Villa Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyim
Villa Kiralarken Nelere Dikkat Etmeliyim

Bir sonraki tatilinizde, ailenizle veya arkadaşlarınızla bir villa kiralamaya karar verdiniz, peki nereden başlamanız gerekiyor? Tatil için villa kiralamak rahatına düşkün kişiler arasında son yıllarda çok popüler bir hale geldi. İnternette çeşitli tatil destinasyonlarında villalar bulabileceğiniz bir sürü web sitesi var ama bu kadar villa çeşitliliği içinde güvenle tatil yapabileceğiniz villanızı seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Sürecini sizin için kolaylaştırmak için bir sonraki tatil kiralamanızda işinize yarayacak en faydalı ipuçlarını sizler için yazdık.

Aramanıza ne zaman başlamanız gerektiği, villanıza ne zaman rezervasyon yaptıracağınızı ve konaklamanızdan önce hangi soruları sormanız gerektiğini anlatacağız.

Kendinize Uygun Villayı Bulun

Villa kirala hizmetlerimizi inceleyebilir, oradan da güvenle villanızı seçebilirsiniz.

İnternette kiralık villa tatili sunan onlarca site olmasına rağmen her site güvenilir olmayabilir veya sitede villa hakkında verilen bilgiler doğru olmayabilir. Arama yaparken özellikle kurumsal, güvenebileceğiniz işletmelere yönelin. Tatil yapacağınız bölgeyi belirledikten sonra arama alanınız daralacaktır.

Birkaç alternatif bulduğunuzda en iyi yol, kira sözleşmelerini, olanakları, görüşleri ve koşulları karşılaştırmaktır. Bazı forumlarda villalarla ilgili yorumlar da bulabilir ve kiralayacağınız yer hakkında bilgiler elde edebilirsiniz.

Kendinize Uygun Villayı Bulun
Kendinize Uygun Villayı Bulun

Aynı villa için farklı sitelerde farklı fiyatlar olabilir, rezervasyonunuzu yapmadan önce fiyatları detaylıca karşılaştırmanız faydalı olacaktır.

Tatil kiralamak için dünya çapında birçok site olsa da sizin asıl aradığınızın özel kiralamalar sunan daha küçük siteleri olduğunu unutmayın. Sadece villa kiralama üzerine uzmanlaşmış sitelerde, büyük sitelerde bulamayacağınız özellikler bulabilirsiniz.

Yerel emlak ofisleri de özellikle gideceğiniz yere sürüş mesafesinde yaşıyorsanız faydalı olabilir. Emlakçı veya mülk sahibi ile şahsen tanışma şansı bulabilirsiniz ama çoğu zaman tatil yapacağınız yer ile yaşadığınız yer arasındaki mesafeler fazladır ve villanızı gidip yerinde inceleme şansı bulamazsınız.

Erken Rezervasyon Fırsatlarını Yakalayın

Pek çok insan yaz tatillerini yılbaşından hemen sonra planlamaya başlar. Ayrıca, birçok popüler tatil beldesinde, oraya sürekli gelen sadık insanları bulacaksınız. Villalar için de bu durum geçerlidir. Aynı villayı yıllardan beri aynı zaman diliminde kiralayan tatilciler vardır.

Erken Rezervasyon Fırsatlarını Yakalayın
Erken Rezervasyon Fırsatlarını Yakalayın

Villa kiralarken en önemli noktalardan biri erken rezervasyon fırsatlarıdır. Hızlı davranın ve erken rezervasyon indirimleri hakkında bilgi alın. Bazen %20 veya daha fazla indirimlerle karşılaşabilir ve tatilinizi planladığınızdan daha ucuza getirebilirsiniz.

Ayrıca o villayı sizinle aynı tarihte kiralamayı planlayan kişiler de olacaktır, böyle durumlar yaşamamak, villanızı önceden belirlediğiniz tarihler arasında kiralamak için erken rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

Villada Nelere İzin Veriliyor?

Çok sevdiğiniz evcil hayvanınızı da yanınızda tatile mi götürmek istiyorsunuz? Kiralamayı planladığınız villada evcil hayvanlara izin verildiğinden emin olun. Bazı villalar evcil hayvanınızın da sizinle tatil yapmasına izin verirken bazı villalar buna izin vermez. Tatilinize başladığınızda bir sürpriz yaşamamak için bu konuya dikkat edin.

Küçük çocuklarınız mı var? Merdivenler, havuz ve bahçede bulunan çocuklar için tehlike oluşturabilecek şeyleri sorun.

Villada Nelere İzin Veriliyor
Villada Nelere İzin Veriliyor

Aileniz ve arkadaşlarınız tatil boyunca interneti aktif olacak kullanacaksa villada internet bağlantısı olup olmadığını ve internet hızını öğrenebilirsiniz.

Tatilinizde harika yemekler yapmayı mı planlıyorsunuz? Mutfağın ve barbekünün durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bu ve benzeri detayları yazılı olarak almalı ve her şeyin vaat edildiği gibi olduğundan emin olmak için bu listeyi yanınızda bulundurmalısınız. Ayrıca, konaklamanız sırasında herhangi bir sorun olursa, villa konusunda arayabileceğiniz birinin adını ve telefon numarasını aldığınızdan emin olun.

Bazen Beklemek İyi Olabilir

En popüler tatil yerlerinde arz talep dengesi ağır basar. Bu nedenle, yüksek mevsim yaklaştıkça, villa sahipleri villalarını daha çabuk doldurmak için çaba harcar. Tatil zamanınız konusunda esnekseniz son dakika aramaları yaparak villa kiralama masraflarında önemli bir tasarruflar elde edebilirsiniz.

Bazen Beklemek İyi Olabilir
Bazen Beklemek İyi Olabilir

Sadece tek bir villaya odaklanıp onu beklemeden, çevredeki çeşitli yerleri inceleyebilir ve onların doluluk durumlarını da kontrol edebilirsiniz.

Sözleşmeleri İyi Okuyun

Bir kiralama sözleşmesini imzalamadan önce, bu belgenin neleri içerdiğini bildiğinizden emin olun. Şartlar ve kurallar, fiziksel düzen, mobilyalar, temizlik ve onarım hizmetleri (eğer varsa), yerel ulaşım, ihtiyacınız olan hizmetlere yakınlık, mali konular, düzenlemeler ve yükümlülükler, malların sigortası ve diğer ayrıntılar sözleşmenizde bulunacaktır ve siz de bunları dikkatle inceleyerek kararınızı verebilirsiniz.

Tatilinize başladığınızda hoş olmayan sürprizlerle karşılaşma riskinizi en aza indirin.

Sözleşmeleri İyi Okuyun
Sözleşmeleri İyi Okuyun

Birçok tatil kiralama sitesi artık geçmiş konuklardan gelen yorumları ve geri bildirimleri size sunuyor. Bunları dikkatli bir şekilde okuyabilir ve ortaya çıkabilecek sorularınız için villa kiralayacağınız işletmeye ulaşabilirsiniz.

Bir tatil villası kiralamanın, otel odası rezervasyonu yaptırmak gibi bir şey olmadığını aklınızdan çıkarmayın. Kiralama sözleşmesi, sizinle ev sahibi arasındaki bağlayıcı bir sözleşmedir.

Kiralama işlemimi iptal etmeniz gereken bir durumda neler olacağını ve geri ödemeleri araştırıp bu konularda da bilgiler alabilirsiniz.

Güvenilir Web Siteleri Üzerinden Villa Kiralayın

Bugün çoğu tatilci, web siteleri üzerinden tatillerini planlıyor ve rezervasyonlarını yaptırıyor.

Villaların açıklamaları ve fotoğrafları genellikle, villanıza vardığınızda sizi nelerin beklediği konusunda size iyi bir fikir verir. Ancak, bazen web siteleri tarafından sağlanan bilgiler yeterli değildir, fotoğraflar tüm detayları anlatmaz ve sonuç olarak beklentileriniz karşılanmayabilir.

Güvenilir Web Siteleri Üzerinden Villa Kiralayın
Güvenilir Web Siteleri Üzerinden Villa Kiralayın

Bu nedenle, güvenilir ve villa kiralama konusunda uzmanlaşmış web siteleri üzerinden villanızı seçmeye özen gösterin.

Villanın Tam Yeri Nerede?

Villanın tam yeri ve çevresi hakkında soracağınız sorular çok önemlidir.

Kiralayacağınız villa kırsal alanda mı, kasabada mı, şehirde mi? Yakınlarında ihtiyaçlarınız için herhangi bir market, süpermarket veya banka var mı? Villa, sessiz bir bölgede mi yer alıyor? En yakın kasaba ne kadar uzaklıkta?

Villanın Tam Yeri Nerede
Villanın Tam Yeri Nerede

Bazen bir villanın tam yeri gizlilik nedeniyle saklı tutulur. Doğru soruları sormak, villanızın ne tür bir çevrede bulunduğuna dair iyi bir fikir edinmenize yardımcı olur.

Villa Ne Zaman Yenilenmiş?

Fotoğraflar bazen aldatıcı olabilir. Villanın fotoğraflarının ne zaman çekildiği ve villanın en son halini sormalısınız. Tatil villalarının düzenli olarak tadilatları yapılmalı ve böylece yüksek bir konfor standardı sağlanmalıdır.

Villa Ne Zaman Yenilenmiş
Villa Ne Zaman Yenilenmiş

Mülkün en son ne zaman yenilenmiş ve tadilatlarının yapılmış olduğunu sorarak, villaya iyi bakılıp bakılmadığını anlayabilirsiniz.

Herhangi Bir Ek Ücret Var Mı?

Bazen, belirtilen fiyatlar vergi, temizlik ücretleri, güvenlik teminatı ve rezervasyon ücretleri gibi ekstra ücretleri içermez. Bunlar sözleşmede açıkça belirtilmediyse, ekstra ücretlerle ilgili ayrıntıları sorabilirsiniz.

İptal ve İade Politikası Nedir?

Bu göz ardı edilmemesi gereken çok önemli bir ayrıntıdır. İptal ve iade politikaları esnek veya çok katı olabilir. İptal durumunda ödeme yapılması gereken tarihlere dikkat edin ve tatilinizin iptal edilmesi veya ertelenmesi durumunda villayı kiraladığınız işletmeye bunu hemen bildirin.

İptal ve İade Politikası Nedir
İptal ve İade Politikası Nedir

Beklenmedik bir plan değişikliği durumunda, iptal masraflarını karşılayan seyahat sigortası yaptırmak iyi bir fikir olabilir.

Villanın Yorumlarını Okumak Yararlı mı?

Aynı villada daha önce kalmış diğer tatilciler tarafından yazılmış yorumları okumak, ne tür bir deneyim ve konfor kalitesi beklemeniz gerektiğini öğrenmeniz için mükemmel bir yoldur.

Villanın Yorumlarını Okumak Yararlı mı?
Villanın Yorumlarını Okumak Yararlı mı?

Birçok web sitesi artık yorum bölümünü size sunuyor ve buradaki yorumları okuyarak villanız hakkında detaylı kullanıcı yorumlarına ulaşabilirsiniz.

Hangi Olanaklar Dahil?

İhtiyaçlarınızın bir listesini hazırlayın ve tatil için kiralayacağınız her şeyin mevcut olup olmadığını görmek için villanızı kontrol edin.

Su ısıtıcısı var mı? Bir çamaşır makinesi var mı? Mikrodalgaya ihtiyacınız olacak mı?

Küçük çocuklu aileler için yüksek sandalyeler gerektirebilir. Villa kiralayan işletmeler size ek olanaklar sağlamaktan memnun olabilirler, sadece sormanız yeterlidir.

Hangi Hizmetler Sunulmaktadır?

Bazı lüks villa kiralama servisleri, tatiliniz boyunca size detaylı hizmetler sunarlar. Temizlik, özel aşçı, kişisel bir masör ya da fizyoterapist, seyahat rehberi, parti ve etkinliklerin organizasyonu gibi çeşitli hizmetler bazen ekstra ücretlerle bazen de fiyatın içinde sunulmaktadır.

Hangi Hizmetler Sunulmaktadır
Hangi Hizmetler Sunulmaktadır

Herhangi bir özel gereksiniminiz varsa, villanızı kiralamadan önce bunları sorabilir ve ne hizmetler verileceği konusunda bilgiler alabilirsiniz.

Hangi Ödeme Seçenekleri Mevcut?

Mevcut ödeme seçeneklerini öğrendiğinizden emin olun. Banka havalesi veya kredi kartı ile ödeme olanağı var mı? Herhangi bir kredi kartı ücreti var mı?

Hangi Ödeme Seçenekleri Mevcut
Hangi Ödeme Seçenekleri Mevcut

Tercih ettiğiniz ödeme şekli, şartlar ve koşullar listelenmemişse, alternatif ödeme yöntemlerinin mümkün olup olmadığını sorabilirsiniz.

Varış ve Kalkış Saatleri Nedir?

Bu göz ardı edilmemesi gereken bir başka önemli ayrıntıdır. Sabah erken bir uçuşla gelirseniz erken check-in işleminin mümkün olup olmadığını ve bu durumun ek ücrete tabi olup olmadığını öğrenmek faydalı olacaktır. Aynı zamanda, check-out saatini ve geç check-out ücretinin de olup olmadığını teyit edebilirsiniz.

Bölgedeki Ulaşım Seçenekleri Nelerdir?

Villa kırsal bir alanda bulunuyorsa, kiralık araca ihtiyacınız olacak mı? Tesiste otopark mevcut mu? Villanızın çevresindeki doğal güzellikleri dolaşmanın veya turlara katılmanın en iyi yolu nedir? Bunlar sorulacak önemli sorular.

Bölgedeki Ulaşım Seçenekleri Nelerdir
Bölgedeki Ulaşım Seçenekleri Nelerdir

Acil Durumlarda Nereyi Aramak Gerekiyor?

Tatiliniz sırasında meydana gelebilecek herhangi bir acil durumda yerel hastanelerin, polis, itfaiye gibi kurumların telefon ve adreslerini yanınızda bulundurun.

Villa kiralamak, geleneksel otel tatillerine güzel bir alternatif oluşturur. Bir tatil villası size özel bir havuz, güzel bir bahçe ve mahremiyet sağlar.

Villa kiralama sayfalarımızda her biri Türkiye’nin en güzel tatil beldelerinde yer alan ve her türlü ihtiyacınız düşünülerek hazırlanmış villalarımızdan kendinize uygun olanı seçerek, bu unutamayacağınız tatile başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz.
Lütfen ismini giriniz.