Datça’da Bir Villa Kiralayarak Yapabileceğiniz 9 Şey
Datça’da Bir Villa Kiralayarak Yapabileceğiniz 9 Şey

Datça, Ege ve Akdeniz’in kesişme noktasında bulunan, muhteşem sahil şeridi ve el değmemiş huzurlu doğası ile güneybatı Türkiye’nin en canlı tatil beldelerinden biridir. İki deniz arasında benzersiz bir konumda olan yarımadayı zarif bir dantel gibi sarmalayan kıyılar, rutubetsiz havası ve turkuaz deniziyle rüzgârın başkenti olarak anılan Datça, villa tatilinizde sizi doğal güzellikleriyle etkileyecek bir yer. Datça villa kiralama sayfamızı inceleyerek, tatiliniz için size en uygun villayı seçtikten sonra Datça’nın tadını çıkarmak için yapabileceğiniz 9 şeye bir göz atabilirsiniz.

Datça’nın Benzersiz Güzelliklerini Keşfedebilirsiniz

Eski Yunanlılar, Datça’nın “Tanrıların Kralı” olarak bilinen Zeus tarafından özel olarak yaratıldığına inanıyorlardı. Datça’nın muhteşem dağ manzaralarını ve akuamarin sularını gördükten sonra siz de aynı şeyi düşüneceksiniz. Ünlü coğrafyacı Strabon, Tanrı’nın sevdiği canlıları Datça’ya daha uzun yaşamaları için gönderdiğini söylemiştir.

Datça'nın Benzersiz Güzelliklerini Keşfedebilirsiniz
Datça’nın Benzersiz Güzelliklerini Keşfedebilirsiniz

Villanızda tatilinizi yaparken, Datça’nın çamlarla kaplı sarp dağları, sonsuz zeytinlikleri, muhteşem güzellikleriyle mavi koyları ve huzuru plajları sizi büyüleyecek.

Datça’nın köyleri de mükemmel doğalarıyla buraya gelen yerli ve yabancı turistlerin gezdiği yerler arasındadır. Otantik evleri, yöresel yemekleri ile Kızlan, Karaköy, Emecik, Reşadiye, Sındı, Yaka bu bölgede gezebileceğiniz şirin köylerden bazıları.

Eski Datça’nın Renkli Sokaklarında Yürüyebilirsiniz

Eski Datça, modern dünyaya meydan okuyan, taştan inşa edilmiş bal renkli otantik evleri ve bozulmamış yapısı ile çok etkileyici bir yerdir.

Bazı yerlere insan ilk görüşte aşık olabilir ve siz de Eski Datça’da ayak bastığınız saniyede bu şirin yere aşık olacaksınız. Küçük tezgahlarda el işi hediyelik eşyalar satılan Arnavut kaldırımlı sokaklar ve yemyeşil gölgeli teraslar sizi gün boyu keyifli hissettirecek.

Dar sokaklarda gezintiye çıkmak, restore edilmiş taş evlere hayranlıkla bakmak, eski camiyi gezmek ve yorulunca küçük bir kafede kahvenizi yudumlamak Eski Datça’da harika bir gün geçirmek için yeterlidir.

Eski Datça'nın Renkli Sokaklarında Yürüyebilirsiniz
Eski Datça’nın Renkli Sokaklarında Yürüyebilirsiniz

Her sokak gezmeniz için sizi davet eder ve her köşede dinlenmeniz için begonvillerle kaplı banklar bulunur. Bu rengarenk sokaklar büyüleyicidir, Eski Datça’nın ünlü rüzgarları sizi sokak sokak gezdirecek ve bu küçük yerin neden bu kadar çok sevildiğini anlamanızı sağlayacak.

Ayrıca bu şirin kasabada her sene Can Yücel anısına Can Şenlikleri düzenlenir, burada Can Yücel’in evini gezme şansı da bulacaksınız.

Mimarisinin bozulmaması için imar izni verilmeyen Eski Datça’da begonvillerle süslenmiş dar sokaklarında antik Yunan mimarisinin izlerini bulabilirsiniz. Eski Datça’nın sokaklarını gezip, fotoğraflar çektikten sonra küçük bir lokantada oturup yöresel lezzetleri tatmanızı öneririz.

Knidos Antik Kenti’ni Gezebilirsiniz

Deniz kenarında yer alan Knidos, Datça yarımadasının ucunda bulunan eski ve görkemli bir yerleşim yeridir. Antik Knidos Kenti, bir zamanlar biri Akdeniz, biri de Ege Denizinde olmak üzere iki limana sahipti.

Knidos Antik Kenti’ni gezerken Yunan klasik çağında, bir sitenin yönetim, siyasi ve ticaret işlerini görüşmek üzere yurttaşların toplandığı kent alanı olan Agora’yı, antik tiyatroyu, Dionysos Tapınağı’nı, Muses Tapınağı’nı ve Afrodit Tapınağı kalıntılarını görebilirsiniz. Antik çağlarda bu kent, 40.000’den fazla Romalıya ev sahipliği yapıyordu.

Arkeolojik sit alanı olan Knidos, hayranlık uyandıran bir tasarıma sahiptir. Knidos’ta biri 20 bin kişilik büyük, biri de 5 bin kişilik küçük iki antik tiyatro bulunuyor. Knidos Antik Kenti’nde ilk karşınıza çıkacak yer 5 bin kapasiteli küçük antik tiyatrodur. Dionysos Tapınağı ise tiyatronun hemen yanında yer alıyor.

Knidos Antik Kentini Gezebilirsiniz
Knidos Antik Kentini Gezebilirsiniz

Knidos Antik Kenti, güzellik tanrıçası Afrodit için yarımadanın en güzel yerinde kurulmuş bir kent olarak tanımlanabilir. Knidos’un yüksek tepelerinde karşınıza çıkacak manzara muhteşemdir. Burası bir tarafta Ege Denizi, diğer tarafta Akdeniz ile bölgeye hakim bir konumdadır ve her iki denizin eşsiz görüntüsünü size sunar.

Ege ve Akdeniz’in dramatik manzaralarının fotoğraflarını çekebilir ve iki denizin kavuşma yerindeki el değmemiş doğaya hayran kalabilirsiniz.

Knidos, deniz kenarında yer alan ender antik kentlerden biridir ve burada deniz suyu çok temizdir. Geziniz sonunda bir mola verebilir ve kendinizi bu temiz sulara bırakarak rahatlayabilirsiniz.

Datça’nın Ünlü Plajlarında Yüzebilirsiniz

Ovabükü Koyu

Türkiye’nin en güzel 10 koyundan biri olarak gösterilen Ovabükü Koyu, Datça yarımadasında yer alan Ovabükü, Hayitbükü ve Kızılbük isimli üç koydan oluşan zincirin en güzelidir.

Plajın çevresi yemyeşil bir bitki örtüsüyle kaplıdır. Meşe, mersin ve keçiboynuzu ağaçları ile dolu çam ormanları, Ovabükü’nün sularında yüzerken çevrenizi sarar.

Datça’dan 15 kilometre mesafede yer alan Ova Bükü uzun ve etkileyici bir sahile sahiptir. Bölgedeki diğer ünlü bir koy olan, Palamutbükü’ne göre daha sessiz olan bu koy, sakin bir ortamda huzur arıyorsanız sizin aradığınız yer.

Ovabükü’nün gün batımları da muhteşemdir. Plajın arka tarafında bulunan kafelerde kahvenizi yudumlayarak gün batımını izleyebilirsiniz, ayrıca burada lezzetli yemekler yiyebileceğiniz güzel restoranlar da bulabilirsiniz.

Taşlık Plajı

Datça yarımadasında yer alan Taşlık Plajı, harika bir kumsala sahip küçük bir plajdır. Bu plajın hemen yanında tatlı su gölü bulunur, bu gölün suları çok sağlıklıdır çünkü bu gölün derinliklerinden kaynak suyu çıkar. Taşlık Plajı’na gittiğinizde bu küçük tatlı su gölünün sağlıklı sularında da yüzerek serinleyebilirsiniz.

Datça'nın Ünlü Plajlarında Yüzebilirsiniz
Datça’nın Ünlü Plajlarında Yüzebilirsiniz

Palamutbükü Koyu

Palamutbükü, yaklaşık olarak Datça merkeze 20 kilometre uzaktadır. Pırıl pırıl parlayan plajı ile bu muhteşem koy, yeşilin birçok tonunu göreceğiniz zeytin, badem ve çam ağaçları ile kaplı harika bir doğaya sahip.

Burası antik çağda, antik limanı ve verimli arazileri ile Knidos Antik Kenti’nin önemli bir yerleşim yeriydi, günümüzde ise Palamutbükü Koyu, Datça’nın turizm alanında parlayan yıldızlarından birisidir.

Kargı Koyu

Kargı Koyu, Datça’nın 1 kilometre güneyinde bulunan harika bir koydur. Denizi diğer koylardan daha berrak ve soğuktur. Denizin içinden çıkan kaynak suyular deniz suyuyla bütünleşir ve bu da plajın denizini soğuk ve sağlıklı yapar.

Bu kaynak suyu daha önce Datça’nın içme suyu olarak değerlendiriliyordu. Bu güzel plaj aynı zamanda sahil kenarındaki küçük su birikintilerinde deniz kaplumbağalarına da ev sahipliği yapıyor.

Knidos Plajı

Merkezden 35 kilometre uzaklıktaki Knidos Antik Kenti’ni gezdikten sonra bu eşsiz plajda yüzmeden buradan ayrılmayın.

Tarihi eserleri önünde bu antik limanda yüzerken inanılmaz duygular hissedeceksiniz. Denizde serinledikten sonra bu antik limanın sahilinde ılgın ağaçlarının gölgesinde mola verip dinlenebilirsiniz. Denizde bulunan deniz çayırları, denizin sağlıklı ve temiz olduğunun göstergesi.

Knidos Plajı’nda ayrıca öğle yemeğinizi yiyerek yöresel yemekleri tadabileceğiniz iki tane küçük restoran da bulunuyor

Datça Trekking Parkurlarında Doğa Yürüyüşü Yapabilirsiniz

Ege’nin ve Akdeniz’in yaz sıcağında trekking yapmak oldukça zordur, bu bölgelerde yazın hava çok sıcaktır ve nem oranı yüksektir. Bu hava koşullarında doğada yürümenin keyfi kaçıp eziyete dönüşebilir ama Datça bu konuda bir istisna çünkü bölgede nem oranı çok düşük.

Datça en sıcak günlerinde bile tatlı esintisiyle doğa yürüyüşünü çekici hale getiriyor, yine de doğanın içinde uzun yürüyüşler planlıyorsanız öğlen saatleri yerine sabah veya akşam serinliklerini seçmenizi öneririz. Yürüyüşünüz sırasında yanınızda bol su bulundurmalı ve sıkça su içmelisiniz.

Datça bölgesinde birbirinden güzel yürüyüş parkurları bulunur. Bu parkurlar her türlü zorluk derecisine göre sıralanmıştır ve siz de istediğinizi seçebilirsiniz. Doğa yürüyüşünün doğayla inatlaşmak değil doğayla uyum sağlamak esasına dayandığını unutmayın.

Datça Trekking Parkurlarında Doğa Yürüyüşü Yapabilirsiniz
Datça Trekking Parkurlarında Doğa Yürüyüşü Yapabilirsiniz

Datça’da, doğada huzur bulabileceğiniz parkurların yanında profesyonel kaya tırmanıcılarına hitap eden oldukça zorlu bölümler de var. Böyle bir tırmanış planlıyorsanız belli bir deneyime, özel ekipmana ve bir rehbere ihtiyacınız olacak.

Rahat parkurlarda ise kendiniz kolayca yürüyüşünüzü yapabilir, el değmemiş çam ormanlarının içinde molalar verebilir, sahil kenarlarında sıcak kumlarda yatarak veya mavi sularda kulaç atarak tatilinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bu yürüyüş parkurlarını deneyimli ve antrenmanlı bir ekip daha kısa zamanda yürüyebilir ama antrenmansız bir ekip için zaman uzatılabiliyor. Yürüyüşler çoğu zaman ekip olarak yapılır ve ekibin ortalama hızı ayarlanır. Bedeninizin sesine kulak verin. Daha hızlı veya daha yavaş yürümenizi o belirleyecektir.

Bu yürüyüşler hem tatilinizi daha aktif ve sağlıklı geçirmek hem de bu güzel yarımadayı daha iyi tanımak için çok yararlıdır.

Datça Sahillerinde Rüzgâr Sörfü Yapabilirsiniz

Datça, rüzgâr sörfü sevenler için çok özel bir yerdir. Devamlı esen rüzgârı ile bir rüzgâr sörfü cenneti olan Datça’da ister başlangıç seviyesinde olun ister deneyimli olun, her seviyede eğitmenler eşliğinde rüzgâr sörfü yapma fırsatı bulabilirsiniz.

Datça Sahillerinde Rüzgar Sörfü Yapabilirsiniz
Datça Sahillerinde Rüzgar Sörfü Yapabilirsiniz

Datça’nın sert rüzgârları oldukça ünlüdür. Hatta bu rüzgarlar bazen fazla şiddetli eser ve 40 deniz mili hıza bile erişebilirler. Bu nedenle rüzgâr sörfünüzü özel eğitmenler eşliğinde yapmanızı öneririz.

Rüzgâr sörfü yapacağınız sahiller uzun ve çok güzeldir, mola verdiğinizde bu sahilin tadını çıkarabilirsiniz. Mayıs ve eylül arasındaki dönemde bölgede rüzgâr sörfü için ideal koşulları yakalayabilirsiniz.

Datça Koylarında Tekne Gezintilerine Katılabilirsiniz

Datça yarımadası, coğrafi özelliklerinin avantajıyla muhteşem koylara ve benzersiz deniz suyuna sahip. Datça koylarına düzenlenen tekne turlarından birini katılmanız durumunda Datça villa tatilinize önemli bir anı daha ekleyeceğinizden hiç şüpheniz olmasın.

Datça sahillerini tekneyle gezmek karayoluyla bu koylara gitmekten çok farklıdır. Bu bölgenin doğal güzellikleri, bir tekne üzerinde yol alırken çok daha net görülecektir. Datça’nın pırıl pırıl suyu sayesinde tekne seyir halindeyken denizin dibini seyrederek yol alabilir, tekneniz mola verdiğinde küçük dalışlar yaparak suyun altındaki yaşamı gözlemleyebilir ve demir attığınız koyda sahile yüzerek çıkarak kısa doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Datça Koylarında Tekne Gezintilerine Katılabilirsiniz
Datça Koylarında Tekne Gezintilerine Katılabilirsiniz

Datça Yat Limanı birçok gezi teknesini barındırıyor, her teknenin önünde bulunan listelerden, Datça’nın koyları için düzenlenen gezi programlarını inceleyebilirsiniz.

Deneyimli kaptanlar ve her türlü hava şartlarına göre donatılmış teknelerin hepsine güvenebilirsiniz. Datça tekne turlarından birkaç farklı gezi programı denemediyseniz, Datça’da tatil yaptım demek için biraz eksik kalırsınız.

Oldukça uygun fiyatları olan bu tekne turları sizi ünlü koy ve sahillerin çoğuna götürecek ve size hepsinde yüzme fırsatı sunacaktır. Palamutbükü, Knidos Koyu, Domuzçukuru Koyu, Akvaryum Koyu, Hayıtbükü Koyu, İnceburun Koyu, Kargı Koyu gibi muhteşem koylarda yüzdükten sonra, teknenizde masmavi deniz manzarası eşliğinde öğle yemeğiniz sizi bekliyor.

Datça’nın Meşhur Yöresel Yiyeceklerini Tadabilirsiniz

Datça’nın yöresel yiyeceklerinden tatmadan buradan ayrılmayın, bunlar arasında en başta Karaville, Dallampa ve Kenger’i öneririz. Yemeklerinizin yanında her zaman badem bulunacaktır.

Datça'nın Meşhur Yöresel Yiyeceklerini Tadabilirsiniz
Datça’nın Meşhur Yöresel Yiyeceklerini Tadabilirsiniz

Ayrıca Vineyard’de, bölgede yetiştirilen üzümlerden hazırlanan şarapları tadabilir ve üzüm bağlarında gezebilirsiniz. Olivefarm ise zeytinyağı ürünleriyle ünlüdür, yine bu bölgede yetişen zeytinlerden hazırlanan çeşit çeşit ürünleri inceleyerek tatil alışverişinizi yapabilirsiniz.

Marmaris’te Safari Turlarına Katılabilirsiniz

Çok uygun fiyatlarla katılabileceğiniz bu turlar, Marmariz villa tatilinizde biraz macera yaşamak istiyorsanız tam size göre. Datça’dan başlayarak Marmaris’e uzayan, oradan Turgutlu Köyü’ne kadar devam eden jeep safari turları, size bu bölgenin muhteşem doğasını yakında görme fırsatı verecek.

Marmaris'te Safari Turlarına Katılabilirsiniz
Marmaris’te Safari Turlarına Katılabilirsiniz

Molalarınızda ormanın harika yeşillikleri içinde dinlenebilir ve yeni iş sezonu için enerjinizi toplayabilirsiniz.

Datça, küçük bir tatil beldesine göre olanakları çok geniş bir yerdir. Datça villa kiralama hizmetlerimizi inceleyerek seçeceğiniz villada aileniz ve arkadaşlarınızla tatil yaparken, birçok eğlenceli aktiviteye katılabilir, muhteşem koylarda yüzebilir ve zeytinlikler arasında kaybolabilirsiniz.

Datça villa kiralama sayfamıza göz atarak tatilinizi hemen planlamaya başlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.