Fethiye Tatilinizde Yapabileceğiniz 11 Muhteşem Şey
Fethiye Tatilinizde Yapabileceğiniz 11 Muhteşem Şey

Fethiye, her yıl yüz binlerce turisti kendine çeken Türkiye’nin en ünlü tatil beldelerinden biridir. Fethiye’de bir villa kiralayarak geçireceğiniz tatilde yapabileceğiniz çok fazla şey var. Muhteşem plajları, dünyaca ünlü doğal güzellikleri, el değmemiş koyları ve benzersiz tarihi yerleriyle Fethiye, unutulmaz bir tatil yapmanız için size birçok alternatif sunuyor. Fethiye villa kiralama sayfamızdan villanızı seçtikten sonra Fethiye tatilinizde yapabileceğiniz 11 muhteşem şeye göz atabilirsiniz.

Fethiye’nin Eski Kenti’nde Yürüyün

Fethiye villa tatilinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında Paspatur ismiyle bilinen eski kent merkezi gelir.

Marina ile çarşı caddesi arasında birkaç sokaktan oluşan bir alan olan bu eski kent, aynı zamanda Fethiye’nin en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Kentin sokaklarda gezerken bozulmamış tarihi dokuyu, eski şirin evleri ve mistik ambiyansı hissedebilirsiniz.

Fethiye'nin Eski Kentinde Yürüyün
Fethiye’nin Eski Kentinde Yürüyün

Eski kentte yer alan Paspatur Çarşısı da turistler arasında çok popülerdir. Daha çok halı, deri, kuyum, hediyelik eşya ve kıyafet satan mağazaların yoğunlukta olduğu bir yer olan Paspatur Çarşısı’nda aynı zamanda çok güzel yerel lokantalar ve kafeler bulabilirsiniz.

Bu tarihi çarşıda gezerken 400 yıllık Fethiye Hamamı’nı da ziyaret etme şansı bulacaksınız. Fethiye tatilinizde bu ünlü çarşıda, tatil alışverişlerinizi yapabilir, güzel bir yemek yiyebilir ve küçük bir yol üstü kafesinde keyifle kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Efsanevi Fethiye Kaya Mezarlarını Görün

Dağın kenarına oyulmuş bu tapınaklar ve mezarlar, antik Likya kalınlarının en ünlüleri arasındadır. Bu görkemli kaya mezarları, buraya yapacağınız ziyarette sizi büyüleyecek.

Fethiye’nin güneyinde yer alan bu bölgede, dik kayalık yamaç üzerine oyularak yapılmış üç tanesi tapınak şeklinde olan birçok kaya mezarları bulunmaktadır. Tapınak şekilde yapılmış üç mezardan en görkemlisi, Harpapos’un oğlu Kral Amythas’a ait olan mezardır. Bu benzersiz tapınak mezar, halk arasında “Kral Mezarı” olarak bilir.

Efsanevi Fethiye Kaya Mezarlarını Görün
Efsanevi Fethiye Kaya Mezarlarını Görün

Fethiye Kaya Mezarları’nın tarihi, Likya dönemi olan 4. yüzyıla kadar uzanır. Kaya mezarlarına ulaşmak için 200 basamak tırmanmanız gerekecek ancak tepeye ulaştığınız zaman Fethiye’nin muhteşem manzarasını görecek ve bu benzersiz kaya mezarları karşısında hayrete düşeceksiniz.  

Kelebekler Vadisi’nde Muhteşem Fotoğraflar Çekin

Fethiye’nin en ünlü yerlerinden biri de Kelebekler Vadisi’dir. Bu benzersiz yer sizi tam anlamıyla büyüleyecek bir güzellikte. Birinci derece sit olanı olarak her türlü yapılaşmaya kapalı olan vadi, barındırdığı milyarlarca kelebek ile tanınır. Ağaçların gövdelerini, yapraklarını ve doğadaki hemen her yeri örten bu rengarenk kelebekler, en ufak bir gürültüde havalanacak ve gökyüzü kaplayarak size muhteşem bir manzara sunacak. Tatil fotoğraflarınızın büyük bölümünü burada çekebilirsiniz.

Kelebekler Vadisinde Muhteşem Fotoğraflar Çekin
Kelebekler Vadisinde Muhteşem Fotoğraflar Çekin

Kelebekler Vadisi’ne gidebileceğiniz tekneleri Fethiye’de kolayca bulabilirsiniz ve bu yolculuğunuz yarım saat sürer. Yolda isterseniz Mavi Mağara’da durabilir ve kendinizi mağaranın serin sularına bırakabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi’nde herhangi bir turistik tesis bulunmaz, bu vadi kampçıların çok sevdiği bir alandır ve dilerseniz burada kısa bir süre kamp yaparak bu eşsiz doğa parçasını daha yakından tanıyabilirsiniz.

Ölüdeniz Tekne Turuna Katılın

Ölüdeniz’de harika bir tekne turuna katılarak, Ölüdeniz ve Fethiye’nin muhteşem güzellikteki koylarının ve sahillerinin karşısında büyülenebilirsiniz.

Ölüdeniz Tekne Turuna Katılın
Ölüdeniz Tekne Turuna Katılın

Bu tekne yolcuğunuz boyunca Soğuk Su Koyu, Mavi Mağara, Deve Plajı ve Akvaryum Koyu gibi birçok farklı noktada molalar vereceksiniz. Mola zamanlarında denize girebilir, Akdeniz’in muhteşem güzellikteki turkuaz sularında yüzebilirsiniz.

Fethiye Çevresindeki Muhteşem Plajlarda Yüzün

Fethiye’nin çevresi olağanüstü güzelliklerde plajlarla çevrilidir. Ölüdeniz Plajı, Çalış Plajı, Patara Plajı, Kaputaş Plajı, Cennet Plajı Gemile Plajı gibi ünlü plajlar, bu bölgede masmavi denizin keyfini çıkarabileceğiniz, kumsallarında güneşlenebileceğiniz harika plajlardan sadece bazıları. Fethiye’ye en yakın plaj dünyaca ünlü Ölüdeniz’dir.

Ölüdeniz Plajı

2006 yılında dünyanın en güzel plajı seçilen Ölüdeniz, her yıl yerli ve yabancı yüz binlerce turisti kendine çeker. Durgun gibi gözüken Ölüdeniz, kendini her gün yenileyen eşsiz bir yerdir. Burada yoğun kaynak suyu çıkışları vardır, bu kaynak sularının yarattığı tuz farkından dolayı açık denizden içeriye ve dışarıya devamlı bir sirkülasyon oluşur. Ölüdeniz’de gel git etkisi ile üç günde bir deniz ortalama yarım metre yükselir ve alçalır.

Ölüdeniz oldukça sığdır bu nedenle acemi yüzücüler ve çocuklar için idealdir. Ölüdeniz aynı zamanda yamaç paraşütüyle de dünya çapında bir üne kavuşmuştur.

Ölüdeniz’in çevresinde eşsiz deniz ürünleri tadabileceğiniz restoranlar ve barbekü gece partileri yapılan mekanlar bulabilirsiniz. Muhteşem güzelliğiyle Ölüdeniz’e doyamayacak ve tekrar gelmek isteyeceksiniz.

Çalış Plajı

Çalış Plajı, Fethiye’nin ve hatta Türkiye’nin en çevre dostu plajlarından biri olarak kabul edilir. Çalış Plajı, kum çakıl karışımı bir plajdır ve denizi çok temizdir. Plaj, şehrin gürültüsünden ve kirliliğinden uzak, el değmemiş bir konumda bulunur.

Fethiye Çalış Plajı boyunca Toros Dağları’nın inanılmaz panoramik güzelliğini ve Fethiye Körfezi’nin sayısız adasını görebilirsiniz.

Patara Plajı

Patara Plajı, 18 kilometre uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun ve büyüleyici plajlardan biridir. Plaj, altın kumları ve masmavi denizi ile ünlüdür. Patara Plajı’na, Patara Antik Kenti’nin kalıntıları arasından geçilerek ulaşılması da buraya ayrı bir güzellik katar.

Caretta caretta deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanlarının da bulunduğu plaj, Sunday Times gazetesi tarafından “Dünyanın en iyi Plajı” ünvanını almıştır.

Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı, 150 metrelik küçük bir plajdır ama Patara kadar ünlüdür. Gizli bir koy içinde bulunan plaj, turkuaz renginde muhteşem denizi ve berrak sularıyla bilinir. 187 basamak inilerek ulaşılan bu plajı her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

Cennet Plajı

Beyaz kumlarının güzelliği ile sizi büyüleyecek olan Cennet Plajı, çevresi sarp kayalarla çevrili ince kumlu bir plajıdır. Bu plaj, çevresindeki doğal güzellikler nedeniyle bir kamp alanı olarak da ünlüdür.

Cennet Plajı, bozulmamış flora ve faunasıyla, Fethiye villa tatilinizde doğanın içinde sessiz bir kumsalda dinlenmeyi hayal ediyorsanız tam da sizin aradığınız yerdir.

Fethiye Çevresindeki Muhteşem Plajlarda Yüzün
Fethiye Çevresindeki Muhteşem Plajlarda Yüzün

Gemile Plajı

Sessizliği ve doğal güzellikleriyle bilinen bir başka plaj da Gemile Plajıdır. Gemini Plajı, çam ve zeytin ağaçları ile çevrilidir. Plaj, Aziz Nicholaos Kilisesi’ni ve Bizans döneminden kalma tarihi kalıntıları görebileceğiniz Gemile Adası’nın önünde yer alır. Bu ada aynı zamanda Aziz Nicholaos Adası olarak da bilinir çünkü Noel Baba olarak tanınan Aziz Nikolaos bu adada uzun yıllar yaşamıştır.

Kidrak Plajı

Ölüdeniz’e yaklaşık 3 kilometre mesafede yer alan güzel Kidrak Plajı, çam ağaçları arasında dinlenmek için harika bir yerdir. Kidrak Plajı, muhteşem kumsalı, berrak suları ve bozulmamış doğası ile Ölüdeniz gibi milli bir parktır.

Karaot Plajı

Karaot Plajı, Fethiye’ye 15 kilometre mesafede bulunan Yanıklar köyünde yer alır. Bu bölge kuş gözlemcileri arasında ünlüdür, çünkü mevsimsel göç sırasında birçok farklı kuş türü burada mola vermektedir. Kıyı şeridi koruma altında olduğu için inşaat yapılmasına izin verilmez. Zengin bitki örtüsü ve doğal yapısı ile Karaot Plajı, gerçek doğaya dokunup, onu hissetmek için harika bir yerdir.

Kuleli Koyu Plajı

Çam kokusu, kristal berraklığında suyu ve kentin kalabalığından uzak konumuyla Kuleli Plajı (Kuleli Koyu), Fethiye’de yer alan muhteşem plajlarından biridir. Kuleli, sığ suları ile çocuklu aileler için özellikle uygundur. Gece boyunca Kuleli Plajı, dinlendirici serin kumsalı ve yakınında bulunan plaj kulüplerinin ışıltılı atmosferiyle sizi keyif verecektir.

Fethiye Ölüdeniz Hisarönü Pazarı’nda Alışveriş Yapın

Fethiye’de villanızda tatiliniz yaparken alışveriş yapmak isterseniz gideceğiniz yer kesinlikle Hisarönü pazarıdır. Bölgesindeki en büyük açık hava pazarı olan Hisarönü pazarı, her salı günü Fethiye’de kuruluyor.

Çevre köylerden ve yerleşim yerlerinden gelen çok sayıda satıcısı ile bu pazar alanı, Fethiye’nin en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından biridir.

Fethiye’nin Hiserönü pazarı, Fethiye’nin merkezinde akan nehrin kıyısında, denize karşı kurulan çadırlar boyunca uzanır. Bu yöresel alışveriş keyfi için bölge ilçelerden de Fethiye’ye gelen çok fazla insan var. Organik meyve ve sebze çeşitleri, salamuralar, ev yapımı peynirler, tatlılar, çok çeşitli baharatlar, fasulyeler ve diğer tahıllar bu pazarda bulabileceğiniz ürünlerden bazıları.

Bu pazarda ayrıca, birçok tekstil ürünü, ucuz güzel kıyafetler, ayakkabılar, çantalar ve çeşit çeşit hediyelik eşyalar da bulabilirsiniz.

Pazarda bulunan ürünleri incelemek ve tatil alışverişinizi yapmak için Fethiye Hisarönü pazarını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Hayalet Şehir Kayaköy’ü Keşfedin

Fethiye’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri de Kayaköy’dür. Kayaköy aynı zamanda “Hayalet Şehir” olarak da bilinir çünkü Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yapılan mübadele sonucu buraya yerleştirilen Türkler, eskiden Rumlara ait olan bölgeye uyum sağlayamadığından burayı terk etmişlerdir. Bu hayalet şehir günümüzde yüzlerce terk edilmiş ama hala ayakta duran evleri ve kiliseleri ile bir açık hava müzesi olarak kullanılmaktadır.

Hayalet Şehir Kayaköy'ü Keşfedin
Hayalet Şehir Kayaköy’ü Keşfedin

Af Kule Manastırı, Kayaköy’ün tarihi mekanlarının başında yer alır. Af Kule Manastırı, Kayaköy’den çıkıp dağ yolundan 3 kilometre ilerlediğinizde karşınıza çıkacaktır. Burada, Kayaköy’ün tarihine ışık tutan eski dönemlere ait gizemli zindanları göreceksiniz

Karmylessos Antik Kenti’nin yeri de günümüzde Kayaköy ile özdeşleşmiştir. Kayaköy’de yer alan Gökçeburun bölgesinde, M.Ö. 4. yüzyıla ait üç adet lahit mezar ve üzerindeki Likçe yazıtlarıyla üç kaya mezarı yörede antik çağdan günümüze ulaşan en eski ve kapsamlı kalıntılar olarak gösterilebilir.

Atlarla veya ATV araçlarıyla yapılan safari turlarına katılarak Kayaköy’ün mistik atmosferini keşfetme şansı bulabilirsiniz.

Fethiye Saklıkent Kanyonu’nda Yürüyün

Bu geçit şaşırtıcı ve nefes kesici bir yerdir. Fethiye’ye 45 kilometre uzakta yer alan Saklıkent Kanyonu’nun uzunluğu 18 kilometre, yüksekliği 600 metredir. Genişliği yer yer 2 metreye kadar düşen kanyon, benzersiz yapısıyla sizi heyecanlandıracak eşsiz bir yer.

Saklıkent Kanyonu, kelimenin tam anlamıyla bir doğa harikasıdır. Kanyonun binlerce yıl evvel jeolojik çatlama ile oluştuğu tahmin ediliyor, kanyonun daraldığı noktalarda yürürken gökyüzünü görmeniz neredeyse imkansızdır.

Fethiye Saklıkent Kanyonunda Yürüyün
Fethiye Saklıkent Kanyonunda Yürüyün

Saklıkent Kanyonu’nda, demir iskeleye döşenen tahta merdiven üzerinde yürüyerek, kayaların altından fışkıran tertemiz su kaynağına ulaşırsınız.

Öğle yemeğinizi yine hırçın suların üzerine kurulmuş ve yöresel kilimler ile süslenmiş divanlarda, ayaklarınızı buz gibi suda serinletirken yiyeceksiniz. Burada taze alabalık denemenizi öneririz.

Macera yaşamaktan hoşlanıyorsanız Saklıkent’te rafting yapma şansı da bulacaksınız ama suyun çok soğuk olduğunu unutmayın.

Fethiye Müzesini Gezin

Fethiye Müzesi, villa tatilinizde sizi kültürel ve tarihi olarak doyuracak bir zenginliğe sahiptir. Burada yakın zamanda ortaya çıkarılan görkemli Roma heykellerinden bazılarını görebilirsiniz.

Müzenin önemli eserlerinden biri, Likçe’nin çözümünde büyük katkılar sunan, yekpare taştan yapılmış bir yazıt olan steldir. Bu stel üzerinde üç dilde yazılmış bir metin yer almaktadır.

Müzenin önemli bir başka eseri de Kumrulu Genç Kız Heykeli’dir. Bu benzersiz heykel Artemis ile ilgilidir ve bölgede antik dönemde bir Artemis Tapınağı’nın bulunduğunu gösteren önemli kanıtlardan biridir.

Babadağ Dağı’nda Yamaç Paraşütü Yapın

Ölüdeniz, yamaç paraşütü severler arasında dünya çapında bir üne sahiptir, burası adeta yamaç paraşütü yapmak için yaratılmış bir yerdir.

Babacan Dağı’nın 2000 metre yüksekliğe sahip zirvesine ulaşımın kolay oluşu ve üzerinde farklı yönlere bakan 4 adet alanın bulunması burayı yamaç paraşütü yapmak için özel kılar. 

Babadağ Dağında Yamaç Paraşütü Yapın
Babadağ Dağında Yamaç Paraşütü Yapın

Dağın en önemli özelliği ise sıcaklık ve rüzgâr konusunda ılıman bir bölgede bulunmasıdır. Babadağ, etrafını saran Toros dağları sayesinde sert rüzgarlardan korunur ve bu durum yamaç paraşütü için çok elverişli bir ortam sağlar.

Fethiye tatilinizde kendinizi Babacan Dağı’nın zirvesinden havaya bırakabilir, Fethiye ve Ölüdeniz’in muhteşem manzaraları eşliğinde havada süzülmenin zevkini yaşayabilirsiniz.

Fethiye villa kiralama hizmetimizi inceleyerek, kendinize en uygun villayı seçebilir ve tatilinizde Ölüdeniz üzerinde yamaç paraşütü yapabilir, Kelebekler Vadisi’nde binlerce farklı tür kelebeği izleyebilir, kaya mezarlarını gezebilir ve eşsiz kumsallarda güneşlenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.