Gökova Villa Tatilinizde Yapabileceğiniz 17 Aktivite
Gökova Villa Tatilinizde Yapabileceğiniz 17 Aktivite

Gökova, konumu ve benzersiz doğasıyla Türkiye’nin gizli cennetlerinden birisidir. Gökova’nın kuzeyinde Bodrum, güneyinde ise Datça bulunur, bu bölge özellikle muhteşem koylarıyla bilir ve tekne gezilerinin önemli duraklarındandır. Gökova villa kiralama sayfamızdan villanızı seçerek hem doğal güzellikleri hem de tarihsel zenginlikleri ile size güzel bir tatil yaşatacak Gökova’da tatilinize başlayabilirsiniz.

Yüzebileceğiniz veya dalışlar yapabileceğiniz muhteşem koyları, mavi bayraklı temiz plajları, antik kentler arasından geçen yürüyüş yolları, Sakartepe’den izleyeceğiniz muhteşem körfez manzarası ile Gökova tatiliniz benzersiz olacak.

Gökova villa kiralama sayfamızı inceledikten sonra Gökova’da yapabileceğiniz benzersiz 15 aktiviteye göz atabilirsiniz.

Gökova Tekne Turlarına Katılabilirsiniz

Gökova villa tatilinizde Akyaka limanından her sabah kalan gezi tekneleriyle Kleopatra Adası ve İncekum Plajı da dahil olmak üzere Gökova Körfezi’nde muhteşem bir tura çıkabilirsiniz.

Türkiye’nin önemli yatçılık merkezlerinden biri olan Gökova’dan görebileceğiniz eşsiz koylar bulunuyor. Tekneniz mola verdiğinde el değmemiş doğa manzarasına eşliğinde tertemiz sularda yüzebilir ve dalışlar yapabilirsiniz.

Gökova Tekne Turlarına Katılabilirsiniz
Gökova Tekne Turlarına Katılabilirsiniz

Öğle yemekleri de dahil olan bu tekne turları, bölgeyi denizden keşfetmek ve doyasına yüzmek için güzel fırsatlardır.

Sakartepe’den Gökova’yı Seyredebilirsiniz

Kuş bakışı, yemyeşil ormanların masmavi denizle buluştuğu bu bölgeyi izlemek istiyorsanız Sakartepe tam aradığınız yerdir.

Türkiye’deki en güzel manzaralardan birine sahip olan Sakartepe seyir alanı, bu benzersiz manzarasından dolayı her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çeker.

Sakartepe seyir terasına ulaşmak biraz zor olsa da orada sizi inanılmaz güzellikte bir manzara bekliyor. Aynı zamanda profesyonel yamaç paraşütçülerinin de tercih ettiği yerlerden biri olan Sakartepe, Gökova bölgesinin eşsiz manzarası ile size enfes bir görsel şölen sunar.

Akkaya’yı Keşfedin

Ege’nin doğa cennetlerinden biri olarak bilinen Akyaka’yı Gökova villa tatilinizde mutlaka gezmenizi öneririz.  

Gökova’ya sadece 12 dakika mesafede olan Akyaka, iki tarafını sarmış olan Gökova Körfezi ve Azmak Nehri arasında yeşil ve maviyle bütünleşmiş gizli bir köşedir.

Akkayayı Keşfedin
Akkayayı Keşfedin

Kalabalıklardan uzak, sakin bir ortamda temiz hava almak, balık tutmak, küçük bir amazonu andıran yeşillikler arasında tekneyle küçük gezintiler yapmak istiyorsanız Akkaya sizi mutlu edecektir.

Akyaka’da iskelesinde birçok sevimli balıkçı lokantası bulabilir Azmak Nehri’ni izleyerek keyifle yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Gökova Körfezinde Dalış Yapabilirsiniz

Gökova çevresinde ve Marmaris sahil şeridinde çok iyi dalış noktaları vardır.  Dalma konusunda küçük eğitimler de alabileceğiniz gezilere katılarak masmavi denizin içindeki yaşamı da inceleme şansı bulacaksınız.

Gökova-Kocadağ bölgesi özellikle denizi ve dalış noktaları konusunda çok ünlüdür. Burası Gökova Körfezi’nde mavi bir cenneti andıran bir yerdir, Kocadağ etekleri hayal ettiğinizden çok daha güzeldir ve dağın eteklerinde yapacağınız dalışlarda 200 metre derinliğe inebilir anemonlar, kabuklular, süngerler, orfozlar, lahoslar, ton balıkları arasında yüzebilirsiniz.

Dünyanın En İyi Uçurtma Sörfü Noktasında Uçun

Akyaka, uçurtma sörfü yapmak için dünya çapında bulabileceğiniz en iyi yerlerden biridir. Akkaya bu özel konumu, çok büyük, boş alanı bol bir koy olmasından, yaz boyu termal rüzgarlar almasından, denizinin sığ ve kumluk olmasından dolayı oluşmuştur.

Dünyanın en iyi uçurtma sörfü noktasında uçun
Dünyanın en iyi uçurtma sörfü noktasında uçun

Her yaştan insanın küçük bir eğitimle kolayca yapabileceği uçurtma sörfünü, Gökova villa tatilinizde deneyebilir, mavi denizin ve dalgaların üstünde keyifle süzülebilirsiniz.

Zakkum Ağaçlarıyla Süslü Çınar Plajı’nda

Zakkum ağaçlarının altında dinlenerek ve temiz sularında yüzerek rahatlatıcı bir gün geçirebileceğiniz bu plaj, bölgenin em güzel plajlarından biridir

Akyaka’ya sadece 3 kilometre mesafede bulunan Çınar Plajı’na kolayca ulaşabilirsiniz. Plajın sahili çakıl taşlıdır ve çabuk derinleşmeyen bu deniz yüzmek için çok elverişlidir.

Çınar Plajı’nın çevresi, özenle korunmuş doğal yapısıyla gezi teknelerinin önemli bir uğrak yeridir. Tekne manzaraları eşliğinde Azman Nehri’nin sularının serinlettiği denize atlayabilir ve serinleyebilirsiniz.

Bu güzel plajda şezlong, şemsiye ve yiyecek-içecek hizmetlerini de bulabilirsiniz.

Gökova Koylarını Keşfedin

Gökova ve çevresi özenle yaratılmış birbirinden güzel koylarla çevrili. Gökova villa tatilinizde günübirlik tekne turlarına katılarak bu ünlü koyları keşfedebilir ve kendinizi bu el değmemiş koyların serin sularına bırakabilirsiniz.

Gökova Koylarını Keşfedin
Gökova Koylarını Keşfedin

Değirmenbükü, Küfre Koyu, Akbük Koyu, Boncuk Koyu ve altın kumlarıyla dünyaca ünlü Kleopatra Koyu (Sedir Adası) bu güzel tekne gezinizde ziyaret edeceğiniz önemli duraklarıdır.  

Kleopatra Adası’nda Yüzün

Kleopatra Adası olarak bilinen Sedir Adası, bu bölgede mutlaka görülmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Kleopatra Koyunda bulunan plaj, altın sarısı eşsiz kumsalı ve muhteşem denizi ile meşhurdur. Kleopatra Koyu, aynı zamanda ünlü Mısır Kraliçesi Kleopatra bu koyu birkaç kez ziyaret ettiği ve sularında yüzdüğü için ismini bu efsanevi kraliçeden alıyor. Kleopatra ve Antonius balaylarını bu adada geçirmiş ve bu muhteşem plajın altın kumları özel olarak Mısır’dan buraya gemilerle getirtilmiştir.

Kedrai Antik Kenti’nin de yer aldığı Kleopatra Adası’nı gezerken bu antik kentten kalan şehir duvarları ve antik tiyatro kalıntılarını görebilirsiniz.

Gökova Okaliptus Yolunda Yürüyün

Gökova’daki ‘Okaliptus Yolu’ eşsiz bir güzelliğe sahip benzersiz bir yoldur. Her iki tarafı da okaliptüs ağaçlarıyla çevrili bu yol birçok kez Türkiye’nin en güzel yolları arasında gösterilmiştir.

Gökova Körfezi’nden Marmaris’e giderken görebileceğini bu yolda gezmeyi unutmayın. Bu ünlü yolun bir diğer adı da romantik atmosferinden dolayı Aşıklar Yolu’dur.

Hırçın Sularda Rafting Yapın

Gökova, Türkiye’de rafting ve doğa sporu tutkunları için gerçek bir cennettir.

Gökova ve çevresi, zengin doğal kaynakları, yüksek dağları, yemyeşil vadileri ve uzayıp giden ırmakları ile rafting, nehir kanosu, ırmak kayağı gibi eğlenceli adrenalin dolu doğa sporları yapmak için en ideal yerlerden biridir.

Hırçın Sularda Rafting Yapın
Hırçın Sularda Rafting Yapın

Gökova’nı dağlık arazisi nedeniyle bölgede birçok rafting tesisi bulunuyor. Profesyonel doğa sporları firmaları çevrede bulunan ırmak ve nehirlerde günübirlik, heyecan verici rafting turları düzenliyor.

Özellikle Akyaka’ya 45 kilometre mesafede bulunan Dalaman Çayı’nda yapacağınız rafting çok hoşunuza gidecektir. Dalaman Çayı çevresini saran görkemli kayaların arasından akan bembeyaz köpüklü kırcın sularıyla size adrenalin dolu bir rafting deneyim yaşatacak. Çam ormanları içinde yer alan bu muhteşem vadisi ve rafting rotası büyük bir üne sahiptir.

Yelkenli Tekne Kullanın

Gökova çevresinde birçok yelkencilik kursu bulunur, çünkü bölge yelkenli tekne kullanmak açısından çok uygundur. Küçük bir eğitimle rehberiniz eşliğinde yelkenli tekne sürebilir Marmaris sahillerini, Bodrum koylarını ve Yunan adalarının çevresini gezebilirsiniz.

Yelkenli Tekne Kullanın
Yelkenli Tekne Kullanın

Gökova Tepesi Yolu Doğa Yürüyüşü Yapın

Karia Yolu, 800 kilometrelik yürüyüş yoluyla, ülkenin en uzun yürüyüş rotasıdır, benzersiz doğa manzaraları eşliğinde yürüyeceğiniz bu yolda Karia Antik kenti kalıntılarını da görme şansı bulabilirsiniz.

Karia Yolu, dünya tarihine şekil vermiş Herodot, Mausoleus gibi ünlü kişilerin memleketlerini kapsıyor. Bozburun Yarımadası, Datça Yarımadası, Gökova Körfezi, Milas ve Bafa Gölü, Muğla ve çevresi olmak üzere güzergahlar beş ana bölüme ayrılmış durumda.

Muğla’daki yarımadaları içine alan bu eşsiz yürüyüş rotası boyunca el değmemiş koylar, tarihi kalıntılar, yöresel şirin köyler duraklarınız olacak.

Orman yolları ve antik yollar birleştirilerek oluşturuluş olan Karia Yolu, zengin bitki örtüsü ve kuş çeşitliliği bakımdan da ünlü. Bu yol boyunca birçok kamp alanı bulunuyor.

Karia Yolunda zorluk derecesine göre farklı parkurlar vardır ve siz de kendinize en uygun olacak rotayı belirleyerek doğanın içine bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Gökova Köy Turlarına Katılın

Gökova’nın biraz dışına çıkarak köy hayatını, bölgenin doğal ve kültürel zenginliklerini keşfederek farklı bir gün yaşamak isterseniz jeeplerle yapılan bu turları kaçırmayın.

Rehber eşliğinde yapılan jeep safari turlarında, bölgenin olağanüstü doğal güzellikleri arasında tozlu, taşlı, çamurlu dağ yollarından ve hırçın derelerden geçeceksiniz.

Çoğunlukla Akyaka’dan başlayan bu turlar İnişdibi bölgesindeki kaya mezarları gezildikten sonra sırasıyla Gökova, Ataköy, Çıtlık, Sarayyanı, Portakallık, Elmalı, Akçapınar ve Gökçe ile devam ediyor.

Bölgedeki otantik köyleri de içine alan geniş bir parkurda yapılan bu turlarla hem macera yaşayabilir hem de bölgenin doğasını yakından inceleyebilirsiniz. Molalarınızda bahçelerden meyve toplayabilir ve kısa orman yürüyüşleri yapabilirsiniz.

İdyma Kaya Mezarları’nı Gezin

Gökova ve Akyaka çevresindeki görülmeye değer en önemli tarihi kalıntılardan biri de 2500 yıllık geçmişi olan İdyma Antik Kenti’ne ait eşsiz kaya mezarlardır. Likya bölgesinin genelinde yaygın olarak görülen bir mezar tipi olan kaya mezarları burada da bulunur.

Bu kaya mezarları varlıklı kişilerce bir prestij sembolü olarak inşa edilirdi ve kapıları taş kapılarla çok zor açılacak şekilde kapatılırdı.

İdyma Antik Kentinde günümüze kadar korunabilmiş bazı mezar odaları vardır. 3 metreye 2 metre büyüklüğündeki taş mezarların boyutlarındaki mezarın sağ yanındaki blok taş üzerinde M.Ö. 2. yüzyıla ait bir yazıtlar bulunuyor.

Idyma Kaya Mezarlarını Gezin
Idyma Kaya Mezarlarını Gezin

Gökova -Akkaya arasındaki yolda yer alan mezarlarının bazıları ölü gömülen boşluk önüne iki kolonlu iyon başlı kolonlar konulmuş çevresi dekore edilmiştir. Bu mezar tipi sadece bu bölgede görülüyor.  

İdyma Antik Kenti’ndeki bu kaya mezarları M.Ö 4. aittir ve buradaki ilginç mezarların bazıları kayalara oyulmuş gibi duran ama yerin altına yapılan yer altı mezarıdır. Yeraltı mezarlarının içinden birçok tarihi eser çıkmıştır ve bunlar Müzesi’nde sergilenmektedir.

İdyma Antik Kenti kalıntılarını, kaya ve yeraltı mezarlarını ücretsiz olarak gezebilir ve Gökova villa tatilinize tarihi bir atmosfer ekleyebilirsiniz.

Gökova Körfezi’nde Rüzgâr Sörfü Yapın

Gökova Körfezi, denizin ve hava şartlarının uygunluğu her yıl binlerce rüzgâr ve uçurtma sörfü meraklısını kendine çekiyor.

Güzel körfez manzarası eşliğinde uzman sörfçülerden kısa bir eğitim alarak siz de rüzgâr sörfünü deneyebilir ve masmavi denizin üstünde keyifle süzülebilirsiniz.

Gökova Körfezinde Rüzgar Sörfü Yapın
Gökova Körfezinde Rüzgar Sörfü Yapın

Bölgenin motorlu su sporlarına kapalı olmasından dolayı burası sörfçüler için çok güvenli bir alan. Mayıs ayından Kasım ayına kadar rüzgâr sörfü yapma fırsatı bulabileceğiniz Gökova Körfezi’nde bu konuda eğitim veren birçok okul bulunuyor.

Mola verdiğinizde kumsalda uzanarak gökyüzünü kaplayan uçurtma sörfçülerini izleyerek güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Keramos Antik Kentini Gezin

Gökova Körfezi kıyılarında yer alan Keramos Antik Kenti M.Ö.129 yılında Roma’ya bağlı bir kentti, bir süre Hellenistik çağda, Rodos egemenliği altında bulunan kentte bu dönemlere ait kalıntıları gezme fırsatı bulacaksınız.

Antik kentin arkasında bulunan Meşekayası Dağı’nın üstünde yer alan görkemli sur duvarları günümüze kadar korunmuştur.

Kayak teras bölümünde 25 metre uzunluğunda antik kentin iki önemli tapınağı görülür. Söz konusu tapınak alanının olasılıkla Zeus ilişkin olduğu ileri sürülmektedir. Terasın üstündeki alanda ise Korint ve İyon dönemlerini hatırlatan yapı kalıntıları bulunur. Antik kentin içinde gezebileceğiniz bir yer de Roma Dönemi’ne ait büyük bir yapı kompleksi olan Akyapı’dır.

Gökova tarafından bu antik kente geliyorsanız sizi ilk karşılayacak olan Roma su kemerleri olacak, bu eşsiz kemerlerin bol bol fotoğrafını çekmek isteyeceksiniz.

Azmak Nehri’nde Tekne Turu Yapın

Gökova’nın doğal güzelliklerinden biri de bir tatlı su nehri olan Azmak Nehri’dir. Bu güzel nehirde, kenarındaki sazlıkların arasında ördekler ve suyun içinde levrekler ile kano gezileri yapabilirsiniz.

Gökova tatili yapanlar arasında Gökova tatili Azmak Nehri’nde başlar diye bir söz vardır çünkü Azmak Nehri’nde yapacağınız tekne gezileri, nehir kenarındaki balık restoranları sizi rahatlatacak ve tatilinize hazırlayacaktır. Ayrıca bu temiz nehirde doyasıya yüzebilirsiniz.

Azmak Nehrinde Tekne Turu Yapın
Azmak Nehrinde Tekne Turu Yapın

Gökova’nın altın kumlu plajlarda güneşlenin, tarihi yerleri gezin, gökyüzünde uçurtma sörfü yapın, hırçın sularda rafting deneyin. Bu tatilinizi benzersiz kılacak bir sürü alternatifiyle Gökova sizleri bekliyor.

Gökova villa kiralama sayfamızdan aileniz veya arkadaşlarınızla yapacağınız tatil için villanızı seçerek yaz tatilinize hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.