var. Karides, kalamar, balık köftesi, yaprağa ya da yufkaya sarılarak yapılmış balık veya deniz ürünleri tatilinizde sofranızı süsleyecek.

Balık ziyafetleriyle birlikte bölgeye özgü lezzetli mezeleri ve salataları da tadabilirsiniz. En sevilen salatalar arasında hardal salatası, tahinli börülce salatası, ekşili gavurdağı salatasını ve enginar salatasını sayabiliriz.

Sadece bu bölgede yapılan hardal otu, enginar otu, dağ marulu ve baldıran otu gibi acı otların birbirine karıştırılmasıyla yapılan meşhur acı ot salatasını da Yalıkavak villa tatilinizde denemenizi öneriyoruz.

Yalıkavak’ta tatilinizde temiz havada yapacağınız sabah yürüyüşlerinde villanıza 10 dakika uzaklıkta bulunan Sandima Köyü’nü ziyaret edebilir ve burada organik meyveler, sebzeler, farklı tür peynirler, köy yumurtaları ve köy reçelleri eşliğinde muhteşem kahvaltılar yapabilirsiniz.

Yalıkavak kiralık villa sayfamızdan aileniz ve arkadaşlarınızla yapacağınız tatil için villanızı seçerek Bodrum Yarımadası’nın en güzel tatil beldelerinden birinde, masmavi bir deniz ve mandalina ağaçları arasında dinlendirici bir tatil yapabilirsiniz.

Yalıkavak kiralık villa hizmetlerinizi inceleyin ve bu yaz yapacağınız tatilinizi şimdiden planlamaya başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.