Selimiye Villa Tatilinizde Sizi Bekleyen 11 Muhteşem Şey
Selimiye Villa Tatilinizde Sizi Bekleyen 11 Muhteşem Şey

Marmaris’e bağlı Selimiye beldesi muhteşem manzarası, yemyeşil doğası, temiz denizi ve pürüzsüz koyları ile son yıllarda villa tatilleri için çok popüler olmuş bir yerdir. Çevresinde yer alan koylardan ve sıcak ikliminden dolayı Selimiye, yılın her mevsimi tüplü dalışların yapılabildiği çok özel bir bölge. Selimiye, ormanların yeşilinin Ege denizinin mavilikleriyle birleştiği büyüleyici bir manzaraya sahip olmasından dolayı tekne turları ve yatlar için en önemli duraklardan biridir. Selimiye kiralık villa sayfamızdan villanızı seçtikten sonra fotoğraf çekmeye doyamayacağınız manzaralara sahip Selimiye beldesinin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz

Selimiye villa tatilleri her yıl daha fazla talep görüyor, Selimiye villa kiralama hizmetlerimiz inceledikten sonra bu cennet beldede sizi bekleyen 11 muhteşem şeye bir göz atmanızı öneririz.

Sessiz ve Huzur Dolu Selimiye’yi Keşfedin

Selimiye Koyu, Yunan adaları Rodos ve Simi ile karşı karşıya olan, Ege’nin bütün doğal güzelliklerini kendinde toplamış, tarihi yerleri ve eşsiz koylarıyla eski bir balıkçı köyüdür.

Eğer tatilinizde yemyeşil ormanların ve muhteşem bir denizin karşısında sakin bir ortamda rahatlamak ve dinlenmek istiyorsanız Selimiye beldesi tam da size göre.

Selimiye, çok iyi korunmuş klasik evleri, size huzur verecek sahili, küçük ama mükemmel balıkçı restoranları ve yöresel hediyelik eşya dükkanlarıyla görülmeye değer bir yer.

Marmaris’in güneybatısında yer alan Selimiye, ülkemizin en önemli tatil beldelerinden olan Marmaris’e sadece 45 dakika mesafededir.

Sakin ve sesiz bir yer olan Selimiye’de plajlar çok güzel ve yaz aylarında bile sizi rahat ettirecek sakinlikte. Berrak denizinden dolayı çevresinde birçok dalış noktası bulunan Selimiye aynı zamanda Hydas Antik Kenti’nin sınırları içerisinde kalıyor bu yüzden Selimiye’yi gezerken çevrede antik kent kalıntılarını da göreceksiniz.
Bu antik kentten kalan toplam 3 kale suru kalıntısı bulunuyor, Selimiye tepelerinde Helenistik dönemden kalan bu şehir surlarının fotoğraflarını çekebilirsiniz, burada göreceğiniz diğer antik kalıntılar ise bir deniz feneri, tarihi bir kilise ve antik bir tiyatro olacak.

Sessiz ve Huzur Dolu Selimiyeyi Keşfedin
Sessiz ve Huzur Dolu Selimiyeyi Keşfedin

Selimiye’nin doğal limanı, tur teknelerinin ve yatların önemli duraklarından biridir. Yerli ve yabancı turistler bozulmamış doğası ve berrak denizi için son yıllarda Selimiye’yi tercih ediyor.

Selimiye’den çevredeki adalara ve koylara her gün tekne turları düzenlenir, bu turlara katılarak hem muhteşem bir denizde yüzme hem de doğal güzellikleri ve görkemli tarihi kalıntıları gezme şansınız var.

Selimiye’de mutlaka bir sahil balıkçı restoranına uğrayıp lezzetli bir akşam yemeği yemenizi öneriyoruz, burası aynı zamanda bir balıkçı köyü olduğu için Selimiye’de balık yemenin tadı başkadır.

Selimiye Sahilinde Gün Batımında Yürüyün

Gün batımında romantik yürüyüşler yapmak için Selimiye Sahili harika bir seçenektir. Kumların üstünde çıplak ayakla kızıl gökyüzü altında harika yürüyüşler yapabilir ve yorulunca kendinizi Selimiye’nin berrak denizine bırakabilirsiniz.

Sahilde çok güzel kafeler ve hediyelik eşya dükkanları da bulunuyor. Kumsalda güzel bir akşam yürüyüşü yaparken tatil alışverişi yapma fırsatını da kaçırmayın.

Selimiye Sahilinde Gün Batımında Yürüyün
Selimiye Sahilinde Gün Batımında Yürüyün

Bu eşsiz sahilin her mevsim ayrı bir güzelliği var, kış aylarında Selimiye sahilinde ateşler yakılır ve muhteşem deniz manzarası izlenir, ilkbaharda ise sahilin çevresini saran badem çiçekleri arasında keyifle dinlenebilirsiniz.

Benzersiz Kız Kumu Plajını Görün

Kız Kumu Plajı oldukça ilginç bir plajdır çünkü bu kızıl renkli kum plaj o kadar sığdır ki deniz için içinde yürüyerek karşı kıyıya geçebilirsiniz. Burada bulunan 600 metrelik sığ şerit boyunca denizde yürüme şansınız var.

Benzersiz Kız Kumu Plajını Görün
Benzersiz Kız Kumu Plajını Görün

Plajın önündeki ve arkasındaki yemyeşil orman manzarası sizi büyüleyecek ve burada günün nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Akkum Koyu’nda Sessizlik İçinde Dinlenin

Selimiye, güzel koylarından dolayı her yıl binlerce turist ağırlar. Bu koyların en güzellerinden biri de Akkum Koyu’dur. Sessizlik ve huzur içinde yüzmek ve güneşlenmek istiyorsanız bu güzel koya Selimiye villa tatilinizde mutlaka uğramalısınız. Villa tatilinizin büyün bölümünü bu eşsiz koyda geçirebilirsiniz.

Akkum Koyunda Sessizlik İçinde Dinlenin
Akkum Koyunda Sessizlik İçinde Dinlenin

Selimiye’ye 2 kilometre mesafede yer alan Akkum Koyu, sığ denizi ve güvenli sularından dolayı çocuklu aileler için ideal bir yüzme ortamına sahip.

Sığ Liman’ın Kristal Sularında Yüzün

Selimiye Koyu’nun hemen batısında yer alan Sığ Liman, benzersiz güzelliğiyle sizi büyüleyecek bir başka koydur. Yeşil ormanlarla çevrelenmiş limanın, kuzey kısmında kayalar batı kısmında ise Selimiye Koyu yer alıyor.

Adından da anlaşılacağı gibi bu güzel koyun suları oldukça sığdır, burada çocuklarınızla harika zaman geçirecek ve Sığ Liman’ın kristal sularında yüzmeye doyamayacaksınız.

Ege’nin Derinliklerine Tüple Dalış Yapın

Selimiye ve çevresindeki bölge el değmemiş tablo güzelliğindeki koylarından dolayı, tüplü ve şnorkelle dalış turlarıyla ziyaretçileri kendine çeker.

Her bütçeye ve seviyeye uygun turlar bulabileceğiniz birçok acenteden birini seçerek Selimiye villa tatilinizde bölgenin muhteşem koylarında dalışlar yapabilir ve suyun altındaki benzersiz dünyanın içinde yüzebilirsiniz.

Selimiye’nin sıcak Akdeniz ikliminden dolayı yılın her ayı bu bölgede dalış yapma şansınız var, Selimiye dalış tutkunların yakından tanıdığı bir belde, burada birçok dalış eğitim okulu var ve çevre kotlara sürekli dalış turları düzenleniyor. Bu bölgenin dalış konusunda bu kadar popüler olmasından en önemli nedenlerinden biri de gerek dalış gerekse diğer su sporlarının altyapı çalışmalarına verilen önemdir.

Egenin Derinliklerine Tüple Dalış Yapın
Egenin Derinliklerine Tüple Dalış Yapın

Teknenize binip dalış için hazırlanırken birbirinden güzel koylar sizi bekliyor olacak. Yol boyunca Aşk Adası, Kamelya Adası, Emel Sayın Koyu, Bencik Koyu ve Diş Adası gibi benzersiz güzellikleriyle sizi etkileyecek koylar ve adalar göreceksiniz.

Teknede masmavi denizin üstünde süzülürken güneşlenerek keyif yapabilir veya tüplü dalış deneyimi yaşayabilirsiniz. Bütün gün sürecek bu dalış heyecanı hem birbirinde güzel birçok koyu gezme şansı bulacak hem de sualtı dünyasını keşfedecek ve rengarenk balıklarla birlikte yüzeceksiniz.

İlk dalıştan sonra iştahınız oldukça açılacaktır. Siz, teknede lezzetli öğle yemeğinizi yerken tekneniz de yakıt ikmali yapar. Yemekten sonra ikinci dalış alana doğru yola çıkacaksınız. İkinci dalışınızı da yapıp denizin içindeki bu gizemli dünyayı yeterince keşfettikten sonra Selimiye’ye geri dönmeden önce bolca yüzebilir ve şnorkelle küçük dalışlar yapabilirsiniz.

Dalış yapmamayı tercih ederseniz yine de eğlenceye katılabilir ve serin sularda yüzerek rahatlayabilirsiniz.

Hisarönü’nün Doğasında Huzur Bulun

Selimiye’nin kuzeybatısında Selimiye’ye sadece 23 kilometre mesafede yer alan Hisarönü huzur arayan turistlerin akın ettiği çok sevilen bir tatil beldesi.

Hisarönü Körfezi doğal güzellikleri ve benzersiz manzarasıyla sizi kendisine hayran bırakacak. Hisarönü aynı zamanda çevresinde yer alan İnbükü Koyu, Kartal Koyu, Tavşan Adası ve Bencik Limanı gibi muhteşem doğalarıyla ünlü ada ve koylarıyla tekne turlarının önemli duraklarından biri.

Hisarönü’nün denizi oldukça sığ olduğu için çocuklu aileler burayı özellikle tercih ediyor. Bölgenin temiz havası ve suyu özellikle astım ve astım hastaları için rahatlatıcı ve tedavi edici özelliklere sahip.

Hisarönü'nün Doğasında Huzur Bulun
Hisarönü’nün Doğasında Huzur Bulun

Rüzgâr sörfü ev uçurtma sörfü yapmayı seviyorsanız Hisarönü’nün rüzgârlı havası gökyüzünden manzarayı izlemeniz için ideal. Burada deneyimli rehberler eşliğinde hiç deneyiminiz olmasa bile ve uçurtma sörfünü deneyebilirsiniz.

Hisarönü aynı zamanda Marmaris çevresindeki en önemli binicilik merkezlerine de sahip. Bölgeyi at sırtında keşfetmek isterseniz burada birçok binicilik kulübü bulabilirsiniz.

Bybassos Antik Kenti’nde Hisarönü sınırları içinde yer alıyor ve buraya özel doğa yürüyüşleri düzenleniyor. Selimiye villa tatilinizde tarihi kalıntılar arasında temiz havada yürüme fırsatını kaçırmayın.

Muhteşem Ege Koylarını Keşfedin

Selimiye villa tatilinizde Ege’nin en güzel koylarını yelken tekne üzerinde keşfederek açarak harika bir gün geçirebilirsiniz. Turkuaz sularda yüzün, ilginç adaları ziyaret edin ve bölgenin tarihi hakkında bilgi edinin. Her gün bulabileceğiniz her şey dahil bu turlar, Selimiye’den sadece 45 dakika uzaklıktaki ünlü Marmaris limanından başlıyor.

Sabah saatlerinde villanızdan alınacak, Marmaris limanına varacaksınız ve Ege adalarındaki unutulmaz yolculuğunuz başlayacak. Çift güverteli teknenizde Orhaniye, İnbükü, Selimiye, Kameliya, Akvaryum gibi bölgenin en iyi koylarını ve volkanik Dişlice Adası’nı keşfetmeniz, bu yemyeşil koyların muhteşem sularında yüzmeniz için 5 kez mola verilecek.

Yüzerken deniz suyunun renginin inanılmaz değişimine şahit olabilirsiniz, günün ilerleyen saatlerinde zümrüt yeşilinden turkuaza, mordan maviye dönüşen denizde yüzmek sizi harika hissettirecek. Ege, sıcak ve tuzlu deniziyle size eşsiz bir yüzme deneyimi sunar.

Muhteşem Ege Koylarını Keşfedin
Muhteşem Ege Koylarını Keşfedin

Bütün bu koylar ve adalar sadece saf güzellikleriyle değil, aynı zamanda Roma döneminden kalma antik uygarlığın merkezi olmasıyla da ünlüler. Kamelya Adası’nda 12. yüzyıldan kalma Bizans kilisesini ziyaret edeceksiniz, bu adada yer alan zeytin ağaçlarının altında ve antik kilisenin önündeki mozaik panelin sihirli çemberinde bir dilek tutun.

Bu gezinizde mola vereceğiniz ilginç adalardan biri de Dişlice Adası’dır. Adayı saran büyük dişlek kayalar sizi hayrete düşecek.

Sonraki durağınız olan Tavşan ve Eşek Adası’nı gezerken hayvanları besleyerek güzel zaman geçirebilirsiniz.

Teknede yiyeceğiniz öğle yemeği ve tüm gün sınırsız yerli içecekler bu gezinize dahildir. Ege adalarına yaptığınız bu muhteşem yolculuk öğleden sonra saat 5 gibi bitiyor.

Marmaris Kalesi’nden Manzarayı İzleyin

Selimiye villa tatilinizde çok yakınınızda bulunan Marmaris Kalesi ve kalenin içinde yer alan Marmaris Müzesi’ni mutlaka gezmelisiniz. Bu kale Marmaris’in en popüler ve görülmeye değer tarihi mekanlarından birisidir.

Kalenin ilk olarak M.Ö. 1044 yılında ilk İyonlar döneminde yapıldığına ve sonrasında da Büyük İskender döneminde yenilendiğine inanılıyor. Marmaris Kalesi, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1522 Rodos seferi öncesinde tekrar yenilenmiş ve genişletilmiş. I. Dünya Savaşında kale Fransız donanması tarafından topa tutulmuş ve büyük zarar görmüş.

Kalede toplam 18 adet oda, bir çeşme ve ark bulunuyor. Marmaris Kalesi 1980-1990 yılları arasında restore edilmiş ve 1991 yılında müze haline getirilmiştir.

Marmaris Kalesinden Manzarayı İzleyin
Marmaris Kalesinden Manzarayı İzleyin

Bu benzersiz kale, Marmaris’in muhteşem manzarasını gözlerinizin önüne serecek bir noktada bulunmaktadır, bu büyüleyici manzaranın birçok fotoğraflarını çekmek isteyeceksiniz.

Bu benzersiz kalenin içinde yer alan Marmaris Müzesi ise geçmişi gözlerinizin önüne serecek güzellikte. Müze, tarihi ve kültürel açıdan sizi doyuracak büyük zenginliklere sahip.

Marmaris müzesinin yedi farklı bölümü bulunur, burada Arkeoloji ve etnografya salonlarının yanında çeşitli sanat galerilerini de gezme şansı bulacaksınız. Müzede Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait etkileyici çömlekler, cam eşyalar, sikkeler ve süs eşyaları ayrıca Osmanlı dönemine ait dokuma işleri, kilim, mobilya, bakır mutfak gereçleri, silahlar ve süs eşyaları sergilenmekte.

Yunan Rodos Adası’na Bir Tekne Gezisi Yapın

Selimiye’den Yunan Rodos adasına bir günlük tur yapabilir ve villa tatilinizde bu ünlü adayı da gezebilirsiniz.

Bu gezinizde Rodos’a, yüksek hızlı bir tekne üzerinde Ege Denizi’nde yelken açarak ulaşacaksınız. Rodos’un kalabalık caddelerde dolaşabilir, yerel kafeleri ziyaret edebilir, adanın tarihini keşfedebilir ve Selimiye’ye dönmeden önce tatiliniz için hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Rodos’a, Selimiye’den 1 saatlik bir deniz yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Rodos’a vardığınızda, dar sokakları, Arnavut kaldırımlı yolları, beyaz duvarlı otantik evleri ve tarihi Eski Şehir’i keşfetmek için bütün gününüzü harcayabilirsiniz.

Yunan Rodos Adasına Bir Tekne Gezisi Yapın
Yunan Rodos Adasına Bir Tekne Gezisi Yapın

İlgi çekici yerler arasında, bir zamanlar adada yaşayan güçlü dini kardeşliğin kalesi olan Rodos Şövalyeleri Büyük Usta Sarayı ve sarayın çevresindeki yöresel hediyelik eşya dükkanları sayılabilir.

Yerel mutfaktan örnekler sunan kafelerde yemeğinizi yiyebilir ve Avrupa’nın en iyi korunmuş tarihi kentlerinden birini görerek Selimiye’ye doğru dönüş yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Tatilinizde Rüzgar Sörfü’nü Deneyin

Selimiye’ye gelmişken hemen karşıda, Selimiye’ye 1 saat mesafede bulunan ve dünyanın en iyi rüzgâr sörfü alanlarından biri olarak gösterilen Datça’da rüzgâr sörfü denemeyi unutmayın.

Devamlı esen rüzgârı ile bir rüzgâr sörfü cenneti olan Datça’da ister başlangıç seviyesinde olun ister deneyimli olun, her seviyede eğitmenler eşliğinde rüzgâr sörfü yapma fırsatı bulabilirsiniz.

Tatilinizde Rüzgar Sörfünü Deneyin
Tatilinizde Rüzgar Sörfünü Deneyin

Datça’nın sert rüzgârları oldukça ünlüdür. Hatta bu rüzgarlar bazen fazla şiddetli eser ve 40 deniz mili hıza bile erişebilirler, bu nedenle rüzgâr sörfünüzü özel eğitmenler eşliğinde yapacaksınız.

Rüzgâr sörfü yapacağınız sahiller uzun ve çok güzeldir, mola verdiğinizde bu sahilin tadını çıkarabilirsiniz. Mayıs ve eylül arasındaki dönemde bölgede rüzgâr sörfü için ideal koşulları yakalayabilirsiniz.

Selimiye villa kiralama sayfamızdan aileniz ve arkadaşlarınızla villanızı seçtikten sonra Ege’nin son yıllarda villa tatilleri için en popüler yerlerinden olan Selimiye’de yeşil ve mavinin arasında unutulmaz tatilinize başlayabilirsiniz.

Selimiye kiralık villa hizmetlerinizi inceleyin ve bu yıl yapacağınız yaz tatilinizi şimdiden planlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.